Степові вовкулаки
Зрубна археологічна культура
Роки існування:
2 400 - 800 до н.е.
Етнічний склад:
Арії
Антропологічний тип:
Динарський
Мова:
Індоєвропейська іранська
Харчова база:
Кочове м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Західноіранський політеїзм
Похоронний обряд:
Тілопокладення
Громадський устрій:
Родова патрилокальна елітарна громада
Політична організація:
Конфедерація
Ареал:
Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Миколаївська, Полтавська, Херсонська, Харківська, Черкаська області, Крим
Походження:
Культура виникла близько 2 400 року до Р.Х. у межиріччі Дніпра й Дону та займала територію від Дніпра до Уральських гір.
Історична доля:
Предки іраномовних народів. Культура еволюціонувала в чорногоріську, білозерську, скіфів-кочовиків та сарматську культури.
Життя людей бронзової доби зовсім не було простим. Це нам тільки видається, що у них було обмаль клопотів: паси собі своїх корів по степах, та don’t worry be happy? Насправді ж, повсякденність цих людей була сповнена безліччю проблем, турбот, мотивацій та спонукань, більшість з яких видавалися б нам абсолютно ірраціональними. Але такою була їхня реальність, і про це ми завжди повинні пам’ятати.
Бронзова доба на теренах Світу
3 200 - 1 100 до н.е.
Перші світові імперії з’явились в добу бронзи. І одразу почали боротись між собою. Ця боротьба породила перегони озброєнь, які закінчились тим, чим закінчуються будь-які перегони озброєнь – падінням економіки, занепадом культури й крахом більшості тодішніх політичних режимів. Катастрофа бронзової доби ввергла країни східного Середземномор’я в довгий період так званих темних віків.
Бронзова доба в праУкраїні
3 200 - 1 100 до н.е.
Бронзова доба України – це час великих подій. Велика й могутня трипільська цивілізація засівала лани, розмальовувала неперевершеними візерунками горщики, будувала міста й, можливо навіть, вчилась писати. Але найважливіше ще було попереду. Створювались передумови для того, щоб невелике пастуше плем’я з берегів Дніпра, відоме історії під іменем аріїв, заклало підвалини всій сучасній людській цивілізації.
Час міді та збіжжя
Книга 2: Від трипільців до аріїв
Часи міді та збіжжя збереглись в міфах людства як спогади про золотий вік. Це був світ, де між людьми панувала злагода, а Велика Богиня дарувала їм все, що потрібно для щастя. Все? Мабуть, ні, бо знайшлись люди, які чомусь не захотіли так жити. І сотворили свій світ. Той, у якому зараз живемо ми з Тобою. Ким були ті люди та що їх не влаштовували у світі щастя? Як саме вони вплинули на українську вдачу?
Час героїв
Лицарі древнього світу
Арії були переконані, що вони визволяють з чужих рук те, що по праву належить їхньому народу, тобто людям, які належним чином приносять жертви богам. І це стало чудовим оправданням арійської агресивності. Ще однією дуже мотивувальною інновацією було те, що в ранніх арійських спільнотах суспільні ліфти ще могли підіймати людей на будь-яку висоту.
Політична організація
Спектр політичних систем, що діяли в праУкраїні
Слово політика (від давньогрецького πολιτικά (politiká) - справа міст) стосується не тільки міст, хоча й народилось в давньо-грецьких містах-державах: політикою там називали способи вирішення проблем жителів полісу. Не буде перебільшенням твердження, що політика була одним із важливих аспектів життя наших пращурів аж від кам'яного віку. І за цей період в праУкраїні існувало величезне різноманіття форм політичного устрою.
Етнокультурні спільноти
Про сім’ї археологічний культур праУкраїни
Якщо археологічні культури порівнювати із окремими людьми, то етнокультурні спільноти доречно уявити саме як їхні сім’ї. Важко утримати в пам’яті разом більше ста археологічних культур праУкраїни, про які йдеться в цьому проекті. А от півтора десятки їхніх об’єднань/сімей уявити уже цілком можливо. Тим більше, що відповідні «портрети» виглядають досить виразними і легко впізнаються навіть із сьогодення.
Зрубна культура на мапі
Відображення Зрубної культури на мапі часів
ПоходженняНаселення зрубної культури склалось на степових просторах Європи та Азії від берегів Дніпра аж до південного Уралу, хоча усі локальні варіанти зрубної культури є синхронними, і єдиного центру походження культури не було. Тому найчастіше мова йде про зрубну культурно-історичну спільноту. Фізично люди зрубної культури були високими кремезними європеоїдами, світлошкірими, часто русявими й блакитноокими. Про це говорять нам генетичні дослідження, які вказують на переважання серед зрубного населення Y- хромосомної гаплогрупи R1a, що зближує зрубників з людьми культури шнурової кераміки (див. Шнурова культура).

