Останні лісовики України
Ямково-гребінцевої кераміки археологічна культура
Роки існування:
4 200 - 2 000 до н.е.
Етнічний склад:
Праугрофіни
Антропологічний тип:
Уральський
Мова:
Ностратична мовна макросім’я
Харчова база:
Індивідуальне полювання, відгінне м’ясне скотарство та мотичне землеробство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Шаманізм
Похоронний обряд:
Тілопокладення
Громадський устрій:
Родова патрилокальна егалітарна громада
Політична організація:
Союз вождівств
Ареал:
Івано-Франківська, Київська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Харківська, Чернігівська області
Походження:
Культура виникла на східному узбережжі Балтійського моря близько 5 000 року до Р.Х. внаслідок еволюції кунданської культури (8 500 – 5 000 роки до Р.Х.), спадкоємиці свідерської. Близько 4 200 року до Р.Х. з території Білорусі мігрували в землі північно-східної України.
Історична доля:
Частково мігрували з теренів України, частково асимільовані людністю середньодніпровської та мар’янівської культур.
Людність культури ямково-гребінцевої належала до уральської раси, якій властиві європеоїдні та разом і монголоїдні риси. Коло культур гребінчастої кераміки об’єднувала в собі декілька культур, які на довгий час заселили Середньоросійську височину і стали предками багатьох європейських угро-фінських народів.
Неоліт в праУкраїні
6 500 - 4 500 до н.е.
Перші зерна, посіяні рукою людини, лягли в українську землю десь у межиріччі Південного Бугу та Дністра. І це на довгий час розділило Україну на три зони: землеробський правобережний лісостеп, пастуший лівобережний степ та північні мисливські ліси. Втім, різні способи господарювання ніяк не заважали праукраїнцям взаємодіяти між собою, торгувати та запозичувати один в одного корисні ідеї.
Час вогню та каміння
Книга 1: Людинотворення кам'яної доби
Істота, що не боялась вогню, твариною однозначно вже не була. Та чи можна було назвати її людиною? Бо у цієї істоти ще не було особистості. 40 000 років тому, в час вогню та каміння, вона, ця істота, тільки вчились уявляти, думати словами, відрізняти минуле від майбутнього та зберігати знання. Людська особистість ще тільки почала творитись. Про те, як вона поставала і як це діялось на теренах майбутньої України говориться в цій книзі.
Антропологічні типи
як виглядали праукраїнці різних епох та культур
Як відомо, антропологія вивчає тілесну природу людей. Найбільш яскраво розбіжності їх тілесної будови проявляються в людських расах. Але в своїх класифікаціях антропологи йдуть значно глибше. Зокрема, широко використовується поняття антропологічного типу. Тут ми розглянемо антропологічні типи праукраїнців, чиї ознаки можемо бачити і в сучасному населенні нашої країни.
Ямково-гребінцевої кераміки культура на мапі
Відображення Ямково-гребінцевої кераміки культури на мапі часів
Люди з півночіПредковою культурою для людей ямково-гребінцевої кераміки була нарвська археологічна культура1, що, як вказує назва, була поширена на теренах східної Балтії. Найбільш вірогідною прабатьківщиною людей навської культури був східний Сибір. Про це свідчить, наприклад, що виробництво кераміки у них передувало землеробству, - а не навпаки, як це було в близькосхідному та європейському неоліті, - оскільки гончарство на Далекому Сході з’явилось раніше.

