Пізній палеоліт в праУкраїні

40 000 - 10 000 до н.е.

З усіх європейських країн Україна однією з перших стала батьківщиною для кількох груп первісних людей. І це був слушний вибір, оскільки в часи останнього льодовикового періоду землі північного Причорномор’я стали одним з небагатьох куточків Європи в яких людське життя не тільки збереглось, але й змогло розвиватись.

... Всі ці культури повною мірою скористались можливостями Причорноморського рефугіуму та успішно пережили Великий Холод, дочекавшись потепління, яке в Україні настало після 13 000 року до Р.Х. ...

Олюднення України


Першими людьми сучасного анатомічного типу і, вірогідно, з мисленням близьким до сучасного були люди селетської культури, які прийшли з Близького Сходу приблизно в 39 000 році до Р.Х. Тоді ж на південному сході країни з’являються інші близькосхідні мігранти, культура яких отримали в Європі назву стрелецької або стрелецько-костьонківської. Поживши трохи в Україні, ці люди рушили далі на північний схід. Не виключено, що з плином часу вони дістались східних меж Євразії, ставши, можливо, одними з предків сучасних арктичних народів та американських індіанців.

Натомість близько 33 000 року до Р.Х. з заходу почали приходити люди ґраветтської культури, які сформували на теренах України декілька локальних культур ґраветтського культурного кола. В Подністров’ї це молодовська культура, на півночі Полісся мізинська культура, на Поділлі, Побужжі та Донеччині анетівська культура. З північного Кавказу прийшли люди імеретинської культури, котрі разом з частиною ґраветтців утворили в північно-східному Причорномор’ї кам’янобалківську культуру.

Всі ці культури повною мірою скористались можливостями Причорноморського рефугіуму та успішно пережили Великий Холод, дочекавшись потепління, яке в Україні настало після 13 000 року до Р.Х. Ґраветтські культури українського пізнього палеоліту еволюціонували в епіґраветтські: межиріцьку та деснянську в центрі та на Поліссі, липську на північному заході та осокорівську в степовій та лісостеповій зонах. З’являються також невеликі групи мігрантів з заходу, носіїв мадленської культури, від яких аборигени запозичують деякі нові для них навички, - наприклад, мікролітичні технології.

Під кінець старої кам’яної доби (палеоліту), починаючи з 11 000 року до Р.Х. в Україну починає вливатись потужний потік мисливців на північних оленів аренсбурзької (Лінгбі) культури, мігрантів з південно-західного узбережжя Балтійського мора (сучасні Данія та північна Німеччина), які започаткували тут декілька мезолітичних культур.