Стара Європа в Україні
Буго-дністровська культура
Роки існування:
6 500 - 5 300 до н.е.
Етнічний склад:
Невідомо
Антропологічний тип:
Динарський
Мова:
Палеоєвропейська
Харчова база:
Мотичне землеробство, індивідуальне полювання та рибальство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Культ Богині
Похоронний обряд:
Тілопокладення
Громадський устрій:
Родова матрилокальна громада
Політична організація:
Теократія
Ареал:
Вінницька, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області
Походження:
Культура виникла в межиріччі Дністра й Південного Бугу на основі гребениківської культури під впливом балканських культур Лепенскі Вір та Караново.
Історична доля:
Південно-західна група еволюціонувала в трипільську, а північно-східна - в дніпро-донецьку культури.
Поки на півночі України люди жили, намагаючись нічого не змінювати у своєму житті, на півдні змінювалось геть усе, починаючи від способу життя і закінчуючи релігійними переконаннями та соціальним устроєм. Буго-дністровці були першою по справжньому неолітичною культурою України та інтегральною частиною першої європейської цивілізації — Старої Європи.
Розвиток людства в неоліті
6 500 - 4 500 до н.е.
Епоха неоліту характеризується впровадженням так званого неолітичного пакета, який містив запровадження землеробства, одомашнення тварин, виготовлення кераміки, полірованих кам'яних інструментів та зведення прямокутних будинків. Домогосподарства були значною мірою незалежними економічно, і центром життя людей ставала сім’я. В цілому це було відносно мирні часи.
Неоліт в праУкраїні
6 500 - 4 500 до н.е.
Перші зерна, посіяні рукою людини, лягли в українську землю десь у межиріччі Південного Бугу та Дністра. І це на довгий час розділило Україну на три зони: землеробський правобережний лісостеп, пастуший лівобережний степ та північні мисливські ліси. Втім, різні способи господарювання ніяк не заважали праукраїнцям взаємодіяти між собою, торгувати та запозичувати один в одного корисні ідеї.
Час вогню та каміння
Книга 1: Людинотворення кам'яної доби
Істота, що не боялась вогню, твариною однозначно вже не була. Та чи можна було назвати її людиною? Бо у цієї істоти ще не було особистості. 40 000 років тому, в час вогню та каміння, вона, ця істота, тільки вчились уявляти, думати словами, відрізняти минуле від майбутнього та зберігати знання. Людська особистість ще тільки почала творитись. Про те, як вона поставала і як це діялось на теренах майбутньої України говориться в цій книзі.
Час богинь
Три тисячоліття спокою
Одомашнення тварин та землеробство створили фундамент для достатку їжі. На цьому фундаменті постала щаслива цивілізація Старої Європи, чиєю головною покровителькою її люди вважали Велику Богиню. І не дивно, що керівною силою тут стали саме жінки, які вміли з Богинею спілкуватись. Епоха матріархату? І так, і ні...
Буго-Дністровська культура на мапі
Відображення Буго-Дністровської культури на мапі часів
Свіжі гени в УкраїніБуго-дністровська культура, перша по справжньому неолітична культура на землях України, була б неможливою без своїх попередників — людей кукрецької (див. Кукрецька культура) та гребениківської (див. Гребениківська культура) культур. Технолгічні й соціальні запозичення та їх розвиток на місцевому ґрунті в сполученні з місцевими традиціями дав дуже добрі результати. Колишні мисливці на оленів та бізонів навчились обробляти землю і стали землеробами. Етнічним субстратом культури були люди переважно місцевого походження, себто нордичні європеоїди зі значною домішкою мігрантів з Балкан, що належали до близькосхідного та східно-середземноморського антропологічного типів. Тому серед буго-дністровців було доволі багато людей змішаного походження — невисоких, струнких, карооких та темноволосих. Разом з культурними та технологічними інноваціями мігранти принесли в Україну свіжі гени. Це гаплогрупа I2a є другою за поширенням й складає до двадцяти відсотків від загальної популяції. І це ще один з фундаментальних чинників, що формував долю нашого народу.Шукайте жінокНа ранній фазі свого розвитку буго-дністровці були більше мисливцями та рибалками, аніж рільниками чи пастхуами. Обробітком землі за допомогою доволі примітивних рогових та кам’яних мотик займалось в основному жіноцтво гребениківських та кукрецьких племен. Чоловіки ще намагались годувати свої сім’ї, полюючи на турів, оленів та вепрів. Поряд з мисливством важливу роль відігравало річкове рибальство, а також збирання всіляких їстівних речей, починаючи від лісових горіхів і закінчуючи річковими молюсками. Однак, людей ставало все більше, а потенційної здобичі в степах все менше. І тому допоміжний промисел, яким було землеробство, ставав головним, оскільки він гарантував хоч якусь, але їжу. А разом з цим зростав статус жінок, які цю їжу виробляли.

