Господарі бурштинового шляху

Кулястих амфор археологічна культура

Ці люди на тлі інших народів європейської бронзової доби безумовно виглядали диваками. Створивши власну оригінальну культуру, опанувавши значну частину торгових шляхів і, навіть, здійснивши спробу вибудувати власну бурштинову імперію, вони принципово не використовували металів. Що ж це було?

Роки існування:
3 400 - 2 800 до н.е.
Етнічний склад:
Невідомо
Антропологічний тип:
Альпійський
Мова:
Палеоєвропейська
Харчова база:
Відгінне молочне скотарство та мотичне землеробство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Культ предків
Похоронний обряд:
безкурганні тілопокладення в кам’яних скринях або глибоких колодязях скорчені сидячи або на боці з артефактами
Громадський устрій:
Родова патрилокальна егалітарна громада
Політична організація:
Союз вождівств
Ареал:
Вінницька, Волинська, Житомирська, Івано-Франківська, Київська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернігівська області
Походження:
Культура виникла близько 3 500 року до Р.Х. в межиріччі Вісли й Німану внаслідок еволюції північної групи лендельських племен й поширилась на захід до басейну Ельби і на схід до Дніпра.
Історична доля:
Винищена людьми культури шнурової кераміки.
Такі амфори були призначені для транспортування молока з пасовищ до сіл.
Ці люди були монополістами в експорті бурштину з Балтики до Єгипту, що приносило їм значні зиски. Однак спроба розширити свій вплии на схід закінчилась невдало. Частина племен людей цієї культури вірогідно стала етнічним субстратом етносів італіків, в тому числі й латинів - предків древніх римлян.

Походження культури кулястих амфор



Посушливий клімат, що у середині IV тисячоліття встановився на європейському континенті, змушував європейців змінювати спосіб господарювання. Звісно, більшість людей з усіх сил опиралась перемінам, однак вибору у них не було, і тому Стара Європа з краю землеробів почала перетворюватись в край пастухів. Разом з господарчими новаціями прийшли й духовні. Староєвропейська Велика Богиня, культ якої був панівним в землеробських культурах, почала втрачати свої позиції. Натомість все популярнішими ставали арійські культи Сонця та небесних богів-чоловіків. Власне в такій атмосфері всеосяжних перемін постала культура кулястих амфор. Генетичні дослідження вказують, що етнічним субстратом культури кулястих амфор була людність культури лійчастого посуду (див. Культура лійчастого посуду). Ці люди розмовляли ще неіндоєвропейською мовою, але вже знаходились під вельми значним культурним впливом аріїв. Не виключено, навіть, що імпульсом для формування культури була інфільтрація в центральну Європу якогось клану середньостогівців (див. Середньостогівська культура) чи представників репінської культури (див. Репінська культура).

Молочно-м’ясна дієта



Люди культури кулястих амфор були пастухами і розводили велику рогату худобу та свиней, а також овець та кіз. Вироблена їхніми предками здатність споживати молоко стала передумовою харчування, оскільки основою дієти стали молочні продукти. Керамічною візитівкою культури стали знамениті кулясті амфори, які знаходять далеко за межами ареалу культури. Очевидно, через свою практичність та високу якість виготовлення, ці округлі амфори поширювались серед інших племен, з якими вони контактували — від Осетії на сході до атлантичного побережжя заходу Європи. Такі амфори використовували для того, щоб переносити молоко з пасовищ до села де з нього робили сир, масло та кисляк — щоденний харч цих людей. Часом дієту доповнювало м’ясо з мисливської здобичі, а рибальство відігравало важливу роль для прибережних поселень. Землеробство також існувало, про що свідчать знахідки рогових мотик та зернотерок, але воно мало допоміжний характер.

Кулясті амфори



З кременю виготовляли пласкі й ретельно відшліфовані леза для сокир. Схоже обробленими, але більшими за розміром були тесла, які використовували для роботи з деревом. З каменю робились скребачки, вістря для стріл та списів, леза для ножів, зубила й молоти. Кістки та роги тварин також йшли в діло — з них робили шила, кинджали, мотики й інші корисні речі. Типовими були горщики з широким та коротким горлом, лійчасті миски, кубки, сулії з вузькою шийкою. Колір посуду варіюється від жовтувато-червоного до відтінків сірого і коричневого до чорного. Іноді орнамент вирізали, а жолобки заповнювали кольоровою пастою. Для виробництва своїх ідеально круглих чи цибулястих амфор гончарі вигадали власне ноу-хау, яке так і не спромоглись повторити майстри інших культур. Хоча, насправді секрет технології був геніально простим. Надутий сечовий міхур свині або бика обмазували шаром глини, давали їй висохнути і випускали з міхура повітря. Після цього до тулуба амфори додавали два або чотири вушка, через які можна було просувати мотузки та прикрашали шнуровим візерунком чи орнаментом у техніці риб'ячої луски.

