Герої буджацького степу
Усатівська археологічна культура
Роки існування:
3 200 - 2 800 до н.е.
Етнічний склад:
Невідомо
Антропологічний тип:
Динарський
Мова:
Палеоєвропейська
Харчова база:
Кочове м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Арійський політеїзм
Похоронний обряд:
Тілопокладення
Громадський устрій:
Родова патрилокальна елітарна громада
Політична організація:
Союз вождівств
Ареал:
Вінницька, Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Херсонська, Черкаська області
Походження:
Культура виникла в правобережному Причорномор’ї внаслідок асиміляції та акультурації пізнотрипільськими племенами групи людей кемі-обинської культури.
Історична доля:
Мігрувала на Балкани та поширилась в басейні середньої течії Дунаю, перетворившись з пастушої кочової на осілу землеробську.
Перші античні Олімпійські ігри (Ὀλυμπιακοὶ ἀγῶνες) відбулись в 776 році до Різдва Христового. Але це офіційно. А неофіційно? Ймовірно далеким прообразом класичних олімпійських ігор були змагання, які регулярно відбувались на березі Хаджибейського лиману. Щоправда, ціль та дух цих змагань діаметрально відрізнялась і від класичних, і від сучасних Олімпіад.
Бронзова доба на теренах Світу
3 200 - 1 100 до н.е.
Перші світові імперії з’явились в добу бронзи. І одразу почали боротись між собою. Ця боротьба породила перегони озброєнь, які закінчились тим, чим закінчуються будь-які перегони озброєнь – падінням економіки, занепадом культури й крахом більшості тодішніх політичних режимів. Катастрофа бронзової доби ввергла країни східного Середземномор’я в довгий період так званих темних віків.
Час міді та збіжжя
Книга 2: Від трипільців до аріїв
Часи міді та збіжжя збереглись в міфах людства як спогади про золотий вік. Це був світ, де між людьми панувала злагода, а Велика Богиня дарувала їм все, що потрібно для щастя. Все? Мабуть, ні, бо знайшлись люди, які чомусь не захотіли так жити. І сотворили свій світ. Той, у якому зараз живемо ми з Тобою. Ким були ті люди та що їх не влаштовували у світі щастя? Як саме вони вплинули на українську вдачу?
Політична організація
Спектр політичних систем, що діяли в праУкраїні
Слово політика (від давньогрецького πολιτικά (politiká) - справа міст) стосується не тільки міст, хоча й народилось в давньо-грецьких містах-державах: політикою там називали способи вирішення проблем жителів полісу. Не буде перебільшенням твердження, що політика була одним із важливих аспектів життя наших пращурів аж від кам'яного віку. І за цей період в праУкраїні існувало величезне різноманіття форм політичного устрою.
Релігійні переконання
В що вірували праУкраїнці
За тисячоліття буття людей на теренах праУкраїни тут був представлений широкий спектр вірувань в потойбічні сили. Огляд цих вірувань згідно історичним епохам дозволяє простежити закономірності їх еволюції. Також тут ви знайдете короткі характеристики різних релігійних переконань, що були властиві конкретним археологічним культурам.
Усатівська культура на мапі
Відображення Усатівської культури на мапі часів
Походження усатівської культуриДруга половина IV тисячоліття — це час індоєвропеїзації Європи. Культури й окремі племена староєвропейської цивілізації переймали способи господарювання, мову та релігію арійських степовиків. А що робили вони це кожен по-своєму, то й результати були різними. Упродовж кількох століть з’явилось чимало синтетичних культур, які успадкували давні традиції і водночас створили нові навички. Південна група трипільців (див. Трипільська культура) також взяла участь у цьому процесі перемін. Взаємодіючи з носіями кемі-обинської (див. Кемі-обинська культура) та ямної (див. Ямна культура) культур, колишні землероби стали кочовими пастухами і можливо (але це достеменно невідомо) заговорили трипільсько-арійським суржиком і стали частиною балкано-дунайського комплексу перехідних культур, що простягався від дарданелльської Трої до долини Ельби. Усатівське господарствоОсновою господарства було кочове скотарство. Усатівці пасли в степах овець та корів і коней. Хліборобство в усатівській культурі не відігравало значної ролі, хоча присутність рогових мотик серед знахідок свідчить, що воно було. Не виключено, що єдиною сільськогосподарською культурою, яку вирощували усатівці було невибагливе просо — улюблений злак усіх кочових народів. Натомість розташування поселень усатівської культури на узбережжі Чорного моря сприяло рибальству. Знайдено кам'яні грузила для сіток та кістяні рибальські гачки, а також безліч рибних костей. Вироби з кременю є традиційними для пізнього етапу трипільської культури: ножі, шила, скребачки, вістря для стріл, кам'яні зернотерки, а також мікролітичні вкладні до серпів.

