Підкорювачі часу
Мізинська археологічна культура
Роки існування:
22 800 - 15 000 до н.е.
Етнічний склад:
Ґраветтці
Антропологічний тип:
Нордичний
Мова:
Борейська мовна мегасім’я
Харчова база:
Колективне полювання та збиральництво
Мислення:
Правопівкульне, образно-вербальне, дологічне
Релігійні переконання:
Шаманізм
Похоронний обряд:
Невідомо
Громадський устрій:
Родова матрилокальна громада
Політична організація:
Рід
Ареал:
Київська, Луганська, Сумська, Чернігівська області
Походження:
Культура постала на основі ґраветтської культури близько 23 000 року до Р.Х. в середній та верхній течії Дніпра й Десни.
Історична доля:
На теренах України еволюціонувала в деснянську культуру.
Візитівками української кам’яної доби служать відомі усьому світу житла з мамутових кісток та не менш знані мізинські браслети, візерунки яких досі не зникають з українських вишиванок. Втім, вельми сумнівно, що автори та перші власники браслетів, були прихильниками мистецтва заради мистецтва. Вони були вимушені бути практичними людьми, оскільки на щось, що виходило за межі запевнення власного виживання, у них просто не вистачило б сил. То кому і для чого були потрібні зиґзаґи, вирізьблені на мамутовій кістці?
Розвиток людства в пізньому палеоліті
40 000 - 10 000 до н.е.
В цей період замість однієї-двох схожих археологічних культур, з'явилося безліч різноманітних. Спочатку в Африці, а потім і в інших регіонах, крім кам'яних, з'явилися вироби з кістки та рогу. Також значно збільшилася кількість творів стародавнього мистецтва. Отже, у людей почала працювати одна з найважливіших опцій мислення — уява.
Пізній палеоліт в праУкраїні
40 000 - 10 000 до н.е.
З усіх європейських країн Україна однією з перших стала батьківщиною для кількох груп первісних людей. І це був слушний вибір, оскільки в часи останнього льодовикового періоду землі північного Причорномор’я стали одним з небагатьох куточків Європи в яких людське життя не тільки збереглось, але й змогло розвиватись.
Час вогню та каміння
Книга 1: Людинотворення кам'яної доби
Істота, що не боялась вогню, твариною однозначно вже не була. Та чи можна було назвати її людиною? Бо у цієї істоти ще не було особистості. 40 000 років тому, в час вогню та каміння, вона, ця істота, тільки вчились уявляти, думати словами, відрізняти минуле від майбутнього та зберігати знання. Людська особистість ще тільки почала творитись. Про те, як вона поставала і як це діялось на теренах майбутньої України говориться в цій книзі.
Задовго до єгиптян
Загадки мізинського календаря
Загальноприйнятою вважається істина про те, що первісні люди тільки те й робили, що боролись за своє виживання. І тільки час до часу влаштовували ритуальні танці, щоб умилостивити духів чи привабити дичину. Тобто все тільки заради хліба насущного (тобто мамутового м’яса)? Хоча вже сама наявність первісного живопису суперечить цій тезі. Бо скільки часу повинен був первісний маляр присвятити своїй творчості, і хто його у той час годував?
Про археологічні культури
Що це і які ознаки розглядаємо
Коли мандруємо іншими країнами, то звертаємо увагу на відмінності в бутті людей. Але зазвичай це досить поверхневий погляд. Археологія ж дуже прискипливо аналізує те, як жили люди різних стародавніх культур і розкладає все по полицях. Знайомлячись із життям пращурів, ми будемо спиратись саме на підхід та доробки цієї науки. Нагадаємо, що матеріали цього розділу відображаються також на нашій Мапі часів.
Як живе пам'ять пращурів
Генетичне наслідування вражень
Ми всі дещо чули про нейронні мережі, які є підґрунтям роботи мозку. А також про генетичну пам’ять, через яку наслідуємо риси пращурів. І ще - про особливе закарбовування в пам’яті тих, подій, які супроводжувались сильними емоціями. Тож зберемо все це до купи, щоб зрозуміти, як можемо пам’ятати те, що коїлось із нашими далекими предками.