Безметалева індустрія



Дуже характерними для культури кулястих амфор були парні підковоподібні кістяні поясні пряжки з прорізами та отворами для кріплення з широким паском. Очевидно, такі пряжки були статусними речами, а тому поверхня пряжок завжди була вкрита вишуканим нарізним візерунком. І взагалі, оскільки люди культури кулястих амфор дуже любили себе прикрашати, було багато ювелірних виробів, а найбільше дисків з мушель та намистин з бурштину. Бурштинові диски та мініатюрні бурштинові сокирки вірогідно служили амулетами, пов’язаними з сонячним культом. Відомий бурштиновий диск з вирізьбленою постаттю героя-лучника, на зворотному боці якого вирізано хрест з променями, що є знаними у древніх людей символом сонця. А от металевих предметів серед знахідок культури кулястих амфор було вкрай мало, що важко пояснити виключно дефіцитом сировини для виробництва. Схоже, що існували якісь табу на використання виробів з металу.

Села та житла



Житла були прямокутними в плані та невеликими за розмірами, побудованими на стовповій конструкції та дещо заглибленими в землю. Невеликі розміри жител свідчать, що основним осередком суспільства була мала патріархальна сім'я, а села були родовими. Коли ресурси виснажувались (а це ставалось доволі швидко), поблизу вирубали ділянку лісу, викорчовували та випалювали пеньки, засівали невеличкі поля, а стада переганяли на нові пасовища. Тому села що кілька років трохи змінювали свої локації. Навколо сіл відсутні сліди стін чи частоколів, хоча поселення розташовували, вибираючи місця з певним ступенем природного захисту.

Могили та цвинтарі



Не приділяючи особливої уваги своїм житлам на цьому світі, племена культури кулястих амфор надзвичайно поважно ставились до життя потойбічного. Люди культури кулястих амфор померлих ховали у прямокутних скринях, складених з кам'яних плит, які служили сімейними склепами багаторазового використання. Померлих ховали у скорченому стані, і клали їм у могилу багаті похоронні дари — посуд, крем'яні сокири та долота, відшліфовані ножі, пряжки від поясів, бурштинові прикраси (які були дуже популярними) тощо. Поховання чоловіків виділялися особливим ритуалом, розташуванням щодо інших членів сім'ї та речовим супроводом.

Очевидно, існував обряд жертвоприношень з усталеними правилами. В могили клали голови або ноги тварин та навмисно відбиті горловини амфор. Парні поховання наводять на думку, що жінок приносили в жертву і ховали разом з їх чоловіками, а вождів — разом з їхніми слугами. При цьому вождів хоронили у сидячій позі, в над кам'яними плитами гробниці насипали курган. Часто на цвинтарях поряд з кістяками людей знаходять похованих корів, які, вірогідно, не були супровідними жертвами, а якимсь свідченням культу священної тварини, оскільки також супроводжувались специфічними похоронними дарами — особливими чашами-поїлками. Цікаво, що людям культури кулястих амфор була знана трепанація черепів, яку вони виконували доволі успішно, хоча невідомо з якою метою.

Торгівля бурштином



Племена культури кульових амфор контролювали південне узбережжя Балтійського моря, а тому, на певний час, стали монополістом у постачанні бурштину, який надзвичайно цінувався в мідну та бронзову епоху. Існував так званий бурштиновий шлях1, який вів з Балтики до Адріатики і далі в Єгипет та Месопотамію. Більша частина цього шляху проходила через землі людей культури кульових амфор, що, безумовно, приносило їм значні прибутки. Не виключено, що їхня експансія в поліські землі була пов’язана саме з намаганням взяти під свій контроль ще й тутешні бурштинові родовища, а заодно й торговий шлях, який межею степу та лісостепу зв’язував Європу з північним Кавказом та Приураллям. І на деякий час їм це вдалось.

Люди культури кулястих амфор підтримували сталі торгові контакти з населенням ямково-гребінцевої кераміки (див. Культура ямково-гребінцевої кераміки) та племенами ямної спільноти (див. Ямна культура). Натомість стосунки з людьми культури шнурової кераміки (див. Культура шнурової кераміки) були вкрай ворожими, оскільки шнуровики теж намагались захопити торгові шляхи.

