Купці й пірати Криму
Кам’янська археологічна культура
Роки існування:
1 800 - 1 100 до н.е.
Етнічний склад:
Арії
Антропологічний тип:
Літоральний
Мова:
Індоєвропейська індоіранська
Харчова база:
Рибальство, мотичне землеробство та відгінне м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Західноіранський політеїзм
Похоронний обряд:
Тілопокладення
Громадський устрій:
Родова патрилокальна елітарна громада
Політична організація:
Міста-держави
Ареал:
Крим
Походження:
Культура виникла близько на терені Керченського півострова в Криму, внаслідок злиття декількох кланів людей катакомбної та культури багатопружкової кераміки. Очевидною метою появи культури був контроль над Керченською протокою та транзитна торгівля з містами Малої Азії (зокрема Троєю).
Історична доля:
Після катастрофи бронзової доби, кам’янська культура втратила свою впливовість і була асимільована зрубною культурою.
Йоганн Вольфґанґ фон Ґете вустами свого уславленого Фауста сказав колись, що війна, торгівля і піратство - три види сутності одної. Люди кам’янської культури були саме такими — воїнами, піратами, торгівцями, а ще - майстрами, будівельниками й пастухами. На додаток походження їхнє досі залишається загадкою. (читати далі)
Розвиток людства в бронзову добу
3 200 - 1 100 до н.е.
Саме протягом бронзової доби сталися ключові події в історії людства, які визначили напрямок її розвитку аж до сьогодення. І події ці лише опосередковано пов’язані із металом, що дав назву епосі. Ключовою стала революція свідомості, яка привела до влади на землі чоловіків-воїнів, а на небесах відповідно чоловічих богів. Нині ми живемо у світі, який творився за їхніми правилами.
Час міді та збіжжя
Книга 2: Від трипільців до аріїв
Часи міді та збіжжя збереглись в міфах людства як спогади про золотий вік. Це був світ, де між людьми панувала злагода, а Велика Богиня дарувала їм все, що потрібно для щастя. Все? Мабуть, ні, бо знайшлись люди, які чомусь не захотіли так жити. І сотворили свій світ. Той, у якому зараз живемо ми з Тобою. Ким були ті люди та що їх не влаштовували у світі щастя? Як саме вони вплинули на українську вдачу?
Політична організація
Спектр політичних систем, що діяли в праУкраїні
Слово політика (від давньогрецького πολιτικά (politiká) - справа міст) стосується не тільки міст, хоча й народилось в давньо-грецьких містах-державах: політикою там називали способи вирішення проблем жителів полісу. Не буде перебільшенням твердження, що політика була одним із важливих аспектів життя наших пращурів аж від кам'яного віку. І за цей період в праУкраїні існувало величезне різноманіття форм політичного устрою.
Кам'янська культура на мапі
Відображення Кам'янської культури на мапі часів
Троя поблизу КерчіПоходження кам'янської культури є загадковим. Ймовірно, основою культури були декілька племен (чи може навіть кланів) катакомбників, людей багатопружкової культури та невеликої групи мігрантів з північного Кавказу, які спільними силами встановили свій контроль над Керченською протокою. При цьому поселення поблизу сучасного, тепер уже відсутнього, села Кам'янка відігравало роль військового форпосту та, одночасного, торгового перевального порту.

Це укріплене поселення, яке цілком можна було б назвати містом, з точки зору географічного положення та функціональності, було дуже схожим на малоазійську Трою (див. Баденська культура). Так само як малоазійська Троя перекривала морську дорогу з Середземного моря до Чорного, укріплення в Кам’янці закривало прохід з Чорного моря в Азовське. А прохід цей мав, очевидно, дуже важливе значення.

Люди кам'янської культури знались і на рільництві й на скотарстві, але основні доходи їм приносили контроль над торгівлею через Керченську протоку, яку, щоправда, в значно пізніші часи, називали Боспором Кіммерійським. Саме тому характерною особливістю кам'янської культури була прив’язки її поселень до суходільних доріг та морських шляхів, а також висока щільність і спеціалізація окремих поселень.

Особливо було заселено узбережжя Керченського півострова, яке за щільністю тодішнього населення можна порівняти зі значно пізнішим заселенням Боспору1 античних часів. В степовій частині східного Криму ціла низка поселень контролювала дороги та водні джерела, а в горах знаходились тимчасові табори, пов'язані із сезонним відгінним скотарством.Господарство кам’янської культуриЗначна частина дорослого чоловічого населення кам’янців була воїнами-колісничими, які очевидно займались охороною торгових шляхів та переправ, зборами мит та податей. Про це свідчить величезна кількість зброї та кінської упряжі в поселеннях кам'янської культури. Цілком не виключено, що частина цих воїнів служила найманцями у володарів інших земель і привозила на батьківщину різні імпортні речі, які отримувались як платня за службу або військова здобич. При цьому все, що було вкрай необхідним для господарства, вироблялось в домашніх умовах.