Три рівні щастя
Як структура мозку впливає на якість задоволення
Нині наука вже чимало знає і про структуру головного мозку, і про біохімічні механізми творення емоцій. Ми зокрема знаємо, що в наших головах співіснують три мозкових шари, які вирішують зовсім різні задачі і потребують різних стимулів. А наші відчуття щастя пов'язані дією різних гормонів, що створюють широкий спектр задоволення - від тупуватого задоволення ситістю та безпечністю до захоплення пізнанням світу, від ейфоричного піднесення до тихої радості спілкування із близькими людьми. Ми багато що знаємо про механізми творення щастя, та чи робить це нас щасливішими?
Мізинська культура на мапі
Відображення Мізинської культури на мапі часів
Пастка чи притулок?Під час останнього льодовикового максимуму людність Європи значно скоротилась. Це й зрозуміло, адже кліматичні умови північної частини континенту стали непридатними для життя, а льодові шапки Альп, Піренеїв і, навіть, Карпат, перекрили звичні шляхи міграцій тварин та людей, розділивши європейські землі на декілька окремих і непов’язаних між собою зон. Люди, що там проживали, опинились в наче в пастках, втративши будь-яку можливість контактувати між собою. Хоча, якщо подивитись з іншого боку, це були тоді єдині місця в Європі, де життя лишалось можливим. Тому вчені, зазвичай, називають такі зони не пастками, а притулками - рефугіумами1. В Європі такими рефугіумами стали Франко-кантабрійський регіон2, Апеннінський та Балканський півострови, а також землі теперішньої східної Європи з українськими включно. Саме з цих теренів після завершення Великого Холоду розпочалось повторне заселення Європи.

Втім, нові поселенці вже відрізнялись від своїх попередників. Навіть, попри ту невелику швидкість змін, які мали місце в людських спільнотах, тисячі років ізоляції не могли проминути безслідно. Такі спільноти пристосовувались до локальних особливостей клімату, ландшафту та харчової бази, хоча в кожному випадку це вимагало від них неймовірних зусиль. І не завжди цих зусиль було достатньо, щоб просто вижити.

Мізинське поселення є однією з небагатьох дуже добре вивчених пам’яток кам’яної доби в Україні. Причиною цієї підвищеної цікавості науковців був той простий факт, що стійбище, яке дало назву всій культурі, збереглось майже неушкодженим. З невідомих нам причин мешканці покинули його разом з усім домашнім скарбом, кудись пішли і вже не повернулись. Що ж, життя тоді була дуже важким і можливих причин для передчасної загибелі усього роду існувало більше, ніж достатньо. Але це дало змогу археологам доволі повно відтворити побут людей кам’яної доби.Тісно, зате теплоМізинське поселення складалось з п'яти круглих жител діаметром близько семи метрів і площею до двадцяти п’яти квадратних метрів. Ці куполоподібні житла схожі за конструкцією на чуми сучасних північних народів: вони були споруджені з дерев'яних жердин, вкритих шкірами тварин, а ззовні обкладені кістками мамутів та рогами оленів. Поблизу знаходилися місця обробки каменю та кісток. Очевидно, це було зимова база, де рід зимував і звідки вирушав у теплу пору року на мисливські виправи, з останньої з яких він чомусь, не повернувся. Вірогідно, кожна з будівель слугувала домівкою для однієї великої родини, а загальна кількість мешканців поселення становила близько п’яти десятків осіб. Себто житлова площа, що припадала на одну людину, становила десь близько 2 м2, оскільки треба враховувати ще й якесь місце для зберігання речей, припасів та вогнищ, якими житла обігрівались. Там було неймовірно тісно! Але подібна кількість населення характерна і для інших досліджених палеолітичних поселень. Напевне така кількість людей була економічно оптимальною, а через важкі умови життя, дуже високу дитячу смертність та, не виключено, певні фізіологічні обмеження репродуктивних функцій, кількість населення зростала дуже повільно. Мисливці на мамутівПершими поселенцями мізинського стійбища був якийсь клан людей ґраветтської культури (див. Ґраветтська культура) який примандрував сюди з заходу, відірвавшись від основного масиву свого народу. А потім переселенцям не захотілось повертатись назад і цьому існували причини — тут було багато здобичі, а в Десні чудово ловилась риба. Втім, контакти зі своїми одноплеменцями їм вдавалось якось підтримувати, оскільки з центральної Європи (можливо з теренів сучасної Чехії чи Словаччини) до них долучилась ще одна група людей. Саме вони, разом з місцевими мешканцями, стали ядром нової культури, залишаючись при цьому інтегральною частиною ґраветтського культурного кола в його східному варіанті. Ці люди полювали на мамутів та оленів, хоча головним об’єктом промислу був все-таки саме мамут. І в цьому немає нічого дивного, адже вага дорослого мамута становила 13-15 тонн, - стільки, скільки важило ціле стадо оленів. Справжня ходяча комора м’яса, сала, шкіри й костей! Заради такого призу варто було ризикнути, позаяк навіть один впольований мамут значно збільшував шанси всього роду пережити зиму.

