Люди пива та молока
Лійчастого посуду археологічна культура
Роки існування:
4 300 - 2 800 до н.е.
Етнічний склад:
Невідомо
Антропологічний тип:
Альпійський
Мова:
Палеоєвропейська
Харчова база:
Підсічно-вогневе землеробство та відгінне м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Культ Богині
Похоронний обряд:
Тілопокладення
Громадський устрій:
Родова матрилокальна громада
Політична організація:
Теократія
Ареал:
Волинська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська області
Походження:
Культура виникла близько 4 500 року до Р.Х. в межиріччі Ельби та Вісли внаслідок асиміляції людьми лендельської культури західноєвропейських культур рессенської, міхельсбергської, ертебельської, а в межах України - дніпро-донецької. Охоплювала північну частину Центральної Європи.
Історична доля:
Культура кулястих амфор
Підказка для виробників реклами: пиво (мається на увазі справжнє пиво з ячмінного солоду) стало інтегральною частиною культури ще з часів мідної доби. А що стосується людей культури лійчастого посуду, то вони, ймовірно, не тільки любили пиво, але й перетворили його споживання у повноцінну пивну церемонію.
Мідна доба в праУкраїні
4 500 - 3200 до н.е.
Україна багата корисними копалинами, однак родовищ мідної руди тут майже нема. Попри це праукраїнці одними з перших (і не тільки у Європі) опанували навички металургію. Очевидно, що це був дуже непростий виклик, який, як виявилось став чудовим стимулом для подальшого розвитку цивілізації в Україні.
Час міді та збіжжя
Книга 2: Від трипільців до аріїв
Часи міді та збіжжя збереглись в міфах людства як спогади про золотий вік. Це був світ, де між людьми панувала злагода, а Велика Богиня дарувала їм все, що потрібно для щастя. Все? Мабуть, ні, бо знайшлись люди, які чомусь не захотіли так жити. І сотворили свій світ. Той, у якому зараз живемо ми з Тобою. Ким були ті люди та що їх не влаштовували у світі щастя? Як саме вони вплинули на українську вдачу?
Про археологічні культури
Що це і які ознаки розглядаємо
Коли мандруємо іншими країнами, то звертаємо увагу на відмінності в бутті людей. Але зазвичай це досить поверхневий погляд. Археологія ж дуже прискипливо аналізує те, як жили люди різних стародавніх культур і розкладає все по полицях. Знайомлячись із життям пращурів, ми будемо спиратись саме на підхід та доробки цієї науки. Нагадаємо, що матеріали цього розділу відображаються також на нашій Мапі часів.
Антропологічні типи
як виглядали праукраїнці різних епох та культур
Як відомо, антропологія вивчає тілесну природу людей. Найбільш яскраво розбіжності їх тілесної будови проявляються в людських расах. Але в своїх класифікаціях антропологи йдуть значно глибше. Зокрема, широко використовується поняття антропологічного типу. Тут ми розглянемо антропологічні типи праукраїнців, чиї ознаки можемо бачити і в сучасному населенні нашої країни.
Лійчастого посуду культура на мапі
Відображення Лійчастого посуду культури на мапі часів
Північні староєвропейціЛюди культури лійчастого посуду заселяли величезну, як на ті часи, територію від південного узбережжя Балтики аж до Чехії, Словаччини й української Волині. Назва походить від характерної особливості культури — кубків з віночком у вигляді лійки, які зустрічаються на всіх поселеннях цих людей. Важливими ознаками культури є також мегалітичні споруди та курганні надмогильні насипи. Культура лійчастого посуду сформувалась на нижній Ельбі та в середній течії Вісли на основі місцевих племен, а також якоїсь групи людей лендельської культури (див Лендельська культура). Остання, серед іншого, передала місцевій людності гени, які дозволяють дорослим переварювати лактозу.

