Хранителі традицій
Деснянська археологічна культура
Роки існування:
15 000 - 9 000 до н.е.
Етнічний склад:
Епіґраветтці
Антропологічний тип:
Нордичний
Мова:
Борейська мовна мегасім’я
Харчова база:
Колективне полювання та збиральництво
Мислення:
Правопівкульне, образно-вербальне, дологічне
Релігійні переконання:
Шаманізм
Похоронний обряд:
Невідомо
Громадський устрій:
Родова матрилокальна громада
Політична організація:
Рід
Ареал:
Київська, Миколаївська, Сумська, Рівненська, Харківська, Чернігівська області
Походження:
Постала близько на основі мізинської культури близько 15 000 року до Р.Х. в долинах Десни та Сейму, частково в верхів’ях Оки та Волги.
Історична доля:
В Україні еволюціонувала в межиріцьку культуру. В 11 500 – 9 000 роках до Р. Х. поширилась на східну Польщу та верхнє Подоння.
Історія намагається пам’ятати людей, завдяки яким відбувались великі цивілізаційні стрибки. Однак, була й інша категорія народів — які, нібито, за все своє довге чи коротке існування нічого визначного не вчинили. Вони не були ні творцями, ні винахідниками, ні воїнами. Про таких в підручниках історії зазвичай не згадується. І це несправедливо, оскільки без них історія також не могла б відбутись. Вони були хранителями й трансляторами знань, навичок, традицій та звичаїв. Люди деснянської культури належали саме до цієї категорії.
Пізній палеоліт в праУкраїні
40 000 - 10 000 до н.е.
З усіх європейських країн Україна однією з перших стала батьківщиною для кількох груп первісних людей. І це був слушний вибір, оскільки в часи останнього льодовикового періоду землі північного Причорномор’я стали одним з небагатьох куточків Європи в яких людське життя не тільки збереглось, але й змогло розвиватись.
Час вогню та каміння
Книга 1: Людинотворення кам'яної доби
Істота, що не боялась вогню, твариною однозначно вже не була. Та чи можна було назвати її людиною? Бо у цієї істоти ще не було особистості. 40 000 років тому, в час вогню та каміння, вона, ця істота, тільки вчились уявляти, думати словами, відрізняти минуле від майбутнього та зберігати знання. Людська особистість ще тільки почала творитись. Про те, як вона поставала і як це діялось на теренах майбутньої України говориться в цій книзі.
Найстаріша професія
Шамани — минуле. Чи й майбутнє?
В наш вік раціоналізму та гаджетів слово «шаманство» стало ознакою нез’ясованості, а отже й ненадійності. Ми звикли спиратись на технології, які гарантують очікуваний результат. Між тим саме вміння активно взаємодіяти з невідомим і невизначеним, мабуть було атрибутом шаманської професії в давньому минулому. І хто знає, чи не знадобиться нам скоро такий фах?
Деснянська культура на мапі часів
Відображення Деснянської культури на мапі часів
Епіґраветтські піонериЛюди Європи переживали Великий Холод, намагаючись дотримуватись своїх, вироблених ще в ґраветтські часи, навичок та традицій. Однак, всім відомо, що двічі в одну й ту саму ріку ввійти неможливо. І потепління, що настало після льодовикового максимуму, не привело до повернення старих добрих часів. Умови, які ставила матінка-природа своїм підопічним, виявились радикально новими. Отже, щоб пристосуватись до них доводилось виробляти нові навички та знаходити нові знання.

Втім, процес оновлення в східній та південній Європі базувався на ґраветтському базисі і відбувався доволі спокійно. Тому його й називають епіґраветтом, себто надґраветтом. Центром цього процесу став Апеннінський півострів, і звідти інновації почали швидко поширюватись по Європі. Нові віяння незабаром досягли й України.