М’ясо зберігали в спеціальних ямах, видовбаних у вічній мерзлоті, і, напевне, вміли його коптити та сушити. Величезна кількість скелетів песців та вовків довкола стоянки, свідчила, що охочих поживитись чужою здобиччю не бракувало, і їх безжалісно винищували, можливо, знімаючи з мертвих шкідників шкіру. А що прийшли ці люди на береги Десни з самого осереддя ґраветтської культури в її класичній формі, то й господарський реманент був типовим для цієї культури. Врешті-решт вся територія східної Європи ще була тоді єдиним культурно-мовно-етнічним простором, і в цьому просторі нові ідеї поширювались без перешкод. Часовимірювальні браслети: про що це свідчить?Однією з таких ідей, цінність якої для палеолітичного світу можна порівняти хіба що з цінністю загальної теорії відносності Ейнштейна для світу сучасного, було усвідомлення часу та вміння його вимірювати. Люди відкрили для себе - як би дивно це не звучало зараз - циклічність природних явищ. Саме в ґраветтську епоху на теренах Європи з’являються перші календарі, переважно місячні. Деякі з них - як, наприклад, знамениті мізинські браслети - були доволі складними пристроями, що дозволяли вимірювати час за Сонцем і за Місяцем, і навіть синхронізувати ці два календарні цикли. До речі, браслети були виготовлені із прямих пластин ікла мамута, зігнутих невідомим чином. На одному з браслетів календарні мітки нанесено зображенням меандру, а на другому — свастичним3 візерунком, що можна трактувати як протосвастику аріїв (див. Середньостогівська та Ямна культури), свого роду метафору одвічного коловороту часів. І метафора ця чітко прослідковується в усій праукраїнській та українській культурі включно з сьогоденням.

Схожі візерунки виявлено й на інших мізинських знахідках, а саме стилізованих жіночих статуетках та фігурці птаха, яка може бути стилізованим зображенням лелеки в польоті. Оскільки фігурку птаха було знайдено поблизу фалічних об’єктів, це також може підтверджувати ідею, що візерунок свастики був символом родючості. І як тут не згадати, європейське повір’я про те, що лелеки приносять дітей? Як не дивно, візерунок на браслетах, ймовірно, теж мав стосунок до культу родючості. Відрахувавши на ньому 280 рисок і знаючи час зачаття, просто було встановити час пологів, тобто той день, коли лелека принесе у стійбище нову людину. І зауважимо, що прилад для вимірювання часу було виконано у формі браслета, і його явно носили на руках. А це свідчить, що хтось ним користувався доволі часто, можливо навіть щодня, порівнюючи та зіставляючи дати різних подій та намагаючись визначити циклічність їх повторення. Іншими словами, намагаючись передбачити майбутнє. А це вже риса поведінки властива сучасному стилю мисленню. І тут не може не виникнути запитання, а чому раніше люди не намагались цього робити?

