Перші вершники Європи
Середньостогівська археологічна культура
Роки існування:
4 600 - 3 500 до н.е.
Етнічний склад:
Праарії
Антропологічний тип:
Динарський
Мова:
Праіндоєвропейська
Харчова база:
Відгінне м’ясне скотарство, конярство, рибальство та мотичне землеробство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Арійський політеїзм
Похоронний обряд:
Тілопокладення
Громадський устрій:
Родова патрилокальна егалітарна громада
Політична організація:
Союз вождівств
Ареал:
Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська, Миколаївська, Полтавська, Харківська, Херсонська, Черкаська області
Походження:
Культура виникла в районі Дніпровських порогів як наслідок взаємної асиміляції та акультурації групи племен дніпро-донецької та сурської культур. Люди середньостогівської культури першими одомашнили коня та використали його для верхової їзди.
Історична доля:
Еволюціонувала в репінську, кемі-обинську та ямну культури.
Якби в часи мідної доби уже існували геополітики та футурологи, ніхто з них не відважився б передректи таке блискуче майбутнє нащадкам цього маленького народу. Збіг обставин, скаже хтось? Але чому ці обставини збіглись саме таким чином і саме у цьому місці? Пошук відповіді на це запитання повинен би вельми зацікавити сучасних українців.
Мідна доба в праУкраїні
4 500 - 3200 до н.е.
Україна багата корисними копалинами, однак родовищ мідної руди тут майже нема. Попри це праукраїнці одними з перших (і не тільки у Європі) опанували навички металургію. Очевидно, що це був дуже непростий виклик, який, як виявилось став чудовим стимулом для подальшого розвитку цивілізації в Україні.
Час міді та збіжжя
Книга 2: Від трипільців до аріїв
Часи міді та збіжжя збереглись в міфах людства як спогади про золотий вік. Це був світ, де між людьми панувала злагода, а Велика Богиня дарувала їм все, що потрібно для щастя. Все? Мабуть, ні, бо знайшлись люди, які чомусь не захотіли так жити. І сотворили свій світ. Той, у якому зараз живемо ми з Тобою. Ким були ті люди та що їх не влаштовували у світі щастя? Як саме вони вплинули на українську вдачу?
Харчова база
як в праУкраїні різних часів добували хліб насущний
Довгі тисячоліття забезпечення їжею лишалось важливішим питанням для поколінь наших пращурів. Як вирішувалась ця проблема в різні часи? І на яких засадах йшов розвиток в цій царині? Тут Ви знайдете огляд підходів, що застосовувались праукраїнцями в різні епохи та на різних теренах.
Громадський устрій
Громада як фундамент суспільства
Сьогодні слово «громадянин» для нас перш за все асоціюється із державою. Ми — громадяни України і, як такі, маємо певні права та обов’язки, вболіваємо за свою Країну, яку вважаємо Батьківщиною. Все вірно. Але за цим очевидним сенсом звичного слова лежить ще один більш глибинний шар. Бо громадянин це вочевидь член громади. І поняття громади як соціального інституту має історію значно глибшу, ніж у держав. Отже познайомимось із цією історією.
Середньостогівська культура на мапі
Відображення Середньостогівської культури на мапі часів
Генетика середньостогівської культуриНа тлі цивілізаційного поступу велелюдних та заможних культур Старої Європи степові пастуші племена лівобережної України можуть видатись примітивними та дикуватими. Вони вели традиційний ще для неоліту спосіб життя, випасаючи свої стада та засіваючи клаптикові поля на околицях своїх сіл, і нічим особливим начебто й не відзначались. Проте, якісь невидимі неозброєному оку зміни все-таки відбувались, і коли настала відповідна мить, ці люди змогли запропонувати світу те, чого він найбільше в цей момент потребував.

Джерела середньостогівської культури знаходяться в сурській та дніпро-донецькій культурах степової зони України. Війна між цими затятими ворогами закінчилась перемогою дніпро-дончан. Їм вдалось відтіснити частину сурської людності на південь, до Криму та узбережжя Азовського моря, а частину — асимілювати. Втім, сталось щось дуже дивне, оскільки кінцевим результатом всіх цих процесів стала поява нової культури — середньостогівської.

