Останні староєвропейці
Полгарська археологічна культура
Роки існування:
3 500 - 2 800 до н.е.
Етнічний склад:
Невідомо
Антропологічний тип:
Альпійський
Мова:
Палеоєвропейська
Харчова база:
Підсічно-вогневе землеробство та відгінне м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Культ Богині
Похоронний обряд:
Кремація, тілопокладення
Громадський устрій:
Родова матрилокальна громада
Політична організація:
Теократія
Ареал:
Закарпатьська область
Походження:
Культура виникла близько 3500 року до Р.Х. у східній Словаччині та українському Закарпатті наоснові культури мальованої кераміки.
Історична доля:
Асимільована баденською культурою.
Полгарська культура — це одна з невеликих староєвропейських культур які, на перший погляд, начебто й не відігравали великого значення в тодішній геополітиці. Однак, це ще не означає, що не варто подивитись і в той бік. Все велике складається з малого, чи не так?
Бронзова доба на теренах Світу
3 200 - 1 100 до н.е.
Перші світові імперії з’явились в добу бронзи. І одразу почали боротись між собою. Ця боротьба породила перегони озброєнь, які закінчились тим, чим закінчуються будь-які перегони озброєнь – падінням економіки, занепадом культури й крахом більшості тодішніх політичних режимів. Катастрофа бронзової доби ввергла країни східного Середземномор’я в довгий період так званих темних віків.
Час міді та збіжжя
Книга 2: Від трипільців до аріїв
Часи міді та збіжжя збереглись в міфах людства як спогади про золотий вік. Це був світ, де між людьми панувала злагода, а Велика Богиня дарувала їм все, що потрібно для щастя. Все? Мабуть, ні, бо знайшлись люди, які чомусь не захотіли так жити. І сотворили свій світ. Той, у якому зараз живемо ми з Тобою. Ким були ті люди та що їх не влаштовували у світі щастя? Як саме вони вплинули на українську вдачу?
Полгарська культура на мапі
Відображення Полгарської культури на мапі часів
ПоходженняПолгарська культура була багатокомпонентною: вона склалась на основі декількох груп племен, вихідців зі староєвропейських культур, які переселились в долину Дунаю і були асимільовані людністю мальованої кераміки (див. Культура мальованої кераміки).Господарство полгарської культуриОсновою господарства полгарської культури, як і у всіх староєвропейців, було землеробство і скотарство, хоча важливу роль відігравали мисливство та рибальство. Полгарці обробляли землю, в основному, мотиками, хоча й знали сівозміну. На пізньому етапі розвитку культури з’являється рало, в яке запрягали волів. Вирощували пшеницю, ячмінь, горох та льон. Розводили для м’яса й молока велику рогату худобу, свиней, кіз та овець, одомашнили коня й навчились їздити верхи.

З кременю та обсидіану виготовляли ножеподібні пластини, скребачки на масивних відщепах та пластинах, - вістря, шила, свердла, трапеції. Трапляються кам’яні зернотерки, шліфовані сокири, тесла, долота. З металевих речей відомі мідні сокири, зокрема знайдено багато сокир із хрестовим лезом, долота, прикраси з міді та золота, а на завершальному етапі існування культури — бронзові речі. Кухонна кераміка складається з великих товстостінних горщиків та слоїків, часом з великими ручками, орнаментованих наліпками та двома-трьома рядами валиків. Столовий посуд — кухлі, чашки на піддоні, горщиків, миски — виготовляли з добре відмуленої глини без домішок.

На першому етапі існування культури столовий посуд орнаментували насічками, наліпками, вирізаними лініями, які заповнювали білою пастою на темно-червоному або чорному тлі. Пізніше для тла використовуються білі та жовті барви, які інколи поєднували з різьбленим орнаментом. Ще пізніше різьблений орнамент змінюється розписом. Окрім посуду, з глини виготовляли ложки, прясельця, важки, жіночі фігурки. Характерно, що серед знахідок полгарської культури чимало імпортних речей — виробів з бурштину, мідних ножів та кинджалів, золотих виробів і кременю з басейну ріки Південний Буг, що свідчить про розвинену обмінну торгівлю з трипільцями (див. Трипільська культура).Поселення та цвинтаріДоволі великі поселення розташовували на рівнинній місцевості, на терасах водотоків чи невисоких пагорбів. Житла – чотирикутні землянки та напівземлянки площею до 50 м2. Конструкція стін каркасно-стовпова: плетений із лози каркас обмазували глиною та перекривали соломою. Біля стін у невеликих заглибленнях розміщувалися вогнища і печі. Ґрунтові цвинтарі влаштовували поблизу поселень. Поховання здійснювалися у ямах, де померлих хоронили у скорченому положенні. Чоловіків клали на правий бік, жінок — на лівий. Деяких, але далеко не всіх небіжчиків супроводжували багаті похоронні дари — посуд, знаряддя праці, мідні та золоті прикраси, що свідчить як про віру в потойбічне існування, так і про явне майнове розшарування.

На завершальному етапі існування полгарської культури вірування, принаймні частково, змінюються — з’являється кремація. Попіл небіжчика вміщувалися в урну і закопували в землю разом з похоронним інвентарем. Полгарська культура була асимільована баденською культурою.
Першовідкривачі культури:
Угорський археолог Янош Баннер (Banner János (06.03.1888 29.06.1971) в 1957 році.
Епонімна пам’ятка:
місто Полгар (Polgár) в Угорщині у провінції Гайду-Бігар (Hajdú-Bihar)
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Берегове, Дерцен, Великі Лази (Закарпатська обл.)
Експозиції артефактів:
Угорський національний музей (Magyar Nemzeti Múzeum) в Будапешті, Словацький національний музей (Slovenské národné múzeum) в Братіславі, Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Тиводара Легоцького в Ужгороді
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Даниленко В. Н. Энеолит Украины: Этноисторическое исследование. — К.: Наукова думка, 1974
Археологічні пам'ятки Закарпаття : конспект лекцій / Е. А. Балагурі, відп. за вип. К. І. Гурницький; МВ і ССО УРСР, Ужгород. держ. ун-т. – Ужгород, 1971
С. І. Пеняк. П. С. Пеняк: Археологія Закарпаття - історія дослідження. Ужгород. 2013
Історія міст і сіл Української РСР. Закарпатська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України