Культури доби бронзи

3 200 - 1 100 до н.е.

Бронзова зброя стала фактором, який давав рішучу перевагу племінним об’єднанням та союзам, перетворюючи їх в держави, змушуючи розвивати економіку, впроваджувати технологічні новації, будувати міста та винаходити писемність. Щоправда, все це призвело до перших в історії людства перегонів озброєнь, які закінчились так званим колапсом бронзової доби і темними віками в європейській частині Ойкумени.

Скульптори
та будівельники

Кемі-обинська археологічна культура
Люди кемі-обинської культури були вівчарями й землеробами, а ще - будівельниками і скульпторами. Знаменитий Керносівський ідол, який зараз находиться в Дніпровському національному історичному музеї ім. Д. І. Яворницького, вирізьблений саме руками кемі-обинських майстрів.
3 700 - 2 200 до н.е.

Останні
староєвропейці

Полгарська археологічна культура
Полгарська культура — це одна з невеликих староєвропейських культур які, на перший погляд, начебто й не відігравали великого значення в тодішній геополітиці. Однак, це ще не означає, що не варто подивитись і в той бік. Все велике складається з малого, чи не так?
3 500 - 2 800 до н.е.

Перші
віки Калі-Юги

Ямна археологічна культура
Відповідно до індуїстської міфології опівночі 18 лютого 3102 року до Різдва господь Крішна покинув землю і розпочалась Калі Юґа, найгірша з чотирьох юг (світових епох) сповнена конфліктів та гріхів. Ця дата дивним чином приходиться на початок експансії племен ямної культури та початок індоєвропеїзації Європи. Чи випадково це? Судячи з подальшого перебігу історії, може й не цілком випадково.
3 500 - 2 300 до н.е.

Будівничі
Трої

Баденська археологічна культура
...Но Греки, як, спаливши Трою… Хто не пам’ятає цих слів з Енеїди Івана Котляровського? Про греків, які Трою спалили, ми знаємо все. Навіть звідки вони прийшли в свою Грецію. А що ми знаємо про троянців? Звідки прийшли вони, щоб збудувати своє місто?
3 400 - 2 600 до н.е.

Господарі
бурштинового шляху

Кулястих амфор археологічна культура
Ці люди на тлі інших народів європейської бронзової доби безумовно виглядали диваками. Створивши власну оригінальну культуру, опанувавши значну частину торгових шляхів і, навіть, здійснивши спробу вибудувати власну бурштинову імперію, вони принципово не використовували металів. Що ж це було?
3 400 - 2 800 до н.е.

Предки балтів
з України

Мар’янівська археологічна культура
Землі майбутньої України стали місцем формування не тільки предкових індоєвропейських культур. Північні українські землі час до часу генерували невеликі гібридні етноси, які потім вливались то в угро-фінську, то в балтську лінії розвитку. Люди мар’янівської культури були власне саме таким змішаним етносом, що успадкував риси як скотарських лісостепових племен, так і мисливських племен лісової зони.
3 400 - 1 800 до н.е.

Герої
буджацького степу

Усатівська археологічна культура
Перші античні Олімпійські ігри (Ὀλυμπιακοὶ ἀγῶνες) відбулись в 776 році до Різдва Христового. Але це офіційно. А неофіційно? Ймовірно далеким прообразом класичних олімпійських ігор були змагання, які регулярно відбувались на березі Хаджибейського лиману. Щоправда, ціль та дух цих змагань діаметрально відрізнялась і від класичних, і від сучасних Олімпіад.
3 200 - 2 800 до н.е.

Прапращури
двох народів

Середньодніпровська археологічна культура
Значення середньодніпровської культури для розуміння етногенезу українського народу просто не можливо переоцінити. Як людська істота починається зі злиття двох наборів генів, материнського та батьківського, так і початок українського народу відбувся через злиття культур двох цілковито відмінних народів — арійської ямної та староєвропейської трипільської.
3 200 - 2 300 до н.е.

Пострах
Європи

Шнурової кераміки археологічна культура
Культуру шнурової кераміки називають також культурою бойових сокир. І ця друга назва, є, очевидно, найбільш влучною. Мабуть немає серед предків українців людей більш войовничих та безкомпромісних, аніж цей народ.
3 000 - 1 800 до н.е.

Завойовники
Індії

Катакомбна археологічна культура
Перший індійський космонавт Ракеш Шарма 4 квітня 1984, звертаючись до індійських телеглядачів, сказав наступне: Я пролітаю над теренами нашої древньої батьківщини. Зазначимо, що в ту мить, космічний корабель Союз Т-11, пасажиром якого він був, пролітав зовсім не над Гангом чи Індом, а над Дніпром. То чи не помилився часом майор Шарма, адже за фахом він був військовим пілотом, а не істориком?
2 500 - 1 800 до н.е.

