До пращурів на гостину

Археологічні культури різних епох в праУкраїні

В цьому розділі на Вас чекають екскурсії віртуальним етнографічним музеєм ПраУкраїни. Тут знайдете ілюстровані описи того, як саме жили пращури в різні віки та на різних теренах нашої майбутньої держави. Ці описи базуються на дослідженнях археологів і характеризують так звані археологічні культури. Тож завітаймо до предків на гостину.

Культури
раннього палеоліту

1 000 000 - 120 000 до н.е.
В ті часи теренами праУкраїни бродили попередники людей розумних, яких називають архантропами. Вони створили так звану ашельську археологічну культуру. Ашельці користувались вогнем, хоча й не вміли його добувати, з каменю виготовляли примітивні рубила, а від негоди ховались у куренях з гілля. Степові пірати, вони викрадали здобич у чотириногих хижаків або перебивались стервом. І так тривало сотні тисяч років...

Культури
середнього палеоліту

120 000 - 40 000 до н.е.
В середньому палеоліті українські землі заселили носії мустьєрської культури – неандертальці. Нові навички дозволили їм здійснити технологічний прорив і вийти на новий рівень розвитку. Люди сучасного анатомічного типу, які з’явились в Європі приблизно 50 000 років тому, запозичили від неандертальців більшу частину їхніх знань і змогли їх розвинути. Неандертальці вимерли, а люди змогли пройти значно далі...

Культури
пізнього палеоліту

40 000 - 10 000 до н.е.
Перші тисячоліття існування людей сучасного анатомічного типу стали для них суворим іспитом. Майже вся Європа стала непридатною для людського життя і воно жевріло тільки в деяких відособлених її регіонах. Люди пристосовувались до змінних умов життя як тільки могли, вирішуючи головне своє завдання - виживання Роду. Колись єдина європейська спільнота Homo sapiens почала розпадатись на окремі археологічні культури.

Культури
мезоліту

10 000 - 6 500 до н.е.
Упродовж середньої кам’яної доби на землях майбутньої України існувало декілька археологічних культур. Частину з них принесли з собою мігранти з берегів Балтики та північного Кавказу, але більшість цих культур створили місцеві мешканці, нащадки тих людей, що пережили важкі часи в причорноморському рефугіумі. Мезолітичні етноси праУкраїни стали тим етнічним субстратом на якому пізніше поставали ті народи, котрі в кінцевому результаті стали складовими частини народу українського.

Культури
неоліту

6 500 - 4 500 до н.е.
Неолітична революція доволі скоро прийшла в Україну. Перші зерна, посіяні рукою людини, лягли в українську землю десь у межиріччі Південного Бугу та Дністра. І це на довгий час розділило Україну на три зони: землеробський правобережний лісостеп, пастуший лівобережний степ та північні мисливські ліси. Втім, різні способи господарювання ніяк не заважали праукраїнцям взаємодіяти між собою, торгувати та запозичувати один в одного корисні ідеї.

Культури
доби міді

4 500 - 3 200 до н.е.
Територія України вкрай бідна родовищами мідної руди. Попри це праукраїнці одними з перших (і не тільки у Європі) опанували навички металургії. Ключовим чинником цього цивілізаційного успіху була інтеграція частини праукраїнських племен в культурно-економічну спільноту так званої Старої Європи (інша назва Дунайська цивілізація) – групи землеробських етносів Балкан та центральної Європи, об’єднаних близьким походженням, спільною вірою та рівнем господарчого розвитку.

Культури
доби бронзи

3 200 - 1 100 до н.е.
Бронзова зброя стала фактором, який давав рішучу перевагу племінним об’єднанням та союзам, перетворюючи їх в держави, змушуючи розвивати економіку, впроваджувати технологічні новації, будувати міста та винаходити писемність. Щоправда, все це призвело до перших в історії людства перегонів озброєнь, які закінчились так званим колапсом бронзової доби і темними віками в європейській частині Ойкумени.

Культури
доби заліза

1 100 до н.е. - 400 н.е.
Промислове використання заліза започаткувало значущі зміни як в господарюванні так і в психології людей. Початок залізного віку є різним в залежності від регіону: в Африці залізна доба настала одразу після кам’яної, а в Америці, Австралії та Океанії почалася лише з появою європейців. Зрештою, людство ще й тепер живе в розвиненій залізній добі, оскільки залізо та його сплави надалі залишаються основним металом економіки.

Культури
середньовіччя

400 - 1 500 н.е.
Середньовіччя є умовним і дуже європоцентричним історичним терміном. В інших регіонах світу та й, зрештою, в тих частинах Європи, куди не ступала нога римського легіонера, все відбувалось інакше. Втім, оскільки землі праУкраїни знаходились в орбіті римських впливів, події, пов’язані з крахом Західної Римської Імперії не могли не зачепити наших земель. Недарма Україну називають матір’ю слов’янських народів: саме звідси відбувалось розселення слов’ян на південь та захід, а також, частково, на північ.
Питання та відповіді
Про що розповідається в розділі Археологічні культури праУкраїни
В розділі Археологічні культури праУкраїни знайдете розповіді про близько сотні способів буття людей в різні часи та на різних теренах праУкраїни. Ці розповіді рубриковані по дев’яти історичних епохах від раннього палеоліту до середньовіччя.
Як пов’язані поняття археологічна культура і реальне буття давніх людей
Археологи вивчають буття давніх людей насамперед за матеріальними рештками. Але при цьому вони спираються на велику кількість уже накопичених знань. Отже, їм вдається реконструювати способи хозяйнування, вірування, соціальний устрій і багато іншого.
Чим відрізняться описи культур на цьому сайті і в науковій літературі
Всі археологічні культури праУкраїни ми описуємо зі спільних позицій, що суттєво полегшує їх порівняння. Для кожної культури на сайті наведена відповідна ілюстрована науково-популярна стаття. Такі статті містять зокрема компактні «паспорти культур», які відображають їх найбільш важливі характеритики. Також кожна стаття містить посилання на інтерактивну мапу праУкраїни, де наочно відображуються дані про ареал археологічної культури, орієнтовну кількість населення та ланцюжки наслідування.