Втім, генетичні дослідження вказують, що нарвська культура була споріднена не тільки зі східними, але й з західними групами мезолітичних мисливців. Якась частина племен нарвської культури стала рухатись на південь, заселивши терени сучасної Білорусі, а згодом кількома хвилями почала освоювати ліси півночі лівобережної України. Люди культури ямково-гребінцевої кераміки були невисокими, але кремезними, плосколицими, з ввігнутою спинкою носа, монголоїдними рисами обличчя та світлою пігментацією шкіри й очей і, вірогідно, розмовляли праугро-фінською мовою.Консервативні лісові кочовикиПопри те, що люди культури ямково-гребінцевої кераміки жили в мідній добі і навіть захопили початок доби бронзи, вони майже не сприйняли неолітичних інновацій, за винятком кераміки та початків землеробства й скотарства, запозичених у дніпро-дончан. Основою економіки надалі залишалось мисливство, рибальство та збиральництво, а землеробство та скотарство існували тільки на західних околицях ареалу культури ямково-гребінцевої кераміки, - власне там, де люди ямково-гребінцевої кераміки асимілювали частину дніпро-дончан. Господарський реманентЗнаряддя праці виготовляли з кременю, кістки й рогу. З кременю, кварциту й сланцю виготовлялись скребачки, ножі, різці, свердла, оброблені з двох сторін листоподібні трикутні вістря списів та стріл, клини, жолобчасті долота, сокири, а з кістки та рогу — гарпуни, риболовні гачки. Впродовж багатьох років існування культури кам’яні знаряддя дуже мало змінювались. Гостродонні округлі горщики ліпили з глини з домішками піску, а часом, де це було можливо, з азбесту. Їх прикрашали орнаментом із ямок, поділених рядами гребінцевих відтисків, чим культура і завдячує своїй назві.

Від дніпро-донецьких племен люди ямково-гребінцевої кераміки запозичили взірці ребристого посуду і горщиків зі слабо відігнутими назовні вінцями, а від середньостогівців — горщики з високими вінцями. Дуже характерними для ямково-гребінцевої кераміки були величезні, місткістю до 60 літрів, горщики-казани з гострим або заокругленим дном. Як наразі призначення цих горщиків є загадковим, хоча, можливо, в них варили пиво й подавали його в цих горщиках під час колективних ритуальних частувань. Житла та похованняЖитла ямково-гребінцевої людності були типово палеолітичними. Постійні поселення зводили на берегах річок або на піщаних підвищеннях біля озер та боліт. Найбільш поширеним типом були тимчасові житла з жердин, вкритих шкірами, із площею близько 30 м2, де могли одночасно знаходитись півтора десятка осіб. На зиму будували стовпові напівземлянки, на початках округлі в плані, а потім і прямокутні. Усередині стійбища зазвичай облаштовували цвинтарі. Небіжчиків посипали червоною вохрою, а в могилу покійним клали похоронні дари — інструменти, зброю та прикраси з бурштину. Люди ямково-гребінцевої культури ліпили невеликі фігурки з глини і виготовляли з каменю голови лосів та ведмедів, які, вірогідно, служили амулетами. Торгівля й розвитокЦікаво, що при явній примітивності культури у порівнянні з сусідами, знахідки підтверджують існування обміну товарами: червоний сланець доставляли з північної Скандинавії, азбест з озера Саймаа2 у сучасній Фінляндії, речі із зеленого сланцю - з Онезького озера3, бурштину з південного узбережжя Балтійського моря й кременю з Валдайської височини4. Історична доля людей ямково-гребінцевої керамікиПроживши в лісах Слобожанщини кільканадцять століть, люди ямково-гребінцевої кераміки розділились. Більша частина племен покинула межі України й перемістилась на північний схід у верхів’я Волги, ставши предками угро-фінських народів ерзя5 та мокша6. Менша частина залишилась в українській Слобожанщині та еволюціонувала в мар’янівську культуру.
Першовідкривачі культури:
Українська археологиня Валентин Нєпріна-Митрофанова (⋆01.01.1930 — †21.01.2013) у 1960 роках
Епонімна пам’ятка:
Назва походить від орнаменту, яким прикрашали посуд
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Погорілівка Скуносове Волинцеве Очкине (Сумська обл.), Балаклея, Піски Радьковські, Вовчанськ (Харківська обл.), Гришівка, Ріпки, Пустинки (Чернігвська обл.)
Експозиції артефактів:
Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Музей археології та етнографії Слобідської України, Чернігівський обласний історичний музей імені Василя Тарновського, Музей історико-краєзнавчих досліджень Сумського державного університету, Музей археології Харківського національного університету ім. В. Каразіна
Примітки:
Була поширена від Західної Двіни та Дніпра на заході до Уральських гір на сході, від Карелії на півночі до Середнього Дону на півдні.
виноски
1Нарвська культура
археологічна культура поширена на території поденного узбережжя Балтійського моря та прилеглих земель Польщі, Білорусі та Росії в 5 300 —1 750 роках до Різдва. Свою назву культура отримала від ріки Нарва в Естонії. Першовідкривачем культури був латвійський археолог Едуардс Штурмс (Eduards Šturms, 03.10. 1895 — 21.01.1959). Люди навської культури були переважно рибалками, мисливцями та збирачами і повільно почали переймати землеробство в середньому неоліті.
