В затінку орлів

Римська провінційна культура

Давні римляни ділили весь світ на дві частини: могутній і культурний Рим та непізнаний, а тому загрозливий Барбарікум, від якого усіма засобами намагались відгородитись. Смуга прикордонних римських укріплень, так званий Лімес, породив свою власну культуру, чимсь схожу на фронтир часів Дикого Заходу з військовими таборами, розвідниками, купцями, мирними та немирними племенами, торгівлею, корупцією, контрабандною, власними звичаями й правилами. Своїм краєм ця культура торкнула й землі України.

Роки існування:
50 - 350 н.е.
Етнічний склад:
Мультиетнічна культура
Антропологічний тип:
Середземноморський
Мова:
Білінгви грецько-латинські
Харчова база:
Перелогове землеробство, відгінне м’ясо-молочне скотарство, рибальство
Мислення:
Сучасне лівопівкульне, вербальне, логічне
Релігійні переконання:
Римський політеїзм
Похоронний обряд:
безкурганні тілопокладення в ґрунтових ямах або гробницях, витягнені на спині
Громадський устрій:
Сусідська громада
Політична організація:
Імперія
Ареал:
Закарпатська, Івано-Франківська, Миколаївська, Одеська, Хмельницька, Чернівецька області
Походження:
Культура виникла в період між І століттям до Р.Х. до початку ІІ століття після Різдва на основі елінізованого та латинізованого місцевого населення.
Історична доля:
Частково мігрували, частково асимільовані пізнішими культурами
Римська монета з профілем імператора Траяна..
В праУкраїні римляни з’являлись тільки як адміністратори, купці чи воїни, але ніяк не постійне населення. Це не завадило племенам правобережжя та півдня України торгувати з Римом та переймати римський спосіб життя. Племінній знаті страшенно подобалось жити як римляни, але не платити римських податків.

Рим і Крим


В період від І столітті перед Різдвом до початку ІІ століття після Різдва виникає ряд римських провінцій на землях, які межують з сучасною Україною - Мезія, Норік, Паннонія й Дакія1. В цей час під протекторат Римської імперії потрапляє і Північне Причорномор’я. Експансія Риму почалась з Криму, а точніше з Боспорського царства та міста Херсонес (див. Антична грецька культура). Після поразки царя Понту Мітрідата VI Євпатора (див. Скіфсько-кримська культура) у війні з римським полководцем Помпеєм2, Понтійське царство розпалось. Більша частина його провінцій стала провінціями Риму, а Боспорське царство отримало формальну незалежність в статусі союзника Риму, тобто фактично римського васала. Близько п’яти століть після поразки Мітрідата Крим, у складі Боспорського царства, перебував під сюзеренітетом Риму. Між 63 і 66 роками І століття до Різдва розпочалась війна між кримськими скіфами й таврами (див. Кизил-кобинська культура) з одного боку та мешканцями Херсонесу з іншого. Херсонесити попросили допомоги у римлян. Після цього римські легіони під командуванням легата3 провінції Нижня Мезія Плавтія Сільвана4 розгромили скіфів і поставили свій гарнізон в Херсонесі. Головним римським осередком в Криму був Каструм5 Харакс — укріплений військовий табір на мисі Ай-Тодор неподалік від Гаспри, а головна військово-морська база Риму знаходилась в теперішній Балаклавській бухті, яка тоді називалась Сімболон Лімен. Римський гарнізон у Хараксі в різні проміжки часу включав окремі загони V Македонського, XІ Клавдієвого та І Італійського легіонів6, а також інших солдатів допоміжних підрозділів. У кримські гавані періодично заходив римський військовий флот Равеннської ескадри7, який контролював судноплавство уздовж узбережжя Криму. В Сімболоні також знаходився підрозділ римського регулярного війська.