Степові
вовкулаки

Зрубна археологічна культура
Життя людей бронзової доби зовсім не було простим. Це нам тільки видається, що у них було обмаль клопотів: паси собі своїх корів по степах, та don’t worry be happy? Насправді ж, повсякденність цих людей була сповнена безліччю проблем, турбот, мотивацій та спонукань, більшість з яких видавалися б нам абсолютно ірраціональними. Але такою була їхня реальність, і про це ми завжди повинні пам’ятати.
2 400 - 800 до н.е.

Поліські
балти

Сосницька археологічна культура
В часи мідної та бронзової епох землі України нагадували величезний етногенетичний казан, який варив та переварював долі різних народів. І хоча кінцевим продуктом цього процесу стало приготування українського борщу, деякі порції, які вихлюпувались з нього в моменти перегріву, відіграли важливу роль в формуванні інших, неукраїнських і навіть неслов’янських націй. Зокрема - народів майбутньої Балтії.
2 300 - 1 100 до н.е.

Колісничі
лучники

Багатопружкової кераміки археологічна культура
В першій половині минулого століття склався такий собі романтично-расистський стереотип індоєвропеїзації Європи, як навали могутніх арійських воїнів на колісницях, які силою цивілізували дикі європейські племена. Дехто навіть називав цих колісничних аріїв білявими бестіями. Правда виявилась іншою. Не були арії бестіями і опанували континент не стільки завдяки своїй силі, скільки завдяки слабкості Старої Європи, яка і так хилилась до занепаду. А от колісниці були. І свою роль вони відіграли. Тільки сталось це значно пізніше і роль ця була інакшою.
2 200 - 1 800 до н.е.

Човнярі з Південного
Бугу

Сабатинівська археологічна культура
Влітку 1937 року учні Сабатинівської школи у піщаному дні Південного Бугу знайшли човен. Дослідження показали, що човна було видовбано зі стовбура трьохсотрічного дуба за допомогою кам’яних сокир та вогню, а борти були нарощені дошками. Найімовірнішою датою виготовлення човна слід вважати тринадцяте-дванадцяте століття перед Різдвом. Це був великий вантажний човен, який приводили в рух сім пар гребців. Що він перевозив? Цього ми не знаємо, однак, як не дивно, можемо визначити порт приписки цього судна.
1 800 - 1 100 до н.е.

Пращури

Тшинецько-комарівська археологічна культура
Якби ми зустрілись з людьми тшинецько-комарівської культури, то були б здивовані, що могли з ними порозумітись. Їхня мова звучала б дивно для наших вух, багато слів були б незрозумілими та, хай там як, це була вже слов’янська мова.
1 800 - 800 до н.е.

Купці й пірати
Криму

Кам’янська археологічна культура
Йоганн Вольфґанґ фон Ґете вустами свого уславленого Фауста сказав колись, що війна, торгівля і піратство - три види сутності одної. Люди кам’янської культури були саме такими — воїнами, піратами, торгівцями, а ще - майстрами, будівельниками й пастухами. На додаток походження їхнє досі залишається загадкою. (читати далі)
1 800 - 1 100 до н.е.

Майстри та
купці з Закарпаття

Отоманьська археологічна культура
Історія не знає слова якби. Але слово це наче само проситься, коли мова заходить про деякі археологічні культури, які з різних причин не змогли себе реалізувати та продовжити у майбутнє. Якби не катастрофа бронзової доби, історія Європи виглядала б цілком інакше. Але ця катастрофа сталась, і не тільки змінила напрямки цивілізаційних процесів, але й у багатьох випадках відкинула їх назад. Втім, ніщо в цьому світі не минає безслідно.
1 800 - 1 300 до н.е.

Венеди

Лужицька археологічна культура
Помилкою є вважати, що слов’яни з’явились як єдиний цілісний етнічний комплекс, який потім почав ділитись на різні народи та народності. Насправді все було зовсім інакше. Слов’янство зшивалось з багатьох великих та малих етнічних фрагментів, часом, дуже різних за своїм походженням. І ця початкова неоднорідність дуже часто визначала і, що найважливіше, продовжує визначати історичні долі слов’янських народів. Та й не тільки слов’янських …
1 400 - 600 до н.е.

Майстерня
Європи

Станівська археологічна культура
Не знаючи історії, важко уявити собі, що сонячна закарпатська Берегівщина, відома більшості українців своїми винами та термальними купальнями, три тисячі років тому була потужним промисловим центром, який постачав своєю продукцією добру половину Європи. Час існування станівської культури був недовгим, однак вироби станівських майстрів ще довший час залишались взірцями для майстрів наступних культур.
1 300 - 1 100 до н.е.

Дністровські
пастухи

Ноа археологічна культура
Люди культури Ноа були сучасниками багатьох неймовірних подій світової історії. Саме в ці часи ахейські війська штурмують Трою, розпадається Хетська імперія, з далеких мандрів повертається на Ітаку Одіссей, Мойсей виводить євреїв з Єгипту, а в Греції настають темні віки. Та для пастухів з берегів Дністра час стоїть на місці. Вони жили одним днем, щоправда, намагаючись вчинити цей день якомога приємнішим та безпечнішим, і не заморочували своїх голів глобальними проблемами.
1 250 - 1 000 до н.е.