Горщики для душі

Поморська археологічна культура

Люди поморської культури довели турботу про душі своїх предків до досконалості (хоча цю властивість можна б назвати й іншим словом). Можна ба сказати, що про мертвих вони дбали більше ніж про живих, але це виявиться помилкою. Обряд похоронів був для них, одночасно, й обрядом початку повернення до життя.

Роки існування:
800 - 200 до н.е.
Етнічний склад:
Слов’яни-венеди
Антропологічний тип:
Нордично-динарський
Мова:
Слов’янська
Харчова база:
Перелогове землеробство та відгінне м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Культ предків
Похоронний обряд:
кремація. Попіл зсипали в урни (часто антропоморфні) й хоронили в ямах. Входить до спільноти культури полів поховальних урн, без артефактів
Громадський устрій:
Родова патрилокальна елітарна громада
Політична організація:
Союз вождівств
Ареал:
Волинська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська області
Походження:
Культура виникла на основі лужицької культури близько 950 року до Р.Х. в районі нижньої течії Вісли, зайнявши більшість колишніх ареалів лужицької культури.
Історична доля:
Еволюціонувала в пшеворську культуру від впливом кельтів.
Поховальна урна у вигляді будинку поморської культури.
Поморська культура еволюціонувала з лужицької, а тому для греко-римських істориків ці люди також були венедами. При цьому немає впевненості у тому, що поморська культура була чисто слов’янською. Вірогідно в її створенні брали участь, окрім слов’ян, ще й германці, кельти та іллірійці.

Походження культури


Поморська культура стала еволюційним продовженням культури лужицької (див. Лужицька культура), успадкувавши всі її традиції та звичаї, а деякі з них розвинувши по-своєму. Античні історики так само, як і лужичан, називали їх венедами. Територіально ця культура охоплювала всю територію сучасної Польщі, а також суміжні з нею терени сучасних Німеччини, Білорусі та України.

Господарство поморян


Поморяни займались скотарством, а особливо свинарством, меншою мірою землеробством, сіючи жито, пшеницю та ячмінь Як і лужичан, основні заняття поморян були обумовленні природними чинниками, тобто великими лісовими масивами з численними озерами та ріками. Тому в Лісах часто та охоче полювали, а в озерах рибалили. Велике значення для поморян мало видобування морського бурштину та перероблення його в вироби (переважно в бісер), призначені для обміну. Для матеріальної культури характерні кам’яні неолітичні знаряддя, насамперед — кам’яні сокири та шліфовані молоти, долота, тесла, наконечники стріл та мікролітичні вкладні для серпів та ножів. З костей та рогу виробляли мотики, частини кінської упряжі, вістря стріл, гарпуни, держаки для серпів та руків’я ножів. Кам’яні та кістяні знаряддя поступово витісняються металом — спочатку бронзою місцевого виробництва, а потім імпортним залізом. Глиняний посуд робився без використання гончарного кола. Типовими формами кераміки є миски із загнутим всередину обідком, горщики з двома ручками і яйцеподібним черевом, дірчастий посуд і чорні урни з грушоподібним черевцем.

Контейнери для душ


Для поморської культури характерні неукріплені поселення з наземними житлами стовбової конструкції й напівземлянками, які нічим не відрізнялись від лужицьких. І, так само як і у лужичан, біля кожного поселення знаходились родові цвинтарі. Небіжчиків спалювали на майданчиках неподалік від цвинтаря і зсипали прах в особливі глиняні урни, характерні ще для лужицької культури. Однак мистецтво виготовлення таких урн досягло свого апогею. У верхній частині урни зображували людське обличчя, яке символізувало покійного. Зазвичай, зображення було доволі схематичним, хоча в деяких випадках обличчя моделюються дуже натуралістично. Очевидно, зображення мало на меті все-таки передачу рис покійного, оскільки жодна урна не повторює інше обличчя, хоча дуже багато, звісно ж, залежало від талантів та майстерності виробника. Саме тому поморську культуру часом називають культурою лицьових урн. Крім того, іноді на них надягали намиста або нагрудники, а пластичні зображення вух прикрашали бронзовими сережками. Вірогідно, така урна вважалась тимчасовим вмістилищем для душі покійного, свого роду глиняним ерзац-тілом, яке повинно було домівкою для душі в очікуванні її нової реінкарнації. На відміну від лужичан, які закопували урни в землю, поморяни пішли далі, поміщаючи їх у скрині, які споруджували з колотих кам’яних плит. Скрині мали кришки, стінки та підлогу, себто моделювали житла живих людей. В скрині клали поховальні дари, кількість та якість яких залежала від статусу покійного, а над скринями дуже часто насипали невеликі кургани. Щоправда, у східній частині ареалу поморської культури (в тому числі й в Україні) існувала інша форма поховального обряду. Урну накривали перевернутою догори дном великою посудиною, так званим кльошем, звідки з’явилась ще одна назва поморської культури – культура підкльошевих поховань.

