Ахейці українських степів
Репінська археологічна культура
Роки існування:
3 900 - 3 300 до н.е.
Етнічний склад:
Прагреки
Антропологічний тип:
Середземноморський
Мова:
Праіндоєвропейська
Харчова база:
Відгінне м’ясо-молочне скотарство та мотичне землеробство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Арійський політеїзм
Похоронний обряд:
Тілопокладення
Громадський устрій:
Родова патрилокальна егалітарна громада
Політична організація:
Вождівство
Ареал:
Донецька, Запорізька, Луганська, Херсонська області
Походження:
Культура виникла у середньому Подонні внаслідок еволюції східної групи маріупольської культури.
Історична доля:
Східна частина населення культури стояла біля витоків афанасьєвської культури стародавнього Сибіру, західна мігрувала на Балкани, поклавши початок грекам-ахейцям.
Антична Греція вважається колискою сучасною європейської цивілізації. Однак, греки не були автохтонами на землях Еллади. Сюди вони прийшли кількома хвилями з країни, яку їхні міфи називали Еолідою, і яка нібито знаходилась в північній частині Балканського півострова. Втім, археологія вказує нам, що справжня батьківщина прагрецьких племен знаходилась ще далі — а саме в приазовських степах.
Мідна доба в праУкраїні
4 500 - 3200 до н.е.
Україна багата корисними копалинами, однак родовищ мідної руди тут майже нема. Попри це праукраїнці одними з перших (і не тільки у Європі) опанували навички металургію. Очевидно, що це був дуже непростий виклик, який, як виявилось став чудовим стимулом для подальшого розвитку цивілізації в Україні.
Час міді та збіжжя
Книга 2: Від трипільців до аріїв
Часи міді та збіжжя збереглись в міфах людства як спогади про золотий вік. Це був світ, де між людьми панувала злагода, а Велика Богиня дарувала їм все, що потрібно для щастя. Все? Мабуть, ні, бо знайшлись люди, які чомусь не захотіли так жити. І сотворили свій світ. Той, у якому зараз живемо ми з Тобою. Ким були ті люди та що їх не влаштовували у світі щастя? Як саме вони вплинули на українську вдачу?
Репінська культура на мапі
Відображення Репінської культури на мапі часів
Походження репінської культуриНа початку IV тисячоліття до Різдва група середньостогівських племен (див. Середньостогівська культура) відкочувала з району середньої течії Дніпра в нижнє Подоння, розірвавши зв’язки зі своїми одноплемінниками. Що було цьому причиною, - внутрішні міжусобиці, світоглядні конфлікти чи економічні мотиви, - ми не знаємо, але кілька століть ця група розвивалась цілковито самостійно. В результаті в нижній течії Дону постала нова культура, яка отримала назву репінської.

Минув ще якийсь час, і частина репінців повернулась назад і стала розселятись у нижньому Подніпров’ї. Зробити це було нескладно, оскільки основою репінського господарства було конярство — вісімдесят відсотків всього стада свійських тварин становили саме коні, а решту корови та вівці. Велике значення надавалось мисливству й, особливо, рибальству, а землеробство відігравало маргінальну роль, і ним займались жінки.Репінське господарствоЧерез дефіцит якісного кременю та відсутність можливостей для обміну з іншими племенами, кременевих знарядь було небагато. З кременевих пластин виготовляли скребачки, трикутні вістря стріл та списів, короткі леза. Далеко більше предметів виготовляли з кості й рогу — тесла, кинджали, бойові молоти, рибальські гачки, елементи кінської збруї. А от мідних виробів було мало. Знайдено всього лиш кілька ножів та чотиригранне шило, які, очевидно, були імпортом з північного Кавказу.

Кераміку репінської культури виготовляли з глини з домішками товченої мушлі. Посуд гостродонний, округлий, товстостінний з високим горлом. Частина посуду мала жолобчастий, рідше комірцевий вінчик, а верхню частину посудини прикрашали відбитками гребінця чи мотузки, надколами, наліпками та защипами. Елементи візерунка утворюють ряди, зиґзаґи й лінії. Житла та кладовищаПостійні поселення репінців були невеликими та складались з декількох мазанок, покритих очеретом. Всередині кожної з хатин було вогнище, обкладене камінням та призначене для обігріву й приготування їжі. Поряд з будівлями знаходились господарчі ями та повітки-майстерні. В поселеннях, очевидно, тільки зимували, а теплу пору року проводили в місцях полювань, риболовлі та на пасовищах, де ставили тимчасові курені з жердин, гілок і трави. Для репінської культури характерні ґрунтові поховання.