Очевидно, що основним етнічним субстратом формування культури була ямна людність, яка асимілювала людей середньоєвропейських неолітичних культур. Можливо, у формуванні українських варіантів зрубної культури відіграла роль рееміграція народів центральної Європи степового походження назад у північне Причорномор’я. Вірогідно, ця рееміграція відбувалась двома хвилями, тому відомі два українські варіанти зрубної культури — степовий (локалізований у сточищі Сіверського Дінця) та лісостеповий (лівобережжя Дніпра).Зрубна економікаГосподарство людей зрубної культури базувалось здебільшого на відгінному та напівкочовому скотарстві, яке у дніпро-донецькому межиріччі доповнювалось ще й заплавним землеробством. Пріоритетним було розведення великої рогатої худоби, менший відсоток у стаді складали коні. Цікаво, що людність зрубної культури однією з перших у Європі освоїла домашню птицю. Відомі зображення курей на декоративних кістяних пластинках, та й, зрештою, українське слово курка є дещо зміненим древньоіранським kahrka.

Господарство зрубників було сезонним. Весною пастухи зі своїми стадами розбрідались по пасовищах в межах своїх родових та племінних територій. Влітку пасли худобу, заготовляли сіно, доїли корів та з молока виготовляли сири, крім того, полювали й рибалили. А восени повертались до сіл, приносячи з собою сушений сир, копчену та сушену рибу й м’ясо. Більшу частину стада забивали, а решту заганяли в спеціальні загороди для зимівлі. Зі злаків найбільш популярними було невибагливе просо, часом ячмінь, овес та пшениця. Зимою ж займались ремеслом.

В умовах натурального господарства кожен господар був сам собі майстром на всі руки. Домашній реманент, - всі оті кам’яні сокири, скребачки, молоти й молотки, ножі, ковадла, зернотерки, точила й лощила, - виготовлялись вдома. З кості вирізали: деталі кінської упряжі, шильця, голки, спиці, вістря стріл. Так що роботи вистачало аж до наступної весни, коли знову треба було виганяти худоби на випас.

Кухонний посуд також виготовляли вдома і, традиційно, жіночими руками. При цьому кераміка, навіть кухонна, виготовлялась дуже старанно. Слоїки, горщики, миски й кухлі ліпили з добре підготовленої глини, прикрашали геометричними візерунками й шнуровими відтисками. Характерними для зрубної кераміки є різноманітні символи у вигляді хрестів, солярних знаків, прямокутників, схематичних зображень людей та тварин. Ряд дослідників вбачає у них примітивне піктографічне письмо, хоча зміст цих знаків досі не розшифровано. Металурги та ювеліриВтім, існувало й виробництво, яке потребувало досконалих фахових знань та хорошої матеріальної бази. Гірничо-металургійна промисловість базувалась на мідистих пісковиках Донецького кряжу (Бахмутське мідне родовище). На поселеннях поблизу мідних родовищ Донбасу виявлено численні залишки металургійного виробництва – горни, шлаки, уламки матриць, ложки-ллячки.

Базове виробництво виробів з металу здебільшого базувалось у декількох селищах металургів-ливарників, де в масовому порядку виготовлялись сокири, молоти, молотки, серпи, тесла та долота, ножі з широким ромбічним перехрестям та кинджали особливого зрубного типу. Були розповсюджені й прикраси з бронзи, сурми й золота: каблучки, скроневі кільця та сережки, підвіски з дроту. Зрубні ювеліри стали авторами знаменитого звіриного стилю, який згодом знайшов свій розвиток в скіфському мистецтві. На пізньому етапі існування культури зрубні ковалі опанували таємницю отримання кричного заліза. Житла зрубної культуриПоселення зрубників розташовувались в безпосередній близькості від річок та невеликих підвищень. Житлами служили наземні, землянки та напівземлянки каркасно-стовпової конструкції з двосхилим або шатровим дахом. Плетені з лози тини обмазували глиною чи саманом, себто зводили традиційні для тих часів мазанки. Однак були й більш солідні будівлі, стіни яких ставили з дерев’яних брусів, а часом навіть обкладали камінням. У великих будівлях житлову частину відокремлювали від підсобно-господарської. Усередині жител розташовувалося одне чи декілька вогнищ, ями, інколи колодязь. У деяких житлах виявлено земляні лежанки вздовж стін. Цвинтарі та похорониПоховальні пам'ятки представлені курганними та ґрунтовими цвинтарями, які розміщувались здебільшого неподалік від поселень, на терасах або підвищеннях по берегах річок, рідше — на вододілах. Цвинтарі були родовими. Через якийсь час, коли ділянка повністю заповнялась могилами, - а кількість таких поховань могла сягати сотні, - над всією ділянкою насипали курган, а після цього виділяли під цвинтар наступну ділянку. А що поселення зазвичай існували на одному місці доволі довго, всього в одній курганній групі могло бути від кількох до кільканадцяти або й кількох десятків окремих курганів. Все залежало від величини роду та від того, як довго цей рід замешкував дану територію.

