Русичі

Давньоруська археологічна культура

Чи ту країну назвали Гондурасом? Відповіді на це запитання наразі немає. Зате є відповідь на запитання, чи ту країну назвали Росією? Відповідь ствердна: саме ту, яку треба. Топонім Росія (грецьке Ρωςία з наголосом на О) має візантійське походження, оскільки в канонічному грецькому перекладі Старого заповіту провідник диких народів Півночі іменується князем Росом, а назву Росія (знову ж таки з наголосом на першому складі) московський цар Пьотр надав своїй новоспеченій імперії в 1721 році. А як же Русь, чи була вона попередницею Росії? Звісно, ні. Русь так і зосталась Руссю, назвавшись Україною, а вкрадена назва нічого не змінила в сутності Московського царства.

Роки існування:
1 100 - 1 325 н.е.
Етнічний склад:
Слов’яни-русичі
Антропологічний тип:
Динарський
Мова:
Давньоукраїнська
Харчова база:
Перелогове землеробство та відгінне м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Сучасне лівопівкульне, вербальне, логічне
Релігійні переконання:
Християнство
Похоронний обряд:
кремація. Попіл хоронили в ямах з артефактами, над якою насипали курган. Після прийняття християнства – тілопокладення в домовинах
Громадський устрій:
Сусідська громада
Політична організація:
Імперія
Ареал:
Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Житомирська, Запорізька, Закарпатська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Київська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, Крим
Походження:
Лука-райковецька культура
Історична доля:
Україна
Натільний хрестик-енколпіон часів Київської Русі.
Руська народність є остаточним результатом взаємної асиміляції антського та словенського племінних союзів, котрі, своєю чергою склались на основі етнічних груп — скито-сарматської, фракійської, балтської та власне слов’янської. Це власне і є початком українського народу

Чому Русь стала Руссю?


Формування давньоруської народності відбулось у IX-X століттях на основі слов’янських лука-райковецької (див. Лука-райковецька культура) та волинцівсько-роменської (див. Волинцівсько-роменська культура) культур. А, за великим рахунком, як результат взаємної асиміляції двох племінних союзів — антського (див. Пеньківська культура) та словенського (див. Празько-корчацька культура), котрі, своєю чергою склалась на основі трьох великих етнічних груп — іраномовної скіфо-сарматської, фракійської та власне слов’янської. У широкому сенсі Руська земля означала усі землі, що були підвладні Києву. У географічному сенсі – місце, що лежало на південь від Києва, між річками Рось, Росава й Дніпро. Але чому Русь? Звідки взялась ця назва? Найбільш вірогідним є сарматське походження етноніма Русь від іранського кореня rox- (rūxs-, roxs-або raox-) зі значенням ясний, світлий. Нагадаємо собі, що одне з провідних сарматських (див. Сарматська культура) племен, яке у свій час мешкало на схід від Дніпра, мало назву роксолани — себто світлі, ясні. Інакше кажучи, - царські алани по аналогії царських скіфів-паралатів (див. Скіфів-кочовиків культура), що абсолютно вкладається в традиційну іранську традицію державотворчого панівного клану, довкола якого об’єднується еліта. Вірогідно, літописні поляни, які стали йменуватись руссю — це якась група нащадків пеньківської культури (див. Пеньківська культура), яка пам’ятала про своє походження від сарматської еліти — роксоланів, а поляни — це не етнічна назва, а вказівка на географічну локалізацію — люди поля, степовики. При цьому, древляни, з якими згідно з літописами поляни конкурували за владу, є не стільки людьми дерев, лісовиками, як можна було б подумати, а людьми древніми, старшими.

