Коли Бог був жінкою
ґраветтська археологічна культура
Роки існування:
33 000 - 17 000 до н.е.
Етнічний склад:
Не встановлено
Антропологічний тип:
Нордичний
Мова:
Борейська мовна мегасім’я
Харчова база:
Колективне полювання та збиральництво
Мислення:
Правопівкульне, образно-вербальне, дологічне
Релігійні переконання:
Шаманізм
Похоронний обряд:
Тілопокладення
Громадський устрій:
Родова матрилокальна громада
Політична організація:
Рід
Ареал:
Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Львівська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Чернівецька області, Крим
Походження:
Культура виникла в Центральній Європі імовірно за участю мігрантів з Близького Сходу
Історична доля:
Еволюціонували в молодовську, анетівську, мізинську та кам’янобалківську культури. Археологічно це остання європейська культура, яку вважають об’єднаною. Здебільшого зникла під час останнього льодовикового максимуму, хоча деякі елементи тривали до 17 000 року до Р.Х. В Іспанії та Франції її змінила солютрейська, а в Італії, на Балканах та в Україні – епіґґраветтська.
Люди ґраветтської культури населяли всю Європу від Атлантики до Волги і, ймовірно, розмовляли спільною для всіх мовою. Гени та, почасти, пам’ять тих людей продовжують існувати, - щоправда, розділившись тепер на кілька десятків самостійних та окремих народів, - оскільки саме люди ґраветтської культури стали етнічним субстратом формування більшості європейських націй. Ми, українці, не є винятком.
Розвиток людства в пізньому палеоліті
40 000 - 10 000 до н.е.
В цей період замість однієї-двох схожих археологічних культур, з'явилося безліч різноманітних. Спочатку в Африці, а потім і в інших регіонах, крім кам'яних, з'явилися вироби з кістки та рогу. Також значно збільшилася кількість творів стародавнього мистецтва. Отже, у людей почала працювати одна з найважливіших опцій мислення — уява.
Пізній палеоліт в праУкраїні
40 000 - 10 000 до н.е.
З усіх європейських країн Україна однією з перших стала батьківщиною для кількох груп первісних людей. І це був слушний вибір, оскільки в часи останнього льодовикового періоду землі північного Причорномор’я стали одним з небагатьох куточків Європи в яких людське життя не тільки збереглось, але й змогло розвиватись.
Час вогню та каміння
Книга 1: Людинотворення кам'яної доби
Істота, що не боялась вогню, твариною однозначно вже не була. Та чи можна було назвати її людиною? Бо у цієї істоти ще не було особистості. 40 000 років тому, в час вогню та каміння, вона, ця істота, тільки вчились уявляти, думати словами, відрізняти минуле від майбутнього та зберігати знання. Людська особистість ще тільки почала творитись. Про те, як вона поставала і як це діялось на теренах майбутньої України говориться в цій книзі.
Час великого холоду
Випробування як стимул для розуму
Нові технології полегшують полювання і породжують спеціалізацію мисливських родів. Але прихід Великого зледеніння стає важким іспитом для праукраїнців. Разом з тим, труднощі стимулюють розвиток мислення: з’являються перші календарі і мапи. Постає архетип Матері Світу і фігура охоронця роду — шамана, яка уособлює архетип взаємодії людини з невідомим.
ґраветтська культура на мапі
Відображення Граветтської культури на мапі часів
Навчання для виживанняЯк відомо, в часи перемін виживають ті, хто вміють швидко реагувати на переміни та пристосовуватись до нових обставин, а 35 000 років тому в усій Європі закінчувався період помірного атлантичного клімату, і з кожним роком ставало все сухіше й холодніше. Люди, що жили тоді на теренах сучасної Австрії та чеської Моравії, зуміли адаптуватись до нових умов найкраще, а тому доволі швидко розселились з цього нового центру олюднення по всій Європі. Попутно вони асимілювали інші племена та переймали їхні навички, якщо ті були корисними. Очевидно, що найціннішою якістю цих людей було вміння швидко навчатись, закріплювати нові знання і передавати їх наступним поколінням. А що мовою усіх ґраветтців була єдина мова, яка отримала назву ностратичної1, не існувало перепон для комунікації між регіональними кланами. Мисливці на великого звіраГоловним ресурсом виживання для ґраветтців було м’ясо, а головним способом його отримання — полювання на північних оленів та мамутів. Для цього їм довелось модернізувати стратегії полювання, деякі з яких були доволі складними. І, звісно, рисою, що вирізняла майже всіх ґраветтців, була надзвичайно висока мобільність. Локації ґраветтських стійбищ вказують, що мисливці чудово орієнтувались в шляхах сезонних міграцій тварин, влаштовуючи на них засідки та перехоплюючи стада. А коли великої дичини бракувало, миттєво перемикались на інші джерела їжі, як рибальство та збиральництво. Потенціальну здобич атакували з великої відстані, кидаючи в неї списи та спеціальні метальні палиці на кшталт бумерангів австралійських аборигенів.

