Перші віки Калі-Юги
Ямна археологічна культура
Роки існування:
3 500 - 2 300 до н.е.
Етнічний склад:
Арії
Антропологічний тип:
Динарський
Мова:
Індоєвропейська праіндоіранська
Харчова база:
Кочове м'ясо-молочне скотарство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Арійський політеїзм
Похоронний обряд:
Тілопокладення
Громадський устрій:
Родова патрилокальна елітарна громада
Політична організація:
Конфедерація племінних союзів
Ареал:
Вінницька, Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Київська, Кіровоградська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Сумська, Харківська, Херсонська, Черкаська, Крим
Походження:
Культура виникла в межиріччі Дніпра та Дону як результат змішування племен середньостогівської та частини племен маріупольської культури та поширилась на весь Понтійсько-Каспійський степ.
Історична доля:
Предки індоєвропейців. Ямна культура стала основою для перших індоєвропейських культур: середньодніпровської, зрубної, шнурової кераміки та дзвоноподібних келихів в Європі та культур Синташта й Андроново в Азії.
Відповідно до індуїстської міфології опівночі 18 лютого 3102 року до Різдва господь Крішна покинув землю і розпочалась Калі Юґа, найгірша з чотирьох юг (світових епох) сповнена конфліктів та гріхів. Ця дата дивним чином приходиться на початок експансії племен ямної культури та початок індоєвропеїзації Європи. Чи випадково це? Судячи з подальшого перебігу історії, може й не цілком випадково.
Бронзова доба на теренах Світу
3 200 - 1 100 до н.е.
Перші світові імперії з’явились в добу бронзи. І одразу почали боротись між собою. Ця боротьба породила перегони озброєнь, які закінчились тим, чим закінчуються будь-які перегони озброєнь – падінням економіки, занепадом культури й крахом більшості тодішніх політичних режимів. Катастрофа бронзової доби ввергла країни східного Середземномор’я в довгий період так званих темних віків.
Бронзова доба в праУкраїні
3 200 - 1 100 до н.е.
Бронзова доба України – це час великих подій. Велика й могутня трипільська цивілізація засівала лани, розмальовувала неперевершеними візерунками горщики, будувала міста й, можливо навіть, вчилась писати. Але найважливіше ще було попереду. Створювались передумови для того, щоб невелике пастуше плем’я з берегів Дніпра, відоме історії під іменем аріїв, заклало підвалини всій сучасній людській цивілізації.
Час міді та збіжжя
Книга 2: Від трипільців до аріїв
Часи міді та збіжжя збереглись в міфах людства як спогади про золотий вік. Це був світ, де між людьми панувала злагода, а Велика Богиня дарувала їм все, що потрібно для щастя. Все? Мабуть, ні, бо знайшлись люди, які чомусь не захотіли так жити. І сотворили свій світ. Той, у якому зараз живемо ми з Тобою. Ким були ті люди та що їх не влаштовували у світі щастя? Як саме вони вплинули на українську вдачу?
Час аріїв
В що вони вірили та що впроваджували у світ
В попередніх розповідях уже згадувалось, що ми всі (мало не більшість людства, а не тільки ми в Україні) живемо в світі, який створили арії. Але чи був той світ на самому своєму початку схожим на наш сьогоднішній? А якщо був, то чим? І як цей світ вплинув на формування українського національного характеру.
Релігійні переконання
В що вірували праУкраїнці
За тисячоліття буття людей на теренах праУкраїни тут був представлений широкий спектр вірувань в потойбічні сили. Огляд цих вірувань згідно історичним епохам дозволяє простежити закономірності їх еволюції. Також тут ви знайдете короткі характеристики різних релігійних переконань, що були властиві конкретним археологічним культурам.
Етнокультурні спільноти
Про сім’ї археологічний культур праУкраїни
Якщо археологічні культури порівнювати із окремими людьми, то етнокультурні спільноти доречно уявити саме як їхні сім’ї. Важко утримати в пам’яті разом більше ста археологічних культур праУкраїни, про які йдеться в цьому проекті. А от півтора десятки їхніх об’єднань/сімей уявити уже цілком можливо. Тим більше, що відповідні «портрети» виглядають досить виразними і легко впізнаються навіть із сьогодення.