Деснянська культура — це перша епіґраветтська культури України, хоча окремими технологіями, типовими для епіґраветту, володіли вже мізинці (див. Мізинська культура), - а деснянська культура є саме безпосередньою спадкоємицею мізинської. Навіть ареал поширення деснянців майже збігається з територією мізинської культури, хоча надалі він розширювався та пересунувся на схід. На пізніших етапах свого існування деяка частина людей деснянської культури стала поступово мігрувати на північ, діставшись долини Оки, а деякі клани мігрували на захід — в долину Вісли. Все своє несу з собоюМіграції деснянців були, очевидно, пов’язані з економічними причинами. Клімат ставав що не рік, то теплішим, і приполярна мамутова фауна відступала на північ. Мамутів ставало все менше, аж поки вони й зовсім не зникли. Тому перед людьми поставав вибір: надалі полювати на мамутів і рухатись слідом за ними, або ж залишатись в рідних пенатах і вчитись жити по-новому. Ті, хто залишився, теж мусили вибирати між північними оленями та кіньми, себто між лісом та степом. І це розділення також відбувалась — деснянці розходились хто на схід, хто на захід, хто на південь.

Люди деснянської культури, як і більшість тодішніх мисливців були сезонними кочовиками — кожен рід мав своє власне зимове поселення, у якому родичі переживали зиму, а весною перебирався до літнього мисливського табору. Тому господарський реманент цих людей був доволі бідним, оскільки весь домашній скарб доводилось часто переносити на власних спинах і головах.

Про те, що вантажі переносили на головах так, як це роблять і зараз африканці, свідчать сліди на черепах первісних людей. В дорогу брали тільки найбільш необхідні речі, і тут в пригоді стали нові мікролітичні технології. Вкладів до композитних знарядь можна набрати з собою скільки завгодно і виконати поточний ремонт зброї та інструментів на місці. Це було не тільки зручно — найголовніше, що полювання внаслідок збільшення кількості й покращення якості зброї та знарядь праці стало ефективнішим.Хранителі традиційКремінь був стратегічною сировиною палеоліту (тому й називають цю епоху кам’яною добою), і виживання людей залежало від доступності та якості цієї сировини. Через це великим везінням було знайти кремінні розсипи в такому місці, де можна було закласти базовий табір — так, щоб поблизу було вдосталь чистої води і до шляхів міграції тварин було б недалеко. Тому місця для базових стійбищ вибирали дуже старанно і намагались їх якомога довше не покидати. А якщо запаси готових вкладів вичерпувались, деснянці вирушали в спеціальні експедиції до родовищ кременю. Там вибирали й злегка обробляли заготовини, які на своїх спинах та головах переносили до базової стоянки. Це давалося неймовірно важко, зате потім було чим зайнятись довгими зимовими вечорами.

Цікаво, що поряд з новими мікролітичними знаряддями, широко використовувались інструменти та зброя, виготовлені за старими, - можна, навіть сказати, древніми, - ще неандертальськими технологіями. Втім, зберігались не тільки древні навички. Люди деснянської культури стали спадкоємцями культури мізинської, а тому на цілому ряді кістяних знарядь, зроблених руками деснянців, нанесено візерунки, дуже схожі на меандри мізинських браслетів, які, також, виконували функцію календарів.

Очевидно, що ця традиція збереглась і була переказана далі ланцюжком поколінь, оскільки візерунки мізинців та деснянців ще й тепер можна побачити на українських вишиванках. Спадкоємцями деснянської культури були люди місцевої межиріцької культури (див. Межиріцька культура) та ще ціла низка прийшлих культур, які поступово асимілювали деснянців.
Першовідкривачі культури:
Український археолог Петро Єфименко (⋆21.11.1884 — †15.04.1969) у 1927 році
Епонімна пам’ятка:
Ріка Десна
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Пушкарі, Сулатів (Чернігівська обл.), Заозер’я (Рівненська обл.), Бугорок (Миколаївська обл.)
Експозиції артефактів:
Національний Музей Історії України в Києві, Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Чернігівський обласний історичний музей імені Василя Тарновського
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Леонід Залізняк. Найдавніше минуле України. — К.: Наук. думка, 1997
Леонід Залізняк. Передісторія України Х-V тис. до н. е. — К., 1998
Леонід Залізняк. Фінальний палеоліт Північного-Заходу Східної Європи. — К., 1999
Janusz K. Kozłowski: Encyklopedia historyczna świata , t. I: Prehistoria , Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, Kraków 1999.
Історія міст і сіл Української РСР: Київ. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Київська область / Ф. М. Рудич (голова ред. колегії) та ін. — К.: Головна редакція УРЕ, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Ровенська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Сумська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Харківська область. — К: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1966
Історія міст і сіл Української РСР. Чернігівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України