Завойовники Індії
Катакомбна археологічна культура
Роки існування:
2 500 - 1 800 до н.е.
Етнічний склад:
Арії
Антропологічний тип:
Літоральний
Мова:
Індоєвропейська індоіранська
Харчова база:
Кочове м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Ведизм
Похоронний обряд:
Тілопокладення
Громадський устрій:
Родова патрилокальна елітарна громада
Політична організація:
Союз вождівств
Ареал:
Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Кіровоградська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Харківська, Херсонська області, Крим
Походження:
Культура виникла в Надпоріжжі як західне відгалуження ямної культури. Протягом свого існування культура поширювалася на схід і північ.
Історична доля:
Частина населення мігрувала в Приуралля, інша частина еволюціонувала в культуру багатопружкової кераміки. Більшість сучасних істориків вважає людність катакомбної культури пращурами індоаріїв.
Перший індійський космонавт Ракеш Шарма 4 квітня 1984, звертаючись до індійських телеглядачів, сказав наступне: Я пролітаю над теренами нашої древньої батьківщини. Зазначимо, що в ту мить, космічний корабель Союз Т-11, пасажиром якого він був, пролітав зовсім не над Гангом чи Індом, а над Дніпром. То чи не помилився часом майор Шарма, адже за фахом він був військовим пілотом, а не істориком?
Бронзова доба на теренах Світу
3 200 - 1 100 до н.е.
Перші світові імперії з’явились в добу бронзи. І одразу почали боротись між собою. Ця боротьба породила перегони озброєнь, які закінчились тим, чим закінчуються будь-які перегони озброєнь – падінням економіки, занепадом культури й крахом більшості тодішніх політичних режимів. Катастрофа бронзової доби ввергла країни східного Середземномор’я в довгий період так званих темних віків.
Бронзова доба в праУкраїні
3 200 - 1 100 до н.е.
Бронзова доба України – це час великих подій. Велика й могутня трипільська цивілізація засівала лани, розмальовувала неперевершеними візерунками горщики, будувала міста й, можливо навіть, вчилась писати. Але найважливіше ще було попереду. Створювались передумови для того, щоб невелике пастуше плем’я з берегів Дніпра, відоме історії під іменем аріїв, заклало підвалини всій сучасній людській цивілізації.
Час міді та збіжжя
Книга 2: Від трипільців до аріїв
Часи міді та збіжжя збереглись в міфах людства як спогади про золотий вік. Це був світ, де між людьми панувала злагода, а Велика Богиня дарувала їм все, що потрібно для щастя. Все? Мабуть, ні, бо знайшлись люди, які чомусь не захотіли так жити. І сотворили свій світ. Той, у якому зараз живемо ми з Тобою. Ким були ті люди та що їх не влаштовували у світі щастя? Як саме вони вплинули на українську вдачу?
Час аріїв
В що вони вірили та що впроваджували у світ
В попередніх розповідях уже згадувалось, що ми всі (мало не більшість людства, а не тільки ми в Україні) живемо в світі, який створили арії. Але чи був той світ на самому своєму початку схожим на наш сьогоднішній? А якщо був, то чим? І як цей світ вплинув на формування українського національного характеру.
Антропологічні типи
як виглядали праукраїнці різних епох та культур
Як відомо, антропологія вивчає тілесну природу людей. Найбільш яскраво розбіжності їх тілесної будови проявляються в людських расах. Але в своїх класифікаціях антропологи йдуть значно глибше. Зокрема, широко використовується поняття антропологічного типу. Тут ми розглянемо антропологічні типи праукраїнців, чиї ознаки можемо бачити і в сучасному населенні нашої країни.
Катакомбна культура на мапі
Відображення Катакомбної культури на мапі часів
Релігійні переконання
В що вірували праУкраїнці
За тисячоліття буття людей на теренах праУкраїни тут був представлений широкий спектр вірувань в потойбічні сили. Огляд цих вірувань згідно історичним епохам дозволяє простежити закономірності їх еволюції. Також тут ви знайдете короткі характеристики різних релігійних переконань, що були властиві конкретним археологічним культурам.
