Мідна доба на теренах Світу
4 500 - 3 200 до н.е.
Новації мідної доби зачепили далеко не всі регіони світу. Та й сталось це не одразу. Більша частина землян воліла надалі обходитись каміннями, які, щоправда, навчилась непогано обробляти.Але двигун перемін уже було не зупинити. Древні майстри та винахідники уже заглядали в майбутнє і думали про те, як перетворити м’яку мідь, яка годилась хіба що для прикрас, у міцний бойовий метал.
Новації мідної доби зачепили далеко не всі регіони світу. Та й сталось це не одразу. Більша частина землян воліла надалі обходитись каміннями, які, щоправда, навчилась непогано обробляти.Але двигун перемін уже було не зупинити. Древні майстри та винахідники уже заглядали в майбутнє і думали про те, як перетворити м’яку мідь, яка годилась хіба що для прикрас, у міцний бойовий метал.
Розвиток людства в мідну добу
4 500 - 3 200 до н.е.
Виготовлення та використання виробів з міді вочевидь ключова ознака цієї епохи. Людство освоїло металургію; широко розповсюджуються мідні прикраси; застосовується зброя з міді. Але використання червоного металу мало впливає на повсякденне виробництво і побут. В цій сфері значно важливішими є інші зміни: впровадження орного землеробства вперше дозволило стало одержувати надлишок продуктів і стимулювало розвиток товарного господарства.
Мідна доба в праУкраїні
4 500 - 3200 до н.е.
Україна багата корисними копалинами, однак родовищ мідної руди тут майже нема. Попри це праукраїнці одними з перших (і не тільки у Європі) опанували навички металургію. Очевидно, що це був дуже непростий виклик, який, як виявилось став чудовим стимулом для подальшого розвитку цивілізації в Україні.
Культури доби міді в праУкраїні
4 500 - 3 200 до н.е.
Україна багата корисними копалинами, однак родовищ мідної руди тут майже нема. Попри це праукраїнці одними з перших (і не тільки у Європі) опанували навички металургії. Очевидно, що це був дуже непростий виклик, але він, як виявилось, став чудовим стимулом для подальшого розвитку цивілізації в Україні.
Час міді та збіжжя
Книга 2: Від трипільців до аріїв
Часи міді та збіжжя збереглись в міфах людства як спогади про золотий вік. Це був світ, де між людьми панувала злагода, а Велика Богиня дарувала їм все, що потрібно для щастя. Все? Мабуть, ні, бо знайшлись люди, які чомусь не захотіли так жити. І сотворили свій світ. Той, у якому зараз живемо ми з Тобою. Ким були ті люди та що їх не влаштовували у світі щастя? Як саме вони вплинули на українську вдачу?
Час золотої доби
Чи все так гарно у світі безпечності
Майже для півтораста поколінь праукраїнців світ, в якому вони жили був досить мирним, а життя ситним. Можливо саме із таким життям асоціюється поняття «золота доба». І період цей вочевидь пов’язаний із трипільською культурою, від якої сучасні українці одержали значущий спадок. Але такий нібито спокійний і ситий світ не був ідеальним, і в його підвалинах уже визрівали майбутні зміни.
Українські відьми
Частина 1 Від початку
Їх проклинали. Їх ненавиділи. Їх спалювали на вогнищах і топили в ставках. І, одночасно, обійтись без них не могли. А тому шанували. Проте боялись завжди, позаяк ці жінки «щось знали». Відали тобто. Але що саме вони відали? В чому проявляло себе це відання? І чи можемо ми хоч частково реконструювати відьомські знання?
Релігійні переконання
В що вірували праУкраїнці
За тисячоліття буття людей на теренах праУкраїни тут був представлений широкий спектр вірувань в потойбічні сили. Огляд цих вірувань згідно історичним епохам дозволяє простежити закономірності їх еволюції. Також тут ви знайдете короткі характеристики різних релігійних переконань, що були властиві конкретним археологічним культурам.
Політична організація
Спектр політичних систем, що діяли в праУкраїні
Слово політика (від давньогрецького πολιτικά (politiká) - справа міст) стосується не тільки міст, хоча й народилось в давньо-грецьких містах-державах: політикою там називали способи вирішення проблем жителів полісу. Не буде перебільшенням твердження, що політика була одним із важливих аспектів життя наших пращурів аж від кам'яного віку. І за цей період в праУкраїні існувало величезне різноманіття форм політичного устрою.




У наших сусідів


Територію Молдови та південно-східної Румунії населяли люди трипільської культури, яку в Молдові та Румунії називають культурою Кукутень. Між 4 000 та 3 200 роками до Р.Х. західні Румунію й Болгарію заселили племена староєвропейської чернаводської культури, яка пізніше еволюціонувала в культуру Коцофень. В південній Румунії вздовж нижньої течії Дунаю та в північній Болгарії між 4 300 та 3 500 роками існували боянська культура (також відома як культура Джулешті-Маріца або Маріца) та гумельницька культури.

На сході Угорщини та Словаччини жили люди лендельської культури та культури мальованої кераміки, котрі близько 3 600 року до Р.Х. змінились баденською та полгарською культурами уже бронзової доби. Близько 4 000 року до Р.Х. на теренах на північному сході Словаччини, а також на території Угорщини на схід від Будапешта та на заході Трансільванії з’явилась культура Бодрогкерестур.

Людей лінійно-стрічкової кераміки в південній Польщі змінили спочатку лендельці, а потім люди культури лійчастого посуду. Північна ж Польща була заселена племенами ямково-гребінцевої кераміки. Схожа етнічна ситуація склалась і на білоруських землях.

