Колісничі лучники
Багатопружкової кераміки археологічна культура
Роки існування:
2 200 - 1 800 до н.е.
Етнічний склад:
Арії
Антропологічний тип:
Літоральний
Мова:
Індоєвропейська індоіранська
Харчова база:
Підсічно-вогневе землеробство та відгінне м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Ведизм
Похоронний обряд:
Тілопокладення
Громадський устрій:
Родова патрилокальна елітарна громада
Політична організація:
Союз вождівств
Ареал:
Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Київська, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Тернопільська, Херсонська, Черкаська, Чернігівська
Походження:
Культура виникла близько 2200 року до Р.Х. в Доно-Дніпровському міжріччі внаслідок переходу частини катакомбних племен до осілого землеробського способу життя. Займала степову територію від Пруту до Дону.
Історична доля:
На правобережжі Дніпра та в Криму культура еволюціонувала в сабатинську та кам’янську культури. З Лівобережжя витіснена носіями зрубної культури, внаслідок чого її носії мігрували на Балкани. Вірогідно пов’язані з ранніми фракійцями та/або фрігійцями.
В першій половині минулого століття склався такий собі романтично-расистський стереотип індоєвропеїзації Європи, як навали могутніх арійських воїнів на колісницях, які силою цивілізували дикі європейські племена. Дехто навіть називав цих колісничних аріїв білявими бестіями. Правда виявилась іншою. Не були арії бестіями і опанували континент не стільки завдяки своїй силі, скільки завдяки слабкості Старої Європи, яка і так хилилась до занепаду. А от колісниці були. І свою роль вони відіграли. Тільки сталось це значно пізніше і роль ця була інакшою.
Бронзова доба в праУкраїні
3 200 - 1 100 до н.е.
Бронзова доба України – це час великих подій. Велика й могутня трипільська цивілізація засівала лани, розмальовувала неперевершеними візерунками горщики, будувала міста й, можливо навіть, вчилась писати. Але найважливіше ще було попереду. Створювались передумови для того, щоб невелике пастуше плем’я з берегів Дніпра, відоме історії під іменем аріїв, заклало підвалини всій сучасній людській цивілізації.
Час міді та збіжжя
Книга 2: Від трипільців до аріїв
Часи міді та збіжжя збереглись в міфах людства як спогади про золотий вік. Це був світ, де між людьми панувала злагода, а Велика Богиня дарувала їм все, що потрібно для щастя. Все? Мабуть, ні, бо знайшлись люди, які чомусь не захотіли так жити. І сотворили свій світ. Той, у якому зараз живемо ми з Тобою. Ким були ті люди та що їх не влаштовували у світі щастя? Як саме вони вплинули на українську вдачу?
Про археологічні культури
Що це і які ознаки розглядаємо
Коли мандруємо іншими країнами, то звертаємо увагу на відмінності в бутті людей. Але зазвичай це досить поверхневий погляд. Археологія ж дуже прискипливо аналізує те, як жили люди різних стародавніх культур і розкладає все по полицях. Знайомлячись із життям пращурів, ми будемо спиратись саме на підхід та доробки цієї науки. Нагадаємо, що матеріали цього розділу відображаються також на нашій Мапі часів.
Багатопружкової кераміки культура на мапі
Відображення Багатопружкової кераміки культури на мапі часів
Походження культуриКультура багатопружкової кераміки склалась на основі місцевої катакомбної культури (див. Катакомбна культура), до якої долучились мігранти з північного Кавказу. Ким були ці переселенці достеменно невідомо, однак серед кістяків широколицих високих та кремезних європеоїдів трапляються й кості вузьколицих та грацильних людей. Можливо також, що в синтезі культури багатопружкової кераміки взяли участь ще й вихідці з півночі Балканського півострова, вірогідно прафракійці (див. Липська культура) або прафригійці1.Господарство людей багатопружкової культуриНа початку існування культури її господарство базувалося на кочовому скотарстві, але з часом все більшого значення набувало землеробство. Розводили велику рогату худобу, овець, а також, меншою мірою, кіз та свиней. Велике значення мали й коні. На археологічних пам'ятках культури багатопружкової кераміки знайдено чимало собачих кісток, що може свідчити про те, що собак використовували для бойових цілей. Більшість інструментів вироблялась з кременю — скребачки, леза ножів, мікролітичні вкладні до серпів, вістря для стріл та списів, булави. Зі сланцю робили зернотерки, ступи та товкачі, ковадла, точила, ромбоподібні грузила, шліфовані сокири. З кості вирізали поясні пряжки, вістря, руків’я інструментів, гачки, елементи кінської упряжі.

