Ахейці українських степів

Репінська археологічна культура

Антична Греція вважається колискою сучасною європейської цивілізації. Однак, греки не були автохтонами на землях Еллади. Сюди вони прийшли кількома хвилями з країни, яку їхні міфи називали Еолідою, і яка нібито знаходилась в північній частині Балканського півострова. Втім, археологія вказує нам, що справжня батьківщина прагрецьких племен знаходилась ще далі — а саме в приазовських степах.

Роки існування:
3 900 - 3 300 до н.е.
Етнічний склад:
Прагреки
Антропологічний тип:
Середземноморський
Мова:
Праіндоєвропейська
Харчова база:
Відгінне м’ясо-молочне скотарство та мотичне землеробство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Арійський політеїзм
Похоронний обряд:
безкурганні тілопокладення скорчені на спині з охровою посипкою
Громадський устрій:
Родова патрилокальна егалітарна громада
Політична організація:
Вождівство
Ареал:
Донецька, Запорізька, Луганська, Херсонська області
Походження:
Культура виникла у середньому Подонні внаслідок еволюції східної групи маріупольської культури.
Історична доля:
Східна частина населення культури стояла біля витоків афанасьєвської культури стародавнього Сибіру, західна мігрувала на Балкани, поклавши початок грекам-ахейцям.
Елементи кінської збруї, яку люди репінської культури постійно вдосконалювали.
Репінська культура створена групою середньостогівців, котрі з невідомих нам причин розірвали зв’язки зі своїми одноплемінцями і почали розвиватись самостійно. Вірогідно західна частина репінців відкочувала на захід і згодом стала ядром формування племен греків-ахейців.

Походження репінської культури



На початку IV тисячоліття до Різдва група середньостогівських племен (див. Середньостогівська культура) відкочувала з району середньої течії Дніпра в нижнє Подоння, розірвавши зв’язки зі своїми одноплемінниками. Що було цьому причиною, - внутрішні міжусобиці, світоглядні конфлікти чи економічні мотиви, - ми не знаємо, але кілька століть ця група розвивалась цілковито самостійно. В результаті в нижній течії Дону постала нова культура, яка отримала назву репінської. Минув ще якийсь час, і частина репінців повернулась назад і стала розселятись у нижньому Подніпров’ї. Зробити це було нескладно, оскільки основою репінського господарства було конярство — вісімдесят відсотків всього стада свійських тварин становили саме коні, а решту корови та вівці. Велике значення надавалось мисливству й, особливо, рибальству, а землеробство відігравало маргінальну роль, і ним займались жінки.

Репінське господарство



Через дефіцит якісного кременю та відсутність можливостей для обміну з іншими племенами, кременевих знарядь було небагато. З кременевих пластин виготовляли скребачки, трикутні вістря стріл та списів, короткі леза. Далеко більше предметів виготовляли з кості й рогу — тесла, кинджали, бойові молоти, рибальські гачки, елементи кінської збруї. А от мідних виробів було мало. Знайдено всього лиш кілька ножів та чотиригранне шило, які, очевидно, були імпортом з північного Кавказу. Кераміку репінської культури виготовляли з глини з домішками товченої мушлі. Посуд гостродонний, округлий, товстостінний з високим горлом. Частина посуду мала жолобчастий, рідше комірцевий вінчик, а верхню частину посудини прикрашали відбитками гребінця чи мотузки, надколами, наліпками та защипами. Елементи візерунка утворюють ряди, зиґзаґи й лінії.

Житла та кладовища



Постійні поселення репінців були невеликими та складались з декількох мазанок, покритих очеретом. Всередині кожної з хатин було вогнище, обкладене камінням та призначене для обігріву й приготування їжі. Поряд з будівлями знаходились господарчі ями та повітки-майстерні. В поселеннях, очевидно, тільки зимували, а теплу пору року проводили в місцях полювань, риболовлі та на пасовищах, де ставили тимчасові курені з жердин, гілок і трави. Для репінської культури характерні ґрунтові поховання. При цьому, упродовж існування культури поховальний обряд змінився. Якщо на початку небіжчиків клали у могильну яму на боці у скорченому стані й засипали землею, то пізніше їх уже клади навзнак, неодмінно головою на схід та обов’язково посипали червоною вохрою. Над похованням насипали невеликі кургани, дуже часто з індивідуальними невеликими кромлехами1 та огорожами. Похоронний інвентар був небагатим, небіжчикам в останню путь давали, зазвичай, декілька горщиків (ймовірно з кашею) і нічого більше.

