Люди з півночі
Предковою культурою для людей ямково-гребінцевої кераміки була нарвська археологічна культура, що, як вказує назва, була поширена на теренах східної Балтії. Найбільш вірогідною прабатьківщиною людей навської культури був східний Сибір. Про це свідчить, наприклад, що виробництво кераміки у них передувало землеробству, - а не навпаки, як це було в близькосхідному та європейському неоліті, - оскільки гончарство на Далекому Сході з’явилось раніше. Втім, генетичні дослідження вказують, що нарвська культура була споріднена не тільки зі східними, але й з західними групами мезолітичних мисливців. Якась частина племен нарвської культури стала рухатись на південь, заселивши терени сучасної Білорусі, а згодом кількома хвилями почала освоювати ліси півночі лівобережної України. Люди культури ямково-гребінцевої кераміки були невисокими, але кремезними, плосколицими, з ввігнутою спинкою носа, монголоїдними рисами обличчя та світлою пігментацією шкіри й очей і, вірогідно, розмовляли праугро-фінською мовою.
Консервативні лісові кочовики
Попри те, що люди культури ямково-гребінцевої кераміки жили в мідній добі і навіть захопили початок доби бронзи, вони майже не сприйняли неолітичних інновацій, за винятком кераміки та початків землеробства й скотарства, запозичених у дніпро-дончан. Основою економіки надалі залишалось мисливство, рибальство та збиральництво, а землеробство та скотарство існували тільки на західних околицях ареалу культури ямково-гребінцевої кераміки, - власне там, де люди ямково-гребінцевої кераміки асимілювали частину дніпро-дончан.
Господарський реманент
Знаряддя праці виготовляли з кременю, кістки й рогу. З кременю, кварциту й сланцю виготовлялись скребачки, ножі, різці, свердла, оброблені з двох сторін листоподібні трикутні вістря списів та стріл, клини, жолобчасті долота, сокири, а з кістки та рогу — гарпуни, риболовні гачки. Впродовж багатьох років існування культури кам’яні знаряддя дуже мало змінювались. Гостродонні округлі горщики ліпили з глини з домішками піску, а часом, де це було можливо, з азбесту. Їх прикрашали орнаментом із ямок, поділених рядами гребінцевих відтисків, чим культура і завдячує своїй назві. Від дніпро-донецьких племен люди ямково-гребінцевої кераміки запозичили взірці ребристого посуду і горщиків зі слабо відігнутими назовні вінцями, а від середньостогівців — горщики з високими вінцями. Дуже характерними для ямково-гребінцевої кераміки були величезні, місткістю до 60 літрів, горщики-казани з гострим або заокругленим дном. Як наразі призначення цих горщиків є загадковим, хоча, можливо, в них варили пиво й подавали його в цих горщиках під час колективних ритуальних частувань.
Житла та поховання
Житла ямково-гребінцевої людності були типово палеолітичними. Постійні поселення зводили на берегах річок або на піщаних підвищеннях біля озер та боліт. Найбільш поширеним типом були тимчасові житла з жердин, вкритих шкірами, із площею близько 30 м2, де могли одночасно знаходитись півтора десятка осіб. На зиму будували стовпові напівземлянки, на початках округлі в плані, а потім і прямокутні. Усередині стійбища зазвичай облаштовували цвинтарі. Небіжчиків посипали червоною вохрою, а в могилу покійним клали похоронні дари — інструменти, зброю та прикраси з бурштину. Люди ямково-гребінцевої культури ліпили невеликі фігурки з глини і виготовляли з каменю голови лосів та ведмедів, які, вірогідно, служили амулетами.
Торгівля й розвиток
Цікаво, що при явній примітивності культури у порівнянні з сусідами, знахідки підтверджують існування обміну товарами: червоний сланець доставляли з північної Скандинавії, азбест з озера Саймаа у сучасній Фінляндії, речі із зеленого сланцю - з Онезького озера, бурштину з південного узбережжя Балтійського моря й кременю з Валдайської височини.
Історична доля людей ямково-гребінцевої кераміки
Проживши в лісах Слобожанщини кільканадцять століть, люди ямково-гребінцевої кераміки розділились. Більша частина племен покинула межі України й перемістилась на північний схід у верхів’я Волги, ставши предками угро-фінських народів ерзя та мокша. Менша частина залишилась в українській Слобожанщині та еволюціонувала в мар’янівську культуру.Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Даниленко В. Н. Энеолит Украины: Этноисторическое исследование. — К.: Наукова думка, 1974
Д. Л. Гаскевич. Ямково-гребінцевої кераміки культурно-історична область // Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2013. ISBN 978-966-00-1359-9
Малий словник історії України / К. : Либідь, 1997. — 464 с. — ISBN 5-325-00781-5.
Неприна В. И., Неолит ямочно-гребенчатой керамики на Украине. — Киев: Наукова думка, 1976 (рос)
Історія міст і сіл Української РСР. Івано-Франківська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР
Історія міст і сіл Української РСР. Київська область / Ф. М. Рудич (голова ред. колегії) та ін. — К.: Головна редакція УРЕ, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Полтавська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Ровенська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Сумська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Харківська область. — К: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1966
Історія міст і сіл Української РСР. Чернігівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
James P. Mallory , Pit-Comb Ware Culture, Encyclopedia of Indo-European Culture , Fitzroy Dearborn, 1997
Michel Brézillon: Encyklopedia kultur pradziejowych. Warszawa: WAiF, 1981. ISBN 83-221-0143-0
дивитись всі