Типовим артефактом ґраветтської кам’яної індустрії були невеликі загострені леза з прямою тупою спинкою, якими оснащували метальні списи для полювання на велику дичину. В пригоді стали й списометалки, винайдені на кілька тисяч років раніше у Леванті. Нам невідомі параметри ґраветтських списометалок, однак сучасний світовий рекорд кидка спортивного списа за допомогою такого пристрою становить 250 метрів. Ґраветтці, що очевидно, не влаштовували змагань з кидання списів на відстань, їх завданням було вполювати великого й сильного звіра, не вступаючи з ним в контактне єдиноборство. Травматизм серед граветтців був незрівнянно меншим, аніж серед їх попередників-неандертальців (див. Мустьєрська культура), які кидались на звірів врукопаш. Якими вони були?Неабияке значення для виживання мала й разюча та досі загадкова, здатність метаболізму людського організму до швидких змін. Остеологічні та біохімічні дослідження останків ґраветтців демонструють подібність їх системи метаболізму до обміну речовин сучасних народів півночі та вказують на підвищену функцію кровотворення, що дозволяла їм виживати в екстремальних умовах. Ґраветтці, як і всі ранні європейці, були високими й стрункими людьми — середній зріст 188 см для чоловіків та 179 см для жінок - ймовірно, маючи більше м’язової маси й менше жиру в порівнянні з сучасними людьми в результаті фізично активного й мобільного способу життя. Вони багато працювали фізично, часто кололи каміння, дрова та кістки, стоячи на колінах чи навпочіпки, а також переносили на голові вантажі на великі відстані. Середня тривалість життя була невисокою (до 40 років доживали тільки окремі щасливці), але все-таки значно вищою, аніж у неандертальців чи інших попередників. Це означало на порядок більше накопичених знань та навичок, які можна було передати наступним поколінням. А оскільки їжі вистачало, то відносний добробут сприяв швидкому демографічному зростанню.Доісторична модаЛюди ґраветтської культури ще використовували для житла печери, хоча частіше будували невеликі округлі домівки, часто вкопані в землю. Їх тримальна конструкція складалась з жердин та костей (найчастіше мамутових), накритих взимку шкірами, а влітку, можливо, гілками чи травою. Такі будівлі розташовувались невеликими групами з кількох (не більше десятка) хаток. Вірогідно, в такому селі жили члени одного роду, а коли рід збільшувався, частина людей відселялась і засновувала нове поселення. Вогнища для приготування їжі та господарчі ями для зберігання припасів знаходились поблизу жител. До речі такі житла освітлювались лампами з каменю, в які наливали жир. Ґраветтці кроїли та шили складний одяг, використовуючи для цього оброблені шкіри тварин та рослинні волокна. Ймовірно, існувало примітивне ткацтво, на що вказують знахідки в поселення тягарців для ткацьких верстатів. Одним з найголовніших винаходів тих часів була швейна голка з вушком, яка давала можливість шити складні моделі одягу.