З каменю робили бойові молоти, долота, тесла, леза господарчих ножів, гостряки стріл та списів, мікролітичні вклади для серпів. З кості та рогу вирізали вістря стріл, гарпуни, держаки для серпів та ножів, деталі кінської упряжі, мотики, прикраси. Домашні господарки ліпили круглобокі кухонні горщики з сильно відхиленим вінцем та, часом, зі скупим шнуровим орнаментом або лощенням. Фахівцями були тільки зброярі та ювеліри. Житла й цвинтаріПоселення кам’янської культури складались з округлих будинків полегшеної конструкції з використанням дерева, обкопаних рівчаками для відводу води. У великих поселеннях житла мали кам'яну обкладку в основі стін та систему опорних стовпів для перекриття. Всередині жител були кам’яні вогнища, а довкола будівель знаходилися споруди господарчого призначення.

Кам’янці добре знались на фортифікації та оточували великі й важливі для торгівлі й контролю над шляхами поселення могутніми оборонними стінами.

В гірській зоні використовували під житло скельні навіси з підпірними стовпами, будували потужні підпірні стіни й навіть еспланади на кам'янистих схилах. В деяких приморських поселеннях виявлено артефакти мореплавання, пристані, кострища маяків. Контакти між прибережними пунктами могли здійснюватися під час каботажного плавання.

Вірогідно, похоронні обряди були запозичені від людності катакомбної культури та, частково, від північнокавказьких племен. Існували безкурганні поховання в катакомбах з кільцями з каменю довкола могили. Небіжчиків клали в могилу навзнак, супроводжуючи поховання скромним набором посуду. Історична доля кам’янської культуриТривалий час кам’янська культура знаходилась в добрих стосунках з катакомбною культурно-історичною спільністю та культурою багатопружкової кераміки. Занепад кам’янської культури був спричинений зникненням торгових шляхів під час так званої катастрофи бронзової доби2. Людність кам’янської культури була асимільована кіммерійцями чорногорівської культури.
Першовідкривачі культури:
російські археологи Алєксандр Брюсов (⋆17.09.1885 — †01.12.1966) та Отто Бадер (⋆29.06.1903 — †02.04.1979) в 1930-х роках
Епонімна пам’ятка:
Село Кам’янка поблизу Керчі в Криму
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Бакси, Глейки, Чауда, Кам’янка, Коктебель (Крим)
Експозиції артефактів:
Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві; Музей археології Криму в Сімферополі; Керченський історико-археологічний музей
Примітки:
Це обумовило нетиповий для тих часів характер культури, зорієнтованої на морську торгівлю, складування товарів та охорону складів та торгових шляхів.
виноски
1Боспор
Боспорське царство — древня елліністична держава, розташована в східному Криму та на Таманському півострові на березі Кіммерійського Боспору (сучасна Керченська протока). Утворилось близько 480 року до Різдва в результаті об'єднання грецьких міст на Керченському та Таманському півостровах. Пізніше розширилось вздовж східного берега Азовського моря до гирла Дону. З кінця І століття до Різдва в залежності від Риму. Економіка Боспорського царства базувалась на експорті пшениці, риби та рабів.
2Катастрофа бронзової доби
або Колапс бронзової доби — період широкого суспільного та економічного занепаду, який стався між 1200 та 1150 роками до Різдва і охопив велику територію східного Середземномор'я та Близького Сходу. Держави Егейського регіону та Анатолії розпались, перетворившись на невеликі ізольовані сільські культури темних віків. Хетська імперія Анатолії та Леванту зазнала краху, а такі держави, як Ассирійська імперія та Нове царство Єгипту, вижили, але були ослаблені. Причиною катастрофи бронзової доби був збіг декількох обставин: виверження вулканів, посухи, вторгнення народів моря та міграція дорійців, економічні збої внаслідок збільшення виробництва заліза і зміни у військовій техніці та методах, які призвели до занепаду військового використання колісниць.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Кислий О.Є. Кам'янська культура // Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2007. — ISBN 978-966-00-0692-8
Історія міст і сіл Української РСР. Кримська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України