Мікенські царі в степах УкраїниКатакомбна культура веде своє походження від ямної культури (див. Ямна культура) за участю якоїсь невеликої, але вельми впливової групи мігрантів. Вірогідно саме завдяки їхньому впливу відбулись світоглядні зміни спочатку серед частини ямних племен, які дуже швидко охопили всю популяцію. Змінився похоронний обряд, а відомо, що похоронні ритуали є найбільш консервативною частиною обрядовості, бо хто ж його знає, що людину чекає там, за межею? Тобто з переконаннями людей повинно було статись щось дуже радикальне для того, щоб вони стали хоронити своїх батьків не так, як чинили це діди. Вірогідно, що мігрантами, які змогли вчинити такий серйозний вплив, були протогреки, як тоді мешкали на півночі Балканського півострова і тільки-но розпочали свою експансію на південь. Це твердження ґрунтується саме на схожості поховань катакомбних вождів з царськими могилами в Мікенах1. Спільнота катакомбних племенЗважаючи на те, що племена ямної культури мали свої локальні особливості, катакомбна культура також успадкувала ці відмінності і навіть ще більш поглибила їх. Виділяють декілька локальних варіантів катакомбної культури, які іноді трактуються як окремі культури катакомбної культурно-історичної спільності. Азово-дніпровська катакомбна група зберігала в кераміці і похоронних звичаях найбільше звичаїв ямної культури. Донецька катакомбна група відрізнялась тим, що хоронила своїх небіжчиків тільки у скорченій на правому боці позі, а горщики прикрашала шнуровим орнаментом. Харківсько-воронізька культура хоронила небіжчиків в катакомбах-підбоях і оздоблювала кераміку наліпними валиками. Батуринська катакомбна група виготовляла поліровану кераміку чорного кольору та розчленовувала мерців перед похованням, а волго-донські катакомбники витискали на горщиках ялинково-гребінцевий візерунок. Були ще інгульські та кубанські катакомбники з незвичайними для катакомбної спільноти похованнями навзнак. Наявність таких локальних груп свідчить про значну етнографічну строкатість населення цієї культури.Господарство катакомбної культуриІ якщо духовний світ цих людей залежав від традицій, успадкованих від предків, та власних ідей, то способи господарювання визначались екологічними умовами степової та лісостепової зон. У степу головним було скотарство кочового типу, яке трималось на розведенні великої рогатої худоби, овець та коней. У лісостепу була поширена модель присадибного скотарства з перевагою в череді великої рогатої худоби та свиней.

Подекуди вирощували пшеницю, ячмінь та полбу. Землю обробляли дерев’яними плугами в які запрягали волів, а знахідки зернотерок свідчать про те, що катакомбними знали смак каші та, можливо, хліба. Крем’яна індустрія технологічно не змінилась з часів неоліту. З кременю виготовляли кременеві скребачки, вістря стріл трикутної форми, листоподібні наконечники списів, тесла, долота, стамески. Відомі кам’яні ступи та товкачики, точила, кулеподібні булави, шліфовані та іноді орнаментовані сокири-молоти. Кам'яні бойові сокири катакомбної культури схожі до схожих виробів шнуровиків (див. Культура шнурової кераміки).Воїни й металургиВажливим мілітарним винаходом катакомбників був складний композитний лук, який дав можливість зменшити його розміри й значно збільшити далекобійність та пробивну силу. Разом з луками знайдено сагайдаки для десяти-двадцяти стріл, крем’яні вістря яких схожі до гостряків стріл середньодніпровської культури. Люди катакомбної культури добре знались на металургії. На території Донбасу в сучасному Бахмутському районі, в місці де знаходиться одне з нечисленних родовищ мідистих пісковиків, був справжній металургійний центр.