Історична доля поморської культури


Поморська культура на теренах України була еволюціонувала в пізніші культури — зарубинецьку та пшеворську культури. Західна ж частина поморської культури стала одним з елементів пізніших слов’янських народів, насамперед кашубів1 та поляків, а також нині не існуючих племен полабських2 та поморських3 слов’ян.
Першовідкривачі культури:
німецький археолог Болко фон Ріхтгофен (Bolko von Richthofen, ⋆13.09.1899 — †18.03.1983)
Епонімна пам’ятка:
назва від Помор'я (Померанії) — історичної області на узбережжі Балтійського моря.
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Радовичі, Бірки, Гірка Полонка (Волиньська обл.), Бовшів (Івано-Франківська обл.), Глиняни, Боянець (Львівська обл.), Чернелів-Руський (Тернопільська обл.)
Експозиції артефактів:
Німецький історичний музей (Deutsches Historisches Museum) в Берліні; Музей лужицьких сербів (Sorbisches Museum; Serbski muzej) в місті Будишин (земля Саксонія; Німеччина); Державний археологічний музей (Państwowe Muzeum Archeologiczne) в Варшаві; Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві; Археологічний музей Львівського університету; Музей археології Волинського національного університету імені Лесі Українки; Івано-Франківський обласний краєзнавчий музей; Тернопільський краєзнавчий музей
виноски
1Кашуби
(кашубське Kaszëbi, польське Kaszubi, німецьке Kaschuben) західнослов'янська етнічна група, що походить з історичного регіону польського Помор’я. Кашубська мова класифікується як окрема мова, тісно пов’язана з польською.
2Полабські слов’яни
(лужицьке Połobske słowjany, польське Słowianie połabscy, чеське Polabští slované) — збірний термін , що застосовувався до ряду західнослов'янських племен , які жили вздовж річки Ельби на території сучасної східної Німеччини. Полабські слов’яни були об’єднані в три великі племінні союзи — ободритів, лютичів-велетів та лужицьких сербів. Полабські слов'яни були значною мірою завойовані саксами та датчанами з ІХ століття, а згодом були включені та поступово асимільовані до складу Священної Римської імперії. У наступні століття племена поступово германізувалися й асимілювалися; лужицькі серби — єдині нащадки полабських слов'ян, які зберегли свою самобутність і культуру.
3Поморські слов’яни
Поморяни (німецьке Pomoranen; кашубське Pòmòrzónie; польське Pomorzanie) — західнослов'янські племена, що жили на березі Балтійського моря між гирлами річок Одер та Вісла. В 1181 році західна частина Померанії увійшла до Священної Римської імперії як Герцогство Померанія, а східна опинилася під впливом Польщі, а з 1309 року Тевтонського ордену.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.2.: Скіфо-сарматська та антична археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Пачкова С. П., Поморська культура // Енциклопедія історії України. Т. 8
Р. В. Терпіловський. Венеди, Венети / Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2003. — ISBN 966-00-0734-5.
Гайдай Л., Історія України в особах, термінах, назвах і поняттях. — Луцьк: Вежа, 2000
Монгайт А. Л. Археология Западной Европы. Бронзовый и железный века. — М.: Наука, 1974
Никитина В. Б. Памятники поморской культуры в Белоруссии и на Украине // Советская археология. — 1965. — № 1. Седов В. В. Славяне: Историко-археологическое исследование. — М.: Языки славянской культуры, 2002. — ISBN 5-94457-065-2.
Історія міст і сіл Української РСР. Волинська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Івано-Франківська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР
Історія міст і сіл Української РСР. Львівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Ровенська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Тернопільська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Wielka Historia Polski Najdawniejsze Dzieje Ziem Polskich, Piotr Kaczanowski, Janusz K. Kozłowski, Wydawnictwo FOGRA, Kraków 1998.
Andersen, Henning (2003), Slavic and the Indo-European Migrations, Language contacts in prehistory: studies in stratigraphy, John Benjamins Publishing Company, ISBN 1-58811-379-5
Gołąb Zbigniew (1992). The Origins of the Slavs: A Linguist's view. Columbus: Slavica Publishers, 1992. ISBN 0-89357-231-4.
Kaczanowski P., Kozłowski J.K., Wielka Historia Polski, Najdawniejsze dzieje ziem polskich (do VII w.), Kraków 1998, ISBN 83-85719-34-2.
Leciejewicz L., Słowianie zachodni. Z dziejów tworzenia się średniowiecznej Europy, Wrocław/Warszawa: Ossolineum, 1989, ISBN 83-04-02690-2.
Mańczak W., Praojczyzna Słowian, Wrocław 1981, ISBN 83-04-00763-0.
Wenedowie na wschodnich wybrzeżach Bałtyku, Gdańsk: Instytut Bałtycki, 1948
Gimbutas, Marija (1971). The Slavs. London: Thames and Hudson, Ancient peoples and places
дивитись всі