На порозі перемін
Осокорівська археологічна культура
Роки існування:
12 500 - 7 500 до н.е.
Етнічний склад:
Невідомо
Антропологічний тип:
Нордичний
Мова:
Борейська мовна мегасім’я
Харчова база:
Індивідуальне полювання та збиральництво
Мислення:
Правопівкульне, образно-вербальне, дологічне
Релігійні переконання:
Шаманізм
Похоронний обряд:
Невідомо
Громадський устрій:
Родова матрилокальна громада
Політична організація:
Вождівство
Ареал:
Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Київська, Кіровоградська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Харківська, Херсонська області
Походження:
Культура виникла між Південним Бугом та Сіверським Дінцем. внаслідок асиміляції людністю межиріцької культури групи азильської культури, вихідців з Франко-Кантабрійського регіону.
Історична доля:
Еволюціонувала в гребениківську культуру.
Мезоліт або середня кам’яна доба — ключова пора в становленні цивілізації, хоча, на перший погляд, це не дуже й помітно. Люди як полювали на звірів — так і продовжували полювати, як кочували раніше лісами й степами — так кочували й надалі, як виготовляли сокири з каменю — так ті ж сокири й робили. Зовні все залишалось незмінним, а от всередині… Стався злам і розпад колективного родового мислення, і людина розпочала довгий шлях зрозуміння цінності самої себе.
Мезоліт в праУкраїні
10 000 - 6 500 до н.е.
Протягом біля 3500 років мезоліту на величезних просторах майбутньої України в різні періоди існувало всього біля десятка археологічних культур. Вони пристосовувались до суттєво відмінних кліматичних умов і надалі стали предками різних народів. Для нас найбільш важливо, що серед них були й ті, що стали етнічним ядром української нації.
Час вогню та каміння
Книга 1: Людинотворення кам'яної доби
Істота, що не боялась вогню, твариною однозначно вже не була. Та чи можна було назвати її людиною? Бо у цієї істоти ще не було особистості. 40 000 років тому, в час вогню та каміння, вона, ця істота, тільки вчились уявляти, думати словами, відрізняти минуле від майбутнього та зберігати знання. Людська особистість ще тільки почала творитись. Про те, як вона поставала і як це діялось на теренах майбутньої України говориться в цій книзі.
Час мавпи
Від епохи жорстокості до початку цивілізації
Клімат пом’якшується, способи мисливства удосконалюються. Життя стає простішим і приємнішим? Але зростання населення призводить до повсюдних міжплемінних війн за мисливські угіддя. Коріння їх жорстокості — в поведінці наших тваринних предків. Але зла мавпа в нас навчилась маскуватись за архетипом Захисника. Докорінним розв'язанням тисячолітньої проблеми стає перехід до цивілізованого життя.
Етнокультурні спільноти
Про сім’ї археологічний культур праУкраїни
Якщо археологічні культури порівнювати із окремими людьми, то етнокультурні спільноти доречно уявити саме як їхні сім’ї. Важко утримати в пам’яті разом більше ста археологічних культур праУкраїни, про які йдеться в цьому проекті. А от півтора десятки їхніх об’єднань/сімей уявити уже цілком можливо. Тим більше, що відповідні «портрети» виглядають досить виразними і легко впізнаються навіть із сьогодення.
Осокорівська культура на мапі
Відображення Осокорівської культури на мапі часів
Вітер перемінПриблизно в 12 700 році до Різдва край льодовика знаходився там, де зараз північні береги Балтики. Час Великого холоду закінчився і почалось швидке потепління. Здавалося б це не могло не тішити тодішніх мешканців України. Але ні. Їх звичний світ стрімко й безповоротно змінювався. Мамути зникли, і полювання стали зовсім інакшими. Одного мамута можна було завалити тільки самовідданими зусиллями всього роду, а от щоб вполювати оленя чи зубра достатньо було кидка списа, чи влучного пострілу з лука. І, що найважливіше, для цього вистачало одного мисливця, родина якого могла ще на якийсь час продовжити своє існування коштом цього оленя.

Тепер виживання залежало не від злагоджених дій колективу, а саме від індивідуальної майстерності, досвіду, якості зброї та везіння окремо взятого мисливця. Колишня комуністична рівність ловців мамутів зникла разом з мамутами, а рід став поступатись родині, яку кожен дорослий чоловік мав можливість утримувати самостійно. І це не могло не викликати радикальних перемін у мисленні тодішніх людей.

Первісна спільнота почала ділитись на дві категорії — людей успішних і невдах. А що від індивідуальної ефективності залежав статус людини в групі, брак особистої ефективності на полюванні доводилось компенсувати чимсь іншим, починаючи від майстерності у виготовленні кам’яних знарядь і закінчуючи банальною демагогією. І в цьому люди мезоліту ставали усе більш подібними до сучасних людей. Проте поява персонального індивідуалізму ще не привела до зникнення родового колективізму. Просто колективізм цей набув інших якостей. Час війниМезоліт в історії України — це час безконечних та жорстоких воєн. Річ у тім, що мисливський клан, щоб вижити і більш-менш не порушити екологічного балансу, потребує ловецьких угідь розміром з теперішній адміністративний район. І чим більше людей в клані, тим більшими повинні бути його ловецькі угіддя і більше воїнів потрібно, щоб їх захищати. Але поряд мешкали інші клани й інші племена, яким також потрібна була земля для виживання. І тоді питання ставало руба: або ми знищимо їх, або вони знищать нас. І це справді була війна на винищення. Переможених чоловіків безжалісно вбивали, а їхніх жінок ґвалтували й забирали у свій клан.

