Дністровські пастухи

Ноа археологічна культура

Люди культури Ноа були сучасниками багатьох неймовірних подій світової історії. Саме в ці часи ахейські війська штурмують Трою, розпадається Хетська імперія, з далеких мандрів повертається на Ітаку Одіссей, Мойсей виводить євреїв з Єгипту, а в Греції настають темні віки. Та для пастухів з берегів Дністра час стоїть на місці. Вони жили одним днем, щоправда, намагаючись вчинити цей день якомога приємнішим та безпечнішим, і не заморочували своїх голів глобальними проблемами.

Роки існування:
1 250 - 1 000 до н.е.
Етнічний склад:
Прафракійці
Антропологічний тип:
Альпійський
Мова:
Індоєвропейська фракійська
Харчова база:
Відгінне м`ясо-молочне скотарство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Фракійський політеїзм
Похоронний обряд:
безкурганні тілопокладення скорчені на боці з артефактами
Громадський устрій:
Родова патрилокальна елітарна громада
Політична організація:
Союз вождівств
Ареал:
Вінницька, Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області
Походження:
Культура виникла близько 1300 року до Р.Х. в межиріччі середньої течії Дністра й Пруту внаслідок еволюції північної групи людності сабатинівської культури.
Історична доля:
Еволюціонувала в ґава-голіградську культуру.
Ритуальна посудина культури Ноа.
Люди культури Ноа – це прафракійці-сабатинівці, які в умовах довгої засухи відмовились від землеробства і перейняли від іраномовних сусідів, навички напівкочового скотарства. Порівняно зі своїми попередниками та сусідами ці люди не були заможними і може саме це й допомагало їм виживати.

Походження культури Ноа



Культура Ноа сформувалась на основі західної групи племен зрубної культури (див. Зрубна культура) та якоїсь частини сабатинівців (див. Сабатинівська культура), які, можливо через затяжну посуху, що прийшла на зміну теплим та вологим погодам, почали переселятись зі степової зони в лісостепову. Нова культура доволі успішно адаптувалась до нових кліматичних умов і швидко поширилась на терени верхньої Наддністрянщини аж до нижньої течії Дунаю в східній Румунії, Молдові та на заході України.

Господарство культури Ноа



Люди культури Ноа займались головним чином скотарством, меншою мірою — землеробством. Більшість інструментів виготовляли з каміння — сокири-молоти, тесла, долота, вістря списів та стріл, зернотерки, ступки й товкачики. З мікролітів робили серпи та леза ножів. Особливістю культури Ноа полягає в значній кількості знарядь із кістки та рогу. Особливо багато рогових мотик, кинджалів та елементів кінської упряжі.

Натомість бронзових виробів було мало, і вони, майже виключно, були імпортом з Карпато-трансільванського регіону, оскільки попередні тісні контакти між населенням Наддністрянщини та степів Причорномор’я і північного Кавказу були порушені внаслідок якихось внутрішніх конфліктів. Про присутність таких конфліктів свідчать численні, хоч і дуже бідні, скарби бронзових виробів, розсипані на всій території розселення ноанських племен. Схоже на те, що люди поспіхом ховали своє нехитре майно, в основному бронзові серпи, наконечники списів та прикраси, а потім не змогли за ними повернутись.

Кераміка культури Ноа доволі примітивна. Люди навіть не намагались вкладати свої таланти й час в речі, які можна було втратити дуже легко. Зазвичай, це прості горщики, прикрашені валиком з наскрізними проколами, вази з двома ручками, ополоники, корчаги, миски, кухлі, друшляки, накривки.

Житла й цвинтарі



Для культури Ноа характерні неукріплені поселення відкритого типу, розташовані по берегах неглибоких ярів. Житла – наземні, каркасні, прямокутні в плані, мазанки, площею 20-30 м2 з глиняною підлогою. Обігрівались такі доми вогнищами або глинобитними печами чи відкритими жаровнями у формі сковорідки, на яких, мабуть, ще й пекли перепічки. Поруч з житлами — господарчі ями та зольники з великою кількістю кісток тварин та фрагментів кераміки, які, можливо, служили чимсь, на кшталт, невеликого домашнього храму, де постійно, або принаймні дуже часто, палала священна ватра.

На деяких поселеннях існували невеликі ливарні майстерні, де перетоплювали бронзовий лом і виготовляли речі домашнього вжитку. Цвинтарі, як правило, розташовувались неподалік від поселень. Померлих у скорченому положенні клали в могили головою на північний захід, поверх іноді насипали кургани. Зрідка зустрічаються тілоспалення, коли прах померлих зсипали в урни й закопували в неглибокі ями. Існував звичай ставити біля померлого м’ясо тварин та небагаті похоронні дари — кухлі, дворучні чаші, слоїки з валиками, часом бронзові шпильки, кістяні гостряки стріл та елементи кінської упряжі.

Історична доля культури Ноа



Вважається, що ноанці були протофракійцями й розмовляли якимсь древнім діалектом фракійської мови. Культура Ноа еволюціонувала в ґава-голіградську культуру (див. Ґава-голіградська культура).
Першовідкривачі культури:
румунський археолог Іон Нестор (Ion Nestor, ⋆25.08.1905 — †29.11.1974) в 1960-х роках ХХ століття
Епонімна пам’ятка:
передмістя Брашова Ноа (Noua Braşov) в Румунії
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Бовшів, Дем’янів, Єзупіль (Івано-Франківська обл.), Остап'є, Почепинці, Чортків (тернопільська обл.), Жванець, Черче, Дунаївці (Хмельницька обл.), Кіцмань, Новоселиця (Чернівецька обл.), Ксаверівка, Погребище (Вінницька обл.)
Експозиції артефактів:
Національний музей історії Румунії (Muzeul Național de Istorie a României) в Бухаресті; Національний музей історії Молдови (Muzeul Național de Istorie a Moldovei) та Музей археології й етнографії Академії Наук Республіки Молдова (Muzeul de Arheologie şi Etnografie) в Кишиневі; Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві; Львівський історичний музей; Івано-Франківський обласний краєзнавчий музей; Тернопільський краєзнавчий музей; Чернівецький обласний краєзнавчий музей
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
В. В. Отрощенко. Ноа // Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2010. — ISBN 978-966-00-1061-1
Мелюкова А. І. Пам'ятники скіфського часу лісостепового Середнього Підністров'я // Матеріали та дослідження з археології СРСР , № 64, М., 1958;
Балагурі Є. А. Могильник культури Ноа на Станіславщині, «Археологія», 1961
Історія міст і сіл Української РСР: Вінницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Івано-Франківська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР
Історія міст і сіл Української РСР. Львівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Тернопільська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Хмельницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Чернівецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Petrescu-Dímboviţa М. Кінець бронзового та початок ранньозалізного віку в Молдові у світлі останніх археологічних розкопок, «Dacia», NS, 1960 № 4
дивитись всі