Найпростішим типом могильних споруд є ґрунтові ями. Померлих хоронили в скорченому стані, на лівому боці, у так званій позі благання, себто з руками перед обличчям, головою на північ. Для поховань влаштовувались зруби з колод, скріплених пазами, звідки культура й отримала свою назву. На дно могили настеляли мати з очерету або дубової кори. У засипці нерідко зустрічається вугілля, попіл, обпалені кістки тварин. Кремації репрезентовані похованнями в посудинах-урнах та в невеликих ґрунтових ямках.

Поховальними дарами найчастіше слугує посуд, рідше — зброя та прикраси. У похованнях зустрічається дерев'яний культовий посуд, інколи з бронзовим окуттям. В могилах також фіксуються залишки жертовної м'ясної їжі та кістки коней. Розбіжність у розмірах поховання і набору інвентарю відбиває складну багатоступеневу організацію соціальної структури зрубного суспільства.Маги та вовкулакиПрактикувалося спорудження довгих курганів. Під такими насипами ховали осіб духовного сану, яких ми умовно називаємо шаманами чи жерцями, хоча найбільш відповідним словом було б називати цих людей магами, - саме так, як їх називали древні іранці. В одному з палаців династії Чжоу1 збереглись зображення, датовані кінцем II — початком I тисячоліття до Різдва, на яких зображено європейців, на чиїх маківках нанесено знак у формі свастики. Цей знак відповідає ієрогліфу U, що означає ворожбита чи шамана, й вимовляється як myag. Той факт, що маги-варвари в Китаї епохи Чжоу носили на голові професійну позначку (свастику), змушує звертати увагу на поховання магів зрубної спільноти зі свастиками на черепі. Знак, який був надзвичайно популярним у знаковій системі арійських племен ще з часів мідної доби, міг наноситися на голову мага татуюванням, фарбою чи бути пришитим до головного убору, або налобної стрічки-бандани.

Цвинтарі служили не тільки місцями похованнями, але й храмами під голим небом. Тут здійснювалися релігійні обряди, зокрема, регулярні зимові жертвоприносини собак. Це, вірогідно, свідчить про наявність у зрубників ініціацій юнаків, під час яких юнаків приймали у воєнізовані чоловічі союзи, під час яких відбувалося символічне обернення людину на вовка або пса. Цей обряд був властивим багатьом індоєвропейським народам і породив популярний міфологічний образ перевертня-вовкулаки.