Гроші з гнилої риби


Одна тільки присутність збройних сил Риму на якийсь час зупинила набіги північних варварів. Pax Romana8 сприяв економічному підйому. В містах процвітали ремесла, а також звична торгівля пшеницею, одягом, шкірами й хутрами, вином та рабами. Рибальство перетворилось в дуже важливу галузь господарства. Річ у тім, що римську кухню неможливо уявити без особливого рибного соусу, який називався гарум (garum). Цей соус виготовляли шляхом виварювання ферментованої рибної маси з сіллю, виноградним оцтом, олією та спеціями. Однак, попри свою популярність, виготовлення соусу в межах більшості римських міст було заборонено через дуже вже специфічний запах. Втім, на міста північного Причорномор’я ця заборона не поширювалась. А тому виробництвом гаруму були зайняті всі античні міста-держави на території України. Який дух стояв у цих містах можна собі уявити, але гроші, як відомо, не пахнуть. Рибному бізнесу сприяв щедрий осінній вилов скумбрії на Чорному морі, а також невичерпні поклади якісної кухонної солі на півночі Криму. Звідси по всій Римській імперії гарум розсилався в маленьких амфорах. І це приносило його виробникам величезні зиски, коштом яких імпортувались витончений скляний та металевий посуд, дорога червонолакова кераміка9 та інші предмети розкоші.

Рим в Закарпатті


Після утворення римської провінції Дакія в 106 році після Різдва, римські легіони вийшли безпосередньо до південно-західних та західних кордонів сучасної України. Римляни зайняли колишню дакійську (див. Поєнешті-лукшівська культура) фортецю Слатіну в Закарпатті поблизу сучасного Солотвина (Хустський район) та зруйнували Ґетідаву в Малій Копані біля Виноградова (Берегівський район), а також просунулись на територію теперішніх Чернівецької та Хмельницької областей. Опорним пунктом римлян тут була, вірогідно, колишня дакійська фортеця Тамасідава на місці теперішнього Кам’янця-Подільського. Втім, римляни не мали наміру колонізувати ці землі. Їм цілком достатньо було контролювати копальні солі в Солотвино та золота в Мужієво (Берегівський район), поставивши тут свої гарнізони та переселивши сюди частину союзних собі сарматів (див. Сарматська культура) з племінного союзу язигів.

Як римляни стали румунами


А от провінцію Дакію, територія якої майже збігається з територіями сучасних Румунії та Молдови, римляни колонізували інтенсивно, хоча й доволі специфічним чином. Римляни не любили жити там, де не достигали оливки та не росли звичні італійцям сорти винограду. Тому, прогнавши звідси й частково винищивши місцеве фракійське населення, вони стали переселяти сюди найбідніше населення з Італії, Галії, Фракії та інших провінцій імперії. А що мовою міжнаціонального спілкування для цих людей була так звана вульгарна латина10, то багато місцевих мешканців засвоювали її та з часом почали вживати як рідну. Особливо часто це траплялось з фракійцями. Саме тому нащадки фракійських племен називають себе румунами (români), що власне й означає римлянин, а сучасна румунська мова є найближчою до латини з усіх романських мов.

Склодуви та фальшивомонетники


Присутність римлян створювала величезні економічні можливості для прикордонного населення. Римські гарнізони та нові переселенці потребували продовольства, предметів побуту, шкір, тканин і ще багатьох речей, доставляти які з метрополії було довго й дорого. А прикордонні варварські племена ще не знали ціни грошам та були очаровані римським способом життя, який для них видавався немислимою розкішшю. Тому вожді прикордонних племен були більше зацікавлені продавати римлянам зерно, м’ясо, шкіри та рабів, аніж ризикувати, організовуючи грабіжницькі набіги. При цьому енергію молодих воїнів можна було спрямувати в іншому напрямку та ще й заробити на цьому непогані гроші, посилаючи їх найманцями на службу в допоміжних римських військах. Зацікавленими в такому стані речей були й римські військові та адміністратори — прикордонна торгівля полегшувала їм логістику й відкривала можливості для швидкого збагачення завдяки корупції. Таким чином, на римських кордонах склалась доволі стійка політично-економічна система, коли римські володіння з усіх сторін були оточені племенами, добробут яких базувався на активній кооперації з Римом. Місцева знать і, почасти рядові громадяни, переймали римський побут, римські системи цінностей та моделі поведінки, залишаючись при цьому незалежними від римських політичних впливів і творячи так звані римські провінційні культури.

