Хранителі традицій

Деснянська археологічна культура

Історія намагається пам’ятати людей, завдяки яким відбувались великі цивілізаційні стрибки. Однак, була й інша категорія народів — які, нібито, за все своє довге чи коротке існування нічого визначного не вчинили. Вони не були ні творцями, ні винахідниками, ні воїнами. Про таких в підручниках історії зазвичай не згадується. І це несправедливо, оскільки без них історія також не могла б відбутись. Вони були хранителями й трансляторами знань, навичок, традицій та звичаїв. Люди деснянської культури належали саме до цієї категорії.

Роки існування:
15 000 - 9 000 до н.е.
Етнічний склад:
Епіґраветтці
Антропологічний тип:
Нордичний
Мова:
Борейська мовна мегасім’я
Харчова база:
Колективне полювання та збиральництво
Мислення:
Правопівкульне, образно-вербальне, дологічне
Релігійні переконання:
Шаманізм
Похоронний обряд:
Невідомо
Громадський устрій:
Родова матрилокальна громада
Політична організація:
Рід
Ареал:
Київська, Миколаївська, Сумська, Рівненська, Харківська, Чернігівська області
Походження:
Постала близько на основі мізинської культури близько 15 000 року до Р.Х. в долинах Десни та Сейму, частково в верхів’ях Оки та Волги.
Історична доля:
В Україні еволюціонувала в межиріцьку культуру. В 11 500 – 9 000 роках до Р. Х. поширилась на східну Польщу та верхнє Подоння.
Хатини з мамутових костей були характерними для багатьох культур кам’яної доби. Вони добре зберігали тепло.
Деснянці жили в пору перемін і мали або йти до майбутнього або втримувати минуле. Ні перше, ні друге їм не вдалось здійснити до кінця. Тому тільки частині цих людей вдалось вижити й передати свої гени нащадкам.

Епіґраветтські піонери



Люди Європи переживали Великий Холод, намагаючись дотримуватись своїх, вироблених ще в ґраветтські часи, навичок та традицій. Однак, всім відомо, що двічі в одну й ту саму ріку ввійти неможливо. І потепління, що настало після льодовикового максимуму, не привело до повернення старих добрих часів. Умови, які ставила матінка-природа своїм підопічним, виявились радикально новими. Отже, щоб пристосуватись до них доводилось виробляти нові навички та знаходити нові знання. Втім, процес оновлення в східній та південній Європі базувався на ґраветтському базисі і відбувався доволі спокійно. Тому його й називають епіґраветтом, себто надґраветтом. Центром цього процесу став Апеннінський півострів, і звідти інновації почали швидко поширюватись по Європі. Нові віяння незабаром досягли й України.

Деснянська культура — це перша епіґраветтська культури України, хоча окремими технологіями, типовими для епіґраветту, володіли вже мізинці (див. Мізинська культура), - а деснянська культура є саме безпосередньою спадкоємицею мізинської. Навіть ареал поширення деснянців майже збігається з територією мізинської культури, хоча надалі він розширювався та пересунувся на схід. На пізніших етапах свого існування деяка частина людей деснянської культури стала поступово мігрувати на північ, діставшись долини Оки, а деякі клани мігрували на захід — в долину Вісли.

Все своє несу з собою



Міграції деснянців були, очевидно, пов’язані з економічними причинами. Клімат ставав що не рік, то теплішим, і приполярна мамутова фауна відступала на північ. Мамутів ставало все менше, аж поки вони й зовсім не зникли. Тому перед людьми поставав вибір: надалі полювати на мамутів і рухатись слідом за ними, або ж залишатись в рідних пенатах і вчитись жити по-новому. Ті, хто залишився, теж мусили вибирати між північними оленями та кіньми, себто між лісом та степом. І це розділення також відбувалась — деснянці розходились хто на схід, хто на захід, хто на південь.

Люди деснянської культури, як і більшість тодішніх мисливців були сезонними кочовиками — кожен рід мав своє власне зимове поселення, у якому родичі переживали зиму, а весною перебирався до літнього мисливського табору. Тому господарський реманент цих людей був доволі бідним, оскільки весь домашній скарб доводилось часто переносити на власних спинах і головах. Про те, що вантажі переносили на головах так, як це роблять і зараз африканці, свідчать сліди на черепах первісних людей. В дорогу брали тільки найбільш необхідні речі, і тут в пригоді стали нові мікролітичні технології. Вкладів до композитних знарядь можна набрати з собою скільки завгодно і виконати поточний ремонт зброї та інструментів на місці. Це було не тільки зручно — найголовніше, що полювання внаслідок збільшення кількості й покращення якості зброї та знарядь праці стало ефективнішим.

Хранителі традицій



Кремінь був стратегічною сировиною палеоліту (тому й називають цю епоху кам’яною добою), і виживання людей залежало від доступності та якості цієї сировини. Через це великим везінням було знайти кремінні розсипи в такому місці, де можна було закласти базовий табір — так, щоб поблизу було вдосталь чистої води і до шляхів міграції тварин було б недалеко. Тому місця для базових стійбищ вибирали дуже старанно і намагались їх якомога довше не покидати. А якщо запаси готових вкладів вичерпувались, деснянці вирушали в спеціальні експедиції до родовищ кременю. Там вибирали й злегка обробляли заготовини, які на своїх спинах та головах переносили до базової стоянки. Це давалося неймовірно важко, зате потім було чим зайнятись довгими зимовими вечорами.

Цікаво, що поряд з новими мікролітичними знаряддями, широко використовувались інструменти та зброя, виготовлені за старими, - можна, навіть сказати, древніми, - ще неандертальськими технологіями. Втім, зберігались не тільки древні навички. Люди деснянської культури стали спадкоємцями культури мізинської, а тому на цілому ряді кістяних знарядь, зроблених руками деснянців, нанесено візерунки, дуже схожі на меандри мізинських браслетів, які, також, виконували функцію календарів. Очевидно, що ця традиція збереглась і була переказана далі ланцюжком поколінь, оскільки візерунки мізинців та деснянців ще й тепер можна побачити на українських вишиванках. Спадкоємцями деснянської культури були люди місцевої межиріцької культури (див. Межиріцька культура) та ще ціла низка прийшлих культур, які поступово асимілювали деснянців.
Першовідкривачі культури:
Український археолог Петро Єфименко (⋆21.11.1884 — †15.04.1969) у 1927 році
Епонімна пам’ятка:
Ріка Десна
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Пушкарі, Сулатів (Чернігівська обл.), Заозер’я (Рівненська обл.), Бугорок (Миколаївська обл.)
Експозиції артефактів:
Національний Музей Історії України в Києві, Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Чернігівський обласний історичний музей імені Василя Тарновського
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Леонід Залізняк. Найдавніше минуле України. — К.: Наук. думка, 1997
Леонід Залізняк. Передісторія України Х-V тис. до н. е. — К., 1998
Леонід Залізняк. Фінальний палеоліт Північного-Заходу Східної Європи. — К., 1999
Janusz K. Kozłowski: Encyklopedia historyczna świata , t. I: Prehistoria , Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, Kraków 1999.
Історія міст і сіл Української РСР: Київ. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Київська область / Ф. М. Рудич (голова ред. колегії) та ін. — К.: Головна редакція УРЕ, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Ровенська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Сумська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Харківська область. — К: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1966
Історія міст і сіл Української РСР. Чернігівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
дивитись всі