Головне про використання мапи
Нагадаємо, що на інтерактивній мапі часів праУкраїни відображуються археологічні дані епох від раннього палеоліту до середньовіччя. В прикладі на рисунку бачите вивчені поселення різних культур за 4500 років до нашої ери. Кожному поселенню відповідає іконка з посиланням на його опис.
За допомогою меню можна вибрати інші режими мапи, зокрема відображення археологічних культур та розподілів базових аспектів буття людей по теренах (докладніше про них - далі). Також меню дозволяє додатково налаштовувати характер зображення (зокрема, повноекранний режим, режим Google aero, групування іконок поселень, відображення кліматограми тощо).
Рухаючи покажчиком часу (під мапою), можете мандрувати минулим. При цьому на мапі автоматичні відобразяться зміни її наповнення. Зокрема можна задіяти режим автоматичного пересування в часі. Вибір певної картинки з артефактом під мапою перемістить вас на початок відповідної історичної епохи.
Для мандрів теренами праУкраїни застосовуйте стандартні засоби переміщення мапою: зміни масштабу (+/-) та переміщення по вертикалі та горизонталі за допомогою миші (для настольних комп'ютерів потрібно додатково натиснути і утримувати клавішу Ctrl).
Огляд режимів відображення
На інтерактивній мапі часів праУкраїни застосовується три базових режими відображення, кожному з яких відповідає окреме наповнення:
● в режимі Поселення відображаються стародавні поселення, які були вивчені та описані археологами. На мапі вони прив’язані до сучасних населених пунктів. Поселення різних археололгічних культур відображаються відповідними іконками;
● в режимі Культури відображаються умовні персонажі, які символізують археологічну культуру і слугують посиланнями на її детальне відображення (розташування поселень на певний час, загальний ареал існування, діаграма зміни числельності населення та відповідні ланцюжки наслідування культур) .
● в режимі Аспекти буття відображаються ареали розповсюдження різних варіантів базових аспектів археологічних культур (наприклад, окремих мов, релігій або соціальних устроїв), які використовувались на той час.
Опція Природні умови може бути додатково задіяна в кожному з трьох базових режимів. При її застосуванні поверх основної картинки накладається зображення розподілу обраного параметру природних умов, зокрема клімату.
Далі наведемо більш повну характеристику цих режимів використання мапи часів.
Поселення: де мешкали пращури
В цьому режимі за замовчанням відображуються вивчені поселення, які імовірно існували на заданий час. Їх розташування на мапі прив'язане до географічних координат відповідного сучасного населеного пункту. Поселенням різних культур відповідають дещо різні за видом іконки.
Тицнувши іконку поселення, одержуємо відомості про його тип та вірогідний період існування та відповідну археологічну культуру (приклад на рисунку справа). Розкривши опис археологічної культури отримаємо відомості про те, як саме тут жили люди.
За замовчанням на мапі показані поселення по всій Україні, при цьому за допомогою фільтру можна обрати для відображення конкретну область.
Відображення поселень може також виконуватись із групуванням (на рисунку - зліва). Перехід до режиму групування та повернення до відображення поодинці може виконуватись за допомогою відповідної іконки (див. рисунок) в меню мапи. Група сусідніх поселень відображається кружечком із позначкою їхньої кількостіі. Тицнувши такий кружечок, автоматично збільшуємо масштаб і одержуємо розташування всіх поселень в групі. В такому режимі щільність групування обирається автоматично в залежності від заданого масштабу мапи.
Культури: як жили праукраїнці
В режимі культур на мапі часів відображуються фігурки, які символізують актуальні для обраного часу археологічні культури.
Якщо встановлена ознака "Населення" (у верхньому правому куті на рисунку), то додатково відображаються гіпотетичні оцінки чисельності людності культур виходячи із кількості та типів вивчених поселень. Також долі кожної культури в сумарній чисельності населення праУкраїни відображаються на круговій діаграмі.
Для більш детального вивчення особливостей певної культури, потрібно тицнути відповідну фігурку.
У вікні обраної культури (рисунок нижче) відображаються:
● всі поселення даної культури для обраного часу. Ви можете переглянути відповідні зміни за допомогою покажчика часу;
● повний ареал існування культури (зокрема й за межами кордонів України) та ареал її появи (налаштування вибору цих опцій виконується в меню мапи);
● діаграма динаміки кількості населення культури за період її існування. Цифрові значення такої кількості зможете побачити, ручаючи відповідний покажчик на діаграмі;
● склад культур попередників та нащадків у вигляді відповідних фігурок. Тицнувши таку фігурку, перейдете на сторінку культури-попередника або культури-нащадка. Такий механізм пристосований для перегляду ланцюжків наслідування культур.
Також в окремому вікні відображаються базові параметри культури (харчова база, соцільний устрій, мова, релігія тощо). Тут ви також знайдете відомості про походження та історичну долю культури, її першовідкривачів, відповідні пам'ятні місця та експозиції в історичних музеях.
Більш повний опис культури можна отримати, тицнувши іконку відповідної статті («сувій»).
Всього в базі даних інтерактивної мапи часів розташовані описи близько 100 археологічних культур, які існували в праУкраїні в різні часи.
Аспекти буття: розподіли по теренах
В цьому режимі можемо обирати із списку певні аспекти буття та бачити, на яких теренах втілювались їх різні версії (наприклад, різні мови, релігії тощо - див. приклад на рисунку).
Вибравши для аналізу певний аспект, побачимо список його актуальних на обраний час втілень, які мали місце на теренах праУкраїни. Зокрема в прикладі на рисунку список релігійних переконань, які були актуальними в 4500 році до н.е., включає Анімізм, Шаманізм, Культ Богині та Арійський політеізм. Кожному з них відповідає певний колір, який виділяє на мапі відповідний ареал розповсюдження.
Тицнувши будь-яку позицію в списку (в прикладі це назва мови спілкування), одержимо її стисле визначення (див. приклад на рисунку), а також можливість за посиланням прочитати більш повний опис у відповідній статті на сайті.
Нині на мапі для 10 базових аспектів буття доступні описи більш як 100 їх версій.