Відповісти на це запитання можна іншим запитанням: а чому не намагаються вимірювати час двох-трьох річні діти? Чому для них існує тільки колись і тепер, а завтра й через тиждень є синонімами? Приблизно так само мислили й первісні люди. Розумові процеси, які відбувались в їхніх головах були дуже схожими до тих, якими оперує мозок сучасних дітей і, по-своєму, це чинило їх щасливими. То чи дослідження часу мало б свідчити, що рівень щастя зменшувався, - бо згадаймо слова поета про те, що щасливі годинників не спостерігають. Швидше за все, це свідчить про розвиток мислення та його дорослішання, тобто про дуже важливі зміни в психіці доісторичних людей, позаяк, як відомо, поведінка сучасних людей багато в чому ґрунтується на довгостроковому плануванні, а для цього ми повинні знати яка з подій, що відбуваються з нами зараз, може повторитись у майбутньому і, якщо вона повториться, то коли? Винайдення календарів свідчить про те, що думка первісних інтелектуалів рухалась саме в напрямку пошуку відповідей на ці запитання.Мізинські музикиЩе однією неоціненною знахідкою, зробленою на Мізинському поселенні, є набір музичних ударних інструментів, що застосовувалися для супроводу танців. В тому числі так званий шумовий набірний браслет, який складається з п'яти окремих незамкнених кілець — прообраз сучасних кастаньєт. Важливо, що весь оркестр зберігався в одному з жител де, окрім іншого, були знайдені фарби, що служили для розмальовування тіл. При цьому музикантів, що грали на цих інструментах, мало бути щонайменше п’ятеро. Існування мізинського оркестру і його доволі часте використання свідчить про те у людей існувала потреба у використання якихось засобів для входження у специфічний, як тепер його називають, змінений стан свідомості, оскільки й музика і танці у первісну епоху служили не для розваги, а саме як частина важливих для громади ритуальних дій, що супроводжувались трансовими4 станами. Можливо, таким чином підтримувалась колективна свідомість групи, вкрай необхідна для виживання в надважких умовах. Відомо, що входженню в подібний стан служили також певні речовини рослинного походження, які досі використовуються сучасними шаманами5, а саме сліди рослин, що такі речовини містили, нерідко зустрічаються в палеолітичних поселеннях. До речі, унікальна збереженість мізинських знахідок дала можливість за допомогою трасологічних експертиз реконструювати мелодію, яку виконував цей оркестр, і її можна почути навіть зараз.Мікролітична технологіяЗавдяки згуртованості, вмінню передбачати майбутнє та самовідданій праці людям мізинської культури в масі своїй вдалось успішно пережили часи Великого холоду. А потім почались часи великих перемін. Спочатку потепління відігнало мамутів далеко на північ і доводилось шукати нові об’єкти для полювань. Не виключено, що частина мізинської людності також подалась разом з мамутами на північ. Відтік людей компенсувався міграціями з далекого заходу. Десь з теренів сучасної Франції прийшла група, чи може декілька груп, носіїв так званої мадленської6 культури. І вони, як заведено, принесли з собою нові навички й технології. Таких новацій було досить багато та, мабуть, найважливішою з них стала так звана мікролітична технологія. Мікроліт — це невеликий кременевий інструмент, розміром, зазвичай, в сантиметр завдовжки і пів сантиметра в ширину. Мікроліти отримували, відщеплюючи невеличкі пластинки, лусочки розміром з ніготь, від кремінного ядра-нуклеуса.

Звичайно для отримання таких пластин потрібні були особливі навички й досвід, адже належало дуже точно розрахувати силу й напрямок удару по каменю. Однак були тут й позитивні моменти, адже помилка при виготовленні такої пластини коштувала недорого, оскільки сам нуклеус залишався майже цілим, і можна було повторити спробу. А от з виготовленням великого цілісного знаряддя, наприклад, леза для ножа чи наконечника списа, так не виходило — один невірний рух і заготовину треба було викидати. Мікроліти ж використовувались для створення складних композитних знарядь. В розщеплену палицю чи кістку можна було вставити декілька мікролез, точно підігнавши їх одне до одного, і міцно закріпити за допомогою клею та мотузок. Такий інструмент, - а ним могло бути лезо ножа, тесла, сокири чи скребачки, - чудово виконував свої функції. І, що найголовніше, в разі втрати функціональності весь він не втрачався, а в ньому просто замінювали леза так, як роблять сучасні чоловіки, замінюючи леза у безпечній бритві. Поява мікролітичних технологій свідчила про настання нової, уже епіґраветтської епохи, а мізинська культура вступила в неї уже в іпостасі культури деснянської (див. Деснянська культура).
Першовідкривачі культури:
краєзнавець Петро Добровольський (⋆16.01.1871 — †21.08.1910) та етнограф Хведір Вовк (⋆05.03.1847 — †29.06.1918) в 1906 році
Епонімна пам’ятка:
Село Мізин, Новгород-Сіверського району Чернігівської області.
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Мізин, Новгород-Сіверський, Пушкарі (Чернігівська обл.)
Експозиції артефактів:
Мізинський Національний історико-археологічний парк (Чернігівська обл.), Коропський регіональний історико-археологічний музей, Чернігівський обласний історичний музей імені В. В. Тарновського, Національний Музей Історії України в Києві, Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Державний Ермітаж (Государственный Эрмитаж) у Санкт-Петербурзі, Державний історичний музей Государственный исторический музей) в Москві
Примітки:
На теренах України еволюціонувала в деснянську культуру.