Можливо, літописні відомості є відгомоном інформації про суперництво між антським сармато-слов’янським племінним союзом пеньківської культури та словенським племінним союзом на чолі з дулібами празько-корчацької культури, в результаті якої нащадки царських сарматів поляни-руси врешті-решт захопили владу над іншими слов’янськими племенами. І, що найголовніше, це свідчить про певну легітимність полян-русів, владу яких без спротиву визнали племена колишнього антського союзу — сіверяни, тиверці й уличі, але не дуже хотіли визнавати князі інших племен. В такому випадку запрошення варягів було політичним ходом полянської партії, вчиненим заради власного підсилення. Центром Руської держави став Київ, тому в радянській історичній літературі з'явилась назва Київська Русь, що є очевидним нонсенсом, оскільки іншої Русі, некиївської, просто не було. В геополітичному плані Русь являла собою історично важливу територію контактів між рівновіддаленими від неї арабським Сходом, Західною Європою, Візантією та Скандинавією, що зумовило швидке її входження в загальноєвропейську історико-культурну спільність.

Економічні інновації


Матеріальною основою Русі стала лука-райковецька археологічна культура, яка продовжувала та розвивала давні землеробські традиції, успадковані ще від скіфів-орачів чорноліської культури. При цьому відроджуються та набувають розвитку певні традиції зарубинецької (див. Зарубинецька культура) та черняхівської культур (див. Черняхівська культура), розвиток яких відбувався в тісній взаємодії з римською цивілізацією. До них належать висока культура плужного землеробства, керамічне та емалеве виробництво, традиції домобудівництва, відновлення грошового обігу та активної міжрегіональної та міжнародної торгівлі. На додаток до сільської землеробської культури з’являється міська реміснича. Скандинави називали Русь країною міст, а Київ був третім за значенням містом Європи після Константинополя та Кордови1. В цьому новому середовищі дивним чином відродились давні, ще скіфські традиції, як, наприклад, скіфський звіриний стиль, який чітко прослідковується в міському образотворчому мистецтві — в київських фібулах, змійовиках, браслетах-наручах, галицьких керамічних плитках, чернігівській різьбі по каменю і, навіть, в книжних мініатюрах.

Зміна культурного середовища


Давні традиції простежуються також у народній творчості, літературі, музиці. Попри повзучу християнізацію побутували обрядові пісні, танці, дійства, що пов’язані з язичницькими віруваннями календарно-землеробського циклу. Існували народні професіонали – скоморохи, актори й музиканти. Збереглась спорідненість міфологічного світу східних слов'ян з давньоіранським, яка з'явилась ще у скіфську епоху. Відбувся своєрідний сплав давніх слов’янських та скіфо-сарматських традицій з візантійськими та, почасти, західноєвропейськими, що проявилось в руському синкретичному християнстві. Зникли явні ознаки язичництва такі, наприклад, як кремація чи вшанування ідолів богів. З’явилось грецьке та болгарське, а, дуже швидко, й руське духовенство, церкви й монастирі, ікони, слов’янська писемність та літературна мова. Втім, язичництво остаточно теж не щезло. Слов’янські боги прибрали собі християнські імена та стали християнськими святими, язичницькі традиції вплелись у християнські обряди. Десятки років, а може й цілі столітті, ще існували цілі язичницькі анклави, як, наприклад у Медоборах.