Другим, не менш важливим жіночим промислом було гончарство. Горщики було потрібні не тільки для того, щоб носити в них воду, варити юшку чи кашу, а насамперед для того, щоб зберігати припаси. Землеробство без можливостей зберігати урожай просто не мало сенсу. І кукречани, і гребениківці вміли ліпити доволі примітивні гостродонні кухонні горщики та миски - майже без прикрас та орнаментів, виготовлені із застосуванням глини з великою домішкою органіки та погано обпалені. Близько 6 200 року до Різдва разом з посиленням південнобалканських впливів та, можливо, міграцією якоїсь частини племен старчево-крішської (див. Старчево-крішська культура) культури в район нижньої течії Дністра, якість кераміки значно покращується та розширюється її асортимент. Нові навички дали можливість ліпити набагато більші горщики, придатні не тільки для приготування їжі, але й для зберігання зерна. Буго-дністровське господарствоВирощували полбу, спельту1, вику, горох та боби, а з худоби — свиней та корів. Значна частина знарядь виготовлялась з кременю. Нуклеуси пірамідальні, призматичні, а в долині Південного Бугу — у формі олівців, властиві кукрецькій культурі. Зі сколів виготовляли леза, скребачки, двобічно оброблені наконечники списів та стріл, шліфовані тесла й сокири, грузила для рибальських мереж і дуже багато мікролітів — вкладів для складаних знарядь. З кісток виготовляли рибальські гачки й долота. У зв’язку з розвитком землеробства виробляється все більше мотик з рогів оленя, кістяних держаків для серпів, кам’яних ромбічних та овальних зернотерок.

Про підвищення вимог до побутового комфорту свідчить різноманіття столового посуду, який був плоскодонним. Себто їли зі столів, а отже існували і якісь меблі, на кшталт стільців чи ослонів. Столовий посуд виготовляли зовсім не так, як посуд кухонний. Його ліпили вручну, - позаяк гончарного кола (як і кола взагалі) ще не знали, - але при цьому з добре відмуленої глини. Зокрема це були округлі горщики, ребристі миски, вази, кубки, фляги й навіть більш знані з трипільської культури вази на довгастих ніжках, - так звані кльоші або фруктовниці. Столовий посуд обов’язково прикрашали орнаментами — наліпними пружками, стрічковими композиціями, гребінцевими штампами та комірцями.Прямокутні житлаПоселення буго-дністровської культури складалися з кількох десятків будинків, витягнутих в лінію вздовж річок. Уже не круглі, а прямокутні будівлі зводили на стовповій конструкції, при цьому стіни плели з лози та обмазували саманом. Іншими словами, це були типові хати-мазанки, дахи яких накривались снопами очерету чи соломи. На деяких поселеннях будівлі зводились на кам’яному фундаменті, в якому кріпились стовпи каркаса. В інших випадках стовпи просто вкопували в землю. Усередині жител були кам’яні вогнища, поруч з будинками – ями для сміття та господарчі будівлі — комори й хлівці. Цивілізація богиньНе менш важливими, ніж економічні новації, були переміни в соціальному житті. Родова громада вичерпала свої можливості і стала в певному сенсі гальмом розвитку, а тому почала зникати, змінюючись громадою сусідською. Це означало появу індивідуалізму, а отже й повноцінної структури особистості зі схожим до сучасного способом формування. Древні вірування та міфологічні образи, які вірно служили людям у часи старої кам’яної доби, витіснялись у тінь, замінюючись цілим комплексом традицій, пов’язаних з культом Великої Богині. Вони були настільки характерними та явними для тієї епохи, що дали підстави Марії Гімбутас2 назвати цивілізацію Старої Європи, частиною якої була буго-дністровська культура, цивілізацією богинь.

Рід був матрилокальним і колективно володів родовою громадською землею. На чолі материнського роду стояла старша в роді жінка, і саме жінки спрямовували діяльність тодішніх громадських інститутів, трактуючи волю Великої Богині через релігійні ритуали. Покійників буго-дністровці хоронили в неглибоких поодиноких ямах. Небіжчиків клали на бік, в позу ембріона і зазвичай майже не супроводжували поховання якими-небудь артефактами. Себто віра в реінкарнацію у буго-дністровців вірогідно була панівним світоглядним трендом.