Оригінальною та легко пізнаваною була кераміка багатопружківців, яка виготовлялась за унікальною, властивою тільки цій культурі технологією. Її ліпили вручну з багатьох паралельних горизонтальних пружків, що й дало назву культурі. На ці пружки наносили геометричний орнамент та ямочки для пальців. Посуд ліпили з глини з домішкою піску, товченого кварцу та мушель. Основна форма кераміки – горщик з високими вінцями. Є також кухлі, слоїки, миски. Орнамент посуду багатий і різноманітний, часто вишуканий — горизонтальні лінії розміщуються на шийці, трикутники та паркетний візерунок – на плічках, ялинки та горизонтальні лінії – на нижній частині посудини. У ливарній та металургійній промисловості людей культури багатопружкової кераміки була характерна залежність від північнокавказьких центрів сировини та виробничих навичок. За північнокавказькими моделями виготовляли бронзові сокири та леза кинджалів. Більша частина бронзи йшла на виготовлення зброї, однак, подекуди вже траплялись бронзові серпи, долота чи тесла. Розвинуті були й ремесла, ткацтво чи кушнірство.Воїни на колісницяхТа найголовнішим, стратегічним здобутком багатопружківців було освоєння виробництва коліс зі спицями. Це дало можливість створити та використовувати стратегічну зброю бронзової доби — легку двоколісну бойову колісницю. Щоправда, щоб цей винахід запрацював, довелось навчитись виготовляти бронзові втулки для осей та спеціальну кінську упряж, а ще вивести породу коней, яких можна було запрягати в цю упряж. Оскільки колісниці у багатопружківців з’явились дуже швидко, упродовжі життя одного покоління, то слід допустити, що ідея колісниці була запозичена від приуральських степових племен, близьких родичів катакомбників, які колісницями уже користувались. Разом з винайденим катакомбниками композитним далекобійним луком та достатньою кількістю бронзи, яка була тоді металом війни, бойова колісниця на якийсь час перетворила людей багатопружкової культури на панівну силу в північному Причорномор’ї.Поселення та цвинтаріПоселення людей культури багатопружкової кераміки розташовувались на низьких терасах, заплавних підвищеннях та корінних берегах рік. Села складались з прямокутних та овальних напівземлянок та наземних глинобитних споруд, часом двокімнатних. Села не укріплювали по периметру, але майже в кожному поселенні було щось, на кшталт невеликої фортеці в якій населення могло оборонятись від ворожих набігів. Зовнішніх ворогів у багатопружківців не було, але міжкланова та міжплемінна ворожнеча були, вочевидь, побутовим явищем.

Біля села, зазвичай, знаходився родовий цвинтар. Покійників хоронили у скорченій позі у ямах, зрубах та кам’яних скринях. Дно, стіни й перекриття поховань викладали камінням, а тіло посипали вохрою. Іноді до могильної ями добудовували підбій-катакомбу в яку небіжчиків клали в положенні навзнак. Над могилою насипали курган або перекопували давніші, вже наявні кургани. Відомі статусні поховання воїнів-колісничих у великих ямах зі зрубами, яких хоронили разом з колісницями, кіньми та в бойовому обладунку. На думку Софії Березанської2 могили військовиків з колісницями належали племені чи групі племен, чиї воїни здійснили похід на Мікени й повернулись на батьківщину. В останню путь небіжчику також дарували керамічні й кістяні пряжки, кременеві леза, дерев’яні чаші, намисто, бронзові ножі, кам’яні булави, сокири. В жіночі могили клали посуд та прикраси.Війни та переміниУ лівобережній Україні культура багатопружкової кераміки змінилася зрубною культурою (див. Зрубна культура). Попри те, що зрубна культура генетично дуже тісно пов’язана з катакомбною та багатопружковою культурами і є, фактично, її спадкоємицею, зміна культур не відбулась мирним шляхом, про що свідчать тисячі крем’яних наконечників стріл у стінах оборонних фортів сіл багатопружкової культури. В результаті громадянської війни у степовому Подніпров’ї культура багатопружкової кераміки змінилась сабатинівською (див. Сабатинівська культура), а у середньому Подніпров’ї та Поліссі – тшинецько-комарівською (див. Тшинецько-комарівська культура). Частина людей культури багатопружкової кераміки разом з деякими катакомбними племенами мігрувала на Балкани, взявши участь у формуванні дорійської3 хвилі греків.
Першовідкривачі культури:
українська археологиня Софія Березанська (⋆15.05.1924) в 1960 році.
Епонімна пам’ятка:
Назва походить від орнаментації посуду, інші назви від села Бабине Каховського району Херсонської області та від бойових колісниць, властивих цій культурі.