Склалась парадоксальна ситуація, коли сила клану залежала безпосередньо від його чисельності, але одночасно чим більше людей було в клані, тим важче було їх годувати і тим більшою була вірогідність конфлікту з сусідами. Одним з варіантів розв’язання цієї проблеми було переселення людей на нові землі, що також не завжди вдавалось, оскільки території були уже доволі щільно заселені.Зародження культуриВ цьому плані кільком південним кланам межиріцької культури (див. Межиріцька культура), так званій гінцівській (від дослідженого в селі Гінці на Лубенщині палеолітичного поселення) групі пощастило. Їх оминула катастрофа, яка спіткала одноплемінників на півночі, втім, з якихось причин вони подались на південь. І тут їм пощастило, оскільки вийшли на терени багаті ресурсами і відносно мало заселеними. В результаті постала нова культура, що отримала назву осокорівської. Нащадки межиріцьких мамутоловів успішно освоїли нові способи здобування м’яса насущного. Люди осокорівської культури полювали на коней, бізонів та антилоп-сайгаків.

Втім, технології обробітку каміння ще залишались старими і навіть дещо архаїчними. Кременеві нуклеуси розколювали на пластини, з пластин робили менші характерні трапецієподібні заготовини особливого осокорівського типу з ретушшю по верхній основі, а вже з них — вістря з притупленим краєм, скребачки, та інші інструменти, які, що характерно, вирізнялись відносно великими розмірами. При цьому мікролеза для композитних інструментів, які мали б стати мало не символом нової епохи, тут просто відсутні. Зате осокорівці зробили великий і дуже важливий поступ в домобудівництві. Їхні житла ще були округлими, на кшталт кістяних хатин мисливців на мамутів, однак зводились вони уже не з мамутових кісток. Зрештою, на той час мамути уже цілковито щезли. Винахідники хатів-мазанокНа Осокорівському поселенні, яке дало назву культурі, віднайдено залишки п'яти наземних жител, розташованих по колу діаметром приблизно в двадцять метрів і на відстані п’яти-семи метрів одне від одного. Себто мешканці цих будівель мали вдосталь приватного простору для себе. Але найголовніші зміни стались в конструкції жител: осокорівці ставили дерев’яні опорні стовпи по кутках та посередині, а стіни плели з лози та обмазували глиною. Невідомо, чим перекривали дах — чи ще по-старому, шкірами, а чи очеретом або травою. Та, хай там що, такі хатки уже більше нагадували українські хати-мазанки, аніж межиріцькі кістяні юрти.

У центрі таких споруд знайдено залишки доволі великих відкритих вогнищ площею до 3 м2. Залишки ще більших вогнищ виявлені за межами жител. Цікаво, що за розмірами осокорівські мазанки були різними — від 12 м2 до 30 м2. Можливо, це залежало від розмірів сім’ї, яка там жила. А що це саме сімейні житла, сумнівів майже немає, і таке свідчить про ще більшу індивідуалізацію життя та ще раз доводить розпад колективного родового мислення. За крок до початків цивілізаціїМи, правда, нічого не знаємо про духовний світ цих людей, однак кам'яна стилізована жіноча фігурка і плитка з вирізьбленим жіночим зображенням, знайдені на поселенні Рогалик, вказують на присутність традиційного, ще епіґраветтського культу жіночності, який згодом став основою для перших українських землеробів. А до переходу від мисливства до землеробства насправді залишалось зробити лише один крок.

І наступники осокорівців, - люди гребениківської культури, - цей крок зробили. А західна частина осокорівської культури саме й стала етнічною основою для гребениківської. Східна ж частина осокорівців була асимільована іншою, вкрай важливою для етногенезу українців культурою — кукрецькою.
Першовідкривачі культури:
Відкрита Володимиром Станко (⋆19.02.1937 — †16.02.2008) в 1971 році
Епонімна пам’ятка:
Село Осокорівка Синельниківського району Дніпропетровської області
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Осокорівка, Волоське (Дніпропетровська обл.), Києво-Кирилівська (Київ), Леонтівка, Каїри (Херсонська обл.)
Експозиції артефактів:
Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Одеський археологічний музей, Дніпропетровський національний історичний музей імені Дмитра Яворницького, Луганський обласний краєзнавчий музей
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Леонід Залізняк. Найдавніше минуле України. — К.: Наук. думка, 1997
Леонід Залізняк. Передісторія України Х-V тис. до н. е. — К., 1998
Даниленко В. М. Кам'яна Могила. — К.: Наукова думка, 1986
Д. Ю. Нужний. Осокорівська культура // Енциклопедія історії України : у 10 т. Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2010. ISBN 978-966-00-1061-1.
Історія міст і сіл Української РСР. Дніпропетровська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Донецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Запорізька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Київська область / Ф. М. Рудич (голова ред. колегії) та ін. — К.: Головна редакція УРЕ, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Кіровоградська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Луганська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Одеська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Харківська область. — К: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1966
Історія міст і сіл Української РСР. Херсонська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України