Генетичні дослідження вказують: майже половина представників культури лійчастого посуду в більшості своїй були носіями гаплогрупи I, що зближує їх з людністю староєвропейських культур. Під час пізніх фаз свого розвитку люди культури лійчастого посуду колонізували майже всю центральну Європу, утворивши кілька регіональних субкультур. До речі приблизно 35% сучасних мешканців карпато-галицького регіону є носіями саме згаданої гаплогрупи.Перші вози в ЄвропіОсновними галузями господарства племен культури лійчастого посуду були землеробство і розведення корів, овець, кіз та свиней, хоча полювання та рибальства теж відігравали свою роль. Сіяли, переважно, ячмінь, пшеницю, горох, бобові та льон. Поля обробляли з використанням рала та волової тяглової сили, щоправда, ще підсічно-вогневим способом. Отже, через виснаження ґрунту села часто переносили з місця на місце, хоча й на невеликі відстані. Незаперечним доказом використання худоби у господарстві є знахідки на поселеннях цих племен кісток волів, а також скульптурних зображень волів в ярмі.

А ще культурі лійчастого посуду належать найстаріші, принаймні в центральній Європі, спроби конструювання колісних возів. Для зберігання збіжжя на поселеннях копали спеціальні зернові ями, стіни яких обмазували глиною та випалювали. Основні знаряддя й зброю виготовляли з кременю, - у тому числі плоскі клиноподібні сокири, які треба було вставляти в розщеплене топорище та закріпляти в ньому смолою та мотузкою. Бойові сокири-молоти із провухом виготовлялись зі сланцю, огранувались, шліфувалися та полірувалися. На відміну від стріл чи списів, які застосовувались на полюванні, молоти була винятково бойовою зброєю, і рани, нанесені ними, виявлялись жахливими.

Люди культури лійчастого посуду не знали металургії, але з мідними виробами вже були знайомі й зрідка та в невеликій кількості імпортували з півдня плоскі сокири з міді й мідні прикраси. Характерно, що розповсюджені в той час на півдні Європі мідні сокири, за своєю формою нагадують саме кам'яні бойові сокири людей культури лійчастого посуду.Молочні амфори та пивні келихиОкрім лійкоподібних кубків з високою шийкою, ще однією поширеною формою посуду були так звані амфори — великі, круглобокі посудини з вузьким горлом і невеликими ручками (двома або чотирма), явно призначені для молока і для носіння на мотузках. Ще однією специфічною, властивою тільки для цієї культури, формою посуду були комірцеві фляги — невеликі, схожі на карафки посудини, з високою вузькою шийкою, на якій посередині виступав дископодібний комірець.

Є також глечики, слоїки, вази на піддонах, підставки для хліба, поїльники, схожі на сучасні кавники та керамічні ложки. Орнаментація посуду виконувалась насічкою, зубчастим штампом та відбитками мотузки. Поверхня столового посуду, зазвичай чорна й гладка, її затирали кістяним лощилом до блиску.

Ця різноманітність форм кераміки обумовлена особливостями господарства людей культури лійчастого посуду, в харчуванні яких велику роль відігравали молоко, рослинні олії та алкогольні напої зі злаків. Зокрема, знамениті лійкоподібні келихи, швидше за все, виконували роль наших пивних склянок, а, судячи з кількості таких келихів, які зазвичай знаходять в поселеннях цієї культури, пиво тут було вельми популярним напоєм. Зрештою, в цьому не було нічого дивного, оскільки саме алкогольні напої були єдиним масовим, доступним усім засобом дезінфекції. Села та кладовищаНа теренах України населення культури лійчастого посуду зазвичай обирало для своїх поселень місця, зручні для захисту від можливих нападів чужинців - на мисах і вершинах львівського Розточчя. Їх обносили ровами та валами, а часом і частоколами. Забудова складалася із наземних жител, що мали заглиблену частину. Житла були прямокутними, близько 12 метрів завдовжки та 6 метрів завширшки, хоча зустрічались і довгі будинки, довжиною до 40 метрів, можливо, призначені для кількох сімей. Житла зводили на дерев’яному каркасі, плетені стіни обмащували глиною, а зсередини обігрівали округлими глинобитними печами на дерев'яному каркасі.