Пращури ахейців та індусів



Рєпінська культура була невеликою і дуже бідною, однак Лев Клейн2 доводить, що саме західна частина репінців, яка, разом з людьми ямної культури (див. Ямна культура), мігрувала на північ Балканського півострова, стала одним з предків греків-ахейців3. Східна ж частина репінців, також разом з ямниками, перемістилась в Приуралля де ввійшла до складу андроновської культури4 яку, зазвичай, пов’язують з індоіранцями5. Саме спільним походженням з приазовських степів пояснюється помітна схожість давньоіндійської та давньогрецької міфології.
Першовідкривачі культури:
Російський археолог Іван Сініцин (⋆06.03.1900 — †11.08.1972) в 1932 році.
Епонімна пам’ятка:
хутір Рєпін в Воронізькій області Росії
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Михайлівка, Осокорівка (херсонська обл.), Весела Гора, Круглик (Луганська обл.), Шелюги, Хортиця (Запорізька обл.)
Експозиції артефактів:
Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Запорізький обласний краєзнавчий музей, Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д. І. Яворницького, Донецький обласний краєзнавчий музей
виноски
1Кромлех
кам'яне коло (з валлійської мови crom — вигин та llech — кам'яна плита) — це кільце стоячих каменів. Ймовірно, більшість кам’яних кіл були побудовані для церемоній.
2Лев Клейн
(Лев Самуилович Клейн, ⋆01.07.1927 — †07.11.2019) — російський археолог, антрополог і філолог, один із провідних світових авторів теоретичної археології.
3Ахейці
або ахеяни (Ἀχαιοί, Achaeі, Achіvі) – одне з чотирьох основних давньогрецьких племен поряд з іонійцями, дорійцями та еолійцями. З степів північного Причорномор'я мігрували у Фессалію (на початку ІІ тисячоліття до Р.Х. ), пізніше - на півострів Пелопоннес.
4Андроновська культура
сукупність схожих локальних культур доби пізньої бронзи, які існували в 2 000–1 450 роках до Р.Х. у західному Сибіру та центральному євразійському степу. Назва походить від села Андроново біля Ачинська в Красноярському краї Росії. Описав культуру російський історик Сєргєй Тєплоухов (03.03.1888 — 10.03.1934) в 1927 році. Більшість дослідників пов'язують андроновський горизонт з ранніми індоіранськими народами.
5Індоіранці
група індоєвропейських народів, які принесли індоіранські мови, головну гілку індоєвропейської мовної сім’ї, до основних частин Євразії в другій половині ІІІ тисячоліття до Р.Х. Згодом в географічному субрегіоні центральної Азії розділились на іранські та індоарійські народи.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Даниленко В. Н. Энеолит Украины: Этноисторическое исследование. — К.: Наукова думка, 1974
Синюк А. Т. Репинская культура эпохи энеолита—бронзы в бассейне Дона // СА.— 1981.—№4
Клейн Л.С. Древние миграции и происхождение индоевропейских народов. СПб., 2007
Репинская культура // Воронежская энциклопедия в 2 т. — Воронеж : Центр духовного возрождения Чернозёмного края, 2008
Бонгард-Левин Г. М., Грантовский Э. А. От Скифии до Индии. Древние арии: мифы и история. — 2-е изд., доп. и испр. — М. Мысль, 1983
Історія міст і сіл Української РСР. Донецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Запорізька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Луганська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Львівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Херсонська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Anthony, David W. (2007). The horse, the wheel, and language : how Bronze-Age riders from the Eurasian steppes shaped the modern world. Princeton, N.J. ISBN 978-1-4008-3110-4
Gerling, Claudia (2015). Prehistoric mobility and diet in the west Eurasian steppes 3500 to 300 BC : an isotopic approach. Berlin [Germany]. ISBN 978-3-11-031121-1
Levine, Marsha (1999). Late prehistoric exploitation of the Eurasian steppe. Cambridge: McDonald Institute for Archaeological Research. ISBN 1-902937-03-1
Heyd, Volker (2013). Transitions to the Bronze Age : interregional interaction and socio-cultural change in the third millennium B.C. Carpathian Basin and neighbouring regions. Budapest. ISBN 978-963-9911-48-2
Peterson, D. L. (2006). Beyond the steppe and the sown : proceedings of the 2002 University of Chicago Conference on Eurasian Archaeology. Leiden: Brill. ISBN 978-90-474-0821-5
дивитись всі