Є багато доказів того, що ґраветтці знались на лікувальних рослинах, вміли зупиняти кров, накладати шини при переломах костей, а ґраветтські жінки виготовляли й вживали косметику, заплітали коси й, навіть, користувались сіточками для волосся. В похованнях усіх ґраветтців зустрічаються браслети й інші прикраси з мамутової кістки. Трасологічні експертизи показали, що більшість прикрас, знайдених у похованнях, створювались спеціально для цієї події, тобто були особливими похоронними дарами. При цьому виготовлялися вони як досвідченими майстрами, так і дітьми. В моді був бісер, який масово виготовляли з мамутових кісток, а також із зубів песців, лисиць та вовків. Існував і спеціальний парадний одяг в якому хоронили особливо заслужених людей. Цілком можливо, що цими заслуженими людьми були шамани, статус яких у ґраветтців був очевидно особливо високим. Існування складних поховальних обрядів, які містили поховальні дари, а також використання червоної вохри й навіть людські жертвоприношення, вказують на віру в якусь форму потойбічного існування. Божественна жіночістьВтім, найбільш демонстративним і, одночасно, найбільш загадковим матеріальним проявом спільних для усіх ґраветтців вірувань є фігурки жінок, - так звані палеолітичні венери. Більшість таких фігурок виготовлена людьми ґраветтського культурного кола, хоча є декілька виробів, що передували ґраветтській епосі та були створені ще людьми оріньяцької культури (див. Стрелецька культура), що свідчить про древність та спадковість культу. Всі ці фігурки є невеликими за розмірами, у більшості з них гіпертрофовано великі живіт, стегна, груди, сідниці чи статеві органи, іноді детально зображені зачіски та елементи одягу чи татуювання, але зажди відсутні обличчя, долоні та стопи. І зовсім не тому, що майстрам забракло таланту. Палеолітичні різьбярі, коли хотіли, могли доволі точно відтворювати риси обличчя людей і навіть передавати їх емоційний стан. Річ, очевидно, в тому, що майстри опирались на певний канон.

Мерлін Стоун2 стверджує, що незмінний дизайн цих безликих, грудастих, часто вагітних жіночих фігур вказує на те, що вони служили матеріальним втіленням архетипу жіночої іпостасі Верховного Творця. І цьому є психологічне пояснення. Не забуваймо, що тип мислення людей пізнього палеоліту приблизно відповідав типу мислення сучасної 2-3 річної дитини, а, позаяк, в ранньому дитинстві головну роль у житті дитини відіграє мати, її образ стає для дитини свого роду лицем світу, мостиком до ідентифікації себе з тією групою, до якої матір належить. Ймовірно, палеолітичні венери були втіленням вселенського образу Матері Світу, спільної для усього живого, а не тільки для людей. Тому він був позбавлений людської ідентифікації — облич, долонь та стіп. Цей образ знайшов свій розвиток у світоглядних моделях людей епохи неоліту та бронзи. І, забігаючи вперед, додамо, що Бог ще довго залишався саме Жінкою. Випробування холодомКоли настав останній льодовиковий період3 більшість ґраветтців вимерла або відступила в теплі місця. Західна частина ґраветтської культури, відділена від східних одноплеменців альпійськими льодовиками, стала розвиватись по-своєму й утворила салютрейську4 культуру. Східна ж, все ще єдина, частина ґраветтців, переживши Великий Холод, плавно перейшла в наступну фазу свого розвитку, звану епіґраветтською культурою або епіґраветтом. Але це сталось значно пізніше, бо важкі й голодні часи ще треба було здолати. Землі України в цій перемозі людей над негодою відіграли виняткову роль, ставши одним з небагатьох місць в Європі де життя ще було можливим.
Першовідкривачі культури:
Французький археолог Фернан Лякор (Fernand Lacorre, ⋆28.08.1898— †17.04.1963) в 1930 році.
Епонімна пам’ятка:
Печера Ґраветт (la Gravette) в муніципалітетіі Баяк (Bayac), департамент Дордонь (Dordogne), Франція.
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Радомишль (Житомирська обл.), Хуст (Закарпатська обл.), Вікторів (Івано-Франківська обл.), Мирогоща (Рівненська обл.), Устя (Тернопільська обл.), Берегомет (Чернівецька обл.).