Для римських торговців важливим був ринок збуту своїх власних товарів так, що часом виробництво цих товарів вони переносили на непідконтрольні Риму території. Так, поблизу села Грушівці в Дністровському районі Чернівецької області неподалік від поселення черняхівської культури було відкрито римську факторію, в якій римські фахівці виготовляли вироби зі скла, популярні серед місцевого населення. В усіх прикордонних поселеннях масово зустрічаються черепки від римських тарних амфор, в яких транспортувалась олія та вино. В похованнях доволі часто зустрічаються римські прикраси та зброя. Скарби з римськими монетами, що їх відкрито у більш як тисячі древніх поселень України, доводять, що срібні денарії11 були на той час головною монетою в обігу в Україні. Відомі й наслідування римських монет. Наявність на монетах набору різнорідних символів, що лише побіжно нагадують латинські літери, вказує на неграмотність майстра-фальшивомонетника. Дуже часто сфальшовані монети мають просвердлений отвір, а отже їх носили як прикрасу. Очевидно, надання виробу зовнішньої схожості з оригінальними римськими монетами мало серед місцевого населення значно більшу вагу, аніж шматочок золота чи срібла такої ж маси.

Занепад римської України


Під кінець ІІ століття після Різдва в Римській імперії з’являються перші ознаки економічного та військового занепаду, які збіглись в часі з похолоданням у Європі та демографічного вибуху на теренах Барбарікуму, спричиненого довгими роками добробуту. Багатьом з вождів варварських племен почало здаватись, що торгівля не приносить швидких зисків, а грабунок та заселення римських територій є більш продуктивним заняттям. Епоха провінційних римських культур закінчилась і в Європі розпочалось Велике переселення народів. Римські війська та адміністратори почали покидати свої опорні пункти. В середині III століття після Різдва римські війська покинули спочатку військові табори у Хараксі та Сімболоні, а потім і все північне Причорномор’я. Їхнє місце зайняли спочатку сармати (див. Сарматська культура), а потім готи (див. Вельбарзька культура), які підкорили собі всі грецькі міста і, в кінцевому результаті, привели до повного краху всю економіку північного Причорномор’я.
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Серне, Руське Поле, Солотвино, Паладь-Комарівці (Закарпатська обл.), Устя (Івано-Франківська обл.), Демірджі, Ходжа Сала, Керч, Балаклава, Феодосія, Массандра, Форос (Крим), Рибаківка, Миколаїв, Чорноморка, Очаків (Миколаївська обл.), Білгород-Дністровський, Козацьке, Монаші, Крива Балка, Нові Трояни, Ізмаїл, Лиманське, Одеса, Нерубайське Одеська обл.), Думанів, Кам’янець-Подільський (Хмельницька обл.), Грушівці (Чернівецька обл.)
Експозиції артефактів:
Державний Ермітаж (Государственный Эрмитаж) в Санкт-Петербурзі; Державний історичний музей (Государственный исторический музей) в Москві; Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві; Музей археології Криму в Сімферополі; Євпаторійський краєзнавчий музей; Національний заповідник Херсонес Таврійський в Севастополі; Керченський історико-археологічний музей; Феодосійський музей старожитностей; Музей підводної археології в Феодосії; Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Тиводара Легоцького в Ужгороді; Музей Легоцького в Мукачево; Миколаївський обласний краєзнавчий музей; Одеський археологічний музей НАН України Миколаївський обласний краєзнавчий музей; Національний історико-археологічний заповідник Ольвія; Херсонський краєзнавчий музей; Чернівецький обласний краєзнавчий музей
Примітки:
Присутність римлян створювала економічні можливості для прикордонного населення, добробут якого базувався на активній кооперації з Римом. Епоха провінційних римських культур закінчилась з початком Великого переселення народів.