2Саймаа
(Saimaa, Saimen)) — озеро, розташоване у фінському Озерному краї на південному сході Фінляндії. Площею приблизно 4400 км2. Четверте за величиною природне прісноводне озеро в Європі. Утворилось в результаті танення льодовиків наприкінці льодовикового періоду. Завдяки багатим та легкодоступним покладам азбесту, береги озера є найімовірнішим місцем походження азбестокераміки, яку було винайдено приблизно в 3 900 роках до Р.Х. Назва Saimaa, ймовірно, походить від неуральської, неіндоєвропейської субстратної мови.
3Онезьке озеро
(Онего, Oniegu, Änine, Äänisjärvi) — озеро, розташоване на північному заході Європейської частини Російської Федерації, на території Карелії, Ленінградської і Вологодської областей. Друге за величиною озеро в Європі після Ладозького. Назва має дослов'янську, фінську етимологію, можливо від саамського äne, що означає велике.
4Валдайська височина
Валдай — нагірний регіон на північному заході центральної європейської частини Росії, що тягнеться з півночі на південь, приблизно посередині між Санкт-Петербургом і Москвою, охоплюючи Ленінградську, Новгородську, Тверську, Псковську та Смоленську області. Пагорби є продовженням на північ Середньоросійської височини. Угро-фінське слово valda означає жива, світла вода, можливо тому, що на Валдайській височині беруть початок Волга, Даугава, Ловать, Мста, Дніпро, Сясь та інші. З 2004 року національний парк має статус біосферного заповідника ЮНЕСКО.
5Ерзя
ерзяни — угро-фінський народ. Мова — ерзянська фіно-волзької підгрупи уральської сім'ї. Ерзя мешкають в басейні річок Мокша і Сура, а також Волги і Білої. Етнонім ерзят походить з ірано-сарматської лексики (arsan — чоловік). Ерзян згадують давньогрецькі географи Страбон (аорси) і Птолемей (арсиіти). Стародавнє ерзянське князівство розташовувалося на території Старої Рязані (Ерзянь). Під натиском слов'ян ерзя відступили на схід до сучасного міста Арзамас — (Ерзямас). На відміну від мокші, що визнала в 1237 залежність від Золотої Орди, ерзя відступили на північ в ліси і чинили татарам опір. Ерзяни послідовно виступають проти використання екзоніма мордва, який вважають образливим прізвиськом, нав’язаним московськими завойовниками.
6Мокша
Мокшани — угро-фінський народ, корінне населення Середньої Волги, зокрема Республіки Мордовія. Етнонім мокша вірогідно походить від балто-слов’янської богині Мокоші. Впродовж IX-XII століття мокшансьикй народ мав власну державність із центром у місті Нороньщащть (нині село Наровчат Пензенської області). У XIII столітті визнали верховенство татаро-монгольських ханів і увійшли до складу татарської армії під проводом представників династії Чинґізидів. Остаточно землі мокшан (Мокшень Мастор) були поглинені та асимільовані Московською державою у XVII столітті.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Даниленко В. Н. Энеолит Украины: Этноисторическое исследование. — К.: Наукова думка, 1974
Д. Л. Гаскевич. Ямково-гребінцевої кераміки культурно-історична область // Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2013. ISBN 978-966-00-1359-9
Малий словник історії України / К. : Либідь, 1997. — 464 с. — ISBN 5-325-00781-5.
Неприна В. И., Неолит ямочно-гребенчатой керамики на Украине. — Киев: Наукова думка, 1976 (рос)
Історія міст і сіл Української РСР. Івано-Франківська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР
Історія міст і сіл Української РСР. Київська область / Ф. М. Рудич (голова ред. колегії) та ін. — К.: Головна редакція УРЕ, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Полтавська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Ровенська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Сумська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Харківська область. — К: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1966
Історія міст і сіл Української РСР. Чернігівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
James P. Mallory , Pit-Comb Ware Culture, Encyclopedia of Indo-European Culture , Fitzroy Dearborn, 1997
Michel Brézillon: Encyklopedia kultur pradziejowych. Warszawa: WAiF, 1981. ISBN 83-221-0143-0
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України