Ямна культура на мапі
Відображення Ямної культури на мапі часів
Походження аріївЯмна культура за походженням є мультикультурним утворенням. Її основою були, в першу чергу, середньостогівська та репінська культура при активній участі людей кемі-обинської культури та взаємодії з трипільським світом . Генетичні дослідження вказують, що найпоширенішими серед ямників були гаплогрупи R1b (характерна для західної Європи) R1a (панівна серед українців) та близькосхідна гаплогрупа J. Ямники були високими (середній зріст чоловіків 175,5 см), стрункими, кароокими людьми зі світлою шкірою та каштановим кольором волосся. Можливо також, що ямники є першим народом, що заселяли терени України, самоназву якого історія зберегла. Вони називали себе аріями1.Спосіб життя аріївАрійська ямна культура була кочовою скотарською, хоча землеробство в ній також було присутнє. Ямники, як і всі кочовики, сіяли поблизу своїх весняних кочовищ найбільш невибагливий зі всіх злаків просо, щоб згодом, на початку осені, повернутись туди й зібрати урожай. Зерно кочовикам завжди потрібне, хоча м’ясо й молоко є для них важливішими. Тому у складі стада в господарстві ямних племен переважала велика рогата худоба, коні та вівці. На щодень ямники харчувались молоком, кисляком, сиром, коржами й кашами з зерна, юшками з бобів та диких овочів, рибою і, зрідка, м’ясом. Життя ямних племен протікало в долинах річок, а для випасання стад використовували прилеглі терени, уникаючи при цьому глибинних безводних степових просторів. Крем’яна індустрія, металургія та керамікаРухливе кочове життя не сприяло накопиченню речей. Люди ямної культури уміли обходитись мінімумом необхідного. З кременю робили виїмчасті вістря стріл, ножі, кинджали й вістря списів, скребачки, ступки, товкачики та зернотерки. А також - символи влади й, в тому числі булави й скіпетри у вигляді кінської голови. Найбільше ж виготовляли бойових сокир-молотів, сокир, тесел та доліт для обробітку дерева, а також серпів та лез з мікролітів. Для обробки каменю застосовувались традиційні середньостогівські технології, хоча, в порівнянні з середньостогівською культурою, асортимент кременевих знарядь звузився, а техніка їх обробки стала менш старанною.

З кості виготовляли мотики, шила, лощила, шпильки з молоточковими завершеннями, іноді вкриті витонченим геометричним візерунком, які служили, очевидно, амулетами, а також невеличкі фігурки для домашніх вівтарів, кістяні флейти. Зі шкіри шили одяг, хоча знали й прядіння, і ткацтво (прясла й ткацькі важки зустрічаються в поселеннях).

Металевих виробів було порівняно мало, хоча знайдено цілі комплекти інструментів ливарників та ковалів ямної культури. Ймовірно давався взнаки брак сировини, особливо на ранніх етапах існування культури. Мідь та олово імпортували з Кавказу від людей майкопської культури та, почасти, з Балкан через трипільців. З міді виготовляли клиноподібні сокири, бойові сокирки-клевці, провушні молоти та кинджали. Металургам та іншим майстрам у ямному суспільстві належав особливий статус, а в елітних могилах іноді знаходять у великій кількості металеві предмети.