Зате кераміка усатівської культури мало схожа на трипільську. На зміну витонченій та вишуканій розписаній кераміці трипільців приходить досить груба пластика із незграбними штрихами. Серед кераміки переважає кухонний посуд з різними домішками, прикрашений відбитками шнура та насічками. На ранньому етапі існування культури, коли ще зберігалась пам’ять про трипільські традиції, зрідка виготовляли столовий посуд з орнаментом, нанесеним чорною, темно-коричневою та червоною фарбами. Частину столового посуду, якіснішого та елегантнішого, імпортували з поблизьких трипільських поселень. Метал усатівці виробляли як самі, так і завозили його з північного Кавказу. З міді робили інструменти, чимало зброї (сокири та особливого типу кинджали) й трохи прикрас. Знайдено прикраси зі срібла і навіть посріблені кинджали, що доводить знання усатівськими металургами доволі складних технологій. Останні адепти Великої БогиніСхоже на те, що усатівці були дуже релігійними людьми. Серед усатівських виробів багато предметів культу — це жіночі статуетки, фігурки тварин, висічені з каменю голови биків. Всі фігурки схематичні, жіночі статуетки часом мають прямокутний постамент, над яким плавно вигинається довга шия, нахилена вперед, що закінчується опуклою голівкою. Рисками та штрихами позначено очі, брови, ніс, вуха, намиста. Іноді ніс та груди модельовані пластично. На постаментах нанесено штампований орнамент, часом незрозумілі знаки у формі літер М та W (що пов’язує усатівські фігурки з трипільською культурою), свастики, кола, зірки та стилізовані рослини.

Інший тип жіночих фігурок — сидячі, з пласкими торсами та зігнутими ногами, на яких груди передано штрихами та наліпками, а голови та обличчя зображено вельми схематично. При цьому заглибленим орнаментом позначено намисто, хрестоподібні та діагональні перев’язі, паски з рядів стрічок спереду та ззаду, а ноги зігнуті та підтягнені до живота. Наявність двох типів статуеток, які явно були призначені для того, щоб стояти на домашніх вівтарях, свідчить про існування щонайменше двох традицій в усатівських віруваннях, де центральним образом все ще була Велика Богиня.Житла й сакральні комплексиПостійних поселень було не дуже багато. Зазвичай вони розташовувалися на мисах або плато по берегах рік чи лиманів та укріплювались ровами. Житла були невеликими, переважно однокімнатними, зведеними на стовповій конструкції з плетеними стінами, обмазаними саманом. На плато Шкодової гори поблизу Усатове знаходився ритуальний центр з майданчиками, посипаними товченими мушлями мідій, які були пов’язані між собою кам'яними рівчаками, прокладеними у корінних вапняках.

Не виключено, що саме тут відбувались обряди жертвоприношення священного царя, описані Джеймсом Фрейзером1. Тут цар в кривавому двобої повинен був битись з претендентами на його сан доти, доки хтось з них не вбивав його, щоб на якийсь час зайняти його місце. За перебігом цього бою та за тілом вбитого царя жерці та знаючі люди прогнозували перебіг наступного року. Іноді цей обряд включав і ритуальний канібалізм. Звичай жертвоприношення царя був поширений серед древніх землеробських народів Європи і, ймовірно навіть, що класичні грецькі Олімпійські ігри, коли заборонялось проливати кров, стали своєрідною антитезою цьому обряду.