Балкано-кавказький міст
Людність буго-дністровської культури підтримувала активні зв’язки зі своїми сусідами та вплинула на формування маріупольської культури (див. Маріупольська культура), ставши свого роду етнічно-культурним містком між Балканами та північним Кавказом. Але між 5 600 та 5 500 роками до Різдва зв'язки з балканськими культурами буго-дністровців були втрачені внаслідок навали носіїв культури лінійно-стрічкової кераміки (див. Культура лінійно-стрічкової кераміки), які вірогідно знищили частину буго-дністровських племен й заселили їхні території. Ті ж з буго-дністровців, які відстояли своє життя та свободу, поступово еволюціонували в трипільську культуру. Водночас деякі з буго-дністровських племен разом з яніславцями стали біля витоків дніпро-донецької культури.
Першовідкривачі культури:
український археолог Валентин Даниленко (⋆06.07.1913 — †09.10.1982) в 1957 році.
Епонімна пам’ятка:
Ріки Дністер та Південний Буг
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Самчинці, Сокільці (Вінницька обл.), Сабатинівка, Жакчик, Велика Виска (Кіровоградська обл.), Синюхін Брід (Миколаївська обл.). Саврань (Одеська обл.)
Експозиції артефактів:
Національний музей історії Молдови (Muzeul Național de Istorie a Moldovei) в Кишиневі, Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Одеський археологічний музей, Вінницький краєзнавчий музей, Миколаївський обласний краєзнавчий музей, Первомайський краєзнавчий музей
виноски
1Спельта
Спельта (Tríticum spélta L.) — вид пшениці, який є результатом природної гібридизації полби справжньої (Triticum dicoccum) та дикоростучої пшениці егілопс (Aegilops tauschii). Область походження — Середземномор'я. Вирощувалася у західній, центральній та південній Європі.
2Марія Гімбутас
(Marija Gimbutienė, ⋆23.01.1921 — †02.02.1994) — литовсько-американська археологиня й антропологиня, відома своїми дослідженнями культур неоліту та бронзового віку Старої Європи, автор так званої курганної гіпотези, яка розташовувала прабатьківщину протоіндоєвропейців у причорноморських степах. Здобула широку популярність завдяки своїм книжкам: «Богині та боги Старої Європи» (1974); «Мова Богині» (1989) та «Цивілізація богині» (1991), в яких вона розглядала староєвропейську цивілізацію, як зосереджену на богині та жінці (гіноцентричну) на противагу індоєвропейській патріархальній (андрократичній) культурі, яка прийшла їй на зміну.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Даниленко В. Н. Неолит Украины: Главы древней истории Юго-Восточной Европы. — К.: Наукова думка, 1969. (рос)
Даниленко В. Н., Археологические исследования в зонах строительства ГЭС на Южном Буге в 1959 — 1960 гг. // КСИА АН УССР. — Вып.12. — К., 1962. (рос)
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Етнічна історія України : навч. посібник / С. А. Макарчук. – Київ: Знання, 2008
Котова Н. С. Неолитизация Украины. — Луганск: Шлях, 2002. (рос)
Гаскевич Д. Л., Археологічні розвідки пам'яток буго-дністровської неолітичної культури у 2003—2005 рр. // Археологічні дослідження в Україні 2004—2005 рр. — Київ-Запоріжжя: ІА НАНУ, Дике Поле, 2006.
Маркевич В. И., Исследования неолита на Среднем Днестре // КСИА. — Вып. 105. — 1965. (рос)
Товкайло М. Т. Буго-дністровська археологічна культура // Енциклопедія сучасної України / НАН України, НТШ. — К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2004. — ISBN 966-02-2682-9.
Товкайло М. Т., Неолітичний Ґард за даними нових досліджень // Кам'яна доба України. — Вип. 11. — Київ: Шлях, 2008.
Тимощук Б. О., Північна Буковина — земля слов'янська. — Ужгород: Карпати, 1969.
Хавлюк П. И., Стоянки развитого неолита в северной части среднего течения Южного Буга // КСИИМК. — Вып.75. — 1959. (рос)
Історія міст і сіл Української РСР: Вінницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Кіровоградська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Одеська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Хмельницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Чернівецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України