Мідну руду вибирали з котлованів глибиною до 2-3 метрів. Там знайдено спеціальні пристрої для дроблення руди перед промиванням і плавкою, а в похованнях катакомбних ливарників знаходять набори ливарних та ковальських інструментів — форми з глини, тиглі, ллячки, сопла, молоти та кліщі. Катакомбники виробляли листоподібні ножі, сокири з вушками, шила, бронзові підвіски і скроневі кільця, дископодібні медальйони з вушком, бронзові намистини. В навичках катакомбних металургів чітко помітні риси спільні з металургами середземноморського світу.Купці й гончаріВтім, катакомбники підтримували зв’язки не тільки з середземноморським світом. Вони вели активний обмін з сусідніми племенами, особливо із племенами Кавказу, а через них були пов'язані з Передньою Азією, Іраном та Єгиптом, звідки отримували сині та білі скляні намистини, тропічні мушлі та сердолікові вироби. Фігурки, металеві речі, шпильки-молоти, характерні прикраси катакомбної культури, знаходять в центральній Європі та Італії. При цьому вироби для обміну виготовлялись фахівцями не в окремих домогосподарствах, а в спеціальних майстернях, що працювали на постійній основі — такими були ткалі, зброярі та ливарники.

Посуд катакомбники ліпили вручну, переважно із плоским дном. Найпоширенішими були опуклі горщики з вузькою шийкою, амфори, миски, чаші й глечики. Характерним тільки для катакомбної культури були келихи з наліпленими концентричними пружками. В кераміці відчуваються впливи культури шнурової кераміки, а в її оздобленні — образи характерні ще для трипільської культури (див. Трипільська культура), які символізували уявлення древніх хліборобів про сонячне божество й таємничі сили родючості.ЖитлаДля катакомбної культури властива відносно невелика кількість постійних поселень. Найпоширенішим типом поселень були сезонні пастуші табори, які розташовували поблизу пасовищ та джерел води. Як і ямники, люди катакомбної культури кочували зі своїми стадами та отарами в межах родової території, в центрі якої знаходився, зазвичай, родовий цвинтар. В постійних селах жили землероби та ремісники. В таких селах зводили традиційні будівлі стовпової конструкції з плетеними, обмазаними глиною стінами й очеретяним дахом іноді на кам’яному фундаменті. Деякі з постійних поселень, які були ремісничими та торговими центрами, нагадували справжні міста, їх оточували ровами та частоколами, а, подекуди, ще й кам’яними стінами. Похорони, маски й трепанації черепівДуже складним, в тому числі й з архітектурної точки зору, були похоронні обряди. Для поховання використовували спеціальну споруду — яму з катакомбою, яку дуже часто обкладали дерев’яними колодами — зрубами. Небіжчика клали в таку катакомбу в зігнутому положенні на правому боці, посипавши, попередньо, червоною вохрою. Додатково, як жертвоприношення клали голови та ноги кіз, овець, коней та великої рогатої худоби й похоронні дари: чоловікам — кам’яні та металеві сокири, стріли, кинджали, булави, а жінкам — прикраси, зокрема, срібні каблучки, керамічний посуд та, майже завжди, ритуальні чаші на низьких ніжках які використовувалися в ритуалах, що включали вживання наркотичних речовин, таких як коноплі.

У похованнях зустрічаються дерев'яні вози, якими перекривали вхід до гробниці. Над могилою насипали курган, розміри якого залежали від статусу небіжчика, а в особливих випадках встановлювали ще й кам’яну антропоморфну стелу. В похованнях особливо високого статусу лице покійного перед похороном обмазували глиною, ліплячи своєрідну маску яка моделювала риси обличчя. Схоже, що ці глиняні маски могли послужити прототипом золотих масок, знайдених пізніше у Мікенській Греції. Деякі племена катакомбної культури, зокрема зосереджені на Донеччині, практикували штучну деформацію черепа. Мета цієї болісної процедури невідома — можливо це робилось з естетичних міркувань, а може було етнічним чи соціальним маркером. Існують також сліди прижиттєвих трепанацій черепів.Drang nach OstenГенетичні дослідження вказують на близьку спорідненість катакомбників з людьми середньостогівської (див. Середньостогівська культура), ямної, шнурової кераміки та зрубної культур (див Зрубна культура), а також скіфів (див. Скіфська культура), що свідчить про безперервність генетичних ліній народів причорноморського степу, щонайменше з часів мідної доби. При цьому важливо зазначити, що сучасне населення України тісніше пов’язане з людьми ямної культури, ніж з катакомбниками. Натомість катакомбники були пращурами індоарійських племен, які захопили Індію і принесли туди індоєвропейську мову.