Ямники ліпили гостродонні й круглодонні горщики з високим горлом, оздоблені різьбленим та штампованим орнаментом. Різновидом цього посуду були горщики з ручками й вушками, з добре загладженою і трохи лощеною поверхнею, близькі до кераміки кемі-обинської культури. Ще однією кемі-обинською традицією були курильниці на трьох-чотирьох ніжках, призначені для паління канабісу та вдихання його диму під час виконання якихось ритуалів — звичай, який на довгі часи зберігся у багатьох степових культур давньої України. Житла рухомі й нерухоміПостійних селищ ямної культури було дуже мало, їх споруджували тільки там, де поблизу були поклади якісного кременю чи кварциту або якісь інші цінні мінеральні ресурси. В таких місцях ямники будували житла, копальні й майстерні, в яких обробляли сировину або й виготовляли готову продукцію, дуже часто призначену для обміну. Доми зводили на стовповій конструкції, часом трохи вкопаній в землі та обкладеній камінням. Плетені з лози стіни обмазували саманом, а дах накривали солом’яною стріхою. Такі селища часто укріпляли ровами та частоколами, оскільки сутички між окремими племенами та родами були доволі частим явищем, про що свідчать сліди бойових травм на костях померлих ямників.

Однак осілим життям жила тільки невелика частина населення. Решта ж пересувались разом зі своїми стадами в межах своїх родових територій. Житлами для них служили великі розбірні намети, на кшталт сучасних юрт, а домашній скарб перевозили двоколісними та чотириколісними возами в які запрягали волів. Ямники використовували коней для їзди верхи.Кургани та ямиЦентром родової території вважалось родове кладовище, яке було сакральним місцем, свого роду храмом просто неба, місцем контакту фізичного й метафізичного світів. Характерно, що традиція святості місць поховань продовжилась в часі — могильники, засновані ще аріями-ямниками, служили згодом цвинтарями для всіх інших кочовиків культур, які населяли українські степи. Небіжчиків ховали під курганами, спорудження яких вимагало зусиль всієї громади. Зазвичай курганні групи розташовувались на берегах рік або на високих плато. Якщо з якихось причин рід переселявся на нові землі, то першим ділом засновував там новий могильник для своїх дорогих покійників. Тому ніхто не злічив всіх могильників ямної культури, оскільки тільки на Дніпровщині курганів, що ввійшли до переліку археологічних пам’яток, понад сім тисяч.

До речі, саме слово курган, ймовірно прийшло в нашу мову саме з первинної індоєвропейської мови та означало щось на кшталт могильного дому. Під насипом кургану знаходилося кілька поховань, з яких основним було поховання патріарха роду. Для поховання викопували глибокі ями (від чого культура й отримала свою назву), на дно якої клали померлого у скорченому положенні й засипали вохрою, супроводжуючи небіжчика горщиками яйцеподібної форми, ймовірно з їжею, а також інструментами й зброєю. Ями перекривали дерев'яним накатом та очеретом, а іноді замість перекриття клали віз, який, можливо, в символічній формі повинен був репрезентувати земний, тимчасовий дім покійного. При цьому поховання з возами, очевидно, належали соціальній верхівці ямного суспільства, вождям патріархальних громад. Ця традиція також була збережена наступними степовими культурами та поширилась від Балкан до Уралу. Арійська релігіяНа вершинах курганів споруджували святилища й часто ставили антропоморфні стели, пов’язані з культом божественного пращура чоловічої статі, оскільки ямне суспільство мало яскраво виражений патріархальний характер. На окремих ідолах помітні зображення зброї та атрибути влади (булава вождя або пастуша герлига), а серед динамічних сцен — полювання, двобій, статевий акт. Ймовірно релігією арійських ямників був якийсь ранній варіант ведичної релігії2, яка згодом стала основою сучасного індуїзму, тому деякі зображення перекликаються з мотивами відомих нам пізніших ведичних міфів. На курганах ставили черепи биків або кам'яні навершя у вигляді стилізованої голови бика, що знаходить свої паралелі в релігіях Старої Європи. Ще більше схожості зі староєвроєвропейськими релігіями демонструють стилізовані фігурки гібридних істот, які суміщали в собі риси жінок та корів і, мабуть, служили амулетами.Таємниця арійської експансіїЗагадковою є блискавична, вибухоподібна експансія ямної культури на величезні території від Дунаю до Уралу. Безумовно цьому допомогло завершення кліматичного оптимуму, сприятливого для землеробів, і настання посуху, за якої пастухам виживати було легше. Демографічний вибух, пов’язаний з достатком їжі, змусив надлишкове населення шукати собі нових земель. Але якщо на схід від України території ще були відносно малолюдними, то на заході існували велелюдні й багаті культури цивілізації Старої Європи.