Найдавніші могили людей лійчастого посуду являли собою камери з дерева усередині довгої могили, які зверху засипали землею, а вхід завалювали камінням. Монументальні гробниці розташовувалися в центрі поселень, хоча вони призначались явно не для звичайних громадян, а виключно для представників суспільної еліти. Померлим дарували посуд, імовірно з їжею, а також кам’яні інструменти. Схожі вироби часом знаходять у ріках та озерах поблизу поселень, при тому це були не випадкові втрати, а цілеспрямовані пожертви якимсь лісовим чи водяним духами. Існували й культові центри, оточені частоколами, ровами й валами.Історична доля культури лійчастого посудуПівденними сусідами людей культури лійчастого посуду були трипільці (див. Трипільська культура), з якими стосунки укладались, ймовірно, по-різному. З одного боку трипільський посуд та жіночі статуетки трапляються в селах культури лійчастого посуду, а лійчасті келихи у трипільських селах, що свідчить про торгові контакти. З іншого ж боку, вали та рови довкола сіл також зводились невипадково. На зміну культурі лійчастого посуду в Європі прийшла культура шнурової кераміки (див. Культура шнурової кераміки).

Як свідчать дані археології та генетики, шнуровики швидко й дуже жорстоко винищили чоловіків культури лійчастого посуду, а жінок включили у свої роди, як рабинь, наложниць та, кому пощастило, дружин. Східні групи субкультур лійчастого посуду уникнули цієї долі та еволюціонували в культуру кулястих амфор (див. Культура кулястих амфор).
Першовідкривачі культури:
Німецький археолог Густав Коссінна (Gustaf Kossinna, ⋆28.09.1858 — †20.12.1931) в 1930 році
Епонімна пам’ятка:
Назва походить від характерною для культури форми посуду
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Зимне Литовеж (Волинська обл.), Винники, Кам’янка-Бузька, Тадані (Львівська обл.), Листвин, Баранне (Рівненська обл.)
Експозиції артефактів:
Національний музей Данії (Nationalmuseet) в Копенгагені, Музей доісторичного періоду і ранньої історії (Museum für Vor- und Frühgeschichte) в Берліні, Краківський археологічний музей (Muzeum Archeologiczne w Krakowie), Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Археологічний музей Львівського університету, Музей археології Волинського національного університету імені Лесі Українки, Івано-Франківський обласний краєзнавчий музей
Примітки:
Культурі лійчастого посуду належать найдавніші датовані свідчення використання колісного транспорту у центральній Європі. На півночі Німеччини досліджено колісні дороги, датовані близько 3 400 років до Р.Х.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Даниленко В. Н. Энеолит Украины: Этноисторическое исследование. — К.: Наукова думка, 1974
А. М. Гавінський. Лійчастого посуду культура // Енциклопедія сучасної України / НАН України, НТШ. — К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001­–2023. — ISBN 966-02-2074-X.
Данилів Марія, З історії дослідження культури лійчастого посуду на теренах заходу України. Матеріали і дослідження з археології Прикарпаття і Волині. Вип. 14. 2010 р. — С.494–505
Історія міст і сіл Української РСР. Волинська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Івано-Франківська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР
Історія міст і сіл Української РСР. Львівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Ровенська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Konrad Jażdżewski, Kultura pucharów lejkowatych w Polsce zachodniej i środkowej, 1936, Poznań.
Tadeusz Wiślański, Kształtowanie się miejscowych kultur rolniczo-hodowlanych. Plemiona kultury pucharów lejkowatych, [w:] Prahistoria ziem polskich, Neolit, Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk 1979
Janusz Ostoja-Zagórski, Najdawniejsze dzieje ziem polskich, Bydgoszcz 2005.
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України