Культури неоліту в праУкраїні
6 500 - 4 500 до н.е.
Перші зерна, посіяні рукою людини, лягли в українську землю десь у межиріччі Південного Бугу та Дністра. І це на довгий час розділило Україну на три зони: землеробський правобережний лісостеп, пастуший лівобережний степ та північні мисливські ліси. Втім, різні способи господарювання ніяк не заважали праукраїнцям взаємодіяти між собою, торгувати та запозичувати один в одного корисні ідеї.

Стара Європа
в Україні

Буго-дністровська культура
6 500 - 5 300 до н.е.
Поки на півночі України люди жили, намагаючись нічого не змінювати у своєму житті, на півдні змінювалось геть усе, починаючи від способу життя і закінчуючи релігійними переконаннями та соціальним устроєм. Буго-дністровці були першою по справжньому неолітичною культурою України та інтегральною частиною першої європейської цивілізації — Старої Європи.

Стара Європа,
яка почалась в Малій Азії

Старчево-крішська археологічна культура
6 500 - 5 600 до н.е.
Майже в усіх підручниках історії чорним по білому написано, що сучасна людська цивілізація розпочалась в Шумері та Єгипті. Ну, може ще щось буде сказано про цивілізацію долини Інду та Китай. Але про древню цивілізацію Старої Європи, яку ще називають Дунайською, не кажеться нічого. Так, тут не зводили монументальних споруд на кшталт єгипетських пірамід, але були процвітаюча економіка, оригінальна писемність, вишукана кераміка й продуктивна металургія, а також навіть власна писемність.

Світанок
арійського світу

Сурська археологічна культура
6 500 - 4 600 до н.е.
Майже половина населення світу, - а це мало не три з половиною мільярди осіб, - знають принаймні одну з індоєвропейських мов, а для двох з половиною мільярдів вона є рідною. А тому важко собі уявити, що вісім тисяч років тому мовою-предком, з якої розпочалось усе це лінгвістичне багатство, розмовляли всього лиш декілька сотень пастухів та рибалок, що знайшли собі притулок на дніпровських островах.

Збурювачі
спокою

Лінійно-стрічкової кераміки археологічна культура
5 600 - 4 200 до н.е.
Один американський політик колись сказав: Ви маєте ряд поставлених кісточок доміно і вибиваєте першу з них. Те, що трапиться з іншими, вельми очевидне — вони дуже швидко перекинуться. Отже, ми отримаємо початок процесу розпаду, який матиме поважні наслідки. Кісточка доміно, яка впала близько 5 600 року перед Різдвом в чорноморсько-середземноморському межимор’ї, справді спричинила дуже поважні наслідки для всієї Європи.

Від полісся
до Дону

Дніпро-донецька археологічна культура
5 500 - 4 200 до н.е.
Нова кам’яна доба України — це не тільки велична й барвиста трипільська культура. Північніше трипільців жив чисельний, заможний та войовничий народ, який відіграв вельми значну роль в етногенезі українців. Можливо навіть, деякі слова їхньої мови збереглись у назвах поліських рік та озер. І якщо це так, то мова ця була близької до мов балтійських та слов’янських.

Кримські
консерватори

Таш-аїрська археологічна культура
5 500 - 3 250 до н.е.
Історія знає місця, де час начебто зупинявся на місці. Таким місцем був, наприклад, весь Австралійський континент до прибуття туди європейців. Не можна сказати, що культури австралійських аборигенів зовсім не еволюціонували, однак швидкість еволюції тут була неймовірно повільною. В Україні місцем, де час рухався повільніше, були Кримські гори. Люди таш-аїрської культури майже не змінивши свого способу життя, донесли свої неолітичні звички аж до бронзової доби. Мабуть, вони таки були щасливими, ці люди?

Світ живих
та мертвих

Маріупольська археологічна культура
4 600 - 3 500 до н.е.
Більшість великих археологічних знахідок є наслідком випадку, а зовсім не цілеспрямованого пошуку. Про маріупольську культуру сучасні люди довідались тільки тому, що надумали побудувати металургійний комбінат там, де колись їхні далекі предки хоронили своїх покійників.

Останні
лісовики України

Ямково-гребінцевої кераміки археологічна культура
4 200 - 2 000 до н.е.
Людність культури ямково-гребінцевої належала до уральської раси, якій властиві європеоїдні та разом і монголоїдні риси. Коло культур гребінчастої кераміки об’єднувала в собі декілька культур, які на довгий час заселили Середньоросійську височину і стали предками багатьох європейських угро-фінських народів.
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України