Врешті-решт, в тривалій та жорстокій війні, про що свідчать численні братські могили воїнів та мирного населення, перемогли саме шнуровики, які витіснили людність кулястих амфор на захід, далеко за межі українських земель, а потім повністю асимілювали їх. Втім, культура кулястих амфор була настільки оригінальною та велелюдною, що не могла не залишити свого сліду в новому, вже індоєвропейському світі. Людей культури кулястих амфор вважають одними з предків індоєвропейських народів кентумних мов2 — кельтів, італіків, іллірійців.
Першовідкривачі культури:
німецький археолог Альфред Гетце (Alfred Götze, ⋆01.06.1865 — †20.11.1948) в 1930 році
Епонімна пам’ятка:
Назва за характерним типом посуду
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Невирівка, Хичів, Суємці (Житомирська обл.), Івання, Острог, Межиріч (Рівненська обл.), Славута, Летичів, Велика Березна (Хмельницька обл.)
Експозиції артефактів:
Музей доісторичного періоду і ранньої історії (Museum für Vor- und Frühgeschichte) в Берліні, Державний археологічний музей (Państwowe Muzeum Archeologiczne, PMA) у Варшаві, Національний історичний музей Республіки Білорусь (Нацыянальны гістарычны музей Рэспублікі Беларусь) в Мінську, Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Археологічний музей Львівського університету, Музей археології Волинського національного університету імені Лесі Українки, Житомирський краєзнавчий музей, Івано-Франківський обласний краєзнавчий музей
виноски
1Бурштиновий шлях
стародавній торговий шлях, який вів з прибережних районів Північного та Балтійського морів до Середземного моря. Бурштин транспортувався по суші річками Вісла та Дніпро до Італії, Греції, Чорного моря, Сирії та Єгипту протягом тисяч років. Разом із бурштином переміщались інші товари, такі як хутро та шкіра тварин, мед і віск, експортувалися на південь в обмін на скло, золото, олово й мідь.
2Правило кентум-сатем
Всі індоєвропейські мови діляться на дві умовні групи кентум і сатем. Терміни походять від слів, що означають числівник сто у репрезентативних мовах кожної групи (латинське centum й іранське satəm). Група кентум включає в себе італійські, іллірійські, кельтські, германські, грецьку, тохарську і, можливо, невеликі групи мертвих мов. Групи сатем включає індоіранські, балтослов’янскі, албанську, вірменську і, можливо, мертві мови, такі як фракійська й дакська. Мертві анатолійські мови, які першими відділились від спільної індоєвропейської, очевидно, є винятком з цього правила.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Даниленко В. Н. Энеолит Украины: Этноисторическое исследование. — К.: Наукова думка, 1974
Л. А. Черних. Кулястих амфор культура // Енциклопедія історії України у 10 т. Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2009. — ISBN 978-966-00-0855-4.
Свєшніков І. К., Мегалітичні поховання на Західному Поділлі. — Львів, 1957.
Кучинко М., Охріменко Г. Археологічні пам’ятки Волині. Луцьк. Вежа, 1995.
Левицький І., Пам'ятки мегалітичної культури на Волині // Антропологія. Річник кабінету антропології ім. Ф. Вовка. — т. 2. — 1928.
Охріменко Г. Населення Волині та Волинського Полісся в праісторичні часи. Луцьк. Волинська обласна друкарня, 2003.
Бучан В., Мазурик Ю., Охріменко Г. Нові знахідки культури кулястих амфор на Волині та Поліссі. Минуле і сучасне Волині й Поліссі. Науковий збірник. Луцьк, 2000-2002.
Історія міст і сіл Української РСР: Вінницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Волинська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Житомирська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Івано-Франківська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР
Історія міст і сіл Української РСР. Київська область / Ф. М. Рудич (голова ред. колегії) та ін. — К.: Головна редакція УРЕ, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Львівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Ровенська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Тернопільська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Хмельницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Чернігівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
J. P. Mallory, Globular Amphora Culture, Encyclopedia of Indo-European Culture, Fitzroy Dearborn, 1997
Mikhail M. Charniauski et al. (eds.), Eastern exodus of the globular amphora people: 2950—2350 BC. Poznań, Adam Mickiewicz University, Institute of Prehistory 1996, Baltic-Pontic studies 4
дивитись всі