Експозиції артефактів:
Павловський Археопарк (Archeopark Pavlov) в Чехії, Національний музей (Národní muzeum) в Празі, Моравський музей у Брно (Чехія), Музей доісторичного періоду і ранньої історії (Museum für Vor- und Frühgeschichte) в Берліні, Німецький історичний музей (Deutsches Historisches Museum) у Берліні, Державний археологічний музей (Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie) у Варшаві, Краківський археологічний музей (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Археологічний музей Львівського університету.
Примітки:
Археологічно це остання європейська культура, яку вважають об’єднаною. Здебільшого зникла під час останнього льодовикового максимуму, хоча деякі елементи тривали до 17 000 року до Р.Х. В Іспанії та Франції її змінила солютрейська, а в Італії, на Балканах та в Україні – епіґґраветтська.
виноски
1Ностратична мова
гіпотетична макросім’я, що включала багато мовних сімей корінного населення Євразії. Назва походить від латинського nostrates — земляки. Зазвичай в неї включають індоєвропейську, уральську та картвельську мовні сім’ї, часом також алтайські мови та дравідійські мови Індійського субконтиненту. Існувала між 15 000 і 12 000 до Різдва на теренах Європи та Близького Сходу.
2Мерлін Стоун
Merlin Stone (⋆27.09.1931 – †23.02.2011) — американська письменниця-феміністка та скульпторка, автор книги «Коли Бог був жінкою» (When God Was a Woman).
3Останній льодовиковий період
ОЛП, Last Glacial Period (LGP), також відомий у поточній мові як льодовиковий період чи Великий Холод, охоплював період між 115 000 та 11 700 роками до Різдва. Наростання льодовикових щитів почалося 33 000 років тому і досягло свого максимуму 22 000 років тому. Під час останнього льодовикового максимуму більша частина світу була холодною, сухою та непривітною, з частими вітрами та запиленою атмосферою. Рівень пилу був у 20-25 разів більшим, ніж зараз. Північна Європа була значною мірою вкрита льодом, південна межа льодовикових щитів проходила через Німеччину та Польщу і далі на північ, покриваючи Шпіцберген і Землю Франца-Йосипа, займаючи Баренцеве, Карське моря та Нову Землю, закінчуючись на півострові півостровом Таймир. Вічна мерзлота вкривала Європу на південь від льодовикового покриву аж до рівня 46-ї паралелі. Масивні покриви льоду знизили рівень моря, оголивши континентальні шельфи, з’єднавши масиви суші та утворивши великі прибережні рівнини. Під час останнього льодовикового максимуму рівень моря був приблизно на 125 метрів нижчим, ніж сьогодні.
4Салютрейська культура
Археологічна культура, яка існувала у верхньому палеоліті з 22 000 до 17 000 років до Різдва на теренах сучасних Франції, Іспанії та Португалії. Назва походить від скелі Солютре (Roche de Solutré ) в департаменті Сона і Луара (Sona-et-Lêre) у Франції, де в 1866 році французьким геологом і палеонтологом Генрі Тесто-Феррі (Henry Bernard Alfred Testot-Ferry, ⋆05.02. 1826 —†09.09.1869) було зроблено перші знахідки. У виготовленні інструментів солютрейці використовували нові методи обробки каменю, які дозволяли виготовляти більш складні та ефективні знаряддя праці та зброю і використовували багато знарядь з кістки та рогу. Полювали на коней, оленів, печерних левів, носорогів, ведмедів та зубрів.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Леонід Залізняк. Найдавніше минуле України. — К.: Наук. думка, 1997
Леонід Залізняк. Передісторія України Х-V тис. до н. е. — К., 1998
Леонід Залізняк. Фінальний палеоліт Північного-Заходу Східної Європи. — К., 1999
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Археологічні пам'ятки Закарпаття : конспект лекцій / Е. А. Балагурі, відп. за вип. К. І. Гурницький; МВ і ССО УРСР, Ужгород. держ. ун-т. – Ужгород, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Житомирська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Закарпатська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР
Історія міст і сіл Української РСР. Івано-Франківська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР
Історія міст і сіл Української РСР. Кіровоградська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Кримська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Львівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Одеська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Ровенська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Сумська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Тернопільська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Чернівецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Kozlowski J. K., The Gravettian in Central and Eastern Europe. / Advances in World Archaeology, vol. 5. Orlando, 1986
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України