Історична доля Русі


Археологічні та писемні джерела свідчать, що стародавнє населення Русі-України, на початку етнічно й культурно неоднорідне, упродовж століть консолідувалось. Міграції існували, але вони ніколи не призводили до повної зміни населення — значна його частина продовжувала жити на своїх предковічних місцях. Не переривалась історична пам'ять, генофонд органічно передавався в спадок новим поколінням. При цьому існував і доплив сторонніх культурних та генетичних впливів. Помітну участь у формуванні руської етнічної спільності взяли неслов'янські народи, інтегровані в державну структуру Русі: на півдні — тюркомовні народи, на заході — угорці, на півночі — балтійські племена. І якщо впродовж X століття вживались ще племінні назви, то в перші десятиліття XII століття етнотериторіальні назви практично зникають, а їх замінюють похідні від назв князівств та міст, а назва Русь поширюється на всю територію східнослов'янського світу, підвладну Києву, і стає не лише політонімом, а й етнонімом — склалась єдина етнокультурна та етнополітична спільність. Щоправда, вже наприкінці ХІІ століття почали виразно проявляти себе відцентрові тенденції. І, навіть, якби не сталась катастрофа татаро-монгольського нападу, Руська імперія, швидше за все розпалась би на декілька незалежних слов’янських держав. Але історія не знає слова якби. Український народ з’явився, вижив і почав розвиватись.
Епонімна пам’ятка:
Країна Русь
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Немирів, Буша, Ладижин (Вінницька обл.), Володимир, Зимне, Устилуг, Литовеж, Камінь-Каширський, Любешів, Любомль, Турійськ, Пулемець, Луцбк, Жидичин, Цумань, Радомищль, Кияж, Перемиль (Волинська обл.), Дніпро-Ігрень, Мишурин Ріг (Дніпропетровська обл.), Бердичів, Райгородок, Ружин, Ягнятин, Брусилів, Житомир, Коростень, Овруч, Скоморохи, Новоград-Волинський (Житомирська обл.), Хортиця (Запорізька обл.), Чинадіємо, Форнош, Осій, Ужгород (Закарпатська обл.), Богородчани, Галич, Солотвин, Бовшів, Рогатин, Хотимир, Калуш, Спас (Івано-Франківська обл.), Гайворон, Торговиця, Нерубайка, Велика Виска (Кіровоградська обл.), Київ, Біла Церква, Мала Сквирка, Тетіїв, Володарка, бориспіль, Трахтемирів, Баришівка, Світильня, Чорнобиль, Богуслав, Витачів, Ходосівка, Трипілля, Халеп’є (Київська обл.), Керс, Судак (Крим), Доброгостів, Дрогобич, Тустань, Гологори, Жовква, Дервач, Звенигород, Грозова, Самбір, Урич, Белз, Судова Вишня, Немирів (Львівська обл.), Очаків, Мигія (Миколаївська обл.), Владичень, Саф’яни, Рені (Одеська обл.), Жовнине, Воїнська Гребля, Гребінка, Пирятин, Опішня, Полтва (Полтавська обл.), Городець, Млинів, Остріїв, Корець, Великий Мидськ, Пересопниця, Забороль, Острог, Рівне, Велюнь (Рівненська обл.), Путивль, Ромни, Ворожба, Суми, Глухів, Пустогород (Сумська обл.), Почаїв, Кременець, Лапшин, Урмань, Старий Вишівець, Старий Збараж, Старий Скалат, Микулинці, Бережани, Тернопіль, Більче-Золоте, Джурин (Тернопільська обл.), Харків, Старий Салтів (Харківська обл.), Берислав, Каїри (Херсонська обл.), Бакота, Жванець, Кам’янець-Подільський, Стара Ушиця, Устя, Старокостянтинів, Тихомедь, Ізяслав (Хмельницька обл.), Звенигородка, Княжа Криниця, Канів, Корсунь-Шевченківський, Стеблів (Черкаська обл.),Банилів, Ленківці, Дарабани, Цурень, Василів, Кіцмань, Бояни (Чернівецька обл.), Березна, Мена, Батурин, Бахмач, Гайворон, Бобровиця, Ніжин, Новгород-Сіверський, Варва, Переволочна, Прилуки, Малий Листвен, Остер, Любеч, Брусилів Седнів, Чернігів (Чернігівська обл.)
Експозиції артефактів:
Національний історичний музей Республіки Білорусь (Нацыянальны гістарычны музей Рэспублікі Беларусь) в Мінську; Державний Ермітаж (Государственный Эрмитаж) в Санкт-Петербурзі; Державний історичний музей (Государственный исторический музей) в Москві; Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві; Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник; Національний заповідник «Софія Київська»; Державний історико-архітектурний заповідник «Стародавній Київ»; Музей родини Якубовських в Київі; Національний музей народної архітектури та побуту України в Пирогові; Вінницький краєзнавчий музей; Музей археології Волинського національного університету імені Лесі Українки; Музей Волинської ікони в Луцьку; Дніпропетровський національний історичний музей імені Дмитра Яворницького; Національний заповідник «Давній Галич»; Івано-Франківський краєзнавчий музей; Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав»; Кіровоградський краєзнавчий музей; Львівський історичний музей; Археологічний музей Львівського університету; Тернопільський краєзнавчий музей; Житомирський краєзнавчий музей; Чернівецький краєзнавчий музей; Одеський археологічний музей; Полтавський краєзнавчий музей; Рівненський обласний краєзнавчий музей; Сумський обласний краєзнавчий музей; Хмельницький обласний краєзнавчий музей; Черкаський обласний краєзнавчий музей; Чернігівський обласний історичний музей імені Василя Тарновського; Новгород-Сіверський історико-культурний музей-заповідник «Слово о полку Ігоревім»