Десь в причорноморських степах були укладені перші гімни Вед2, від простонародної говірки відділився санскрит3 — мова священників та інтелектуалів, а суспільство розділилось на чотири варни4 — жерців-брахманів, воїнів-кшатріїв, простолюдинів-вайш’ю та рабів-шудр. Тобто все те, що стало згодом підвалинами соціального та релігійного життя древньої Індії. Щоправда, шлях до Індії виявився довгим та кружним.

Разом з нащадками ямної культури катакомбними заснували в приуральських степах країну міст в долині ріки Сінташти5. І саме тут стались невідомі нам події, які в кінцевому результаті привели до жорстокої громадянської війни, безсумнівно на релігійній основі, яка розколола арійську спільноту на дві ворожі партії — власне аріїв та індоаріїв. Перемогу, очевидно, здобули перші, позаяк за ними зосталось поле бою, - степи Євразії, де вони упродовж кількох тисячоліть засновували свої Аріяни — арійські держави. Зрештою, назва сучасного нам Ірану означає не що інше, як державу аріїв. Переможені змушені були мігрувати через Середню Азію та Афганістан на південь, в долину п’яти річок — сучасний Пенджаб. Одночасно, деякі з катакомбних племен мігрували на Балкани і влились в число протогреків та прото фракійців, а в Україні катакомбна культура еволюціонувала в культуру багатопружкової кераміки (див. Культура багатопружкової кераміки).
Першовідкривачі культури:
російський археолог Васілій Городцов (⋆23.03.1860 — †03.02.1945) у 1901-1903 роках
Епонімна пам’ятка:
Назва походить від специфіки похоронного обряду
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Томаківка, Чаплинка, Микільське, Ігрень (Дніпропетровська обл.), Дронівка, Мідна Руда, Одрадівка, Федорівка, Ясинувата (Донецька обл.), Острів Перун, Шелюги, Токмак (Запорізька обл.), Деріївка, Новомиргород (Кіровоградська обл.), Солоне озеро, Кучук-Алкапи, Ішунь (Крим), Лутугине, Макарів Яр, Хрустальний, Новоайдар (Луганська обл.), Кашперо-Миколаїівка, Миколаїв, Березанка, Миколаїв Матвіївка (Миколаївстка обл.), Верхній Салтів, Куп'янськ, Чугуїв (Харківська обл.), Львове, Золота Балка, Княже-Григорівка, Нова Маячка (Херсонська обл.)
Експозиції артефактів:
Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Запорізький обласний краєзнавчий музей, Кропивницький обласний краєзнавчий музей, Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д. І. Яворницького, Музей археології та етнографії Слобідської України, Музей археології Харківського національного університету ім. В. Каразіна, Миколаївський обласний краєзнавчий музей, Херсонський краєзнавчий музей
Примітки:
Катакомбники першими сконструювала композитний лук, користувались двоколісними бойовими колісницями, подекуди мали звичай штучного деформування черепів. Докази впливу катакомбної культури виявлено далеко за межами Понтійського степу. Особливо вражаюча подібність між катакомбною культурою та мікенською Грецією.
виноски
1Мікенська Греція
або Мікенська цивілізація була останньою фазою бронзової доби в Древній Греції, що охоплювала період приблизно з 1750 по 1050 рік до Різдва Христового. Була представлена розвиненою економікою, містами-державами та системою писемності. Найвідомішим містом-державою були Мікени, на честь яких і названа культура. Серед інших центрів влади, що виникли в ті часи, були Пілос, Тірінф, Орхомен, Фіви, Афіни та Іолк. Мікенські поселення існували також в Епірі, Македонії, на островах Егейського моря, на південно-західному узбережжі Малої Азії, Леванту, Кіпру та Італії.
2Веди
Релігійні тексти стародавньої Індії складені на ведичному санскриті. Санскритське слово véda означає знання, мудрість та походить від протоіндоєвропейського кореня u̯eid-, що означає бачити або знати. Існує чотири Веди: Рігведа, Яджурведа, Самаведа та Атхарваведа. Кожна Веда має чотири підрозділи – Самхіти (мантри та благословення), Араньяки (текст про ритуали, церемонії, жертви та символічні жертвоприношення), Брахмани (коментарі ритуалів, церемоній і жертвоприношень) і Упанішади (тексти, що обговорюють медитацію, філософію та духовні знання). Лінгвістичні дослідження вказують, що тексти Вед були укладені близько 1500 року до Різдва на основі більш ранніх усних текстів.