виноски
1Мезія, Норік, Паннонія, Дакія
Римські провінції (provinciae ) — адміністративні області Стародавнього Риму за межами римської Італії. Кожною провінцією керував призначений намісник.
Мезія — провінція на східному та південному березі річки Дунай, частина сучасної Сербії, північна частина Північної Македонії, північна Болгарія, завойована у 28 році до Р.Х., перетворена у провінцію в 6 році. У 85 році Мезія була розділена на Верхню і Нижню Мезію.
Норик займав центральну Австрію, північно-східну Словенію та частину Баварії) і був включений, як провінція, до складу імперії в 16 році до Р.Х.
Паннонія займала західну Угорщину, західну Словаччину, східну Австрію, північну Хорватію, північно-західну Сербію, північну Словенію та північну Боснію та Герцеговину. Виділена в окрему провінцію в 20 році н.е. Між 102 і 107 роками розділена на Паннонію Верхню й Нижню.
Дакія включала румунські регіони південно-східної Трансільванії, Банат і Олтенію. Провінцію було сформовано в 107 році н.е. і покинуто у 271 році.
2Помпей
(Gnaeus Pompeius Magnus, 29.09.106 — 28.09.48 до Р.Х.), Помпей Великий — римський полководець і державний діяч. Він був політичним союзником, а згодом ворогом Юлія Цезаря. У 60 році до нашої ери Помпей приєднався до Красса та Цезаря у військово-політичний союз, відомий як Перший тріумвірат. Помпей одружився з дочкою Цезаря, Юлією, що допомогло забезпечити це партнерство. Після смерті Красса і Юлії Помпей став прихильником оптиматів — консервативної фракції римського сенату. Суперництво між Помпеєм і Цезарем призвело до громадянської війни. Помпей зазнав поразки і був убитий.
3Легат
(Legatus) — високопоставлений офіцер у римській армії, еквівалентний сучасному високопоставленому генералу, або чиновник. Legatus legionis назначався головнокомандуючим одного з легіонів, а legatus pro praetore — губернатором римської провінції.
4Плавтій Сільван
Тиберій Плавтій Сільван Еліан (Tiberius Plautius Silvanus Aelianus, до ⋆11 — †79) — римський патрицій, був консулом у 45 і 74 роках. Служив легатом Мезії в 61 — 66 роках.
5Каструм
У Римській республіці та Римській імперії форма однини castrum означала форт, тоді як форма множини castra означала табір. Римляни використовували термін castrum для різних розмірів таборів, включаючи великі легіонерські фортеці, менші форти для допоміжних сил, тимчасові табори та маршові форти.
6Легіони
Римський легіон (legio) — найбільший військовий підрозділ римської армії. Розмір типового легіону змінювався протягом історії Риму, але зазвичай легіони складалися приблизно з 5 000 солдатів.
V Македонський легіон (Legio V Macedonica) — створений в 43 році до до Р.Х. Базувався в балканських провінціях Македонія, Мезія і Дакія. Цей легіон називали називали V Scythica (V Скіфський), що свідчить, що легіон воював проти скіфів, які жили по сусідству з Ольвією. Легіон проіснував до розпаду Західної Римської Імперії в 476 році влився до складу армії Візантійської імперії. Емблема легіону - орел.
XІ Клавдіїв легіон (Legio XI Claudia) — створений в 58 році до Р.Х. Охороняв нижній Дунай. Базувався у Дуросторумі (сучасна Силістра, Болгарія). Існував принаймні до початку V століття. Емблема легіону - бик.
І Італійський легіон (Legio I Italica) — створений 22.09.66 року (дата засвідчена написом). Епітет Italica є посиланням на італійське походження його перших новобранців. Базувався у Нове, поблизу сучасного Свіштова у Болгарії. Існував до початку V століття. Емблема легіону - кабан.
7Равеннська ескадра
Classis Ravennas (флот Равенни) був створений у 27 році до Р.Х. Равеннська ескадра набирала свої команди переважно зі Сходу, особливо з Єгипту. Після 324 року кораблі ескадри перевели до Константинополя, куди було перенесено столицю Римської імперії.
8Pax Romana
