Світанок арійського світу
Сурська археологічна культура
Роки існування:
6 500 - 4 600 до н.е.
Етнічний склад:
Праарії
Антропологічний тип:
Динарський
Мова:
Ностратична мовна макросім’я
Харчова база:
Відгінне м’ясне скотарство, рибальство, індивідуальне полювання, мотичне землеробство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Арійський політеїзм
Похоронний обряд:
Невідомо
Громадський устрій:
Родова патрилокальна егалітарна громада
Політична організація:
Вождівство
Ареал:
Дніпропетровська, Запорізька області, Крим
Походження:
Культура виникла в Надпоріжжі та на дніпровських островах внаслідок ізоляції (можливо, пов’язаної з релігією) декількох кланів кукрецької культури.
Історична доля:
Еволюціонували в середньостогівську та маріупольську культури.
Майже половина населення світу, - а це мало не три з половиною мільярди осіб, - знають принаймні одну з індоєвропейських мов, а для двох з половиною мільярдів вона є рідною. А тому важко собі уявити, що вісім тисяч років тому мовою-предком, з якої розпочалось усе це лінгвістичне багатство, розмовляли всього лиш декілька сотень пастухів та рибалок, що знайшли собі притулок на дніпровських островах.
Неоліт в праУкраїні
6 500 - 4 500 до н.е.
Перші зерна, посіяні рукою людини, лягли в українську землю десь у межиріччі Південного Бугу та Дністра. І це на довгий час розділило Україну на три зони: землеробський правобережний лісостеп, пастуший лівобережний степ та північні мисливські ліси. Втім, різні способи господарювання ніяк не заважали праукраїнцям взаємодіяти між собою, торгувати та запозичувати один в одного корисні ідеї.
Час вогню та каміння
Книга 1: Людинотворення кам'яної доби
Істота, що не боялась вогню, твариною однозначно вже не була. Та чи можна було назвати її людиною? Бо у цієї істоти ще не було особистості. 40 000 років тому, в час вогню та каміння, вона, ця істота, тільки вчились уявляти, думати словами, відрізняти минуле від майбутнього та зберігати знання. Людська особистість ще тільки почала творитись. Про те, як вона поставала і як це діялось на теренах майбутньої України говориться в цій книзі.
Етнокультурні спільноти
Про сім’ї археологічний культур праУкраїни
Якщо археологічні культури порівнювати із окремими людьми, то етнокультурні спільноти доречно уявити саме як їхні сім’ї. Важко утримати в пам’яті разом більше ста археологічних культур праУкраїни, про які йдеться в цьому проекті. А от півтора десятки їхніх об’єднань/сімей уявити уже цілком можливо. Тим більше, що відповідні «портрети» виглядають досить виразними і легко впізнаються навіть із сьогодення.
Сурська культура на мапі
Відображення Сурської культури на мапі часів
Дніпровські сонцепоклонникиВсередині сьомого тисячоліття до Різдва кілька племен кукрецької культури (див. Кукрецька культура) подались далеко на схід і дістались Дніпрових порогів, започаткувавши там нову археологічну культуру, яку називають сурською або сурсько-дніпровською. Причини цього переселення невідомі, але, мабуть, не останнє значення мали економічні міркування. Придніпровські заплави були чудовим місцем для випасу худоби, а в самій ріці були без ліку риби. Хоча не можна виключати і якихось інших причин, зокрема світоглядних. Бо ж віра й релігія для людей неоліту були не менш, а може й більше важливі, аніж для сьогоднішніх людей. Жодних доказів стосовно якихсь змін в духовному світі переселенців немає, однак можна обережно допустити, що такі зміни все-таки були, якщо подивитись на подальшу долю цього невеликого народу. До речі, в назві Сурського острова, який дав назву культурі, виразно чується ім’я Сур'ї1 — арійського бога Сонця. Звісно, людність сурської культури майбутнім своїх нащадків не переймались. Їх набагато більше цікавив хліб щоденний, а кількість і якість цього хліба була обумовлене ландшафтом та кліматом.Господарство сурської культуриМисливство ще відігравало значну роль — сурські люди в степу з луком та стрілами полювали на турів, коней та сайгаків. В полюваннях людям допомагали одомашнені собаки. Улітку сурські племена селилися на берегах річок, де ловили неводами та били острогами рибу і, час від часу, полювали, а поруч на заплавних луках випасали худобу — в основному корів і, часом, свиней. Люди сурської культури були знайомі і з землеробством, однак, місцевий ґрунт хоч і був родючим, важко піддавався обробці за допомогою рогових мотик. Тому поля були невеликими, а перевагу віддавалось скотарству — кормів тваринам вистачало.

Вистачало й сировини для виробництва інструментів та зброї. На придніпровських розсипах кременю збирали та обробляли ядра-нуклеуси. Переважно нуклеуси виготовляли кукрецького типу у формі олівців, хоча були й призматичні, сплощені. Подекуди траплялись наконечники зроблені з пластин яніславицького типу (див. Яніславицька культура). Відомі кістяні рибальські гачки, грузила для сіток, сланцеві тесла, долота з кременевих сколів, знаряддя для обробки деревини (сокира, тесла й великі скребачки). Для сурської культури характерні мікролітичні вироби з кременю, які використовували для виготовлення різальних інструментів, на кшталт серпів.