В антропологічному аспекті носії середньостогівської культури являли собою результат змішування двох расових типів: неолітичного населення півдня України з домішкою середземноморських генів і однієї з останніх хвиль нордичних європеоїдів. Генетичний аналіз останків середньостогівців це підтверджує: вони були носіями батьківської гаплогрупи R1a1a1, властивої саме степовикам, та материнської гаплогрупи H2a1a, характерної для людей з півночі.Степові вершникиПлемена середньостогівської культури вели напівкочовий спосіб життя, займалися скотарством та землеробством, яке відігравало другорядну роль і було чисто жіночим заняттям. На невеликих полях поблизу осель середньостогівські жінки вирощували пшеницю-двозернянку, ячмінь, просо та горох. Землю обробляли мотиками з рогів оленя, жали серпами, зробленими з застосуванням вкладнів-мікролітів, а зерно перетирали на борошно зернотерками та ручними жорнами або товкли в ступах на крупу. Чоловіки ж випасали овець, кіз, свиней і, що найважливіше — коней. І ніби в цьому також не було б нічого особливого, - позаяк конина входила в меню більшості мисливських та пастуших племен неолітичної України, - якби не те, що середньостогівці навчились їздити на конях верхи. Про це недвозначно свідчать елементи кінської упряжі та сліди вудил на кінських черепах, які знаходять в середньостогівських поселеннях.

І це був великий прорив. Бо уявімо собі чоловіка з землеробського племені, наприклад трипільської культури (див. Трипільська культура), який надумав відвідати своїх друзів у сусідньому селі. На таку подорож йому довелось би потратити день, а той два. Тому землеробські громади були доволі замкнутими спільнотами. А от середньостогівському вершнику вистачило б кількох годин, щоб домчати до сусіднього коша, пограти з приятелями в кості (до яких середньостогівці були вельми охочі) і повернутись назад, дізнавшись про всі новини. Швидкість комунікації виросла в рази, а це було вкрай важливо для трансляції інформації, обміну знаннями й навичками і гуртування людей. Та й пасти худобу, наглядаючи за стадами з висоти кінського хребта, було простіше. На додаток середньостогівці полювали на оленів, диких ослів, козуль, кабанів, лосів, видр, вовків, лисиць та бобрів й рибалили в ріках. Шнурові візерунки та бойові молотиКременевих знарядь було відносно небагато у зв’язку з відсутністю покладів кременю задовільної якості. Серед кременевих виробів переважають з двох боків ретушовані вістря стріл та списів трикутної форми з прямою основою, а також леза, виготовлені з великих пластин. Дефіцит каменю намагались замістити кістяною сировиною, а навички обробітку кості були, очевидно, успадковані від сурських попередників. З рогу виготовляли мотики, рибальські гачки, тесла, кинджали, бойові молоти, елементи кінської збруї. Середньостогівська кераміка виготовлялась з добре підготовленої глини з домішками товчених мушель.

На першому етапі кераміка була виключно кухонною, з гострими або округлими денцями та відігнутими вінцями, орнаментована гребінцевими штампами. Втім, із підвищенням життєвих стандартів, в моду почав входити й плоскодонний столовий посуд, який середньостогівські майстрині копіювали з взірців трипільського посуду. Популярними були півсферичні плоскодонні миски, кухлі та келихи, глечики, прикрашені у верхній частині горизонтальними або вертикальними смугами орнаменту, в який ніби одягали посудину згори. Варто звернути увагу на те, що на середньому етапі розвитку середньостогівської культури кераміку починають оздоблювати так званими шнуровим орнаментом — відтиском плетеного шнура, яким обмотували верхню частину посудини перед випалом. При цьому розпис фарбами середньостогівцям був невідомий, а от шнуровий орнамент, який вважається однією з найхарактерніших рис всіх ранніх індоєвропейських культур (див. Культура шнурової кераміки), вважають найдавнішим у Європі.

Додамо також, що бойові молоти, виготовлені зі шліфованого каменю або рогу, були, вірогідно, обов’язковими атрибутами кожного дорослого середньостогівського воїна. Натомість пластика середньостогівської культури, так само як і кераміка, вказує на зв’язок з трипільською культурою. Характерним є орнаментоване зображення жіночої фігурки — схематичне, з двома смугами перехрещених на грудях наколів, які вірогідно зображують деталь культового одягу жриці. Ймовірно, принаймні частина середньостогівських жінок були триполянками за походженням і намагались дотримуватись віри своїх матерів та бабусь у Велику Богиню. Індоєвропейська прабатьківщинаПоселення середньостогівців були невеликими та складались з прямокутних будівель, стіни яких сплітались із лози та обмазувались глиною, а дахи крились очеретом. Ці будинки використовувались взимку й обігрівались внутрішнім вогнищем. Влітку, в місцях полювань, риболовлі та на пасовищах ставили тимчасові курені з жердин, гілок та трави, які наступного року вже не відновлювали. При розкопах середньостогівських поселень виявлено поховання з тілопокладенням у ґрунтових могилах або кам'яних скринях, зі скорченими кістяками, посипаними червоною вохрою, які супроводжувались похоронними дарами — інструментами, посудом, прикрасами з міді, статуетками людей та тварин.