3Санскрит
є священною мовою індуїзму, класичної індуїстської філософії та історичних текстів.
Найбільш архаїчним є ведичний санскрит Рігведи. В буквальному перекладі слово санскрит означає добре підготовлений досконалий священний твір на противагу народним індійським мовам, званим пракритичними мовами ( prākṛta -). Санскрит належить до індоєвропейської мовної сім'ї і є однією з найдавніших задокументованих давніх мов. Найближчими родичами ведичного санскриту в індоєвропейських мовах є вимерлі авестійська та староперська мови. Санскрит належить до сатемної групи індоєвропейських мов.
4Варни
соціальні страти в рамках давньоарійської ієрархічної кастової системи, яка згодом стала основою для індуїстських каст. Початково існували чотири варни: Брахмани — ведичні вчені, жерці та вчителі. Кшатрії — правителі, воїни та адміністратори. Вайшья— землероби та купці. Шудра — робітники та постачальники послуг. Санскритський термін варна походить від кореня vṛ, який вперше з’являється в Ведах і означає колір, зовнішній вигляд, форму.
5Сінташтська культура
археологічна культура бронзової доби поширена на південному Уралі, в межах північного євразійського степу в 2200 — 1800 роках до Різдва. Вважається, що люди Сінташти розмовляли протоіндоіранською мовою, предком індоіранської мовної сім'ї. З культури Сінташти індоіранці мігрували до Анатолії, Індії та Ірану.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
С. Н. Братченко. Катакомбна культурно-історична спільність // Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2007 — ISBN 978-966-00-0692-8.
Винокур І. С., Телегін Д. Я., Археологія України. Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2008 .
Шапошникова О. Г., Про пам'ятки часу катакомбної культури в Степовому Придніпров'ї // Археологія, 1968
Березанская С. С., Шапошникова О. Г., Попова Т. Б., Племена катакомбной культуры \\ С А − 1957 г. № 2 (рос.)
Клейн Л. С., Просхождение донецкой катакомбной культуры ׃ Автореф. Дис.. к. и. н. — Л., 1968 г. (рос.)
Клейн Л. С., Катакомбные памятники эпохи бронзы и проблема выделения археологических культур // С А — 1962 г., № 2 (рос.)
Клейн Л. С., О так называемых ямных погребениях катакомбного типа // С А — 1961 г., № 2 (рос.)
Клейн Л. С., К проверке оснований гипотезы о генетической связи ямной и катакомбной культур // С А, 1970 г.,№ 1 (рос.)
Мельник В. И. Особые виды погребений катакомбной общности / Отв. ред. В. Шилов. — М.: Наука, 1991. — 136 с. — 950 экз. — ISBN 5-02-010034-X (рос.)
Бонгард-Левин Г. М., Грантовский Э. А. От Скифии до Индии. Древние арии: мифы и история. — 2-е изд., доп. и испр. — М. Мысль, 1983
Історія міст і сіл Української РСР. Дніпропетровська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Донецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Запорізька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Кіровоградська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Кримська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Луганська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Одеська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Полтавська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Харківська область. — К: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1966
Історія міст і сіл Української РСР. Херсонська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Anthony, David W. (2007). The horse, the wheel, and language : how Bronze-Age riders from the Eurasian steppes shaped the modern world. Princeton, N.J.: Princeton University Press. ISBN 9780691058870.
Kuzmina Elena E. (2007). Mallory, J. P. (ed.). The Origin of the Indo-Iranians. BRILL. ISBN 978-9004160545.
Mallory, J. P.; Adams, Douglas Q. (1997). Encyclopedia of Indo-European Culture. Taylor & Francis. ISBN 1884964982.
Jan Machnik: Kultury z przełomu eneolitu i epoki brązu w strefie karpackiej. Wrocław: Zakład Narodowy imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1987
Katarzyna Ślusarska – Funeral rites of the catacomb community: 2800-1900BC. Ritual, tanathology and geographical origins. BPS 13. Poznań 2007
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України