При цьому, упродовж існування культури поховальний обряд змінився. Якщо на початку небіжчиків клали у могильну яму на боці у скорченому стані й засипали землею, то пізніше їх уже клади навзнак, неодмінно головою на схід та обов’язково посипали червоною вохрою. Над похованням насипали невеликі кургани, дуже часто з індивідуальними невеликими кромлехами1 та огорожами. Похоронний інвентар був небагатим, небіжчикам в останню путь давали, зазвичай, декілька горщиків (ймовірно з кашею) і нічого більше.Пращури ахейців та індусівРєпінська культура була невеликою і дуже бідною, однак Лев Клейн2 доводить, що саме західна частина репінців, яка, разом з людьми ямної культури (див. Ямна культура), мігрувала на північ Балканського півострова, стала одним з предків греків-ахейців3. Східна ж частина репінців, також разом з ямниками, перемістилась в Приуралля де ввійшла до складу андроновської культури4 яку, зазвичай, пов’язують з індоіранцями5. Саме спільним походженням з приазовських степів пояснюється помітна схожість давньоіндійської та давньогрецької міфології.
Першовідкривачі культури:
Російський археолог Іван Сініцин (⋆06.03.1900 — †11.08.1972) в 1932 році.
Епонімна пам’ятка:
хутір Рєпін в Воронізькій області Росії
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Михайлівка, Осокорівка (херсонська обл.), Весела Гора, Круглик (Луганська обл.), Шелюги, Хортиця (Запорізька обл.)
Експозиції артефактів:
Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Запорізький обласний краєзнавчий музей, Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д. І. Яворницького, Донецький обласний краєзнавчий музей
виноски
1Кромлех
кам'яне коло (з валлійської мови crom — вигин та llech — кам'яна плита) — це кільце стоячих каменів. Ймовірно, більшість кам’яних кіл були побудовані для церемоній.
2Лев Клейн
(Лев Самуилович Клейн, ⋆01.07.1927 — †07.11.2019) — російський археолог, антрополог і філолог, один із провідних світових авторів теоретичної археології.
3Ахейці
або ахеяни (Ἀχαιοί, Achaeі, Achіvі) – одне з чотирьох основних давньогрецьких племен поряд з іонійцями, дорійцями та еолійцями. З степів північного Причорномор'я мігрували у Фессалію (на початку ІІ тисячоліття до Р.Х. ), пізніше - на півострів Пелопоннес.
4Андроновська культура
сукупність схожих локальних культур доби пізньої бронзи, які існували в 2 000–1 450 роках до Р.Х. у західному Сибіру та центральному євразійському степу. Назва походить від села Андроново біля Ачинська в Красноярському краї Росії. Описав культуру російський історик Сєргєй Тєплоухов (03.03.1888 — 10.03.1934) в 1927 році. Більшість дослідників пов'язують андроновський горизонт з ранніми індоіранськими народами.
5Індоіранці
група індоєвропейських народів, які принесли індоіранські мови, головну гілку індоєвропейської мовної сім’ї, до основних частин Євразії в другій половині ІІІ тисячоліття до Р.Х. Згодом в географічному субрегіоні центральної Азії розділились на іранські та індоарійські народи.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Даниленко В. Н. Энеолит Украины: Этноисторическое исследование. — К.: Наукова думка, 1974
Синюк А. Т. Репинская культура эпохи энеолита—бронзы в бассейне Дона // СА.— 1981.—№4
Клейн Л.С. Древние миграции и происхождение индоевропейских народов. СПб., 2007
Репинская культура // Воронежская энциклопедия в 2 т. — Воронеж : Центр духовного возрождения Чернозёмного края, 2008
Бонгард-Левин Г. М., Грантовский Э. А. От Скифии до Индии. Древние арии: мифы и история. — 2-е изд., доп. и испр. — М. Мысль, 1983
Історія міст і сіл Української РСР. Донецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Запорізька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Луганська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Львівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Херсонська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Anthony, David W. (2007). The horse, the wheel, and language : how Bronze-Age riders from the Eurasian steppes shaped the modern world. Princeton, N.J. ISBN 978-1-4008-3110-4
Gerling, Claudia (2015). Prehistoric mobility and diet in the west Eurasian steppes 3500 to 300 BC : an isotopic approach. Berlin [Germany]. ISBN 978-3-11-031121-1
Levine, Marsha (1999). Late prehistoric exploitation of the Eurasian steppe. Cambridge: McDonald Institute for Archaeological Research. ISBN 1-902937-03-1
Heyd, Volker (2013). Transitions to the Bronze Age : interregional interaction and socio-cultural change in the third millennium B.C. Carpathian Basin and neighbouring regions. Budapest. ISBN 978-963-9911-48-2
Peterson, D. L. (2006). Beyond the steppe and the sown : proceedings of the 2002 University of Chicago Conference on Eurasian Archaeology. Leiden: Brill. ISBN 978-90-474-0821-5
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України