На території європейської Росії домінували племена культури ямково-гребінцеовї кераміки, нарвської та льяловської культур.



Загалом в Європі


Могутня староєвропейська лендельська культура поглинула локальні культури на землях Угорщини, Чехії, Словаччини, південної Польщі та західної України. Вірогідно, в політичному плані це був племінний союз. Натомість, трохи молодша сусідні бодрогкерестурська культура, так само, як і боянська, вже були якимись формами ранньої монархії.

Починаючи з 4 400 року до Р.Х. на заході Дунайського басейну, а також в долинах Рейну й Сени міхельсберзька культура асимілює людність своєї попередниці россенської культури Археологічні дані свідчать про те, що експансія міхельсберзьців супроводжувалася насильством. Племінному союзу міхельсберзької культури на півдні та в Альпійському регіоні протистояла людність шассенської культури. Характерно, що міхельсберзьці не знали міді, а шассенці уже вміли її виготовляти. Знаменитий Етці, льодяна мумія якого була виявлена в Тірольських Альпах, був шассенцем і мав з собою мідну сокирку, виготовлену десь в північній Італії.

В Бретані та на Британських островах ще існують неолітичні культури будівників мегалітів.

В Провансі, на півдні Піренейського півострова та островах Сардинія й Корсіка з’являються близькі між собою культури Лос-Мільярес (на півдні Іспанії й Франції), Віла-Нова-де-Сан-Педро (у Португалії) та оцієрська (на островах), які володіють навичками землеробства та металургії, а Сардинія стає одним з найдавніших центрів видобутку срібла у світі.



В Азії


Мідна доба Азії розпочалась на Передньому Сході. Ще з часів мезоліту тут існували землеробські культури, які розвивалась, випереджуючи темпи розвитку в інших регіонах світу. Зокрема гассулійська культура на території сьогоднішнього Йорданії, Ізраїлю та палестинських територій існувала між 4 400 та 3 500 роками до Р.Х. Гассулійці використовували кам'яні знаряддя праці, а також виплавляли мідь.

В Месопотамії за часів мідної доби тривав так званий убаїдський період, який почався близько 6 500 року до Р.Х. і тривав до 3 700 року до Р.Х. Убеїдці зводили села, міста й храми з висушеної цегли, будували іригаційні системи й добре знали мідну металургію. Близько 4 5000 року до Р.Х. на півдні Месопотамії в Шумері відбувається урбаністична революція й виникають теократичні громади з вождями-жерцями на чолі. Виділення еліти супроводжувалося завойовницькими походами до сусідніх країн. Централізація територіальних громад спричинила формування системи номів— майбутніх міст-держав Шумеру.

З 6 000 по 4 000 роки до Р.Х. на території сучасних Грузії, Азербайджану та північної Вірменії буда поширена шулаверійська культура, яка змінилась куро-аракською культурою з центром в Араратській долині. В південній Туркменії існувала розвинена землеробська цивілізація Анау, яка виникла приблизно в 4 000 році до Р.Х. Мешканці Мехргарха в сучасному Пакистані виготовляли інструменти з місцевої мідної руди між 7000 і 3300 роками до Р.Х.

Подібність кераміки цивілізації долини Інду та культури Анау упродовж 4 300 — 3 300 років до Р.Х. свідчить про значну мобільність і торгівлю. Після 3 500 року до Р.Х. в південно-східній Індії з’являється землеробська та металургічна культура Ахар-Банас.

В Китаї археологи знайшли залишки металургії міді в різних культурах з кінця IV до початку III тисячоліття до Р.Х. До них належать залишки мідеплавильного виробництва та мідні артефакти культури Хуншань (4 700 — 2 900 роки до Р.Х.). Виробництво міді також з’явилось у культури Яншао, яка існувала між 5 000 та 3 000 роками до Р.Х.

В горах Алтаю існувала більшемиська культура мисливців-збирачів (4000–3000 рр.до н. е.), які мігрували сюди з Середньої Азії або навіть Близького Сходу.



В Африці


У Нижньому Єгипті землеробство з’явилось разом з культурою Мерімде в дельті Західного Нілу близько 4 800 року до Р.Х. Найдавніші докази землеробства у Верхньому Єгипті з’явились між 4 400 та 4 000 роками до Р.Х. і належать бадарійській культурі. Ні люди культури Мерімде, ні бадарійці ще не знали металургії.

Натомість Амратська культура, також звана як Накада, що існувала між 4 000 та 3 500 роками до Р.Х., уже вміла виплавляти золото і, можливо, мідь. Амратійці виготовляли якісну кераміку, будували гребні човни з в’язанок папірусу й знали рабство.

Приблизно з 3 500 року до Р.Х. в Єгипті починається герзехська культура або Накада ІІ, яка підтримувала контакти з кількома культурами Передньої Азії і, очевидно, запозичила звідти технології виплавки міді та імпортувала срібні вироби. Саме гезехській культурі належать перші розмальовані гробниці, прототипи майбутніх пірамід, а також перші прообрази ієрогліфів.
На південь від Сахари мідна металургія розпочалась ні північному заході Нігеру в горах Аїр після 3 000 року до Р.Х.



В Америці


В Мезолітичній здебільшого Америці існують поодинокі землеробські культури, проте більша частина обох материків заселена мисливцями-збирачами.



В Австралії та Океанії


В Австралії триває мезоліт, а на Новій Гвінеї неоліт. Острови Океанії ще безлюдні.
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України