Племена середньостогівської культури брали участь у формуванні племен ямної культури. Цей процес розпочався з появи ритуальної єдності, особливо в похоронних обрядах, масового розповсюдження шнурового орнаменту та бойових кам’яних сокир, характерних, як уже було сказано, для раннього етапу існування індоєвропейської спільноти. Середньостогівська культура була прабатьківщиною протоіндоєвропейської мови, і саме звідси розпочалась індоєвропейська експансія в Європу та Азію. Водночас продовжувала існувати дніпро-донецька культура, яка також була однією зі складових частин формування аріїв-індоєвропейців.
Першовідкривачі культури:
Український архітектор Анатолій Добровольський (⋆19.05.1910 — †19.05.1988) у 1927 році
Епонімна пам’ятка:
Острів Середній Стіг на Дніпрі в Запоріжжі
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Ігрень, Мишурин Ріг (Дніпропетровська обл.), Середній Стіг, Хортиця (Запорізька обл.), Деріївка (Кіропоградська обл.), Вереміївка, Михайлівка (Черкаська обл.)
Експозиції артефактів:
Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Запорізький обласний краєзнавчий музей, Кропивницький обласний краєзнавчий музей, Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д. І. Яворницького, Черкаський міський археологічний музей Середньої Наддніпрянщини
Примітки:
Утворенню культури передував тривалий військовий конфлікт між сурською та дніпро-донецькою людністю. Люди середньостогівської культури першими одомашнили коня та використали його для верхової їзди.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Етнічна історія України : навч. посібник / С. А. Макарчук. – Київ: Знання, 2008
Даниленко В. Н. Энеолит Украины: Этноисторическое исследование. — К.: Наукова думка, 1974
Середньостогівська культура // Енциклопедія українознавства / Наукове Товариство ім. Шевченка — Париж - Нью-Йорк - Львів: Молоде життя, 1954—2003.
Телегін Д. Я., Середньостогівська культура епохи міді. — К.: Наукова думка, 1973
Телегин Д. Я., Нечитайло А. Л., Потехина А. Д., Панченко Ю. В. Среднестоговская культура и новоданиловская культуры энеолита Азово-Черноморского региона: Археолого-антропологический анализ материалов и каталог памятников. — Луганск: Шлях, 2001 (рос)
Котова Н. С. . Ранний энеолит степного Поднепровья и Приазовья. — Луганск, 2006. — ISBN 966-590-599-6 (рос)
Потехина И. Д., Игренский могильник среднестоговской культуры как источник антропологических и палеодемографических данных // Археологические исследования на Украине в 1978-79 гг. Тезисы докладов XVIII конференции ИА АН УССР. — Днепропетровск, 1980 (рос).
Потехина И. Д. О носителях культуры Средний Стог II по антропологическим данным // Советская археология. — 1983. — № 1 (рос.)
Телегин Д. Я. . Среднестоговская культура и памятники новоданиловского типа в Поднепровье и степном Левобережье Украины // Археология УССР. — Киев, 1985 (рос)
Рассамакин Ю. Я. Среднестоговская культура: миф и реальность // Древнейшие общности земледельцев и скотоводов Северного Причерноморья V тыс. до н. э. - V в. н. э. Тезисы докладов. — Тирасполь, 1994 (рос)
Історія міст і сіл Української РСР. Дніпропетровська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Запорізька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Кіровоградська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Полтавська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Харківська область. — К: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1966
Історія міст і сіл Української РСР. Херсонська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Черкаська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
J. P. Mallory, Sredny Stog Culture, Encyclopedia of Indo-European Culture[en], Fitzroy Dearborn, 1997
Mallory, JP (1991). In search of the Indo-Europeans: language, archaeology and myth. London: Thames and Hudson. ISBN 0-500-27616-1
Kuzmina Elena E. (2007). Mallory, J. P. (ed.). The Origin of the Indo-Iranians. BRILL. ISBN 978-9004160545.
Anthony, David W (2007). The horse, the wheel, and language: how Bronze-Age riders from the Eurasian steppes shaped the modern world. Princeton, NJ: Princeton University Press. ISBN 978-0-691-14818-2.
Renfrew, Colin (1987). Archaeology and language: the puzzle of Indo-European origins. London: Jonathan Cape. ISBN 0-521-38675-6
Childe, V. Gordon. (1926). The Aryans: A Study of Indo-European Origins. London: Paul, Trench, Trubner.
Gimbutas, Marija (1989). The Language of the Goddess. Harper & Row, Publishers. ISBN 0-06-250356-1
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України