Поблизу поселень усатівської культури зазвичай знаходились як курганні, так і безкурганні цвинтарі. Прикметною рисою обряду поховань було укладання померлих в ямах в скорченому положенні на лівому боці. В центрі кладовища знаходились місця, де під курганним насипом ховали родових ватажків чи племінних вождів. В такі могили клали багаті похоронні дари — мідні кинджали, сокири, шила, а також глиняний посуд. Характерні стели та монументальні споруди з каменю: кам’яні кола, пов'язані з культом сонця, або вертикальні плити із зображеннями людей та тварин.Торгівці й мореплавціЗнахідки на усатівських цвинтарях та в селах вказують на дуже активний торговий обмін з трипільськими племенами лісостепової України, а також баденцями (див. Баденська культура), людьми культури кулястих амфор (див. Культура кулястих амфор), населенням північного Кавказу та східного Середземномор'я, Анатолією та Єгиптом. Цілком можливо, що усатівці знались на мореплавстві і регулярно здійснювали каботажні рейси вздовж чорноморських берегів.

При цьому люди усатівської культури знаходились під постійним військовим тиском племен ямної культури, які просувалися зі сходу на північний захід Причорномор'я. Зрештою ямники таки підкорили собі частину усатівських племен. Однак, більша частина усатівців мігрувала на північ Балканського півострова, ставши ще однією зі складових в етногенезі протогрецьких племен.
Першовідкривачі культури:
український археолог Михайло Болтенко (⋆14.09.1888 — †06.05.1959) в 1925 році
Епонімна пам’ятка:
село Усатове поблизу Одеси
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Усатове, Шкодова Гора, Одеса Куяльник (Одеська обл.), Богданівка, Снігурівка, Первомайськ (Миколаївська обл.), Ганнівка, Вільшанка (Кіровоградська обл.)
Експозиції артефактів:
Національний музей історії Румунії (рум. Muzeul Național de Istorie a României) в Бухаресті, Національний музей історії Молдови (Muzeul Națіonal de Іstorіe a Moldoveі) в Кишиневі, Одеський археологічний музей НАН України, Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві
Примітки:
Люди усатівської культури ворогували з ямниками, котрі, врешті-решт витиснули усатівців на захід за Прут та Дунай, де усатівська культура, відома як культура Фолтешть-Коцофень-Усатово.
виноски
1Джеймс Фрейзер
(Sir James George Frazer, ⋆01.01.1854 — †07.05.1941) — шотландський соціальний антрополог і фольклорист. Найвідоміша робота Золота гілка (1890) — монументальна праця з 12 томів, в якій він систематизував фактичний матеріал по первісній магії, міфології, тотемізму, анімізму, табу, релігійних вірувань, фольклору і звичаях різних народів. Священний цар, відповідно до системного тлумачення міфології, розробленого Фрейзером представляв сонячне божество в періодично відтворюваному обряді родючості, згідно з яким чоловік Великої Богині змінювався щорічно.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
В.Г. Петренко. Усатовська культура // Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2013. — ISBN 978-966-00-1359-9.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Лагодовська О., Усатівська культура та її місця в археологічному минулому України. Вісник АН УРСР, ч. 6, К., 1947;
Лагодовська О., Пам'ятки Усатова-Большого Куяльника. Материалы по археологии Северного причерноморья. О., 1957; (рос.)
Патокова Е., Обряд погребений усатовских курганных могильников. Записки Одесского археологического общества. О., 1967; (рос.)
Збенович В., Позднетрипольские племена Северного Причерноморья. К., 1974. (рос.)
Клейн Л.С. Древние миграции и происхождение индоевропейских народов. СПб., 2007
Історія міст і сіл Української РСР: Вінницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Дніпропетровська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Запорізька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Кіровоградська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Одеська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Херсонська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Черкаська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
JP Mallory . Usatovo Culture, Encyclopedia of Indo-European Culture, Fitzroy Dearborn, 1997.
Anthony, David W. (2007). The Horse, the Wheel, and Language: How Bronze-Age Riders from the Eurasian Steppes Shaped the Modern World. Princeton University Press. ISBN 978-0-691-14818-2
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України