Гордон Чайлд3 у своїй книзі Арії. Засновники європейської цивілізації описував навіть полки арійських воїнів, білявих бестій на колісницях, які вдерлись в Європу і силою підкорили собі тамтешні народи. Однак ця картина не відповідає дійсності. По-перше, бойові колісниці були винайдені значно пізніше. По-друге, соціальна організація ямників-аріїв знаходилась на явно недостатньому для організації цілеспрямованих військових експедицій рівні. А по-третє, самі арії були смаглявими темноволосими людьми, основним заняттям яких було випасання стад корів, а зовсім не блондинистими непереможними воїнами. Зачумлений народРозгадка може знаходитись в іншому. Під час бактеріологічного аналізу одного з ямних поховань було виявлено, що люди, поховані там, померли від чумної палички, яка мала генетичний тип, схожий до бактерії, що пізніше викликала Юстиніанову чуму4 та переносилась блохами. Це, можливо, пояснює причину занепаду трипільської та інших культур Старої Європи. Під час своєї експансії на захід, ямники, котрі до певної міри уже виробили колективний імунітет від чуми, занесли цю хворобу в середовище людей таким імунітетом не наділених, що викликало, своєю чергою, пандемію чуми в східній та центральній Європі. Цим, можливо, пояснюється і поширення гаплогруп R1b та R1a серед європейців. Очевидно, ці гаплогрупи мали найбільшу опірність до чуми, а всі інші європейські гаплогрупи постраждали більше під час декількох чумних пандемій.

Втім, частина староєвропейців вижила і трансформувавшись під впливом ямників, стала етнічним субстратом появи індоєвропейських культур — в першу чергу варіантів культури шнурової кераміки, а сама ямна культура еволюціонувала, разом з кемі-обинською, в культуру катакомбну.
Першовідкривачі культури:
російський археолог Васілій Городцов (⋆23.03.1860 — †03.02.1945) у 1901-1903 роках
Епонімна пам’ятка:
Назва походить від специфіки похоронного обряду
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Любимівка, Пашена Балка, Старі Кодаки, Микільське-на-Дніпрі, Магдалинівка (Дніпропетровська обл.), Ясинувата, Амвросіївка, Мангуш (Донецька обл.), Гайманова могила, Вільнянськ, Кічкас (Запорізька обл.), Сухий Ташлик, Велика Виска, (кіровоградська обл.), Солоне Озеро, Ішунь (Крим), Брянка, Мар'ївка, Сватове (Луганська обл.), Доманівка, Єланець, Криве Озеро, Кінецьпіль (Миколаївська обл.), Арциз, Виноградівка, Біляївка (Одеська обл.), Любимівка, Миролюбівка, Михайлівка (Херсонська обл.)
Експозиції артефактів:
Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Запорізький обласний краєзнавчий музей, Кропивницький обласний краєзнавчий музей, Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д. І. Яворницького, Черкаський міський археологічний музей Середньої Наддніпрянщини, Музей археології та етнографії Слобідської України, Музей археології Харківського національного університету ім. В. Каразіна
виноски
1Арії
санскритське слово ā́rya спочатку було етнокультурним терміном, що позначав тих, хто розмовляв ведичним санскритом і дотримувався ведичних культурних норм, на відміну від чужинців an-ā́rya (не-ар’я). Слово походить від реконструйованої протоіндоіранської основи arya або āryo, яку, ймовірно, використовували доісторичні індоєвпропейські народи для позначення себе як етнокультурної групи.
