Культури доби міді

4 500 - 3 200 до н.е.

Територія України вкрай бідна родовищами мідної руди. Попри це праукраїнці одними з перших (і не тільки у Європі) опанували навички металургії. Ключовим чинником цього цивілізаційного успіху була інтеграція частини праукраїнських племен в культурно-економічну спільноту так званої Старої Європи (інша назва Дунайська цивілізація) – групи землеробських етносів Балкан та центральної Європи, об’єднаних близьким походженням, спільною вірою та рівнем господарчого розвитку.

Золота
доба Трипілля

Трипільська археологічна культура
Трипільська минувшина — одна з підвалин української культури. Трипільці були майбутніми нами, та, при цьому, виключно нами вони не були, оскільки окрім нас, українців, стали пращурами для багатьох інших народів. І це треба прийняти, як належне, пам’ятаючи, що трипільська культура є невіддільною і, безсумнівно, вкрай важливою частиною спадку Старої Європи.
5 650 - 2 700 до н.е.

Будівники
ронделів

Лендельська археологічна культура
Історія має своє власне і, часом, досить незвичне почуття гумору. Чому, наприклад, назви українських населених пунктів Трипілля та Халеп’я, де Вікентій Хвойка розкопав перші пам’ятки трипільської культури, так схожі до назв сирійських міст Тріполі та Алеппо, заснованих, вірогідно, філістимлянами, нащадками трипільців. Назва лендельської культури походить від угорського села Лендел, що в перекладі з угорської означає польський. А в Україну люди лендельської культури прийшли саме з території сучасної Польщі. Дивні співпадіння, чи не так?
5 000 - 3 400 до н.е.

Найбагатші люди
Старої Європи

Гумельницька археологічна культура
Цивілізація Старої Європи поєднувала декілька культур. Гумельницька культура, нарівні з трипільською, була однією з найцікавіших з них. Попри те, що гумельницька культура захопила Україну тільки своєю околицею, її присутність тут не минула безслідно. Впродовж більш ніж тисячі років вона служила своєрідним мостом між світом високорозвинених балканських культур та північним Причорномор’ям.
4 800 - 3 500 до н.е.

Перші
вершники Європи

Середньостогівська археологічна культура
Якби в часи мідної доби уже існували геополітики та футурологи, ніхто з них не відважився б передректи таке блискуче майбутнє нащадкам цього маленького народу. Збіг обставин, скаже хтось? Але чому ці обставини збіглись саме таким чином і саме у цьому місці? Пошук відповіді на це запитання повинен би вельми зацікавити сучасних українців.
4 600 - 3 500 до н.е.

Митці
й канібали

Мальованої кераміки археологічна культура
Походження цієї культури є загадковим, оскільки поєднує в собі як дуже архаїчні риси, так і риси балканських культур, поєднані з абсолютно унікальними місцевими ідеями.
4 500 - 3 500 до н.е.

Люди пива
та молока

Лійчастого посуду археологічна культура
Підказка для виробників реклами: пиво (мається на увазі справжнє пиво з ячмінного солоду) стало інтегральною частиною культури ще з часів мідної доби. А що стосується людей культури лійчастого посуду, то вони, ймовірно, не тільки любили пиво, але й перетворили його споживання у повноцінну пивну церемонію.
4 300 - 2 800 до н.е.

Ахейці
українських степів

Репінська археологічна культура
Антична Греція вважається колискою сучасною європейської цивілізації. Однак, греки не були автохтонами на землях Еллади. Сюди вони прийшли кількома хвилями з країни, яку їхні міфи називали Еолідою, і яка нібито знаходилась в північній частині Балканського півострова. Втім, археологія вказує нам, що справжня батьківщина прагрецьких племен знаходилась ще далі — а саме в приазовських степах.
3 900 - 3 300 до н.е.