Молоді чоловіки не мали жодної власності, окрім зброї, живучи на периферії спільноти приблизно так, як у значно пізніші часи чинили запорізькі козаки. Життя цих хлопців було зосереджено на військових обов’язках, полюванні на диких тварин і грабунку поселень та викраденні худоби у ворожих кланів. Учасники таких молодіжних загонів сприймали себе як фізично та юридично винесених за межі людського світу, і тому більше не обмежених людськими табу, оскільки вони на час ініціації не вважались людьми або принаймні не підлягали законам людської спільноти. Вважається, що саме такі військові загони молодих воїнів-вовків ставали двигуном арійської експансії. Зрештою, зрубна спільнота не була винятком. Історична доля зрубної культуриДемографічний вибух у середовищі зрубників привів до виснаження природних ресурсів і збігся з періодом затяжної посухи, що змусило більшу частину зрубних племен мігрувати через Кавказ на Іранське плоскогір'я. Та ж частина зрубників, яка не покинула північного Причорномор’я стала одними з попередників кіммерійців, скіфів та близьких їм народів і вплинула на формування інших культур бронзової доби — ймовірно, саме на цей час припадає поява в угро-фінських мовах індоєвропейських слів, пов'язаних з тваринництвом та землеробством.
Першовідкривачі культури:
російський археолог Васілій Городцов (⋆23.03.1860 — †03.02.1945) у 1901-1903 роках.
Епонімна пам’ятка:
Назва походить від специфіки похоронного обряду
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Апостолове, Софіївка, Томаківка (дніпропетровська обл.), Бахумут, Гладосове, Мідна руда, Ясинувата, Мангуш (Донецька обл.), Терпіння, Молочанськ, Шелюги (Запоорізька обл.), Калай, Курулу, Сарабуз (Крим), Білокуракине, Тошківка, Весела Гора, Металіст (Луганська обл.), Березанка, Коблеве (Миколаїіська обл.), Богодухів, Коломак, Куп'янськ (Харківська обл.)
Експозиції артефактів:
Державний Ермітаж (Государственный Эрмитаж) в Санкт-Петербурзі; Державний історичний музей (Государственный исторический музей) в Москві; Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві; Запорізький обласний краєзнавчий музей; Кропивницький обласний краєзнавчий музей; Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д. І. Яворницького; Черкаський міський археологічний музей Середньої Наддніпрянщини; Музей археології та етнографії Слобідської України; Музей археології Харківського національного університету ім. В. Каразіна
Примітки:
в Україні це кіммерійці, скіфи й сармати.
виноски
1Чжоу
династія правителів Китаю, яка існувала в 1046-221 роках до Різдва. Час правління династії Чжоу став найдовшим династичним режимом в історії Китаю. Історики поділяють епоху Чжоу на кілька періодів: Західна Чжоу (1045 — 770 до Р.Х.) – коли Чжоу володіла територією в басейні середньої Хуанхе. Східна Чжоу (770 — 256 до Р.Х.) – коли Чжоу поступово втратила гегемонію, а територія Китаю була поділена між окремими царствами. Період воюючих царств, починаючи з 403 року до Р.Х. і далі до 221 року до Р.Х., коли царство Чжоу було знищене. Останній період династії Чжоу відомий зародженням трьох основних китайських філософських вчень: конфуціанства, даосизму та легізму.
Першоджерела:
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Енциклопедія історії України : у 10 т. Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Етнічна історія Давньої України / Автори: П. П. Толочно (кер. авт. кол.), Д. Н. Козак, О. П. Моця, В. Ю. Мурзін, B. В. Отрощенко, C. П. Сегеда. НАН України. Інститут археології. ‒ К., 2000. ‒ 280 с.
В. В. Отрощенко. Зрубна культурно-історична спільність / Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2005. — ISBN 966-00-0610-1
Отрощенко В. В. О двух линиях развития культур племён срубной общности // Проблемы скифо-сарматской археологии Северного Причерноморья. — Запорожье, — 1994. — Вып. — 2. (рос)
Чередниченко М. М. Хронологія зрубної культури Північного Причорномор'я. //Археологія, 1977, вип. 22
Березанская С. С., Отрощенко В. В., Чередниченко Н. Н., Шарафутдинова И. Н. Культуры эпохи бронзы на территории Украины. — К., 1986 (рос)
Мерперт Н. Я., Пряхин А. Д. Срубная культурно-историческая общность эпохи бронзы Восточной Европы и лесостепь // Археология восточноевропейской лесостепи. — Воронеж, 1979.
Кузьмина Е. Е. Арии — путь на юг. — М., 2008.
Круц С. И. Антропологические особенности населения срубной культуры территории Украины // Энеолит и бронзовый век Украины. — К., 1976 (рос)
Татаринов С. И. Древние горняки-металлурги Донбасса. — Артёмовск, 2003
Бонгард-Левин Г. М., Грантовский Э. А. От Скифии до Индии. Древние арии: мифы и история. — 2-е изд., доп. и испр. — М. Мысль, 1983
Клейн Л. С. Древние миграции и происхождение индоевропейских народов. — СПб., 2007
Історія міст і сіл Української РСР. Дніпропетровська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Донецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Запорізька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Кримська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Луганська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Полтавська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Харківська область. — К: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1966
Історія міст і сіл Української РСР. Херсонська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Черкаська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Mallory, J. P.; Adams, Douglas Q. (1997). Srubna Culture. Encyclopedia of Indo-European Culture. Taylor & Francis. ISBN 1884964982.
Kuzmina Elena E. (2007). The Origin of the Indo-Iranians. Brill. ISBN 978-90-04-16054-5
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України