2Ведизм
Історична релігія індоарійських народів. Санскритське слово véda (знання, мудрість) походить від кореня vid — знати, як похідне від протоіндоєвропейського кореня u̯eid, що означає бачити. Існує чотири Веди: Ріґведа, Яджурведа, Самаведа і Атхарваведа. Веди — це шруті (те, що чується), що відрізняє їх від інших релігійних текстів, які називаються смріті (те, що запам’ятовується). Веди передаються усно з ІІ тисячоліття до Різдва за допомогою складних мнемонічних прийомів. Ведичні вірування та практики докласичної епохи були тісно пов’язані з гіпотетичною релігією.
3Гордон Чайлд
(Vere Gordon Childe, 14.04.1892 — 19.10.1957) — австралійсько-британський археолог, який спеціалізувався на вивченні європейської доісторії. Відомий своїм акцентом на ролі революційних технологічних та економічних змін у людському суспільстві, таких як неолітична революція та революція міст, що несе відбиток впливу марксистських ідей щодо суспільного розвитку. Незважаючи на те, що багато його інтерпретацій були дискредитовані, залишається широко поважаним серед археологів. Написав двадцять шість книг.
4Юстиніанова чума
перший великий спалах пандемії чуми у 541–549 роках спричиненої бактерією Yersinia pestis. Хвороба вразила весь Середземноморський басейн, Європу та Близький Схід. Названа на честь візантійського імператора Юстиніана I (527–565), який перехворів чумою та одужав у 542 році.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Даниленко В. Н. Энеолит Украины: Этноисторическое исследование. — К.: Наукова думка, 1974
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
А. В. Ніколова. Ямна культурно-історична спільність // Енциклопедія історії України у 10 т. Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2013.— ISBN 978-966-00-1359-9.
Мустафін О. Перлини в степу. Розмови про минуле українського Півдня. Х., 2023
Сиволап М. П., Дослідження поселення ямної культури Десятини в Середній Наддніпрянщині у 1995—2002 роках // Археологічні відкриття в Україні 2000—2002 рр. — Київ, 2003
Мурзин В. Ю. У колыбели наших предков // Мелітопольський краєзнавчий журнал, 2018, № 13 (рос)
Мурзин В. Ю. Города на колёсах // Мелітопольський краєзнавчий журнал, 2018, № 12 (рос)
Клейн Л.С. Древние миграции и происхождение индоевропейских народов. СПб., 2007
Иванова С. В., Социальная структура населения ямной культуры Северо-Западного Причерноморья. — Одесса: Друк, 2001. — 244 с. (рос.)
Мерперт Н. Я., Древнейшая история населения степной полосы Восточной Европы. — М., 1968. — Автореф. дис. докт. ист. наук. (рос)
Бонгард-Левин Г. М., Грантовский Э. А. От Скифии до Индии. Древние арии: мифы и история. — 2-е изд., доп. и испр. — М. Мысль, 1983
Історія міст і сіл Української РСР: Вінницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Дніпропетровська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Донецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Запорізька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Київська область / Ф. М. Рудич (голова ред. колегії) та ін. — К.: Головна редакція УРЕ, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Кіровоградська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Кримська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Луганська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Львівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Одеська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Полтавська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Сумська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Тернопільська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Харківська область. — К: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1966
Історія міст і сіл Української РСР. Херсонська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Черкаська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Mallory J. P. Yamna Culture // Encyclopedia of Indo-European Culture, Fitzroy Dearborn, 1997.
Mallory, J.P. (1999), In Search of the Indo-Europeans: Language, Archaeology, and Myth (reprint ed.), London: Thames & Hudson, ISBN 978-0-500-27616-7
Anthony, David W. (2007). The Horse, the Wheel, and Language: How Bronze-Age Riders from the Eurasian Steppes Shaped the Modern World. Princeton University Press. ISBN 978-0-691-05887-0.
Dolukhanov, Pavel M. (1996), The Early Slavs: Eastern Europe from the Initial Settlement to the Kievan Rus, New York: Longman, ISBN 0-582-23627-4
Parpola, Asko (2015), The Roots of Hinduism, Oxford University Press
Michel Brézillon: Encyklopedia kultur pradziejowych. Warszawa: WAiF, 1981. ISBN 83-221-0143-0
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України