Як мандрувати мапою в часі та просторі
Нагадаємо, що на мапі часів праУкраїни відображуються дані про археологічні локації та культури різних епох від раннього палеоліту до середньовіччя. Користуючись нашою інтерактивною мапою, ви можете мандрувати праУкраїною в часі та просторі.
Переміщуватись в часі можна за допомогою покажчика року. При цьому на мапі автоматично відображуються відомості, які відповідають саме обраному року. Також ви можете запустити або поставити на паузу режим автоматичного переміщення в часі. При пересуванні покажчика року, ви будете опинятись в різних історичних епохах, яких для часів праУкраїни виділено дев’ять.
Для мандрів в просторі застосовуйте стандартні засоби переміщення мапою: зміни масштабу (+/-) та переміщення по вертикалі та горизонталі за допомогою миші (для настольних комп'ютерів потрібно додатково натиснути і утримувати клавішу Ctrl).
На нашій інтерактивній мапі часів застосовується три основних режими:
● в режимі Поселень відображаються стародавні поселення, які були вивчені та описані археологами. На мапі вони прив’язані до сучасних населених пунктів. Типи поселень (села, стійбища, міста тощо) відображаються відповідного виду іконками;
● в режимі Культур відображаються умовні персонажі, які символізують відповідну археологічну культуру. На мапі вони розташовані приблизно на тих теренах, де така культура існувала;
● в режимі Розподіли відображується, як розподілялись по теренах важливі особливості буття людей (наприклад, окремі мови, способи господарювання або вірування).
Також за допомогою опції Клімат на мапі відображуються розподіли найбільш вживаних кліматичних параметрів — середніх температур влітку та взимку, а також вологості. Ця опція діє разом із режимами Поселення та Культури.
Далі наведемо більш повну характеристику цих режимів використання мапи часів.
Режим Поселення: де мешкали пращури
Для знайомства із розселенням пращурів теренами праУкраїни зручно застосовувати режим Поселення. Нагадаємо, що кожне стародавнє поселення, яке описане в базі даних мапи, відображується іконкою, чий вигляд відповідає його типу (наприклад, стоянка, село, стійбище, місто). В цілому кількісь поселень різних часів в базі даних мапи нині близька до 20 тисяч.
Тицнувши іконку поселення, одержуємо відомості про його тип та вірогідний період існування. Також дізнаємось про те, як саме тут жили люди, спираючись на дані про відповідну археологічну культуру.
Для випадків, коли при відображенні мапи щільність іконок поселень буде занадто високою, передбачений режим групування, коли для певної території замість окремих іконок відображається кружок із кількістю поселень. Тицнувши такий кружечок, одержуємо автоматичне збільшення масштабу, при якому іконки поселень відображуються досить зручно.
Режим культури: як жили праукраїнці
В режимі культур на мапі часів відображуються фігурки, які символізують археологічні культури, що існували в праУкраїні на даний час.
При кліку на таку фігурку, одержуємо розгорнуті відомості про відповідну культуру у вигляді окремої веб-сторінки. На сторінці культури ви побачите:
● поселення даної культури на обраний вами час;
● «паспорт» культури у вигляді таблиці із відображенням характерних втілень базових аспектів буття. Більш повний опис культури можна одержати, тицнувши іконку відповідної статті;
● ареал розповсюдження культури, в тому числі і за межами умовних кордонів праУкраїни;
● відомості про кількість населення культури за період її існування. Цифрові значення такої кількості зможете побачити, ручаючи покажчик на відповідній діаграмі;
● склад культур попередників та наслідувачів у вигляді фігурок-персонажів культур. Навевши курсор на фігурку, побачимо скорочені відомості про відповідну культуру.
Всього в базі даних мапи існують описи близько 100 археологічних культур, які існували в праУкраїні.
Режим Буття: аспекти буття на різних теренах
В режимі Розподіли можемо обирати із списку певні аспекти буття (такі, наприклад, як мова спілкування, релігійні переконання, соціальний устрій тощо) та бачити, на яких теренах втілювались їх різні версії (наприклад, різні мови чи вірування). Для обраного часу поряд з мапою відображуеться список актуальних версій обраного аспекта (в нашому прикладі — назви мов, які в ті часи використовувались в праУкраїні).
Кожній позиції в списку відповідає певний колір, який виділяє ареал її розповсюдження на мапі. Отже маємо наочне відображення, на яким теренам та в які часи були властиві певні культурні особливості.
Тицнувши будь-яку позицію в списку версій культурних особливостей (в прикладі — назву мови), одержимо її стислий текстовий опис. Нині на мапі для 10 базових аспектів буття доступні описи більш як 100 їх версій.