З кості виробляли також рибальські гачки, остроги, кинджали, прикраси та багато інших речей. Такої кількості різноманітних виробів з кістки, вірогідно, не знала жодна інша неолітична культура на теренах України. Кераміка сурської культури є дуже своєрідною, переважно гостродонною. Її ліпили з добре відмуленої глини, іноді з домішками товчених мушель, і прикрашали вирізаним по сирій глині орнаментом, що також є унікальним в неолітичній Україні явищем. Улюблений елемент орнаменту - зиґзаґ. Ще однією «родзинкою» сурської культури є кам'яні посудини з місцевого м’якого стеатиту2 - слоїки з гострим чи плоским дном та ківшики з закругленим денцем.Друзі й ворогиОднак, найбільше майстри сурської культури були заклопотані виробництвом зброї. І не тільки мисливської. Популярними були шліфовані сокиро-молоти та булави для ближнього бою, багато наконечників метальних списів з кістяною основою та кременевими мікролітичними вкладками, які, вірогідно, залишали після себе дуже важкі й болючі рвані рани, та явно не призначались для полювання на тварин. Кістяні наконечники стріл були гладкими мисливськими та зазубреними бойовими. І останніх було більше. Мілітаризм сурської культури не став випадковим. У сурчан існував тривалий і затятий конфлікт з людьми дніпро-донецької культури (див. Дніпро-донецька культура). Про контакти з дніпро-дончанами свідчить присутність в сурських поселеннях кераміки, виготовленою за дніпро-донецькими шаблонами. Річ у тім, що майже в усіх неолітичних культурах виготовленням домашнього посуду займались жінки, а вони могли бути як законними дружинами сурських чоловіків, так і невільницями, взятими в полон. Життя в облозіСела сурської культури не були великими. Зазвичай це кілька будинків, розміщених по колу з центральним майданчиком посередині, який, можливо, служив загоном для худоби. Житла — великі, округлі в плані землянки, стіни яких по традиції плели з лози та обмазували саманом, а дахи накривали очеретом. На початковому етапі існування культури поселення зводили на берегах річок поближче до річкових заплав рибальських угідь. Однак, у зв’язку з військовою загрозою, ці поселення було покинуто і села стали будувати тільки й виключно на островах та добре захищених річкових мисах. Історична доля сурської культуриБлизько 5 500 року до Різдва людям сурської культури все-таки довелось поступитись дніпро-дончанам, які прийшли сюди з північного Подніпров'я. Частину населення було винищено, частину асимільовано. Тільки південним племенам сурської культури вдалось зберегти свою ідентичність та відступити зі своїх земель у північне Приазов’я та у Крим, і ця частина сурського етносу стала етнічною основою середньостогівської (див. Середньостогівська культура) культури та взяла участь у формуванні культури маріупольської.
Першовідкривачі культури:
український археолог Валентин Даниленко (⋆06.07.1913 — †09.10.1982) в 1955 році.
Епонімна пам’ятка:
Острів Сурський на Дніпрі
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Стрільча Скеля, Сурський острів, Шулаїв острів, Кізлеїів острів (Дніпропетровська), Кам’яна Могила, Виноградний острів (Запорізька обл.), Красний Мак, Таш-Аїр (Крим)
Експозиції артефактів:
Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д. І. Яворницького
Примітки:
Сурську культура вважають протоарійською.
виноски
1Сур’я
Sūrya — Сонце, а також сонячне божество в індуїзмі. Найдавніші збережені ведичні гімни згадують Сур’ю з особливою пошаною до сонця, що сходить і його функцій розсіювача темряви, того, хто дає знання, блага та життя. Веди стверджують, що Сур’я є творцем матеріального всесвіту (Пракріті). В іконографії Сур’я зображується верхом на колісниці, запряженій сімома кіньми, які представляють сім кольорів веселки та сім днів тижня.
2Стеатит
з грецької steatos — жир, сало. Мильний камінь, восковий камінь, пічний камінь. Талькохлорит. В основному складається з мінерального тальку, багатого магнієм. Є відносно м’яким через високий вміст тальку, має значення 2-3 за шкалою твердості Мооса. Більш м’які сорти можуть бути схожі на мило при дотику, звідси й назва. Стеатит термостійкий і має високу здатність акумулювати тепло. Тому речі з стеатиту використовували для приготування їжі та обігріву.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Винокур І. С., Телегін Д. Я., Археологія України. Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2008.
Даниленко В. Н., Неолит Украины. К.: Наукова думка, 1969. (рос.)
Даниленко В. Н. Неолит Украины: Главы древней истории Юго-Восточной Европы. — К.: Наукова думка, 1969. (рос.)
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Залізняк Л. Л. Передісторія України. X—V тис. до н. е.- Київ: Бібліотека українця, 1998.
Котова Н. С. Сурська культура // Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2012. — ISBN 978-966-00-1290-5.
Котова Н. С., Тубольцев О. В. Поздняя сурская культура и её окружение // Древности степного Причерноморья и Крыма. — Запорожье : ЗГУ
Манько В. О. Неоліт Південно-Східної України. — Київ: Шлях, 2006.
Толочко П. П., Крижицький С. Д., Мурзін В. Ю. та ін. Давня історія України. К.: Либідь.
Історія міст і сіл Української РСР. Дніпропетровська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Запорізька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Кримська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Childe, V. Gordon. (1926). The Aryans: A Study of Indo-European Origins. London: Paul, Trench, Trubner.
Mallory, JP (1991). In search of the Indo-Europeans: language, archaeology and myth. London: Thames and Hudson. ISBN 0-500-27616-1.
Renfrew, Colin (1987). Archaeology and language: the puzzle of Indo-European origins. London: Jonathan Cape. ISBN 0-521-38675-6.
Renfrew, Colin (2003). Time Depth, Convergence Theory, and Innovation in Proto-Indo-European. Languages in Prehistoric Europe. ISBN 3-8253-1449-9.
Bellwood, Peter. (2004). First Farmers: The Origins of Agricultural Societies. Blackwell Publishers. ISBN 0-631-20566-7
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України