На межі середнього та пізнього палеоліту (десь близько 40 тисяч років до Р.Х.) в поведінці людей масово стали проявлятись важливі зміни. За відносно короткий період часу (нагадаємо собі, що ручними рубилами предки людей користувались понад мільйон років не змінивши їх ні на йоту) люди почали думати словами, розуміти, що існує майбутнє, обмінюватись речами та інформацією, співати й танцювати, прикрашати себе, хоронити померлих родичів та доглядати за хворими й пораненими, малювати й виготовляти фігурки. Вони стали полювати на велику дичину й рибалити, попередньо зметикувавши, що з каменю можна виробляти не тільки сокири, топорищем яких служила власна рука, але й леза та гостряки списів, які можна було прикріпити до дерев’яного держака. А в північних регіонах ще й розпочали вичинювати шкіри й шити одяг.
Джаред Даймонд назвав цей вибух інновацій, кульмінація яких припадає на 40 000 рік до Різдва, великим стрибком уперед (Great Leap Forward, не плутати з маоїстською авантюрою недавньої історії). Одним з пояснень цього явища є те, що в період між 42 200 і 41 500 роками до Різдва магнітне поле Землі з невідомих причин змінило свою полярність. Перехід від нормального поля до оберненого тривав приблизно 250 років, тоді як в стані фактичного реверсу магнітне поле знаходилось приблизно 440 років. У період, що передував інверсії напруга магнітного поля впала приблизно до 5% від його звичного значення, а під час інверсії трималась на рівні 25% від свого нормального стану. Оскільки все це трапилось в близько 42 000 року перед Різдвом, цю подію охрестили перехідною геомагнітною подією Адамса, як данину пам’яті письменнику-фантасту Дугласу Адамсу, який написав у Путівнику автостопом по галактиці, що 42 — "віповідь на головне питання життя, всесвіту і взагалі".
А трапилось багато чого. Космічне опромінювання моментально й дощенту зруйнувало озоновий шар атмосфери, що, своєю чергою, привело до серйозних екологічних змін, на кшталт, вимирання австралійської мегафауни. Цілком не виключено, що мутації, які викликали колективне порозумнішання людства, також могли бути наслідком інверсії магнітного поля планети. І така гіпотеза видається доволі вірогідною, якби не одне «але» … Але неандертальський народ здійснив свій власний великий стрибок уперед на кілька десятків тисяч років раніше від людей і їхній стрибок не супроводжувався жодними геомагнітними перемінами. То що ж тоді стало причиною активізації розуму?