Примітки:
У широкому сенсі Руська земля означала усі землі, що були підвладні Києву.
виноски
1Кордова
Cordoba — місто в іспанському історичному регіоні Андалусія, столиця провінції Кордова. Місто переважно розташоване на правому березі ріки Гвадалквівір на півдні Піренейського півострова. Колись місто було римським поселенням, потім було захоплене вестготами, а пізніше воно стало столицею Кордовського халіфату Омейядів. Під час мусульманського періоду Кордова перетворилась на провідний світовий центр освіти та навчання, давши світу цілий ряд видатних учених. В Х столітті Кордова була другим за величиною містом Європи з чисельністю понад мільйон мешканців. Після християнського завоювання в 1236 році стала частиною королівства Кастилії.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т. Т.3. Ранньослов'янський та давньоруський періоди. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Історія України (у схемах і таблицях) : навч. посібник / Н. П. Ісакова, О. М. Кропивко, Н. І. Паламарчук. – К.: Аграрна освіта, 2005
Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Грушевський, М. С. Історія України-Руси. Київ-Львів, 1907
Субтельний О. Україна: Історія. — К., 1991
Білоцерківський В. Я. Історія України (Курс лекцій) : Посібник для вузів. — Х., 1999
Археологічні пам'ятки Закарпаття : конспект лекцій / Е. А. Балагурі, відп. за вип. К. І. Гурницький; МВ і ССО УРСР, Ужгород. держ. ун-т. – Ужгород, 1971
Андрощук Ф. О. Від вікінгів до Русі. — Київ: Laurus, 2022
Чубатий М. Княжа Русь-Україна та виникнення трьох сх.-слов. націй. Нью-Йорк—Париж, 1964
Котляр Н. Ф. Древняя Русь и Киев в исторических преданиях и легендах. — Киев, 1986
Греков Б. Д. Киевская Русь. Москва, 1953
Гумилёв Л. Н. Древняя Русь и Великая степь. — М. : АСТ, 2019. — ISBN 978-5-17-100425-5
Рыбаков Б. А. Киевская Русь и русские княжества XII—XIII вв. Москва, 1982
Рыбаков Б. А. Ремесло Древней Руси. — Издательство АН СССР, 1948.
Свердлов М. Б. Домонгольская Русь. СПб., 2003
Средневековая Русь / Вагнер Г. К., Лихачёв Д. С., Раппопорт П. А.. — М.: Наука, 1976
Pritsak Omeljan. The Origin of Rus. Cambridge Massachusetts: Harvard University Press, 1991
Історія міст і сіл Української РСР: Київ. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР: Вінницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Волинська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Дніпропетровська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Житомирська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Закарпатська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР
Історія міст і сіл Української РСР. Запорізька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Івано-Франківська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР
Історія міст і сіл Української РСР. Київська область / Ф. М. Рудич (голова ред. колегії) та ін. — К.: Головна редакція УРЕ, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Кіровоградська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Кримська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Львівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Одеська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Полтавська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Ровенська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Сумська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Тернопільська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Харківська область. — К: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1966
Історія міст і сіл Української РСР. Херсонська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Хмельницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Черкаська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Чернігівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Чернівецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
дивитись всі