Просвітній онлайн-проєкт ПраУкраїна

Ідея, мета, ресурси та напрямки розвитку

Вітаємо вас на онлайн-платформі, яка є втіленням просвітнього онлайн-проєкту ПраУкраїна. Тут ми стисло розповімо про своє бачення завдань Проєкту, а також підходів до його реалізації та напрямків подальшого розвитку.

Цінності, проблеми, ідея


Розуміння давньої історії теренів власної країни, глибинного коріння свого народу та багатства його культурної спадщини є важливою складовою самоусвідомлення людей будь-якої нації. Для українців це особливо актуально в нинішні складні роки. І таке стосується зокрема стародавнього періоду нашої історії від кам’яної доби до середньовіччя, який доречно називати часами праУкраїни.

Між тим, для багатьох українців нині період праУкраїни виглядає як зібрання уявлень про відокремлені історичні епізоди: первісні мисливці-збирачі, трипільці з їх вишуканою керамікою, нестримні скіфські лучники, пахарі та мечники часів Русі... Ніби це купка мозаїнок, які разом не утворюють цілісної картини. І таке зрозуміло, бо як же побачити цілісність того, що відбувалось протягом тисячоліть на неозорих теренах, та ще й описано здебільшого на сторінках сотен розрізнених спеціальних наукових праць?

На наше переконання, сучасні онлайн-інструменти інтерактивності та візуалізації в сукупності з існуючим достовірними археологічними даними про досліджені стародавні поселення та археологічні культури дозволяють створювати саме цілісну й багатогранну картину тисячолітніх історичних процесів. А якщо доповнити таку візуалізацію розповідями в науково-популярному стилі, то вона може стати ефективним інструментом популяризації історичних знань про стародавнє минуле наших земель.

Саме ця ідея стала основою онлайн-проєкту «ПраУкраїна», втіленням якого є цей сайт.

Мета й цілі проєкту «ПраУкраїна»


Метою проєкта «ПраУкраїна» є популяризація знань про походження українського коріння через наочну онлайн-презентацію результатів археологічних досліджень та описів історичних епох і давніх культур. Формуємо цілісне бачення стародавньої історії як потока, який став джерелом формування сучасного українського народа - потока наслідування культур, творення етносів та еволюції світобачення.

Основними цілями проєкта є:
▪ створення та розвиток онлайн-платформи «ПраУкраїна» з інтерактивною мапою, яка дозволяє подорожувати часами від ранньої кам’яної доби до середньовіччя та відображує розташування стародавніх поселень і особливості археологічних культур різних епох (надалі Інтерактивна мапа часів праУкраїни), а також із комплексом авторських ілюстрованих науково-популярних статей та відеорозповідей відповідної тематики;
▪ розкриття нового підходу під назвою «писхологічна археологія», який є надбанням головного автора контента Романа Борсука — психолога за фахом, знавця та фаната історії України та письменника. Цей підхід націлений на виявлення закономірностей еволюції свідомості та національного характера під впливом довготривалих історичних процесів;
▪ промоція онлайн-платформи «ПраУкраїна» через канали в соцмережах та на відеохостінгах, а також через безпосередні контакти з цільовими аудиторіями проєкту — освітянами, учнями та студентами, науковцями, медійниками, музейниками, громадами та турбізнесами, діаспорами, а також широким загалом людей, якім цікава історія України.

Ресурси й команда


Комплексним ресурсом проєкту «ПраУкраїна» є онлайн-платформа, яка включає:
▪ сайт protoukraine.com, де розміщені Інтерактивна мапа часів праУкраїни та комплекс авторських науково-популярних статей і відеорозповідей;
▪ канали в соцмережах, зокрема на Фейсбук та Інстаграм (facebook.com/praukraina та instagram.com/protoukraine), а також на відеохостінгу Ютуб (yuotube.com/@praukraina);
▪ електронну крамницю на сайті protoukraine.com, де можна придбати книги, сувеніри та мерч відповідної тематики.

Команда Проєкту розвиває його уже понад три роки здебільшого на волонтерських засадах та при підтримці приватних донорів. Більше про нашу команду можна дізнатись тут.

Напрямки розвитку


Нині пріоритетним напрямком розвитку Проєкту є доповнення та актуалізація контенту онлайн-платформи «ПраУкраїна» за рахунок залучення профільних науковців. Ми працюємо зокрема над доповненням бази даних Інтерактивної мапи часів результатами археологічних досліджень останніх років. Також плануємо науково-популярні публікації від науковців.

В близькій перспективі на онлайн-платформі «ПраУкраїна» мають з’явитиcь нові розділи, які розкриють погляд на давнину із сьогодення та відображатимуть зокрема: експозиції в історичних та краєзнавчих музеях України; пам’ятні місця та туристичні об’єкти. В цих напрямках працюємо над пошуком партнерів, з якими хотіли-б створювати нові тематичні проєкти на нашій онлайн-платформі.

Також в наших планах: розширення та удосконалення циклів відеорозповідей за історичним та психоархеологічним напрямками; розвиток тематики міфології давніх культур праУкраїни, пошук рішень щодо геймифікації; створення англомовної версії онлайн-платформі «ПраУкраїна».

Будемо раді вашим відгукам та пропозиціям щодо розвитку нашого Проєкту.
Питання та відповіді
В чому актуальність проєкту
Розуміння глибинності коріння українського народу є важливим для адекватного сприйняття сучасних історичних процесів. Також воно може стати додатковим джерелом сили та гідності для наших співвітчизників в нинішні непрості часи.
В чому новизна проєкту ПраУкраїна
В проєкті “ПраУкраїна” вперше здійснена спроба представити цілісне бачення стародавньої історії теренів України від кам’яної доби до середньовіччя. При цьому інноваційним елементом є інтерактивна мапа з часовим виміром, яка дозволяє подорожувати епохами прадавнини. В базі даних цієї мапи зібрані дані про більш як 20000 вивчених давніх поселень та струкутровані описи близько 100 археологічних культур.
Чи присутня в проєкті унікальність
Унікальність проєкту полягає в сполученні кількох ключових моментів: узагальненні широкого кола наукових знань про часи праУкраїни; представленні цих знань в популярній формі; використанні для цілісності сприйняття IT-технологій, зокрема інтерактивної мапи з часовим виміром, яка дозволяє зручно подорожувати праУкраїною в часі та просторі.