(римський мир») — це приблизно 200-річний проміжок часу римської історії, який ідентифікується як золотий вік стійкого римського імперіалізму, відносного миру та порядку, процвітаючої стабільності, гегемонії та регіональної експансії. Починається з приходом на престол Августа, засновника Римського принципату у 27 році до Р.Х. і закінчується 180 роком н.е. зі смертю Марка Аврелія, останнього з П’яти добрих імператорів.
9Червонолаковий посуд
Стиль кераміки, який з’явився в Афінах приблизно в 520 році до Різдва та існував до середини IVстоліття до Різдва. Назва походить від фігурних зображень червоним кольором на чорному тлі, на відміну від попереднього чорнофігурного стилю з чорними фігурами на червоному тлі. Найважливіші райони виробництва, крім Афін, були в Південній Італії та на Кримському півострові. Червонолакова або червонофігурна кераміка виготовлялась за допомогою техніки трифазного випалу. Малюнок наносили на формовані, але невипалені посудини після того, як вони висихали. Контури задуманих фігур малювали або тупим скребком, залишаючи невелику борозенку, або вугіллям, яке повністю зникало під час випалу. Потім контури перемальовували пензликом, використовуючи глянсову глиняну фарбу, а після випалу замальовували всю картину. В останні десятиліття аттичного червонолакового вазопису домінує так званий керченський стиль, який існував між 370 і 330 роками до Різдва і для якого характерні багатолюдні композиції з великими фігурами
10Вульгарна латина
Також народна латина або проста мова/проста балачка (sermo vulgaris) — розмовний різновид латинської мови, поширений в Італії, а пізніше і в інших провінціях Римської імперії. Саме народна латина (а не класична латинська мова) є безпосереднім предком романських мов. Свого найбільшого географічного поширення народна латина досягла в період максимального розширення кордонів Римської імперії (III століття н. е.). Під час Великого переселення народів мовні межі народно-латинського (романського) ареалу в регіонах так званої Старої Романії істотно скоротилися.
11Денарій
(dēnāriī) — стандартна римська срібна монета з 211 року до Р.Х. до приблизно 240 року н.е. Слово dēnārius походить від латинського dēnī — те, що містить десять, оскільки спочатку його вартість становила 10 ассів.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.2.: Скіфо-сарматська та антична археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Історія України (у схемах і таблицях) : навч. посібник / Н. П. Ісакова, О. М. Кропивко, Н. І. Паламарчук. – К.: Аграрна освіта, 2005
Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Берд Мері. S.P.Q.R. Історія Давнього Риму; з англ. пер. Олександр Дем'янчук. — Київ: BOOKCHEF: Форс Україна, 2019. — ISBN 978-617-7561-31-5
Історія європейської цивілізації. Рим / К. Вільєтті та ін.; за ред. Умберто Еко; пер. з італ.: Л. Д. Ципоренко та ін. — Харків: Фоліо, 2017 — ISBN 978-966-03-7130-9
Брайчевський М.Ю. Римська монета на території України. — К., 1959
Історія міст і сіл Української РСР. Закарпатська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР
Історія міст і сіл Української РСР. Івано-Франківська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР
Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Одеська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Хмельницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Чернівецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Gibbon, Edward (1776–1789). The History of the Decline and Fall of the Roman Empire
Heather Peter (2006), The Fall of the Roman Empire: A New History of Rome and the Barbarians, Oxford University Press, ISBN 0-19-515954-3
Adam Ziółkowski: Historia powszechna. Starożytność. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009. ISBN 978-83-01-15810-1.
дивитись всі