виноски
1Рефугіум
(з латини refugium — притулок, у множині — refugia) У біології — місце, яке підтримує ізольовану або реліктову популяцію колись більш поширеного виду.
2Франко-Кантабрія
(Regió Franco-Cantàbrica) — термін, який використовується в археології та історії для позначення території, що включає південну частину Франції та північну смугу Іспанії, прилеглу до Біскайської затоку (відома як Кантабрійське море іспанською мовою, звідси й назва). Льодовиковий рефугіум в пізній льодовиковий період та найбільш густонаселений регіон Європи протягом усього верхнього палеоліту, який відіграв важливу роль як джерело повторного заселення західної частини континенту після завершення льодовикового максимуму.
3Свастика
Назва походить від санскритських слів su (добро) і asti (буття). Слово свасті часто зустрічається у Ведах, де означає здоров’я, удачу, успіх, процвітання і, зазвичай, використовувалось як привітання в тому ж значення, що й українське привітання-побажання Щасти!, яке, вірогідно є слов’янізованою калькою традиційного арійського привітання. Символ свастики має вигляд рівнораменного хреста із загнутими на 90° ліворуч або праворуч раменами, і є стародавнім релігійним символом, який у ХХ столітті набув негативного змісту через привласнення його нацистами. Продовжує використовуватися як символ божественності та духовності в індійських релігіях, включаючи індуїзм, буддизм та джайнізм. Вірогідно символ виник, як візуалізація сузір’я Великої Ведмедиці у чотирьох фазах обертання навколо Полярної зірки і символізує всесвіт.
4Трансовий стан
стан напівсвідомості, в якому людина не усвідомлює себе і або взагалі не реагує на зовнішні подразники (але, тим не менш, здатна реалізовувати якісь цілеспрямовані дії), або вибірково реагує, виконуючи вказівки людини (якщо такі є). ), яка керує трансом.
Слово транс у його сучасному значенні походить з пізньої латини через давньофранцузьку і означало перетин або перехід. Стани, подібні до трансу, можуть бути навмисно викликані за допомогою різноманітних технік, включаючи молитву, релігійні ритуали, медитацію, дихальні вправи, фізичні вправи, статевий акт, музику, танці, голодування та споживання психотропних препаратів, таких як канабіс.
Антропологи вважають використання повторюваних ритмів та рухів одним з найдавніших способів входження в трансовий стан.
5Шаманізм
релігійна практика, що передбачає взаємодію практикуючого шамана з тим, що, на його думку, є метафізичним світом через змінені стани свідомості, такі як транс. Метою шаманських дій, зазвичай, є спрямування духів або духовних енергій у фізичний світ з метою зцілення, ворожіння або іншої допомоги людям. Слово шаманізм походить від слова samān з тунгуської мови, в якій воно пов’язане з коренем sā-, що означає знати. Себто шаман — це людина знаюча, відаюча.
6Мадленська культура
Археологічна культура, названа на честь місцевості Притулок Магдалини (Abri de la Madeleine) поблизу міста Тюрсак (Tursac) у департаменті Дордонь на південному заході Франції. Культура була географічно поширена від Португалії на заході до Польщі. Мадленський період також називають кістяною добою за аналогією з добою кам’яною, оскільки більшість інструментів виготовлялось з костей тварин, а не з каменю, який використовувався переважно в мікролітичних виробах. Першовідкривачі культури — французький палеонтолог Едуард Ларте (Édouard Lartet, ⋆15.04.1801 — †28.01.1871) та англійський етнолог Генрі Крісті (Henry Christy, ⋆26.07.1810 — †04.05.1865).
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Леонід Залізняк. Найдавніше минуле України. — К.: Наук. думка, 1997
Леонід Залізняк. Передісторія України Х-V тис. до н. е. — К., 1998
Леонід Залізняк. Фінальний палеоліт Північного-Заходу Східної Європи. — К., 1999
Бибиков С. Н. Древнейший музыкальный комплекс из костей мамонта: Очерк материальной и духовной культуры палеолитического человека. Київ: Наукова думка, 1981
Історія міст і сіл Української РСР: Київ. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Київська область / Ф. М. Рудич (голова ред. колегії) та ін. — К.: Головна редакція УРЕ, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Сумська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Чернігівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Campbell, Joseph (1987). Primitive Mythology. Arkana. ISBN 0-14-019443-6.
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України