Про психоархеологію України

Досліджуємо формування мислення та національного характеру

В цьому розділі ми розглядаємо праУкраїну в незвичному ракурсі: розвитку свідомості, мислення та характеру наших пращурів саме під впливом історичних умов та подій. Ми називаємо такий підхід психологічною археологією. Авторство цього терміну, як і самого напрямку, належить фаховому психологу та знавцю історії України Роману Борсуку. Тут ви можете не тільки прочитати його статті, а й познайомитись з їх відеоверсіями, що розміщені на ютуб-каналі ПраУкраїна.

Що розуміємо під психологічною археологією

Як відомо, історична наука здебільшого вивчає події минулого, наука археологія — його матеріальні статки. А от напрямок пізнання, який би зосереджувалась на вивченні розвитку людської свідомості під впливом історичних процесів мабуть ще будуватиметься. Бо потреба краще розуміти мислення та світосприйняття людей, що творили історію, є нині мабуть не менш нагальною, ніж розуміння відповідних матеріальних обставин.

Цьому підходу відповідає науковий напрямок, що одержав назву Палеопсихології. Але він зосереджується на вивченні найбільш ранніх стадій формування людської психіки та мислення. Ми ж впевнені, що такий підхід може розвиватись і для більш пізніх історичних періодів. Особливо, якщо він спиратиметься на сучасні надбання психологічної науки і водночас на докладне знання конкретних особливостей історичних процесів.

Саме таке сполучення — знань і досвіду фахового психолога та водночас глибокого розуміння історичних процесів в праУкраїні — втілилось в роботі Романа Борсука, який уже кілька десятиліть присвятив вивченню стародавньої історії України і зокрема аспектам формування українського національного характеру. В цьому розділі ми представляємо насамперед результати його досліджень. Маємо надію, що в майбутньому тут з’являться і цікаві матеріали від інших авторів.

Про засади психологічної археології

Кажуть, що колись славетний Зігмунд Фрейд, пожартував, маючи на увазі глибинний аналіз психології підсвідомого: «Не ту науку назвали археологією». Із тих часів в царині психології напрацьовано багато інструментів, які можуть стати ефективним знаряддям в наших психоархеологічних дослідженнях. Наші розповіді про засади психоархеології познайомлять вас із:

● базовою моделлю людської психіки, яка визначає поняття Особистості, Я та Персони, взаємодії Свідомості та Підсвідомого;
● світом Архетипів, які неявно, але дуже суттєво впливають на наше світосприйняття та поведінку;
● механізмами генетичної пам’яті, які зберігають в нас враження та досвід далеких пращурів.

Всі ці елементи беруть активну участь як в побудуванні психіки окремої людини, зокрема й нас з вами, так і в формуванні національного характеру.
Отже, важливим результатом психоархеології України має стати розгорнута відповідь на запитання «Чому ми, українці, саме такі». І ця відповідь є життєво важливою для нас — тих, хто живе на цих теренах і є частиною цього народу.

Як формувався український характер

Згідно гіпотезою Романа Борсука, на формування національного характеру українців суттєво впливали історичні процеси в далекому минулому наших теренів. Зокрема, знані особливости цього нашого характеру — такі, як хуторський індивідуалізм в мирні часи і разом з тим згуртованість та зухвалість при загарбницькій навалі; пошана до жінок, пісенність та милування красою і при цьому жорстка недовіра до всіх чужих і неблизьких своїх, а особливо до влади — мають глибокі коріння в нашій історії.

Бо не могли не відбитись в генетичній пам’яті українців спершу тисячоліття трипільської консервативної матріархальної стабільності, а далі ще тисячоліття безперервних воєн та набігів, коли владу справляли іномовні войовничі чужинці. Тим більше, що згідно сучасним генетичним дослідженням більш як половина українців є автохтонами, тобто їх далекі пращури жили тут багато тисячоліть, а саме на цих теренах віками взаємодіяли та змішувались різні етноси, мови та світобачення. Отже, несемо в собі й пам’ять палеоілітичних мисливців, і звички осілих землеробів, і враження непосидючих степняків...

Розповіді про історію формування українського характеру під спільною назвою «Часи праУкраїни» ми розділили відповідно історичним епохам. Зокрема зараз на сайті опубліковані цикли Часи від каміння до бронзи та Часи залізної доби. Наступний цикл про часи середньовіччя у нас ще попереду...

Загадки нашої доісторії

Сучасна археологія накопила велику кількість фактичних знань про буття наших далеких пращурів. Завдяки їй, чимало знаємо про те, чим ці люди харчувались і на що хворіли, яку носили одежу і в які потойбічні сили вірували. Але разом з тим, існує безліч загадок, які ставлять під сумнів ніби-то погоджені погляди та схеми сучасної науки.

І як мінімум ці загадкові факти, змушують задуматись про те, наскільки адекватно ми сьогодняшні оцінюємо можливості та здібності далеких “примітивних” пращурів, що не тільки вміли виживати в суворому природному середовищі, а й винайшли безліч речей, якими й досі користуємось. А ще — про те, чи зможемо бути настільки ж стійкими та винахідливими, якщо наш комфортний сучасний світ, не дай Боже, радикально зміниться не на краще...

Наші розповіді про загадки минулого мають формат коротких «нотаток психоархеолога». Зараз на сайті такі нотатки охоплюють період ранньої кам’яної доби — палеоліта. Далі буде...

Психологічна археологія україни в книжковому циклі

Напрямок психологічної археології України знаходить втілення в однойменному книжковій серії авторства Романа Борсука. Нині тут в паперовому форматы видані дві перші книги: «Час вогню та каміння» (про добу каміння), та «Час міді і збіжжя» (про мідну й бронзову доби). Третя книга серії «Час залізних мечів» (про добу заліза) доступна в електронному форматі. В процесі підготовки до видання знаходяться ще дві книги серії - «Час слова і слави» (про творення слов’янства) та «Час спільної справи» (про Україну в складі Речі Посполитої) .

Наголосимо, що зміст книг є суттво відмінним від змісту статей та відеорозповідей на сайті, про які ми тут розповідали: книги були написані раніше. Сподіваємось, що вони також зможуть вас зацікавити. На нашому сайті ви знайдете опис перших трьох книг Романа Борсука із серії Психологічна археологія України та відповідні фрагменти для ознайомлення. Також в Крамниці сайту можна їх придбати в паперовому або в електронному форматі.