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Волоське Сурсько-Литовське Гранітне (Дніпропетровська обл.), Скельки, Старобогданівка (Запорізька обл.), Градениці, Великий Дальник, Сарата (Одеська обл.), Малі Сорочинці, Глинське, Опішня (Полтавська обл.), Остап'є (Тернопільська обл.), Бабине, Каїри (Херсонська обл.)
Експозиції артефактів:
Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Запорізький обласний краєзнавчий музей, Кропивницький обласний краєзнавчий музей, Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д. І. Яворницького, Полтавський краєзнавчий музей, Одеський археологічний музей НАН України, Миколаївський обласний краєзнавчий музей, Херсонський краєзнавчий музей
Примітки:
На правобережжі Дніпра та в Криму культура еволюціонувала в сабатинську та кам’янську культури. З Лівобережжя витіснена носіями зрубної культури, внаслідок чого її носії мігрували на Балкани. Вірогідно пов’язані з ранніми фракійцями та/або фрігійцями.
виноски
1Фригійці
стародавній індоєвропейський народ з Балкан. В кінці ІІ тисячоліття до Різдва фригійці оселились в центральній Анатолії, головним чином у вигині річки Халіс, на територіях, які раніше були зайняті хетами. Згідно з Іліадою Гомера, фрігійці брали участь у Троянській війні як близькі союзники троянців, воюючи проти греків-ахейців. Іноді їх ототожнюють з мусками, відомими з ассирійських джерел.
2Софія Станіславівна Березанська
(⋆15.05.1924) — українська археологиня, доктор історичних наук. Досліджувала історію населення Північної України часів ранньої, середньої та пізньої бронзової доби. Обґрунтувала концепцію культурного розвитку населення Північної України від північно-східних варіантів трипільської культури через пам'ятки культури шнурової кераміки до культур ранньої залізної доби і далі до ранньослов'янських утворень.
3Дорійці
(з грецької Δωριεῖς, Dōrieîs) були однією з чотирьох основних етнічних груп, на які ділилися греки класичної Греції (дорійці, еолійці, ахейці та іонійці). Дорійців вирізняв доричний грецький діалект і характерні соціально-історичні традиції. Більшість дорійців осіли на Пелопоннесі, вони також оселилися на Родосі та Сицилії та на території сучасної Південної Італії. До свого вторгнення в ці землі мешкали в гірських регіонах Македонії та Епіру.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Енциклопедія історії України : у 10 т. Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Литвиненко Р.О. Генеза, розвиток та історична доля культурного кола Бабине // Матеріли та дослідження з археології Східної України. – Вип. 9 – Луганськ: СНУ, 2009
Литвиненко Р.А. Днепро-донская бабинская культура (источники, ареал, погребальный обряд) // Матеріали та дослідження з археології Східної України. – Луганськ: СНУ, 2006 (рос)
Санжаров, С. Н. Восточная Украина на рубеже эпох средней – поздней бронзы : монография . / С.Н. Санжаров. – Луганск ВНУ им. В. Даля, 2010 (рос)
Савва Евгений Николаевич, Культура многоваликовой керамики Днестровско-Прутского междуречья. — Кишинев: Штиинца, 1992 — ISBN 5-376-01447-9 (рос.)
Братченко С. Н., К вопросу о сложении бабинской культуры (многоваликовой керамики) // Вильнянские курганы в Днепров. Надпорожье. К., 1977 (рос.)
Березанская С. С., Культура многоваликовой керамики // Культуры эпохи бронзы на территории Украины. К., 1986. (рос.)
Гершкович Я.П. Культурно-хронологические группы погребений эпохи средней - поздней бронзы кургана у с. Пришиб // Материалы по хронологии археологических памятников Украины. – Киев: Наукова думка, 1982 (рос)
Добровольский А.В. Поселение бронзового века Бабино III // КСИА. – 1957. – Вып. 7
Куштан Д. П. Памятники Культуры Многоваликовой Керамики В Среднем Поднепровье (По Материалам Разведок В Зоне Кременчугского Водохранилища).
Писларий И.А. Культура многоваликовой керамики Восточной Украины. – Автореф. канд. дис. – М., 1983
Історія міст і сіл Української РСР. Дніпропетровська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Донецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Запорізька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Київська область / Ф. М. Рудич (голова ред. колегії) та ін. — К.: Головна редакція УРЕ, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Кіровоградська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Одеська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Полтавська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Тернопільська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Херсонська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Черкаська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Чернігівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Kohl, Philip L. (2007). The Making of Bronze Age Eurasia. Cambridge University Press. ISBN 978-1-1394-6199-3.
Kuzmina Elena E. (2007). Mallory, J. P. (ed.). The Origin of the Indo-Iranians. BRILL. ISBN 978-9004160545
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України