Ґети

Поєнешті-лукашівська археологічна культура

Грецькі автори називали ґетів найблагороднішими з фракійських народів і приводили як приклад історію ґетського вождя, який, перемігши в Буджацькому степу одного з македонських полководців, захопив його в полон. Вождь влаштував македонцю дружній прийом і, вказавши бранцеві на бідність свою і свого племені і водночас на їхню незалежність, порадив йому не воювати з такими племенами, але вступати з ними у дружні стосунки, а потім відпустив полоненого на волю.

Роки існування:
300 до н.е. - 200 н.е.
Етнічний склад:
Фракійці-гети
Антропологічний тип:
Динарський
Мова:
Фракійська
Харчова база:
Перелогове землеробство та відгінне м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Сучасне лівопівкульне, вербальне, логічне
Релігійні переконання:
Фракійський політеїзм
Похоронний обряд:
кремація. Попіл хоронили в ямах з артефактами
Громадський устрій:
Сусідська громада
Політична організація:
Союз вождівств
Ареал:
Вінницька, Закарпатська, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька області
Походження:
Культура виникла в межиріччі Дністра й Пруту близько 300 року до Р.Х. внаслідок еволюції південної групи ґава-голіградських племен під впливом латенської культури.
Історична доля:
еволюціонували в липицьку культуру та частково асимільовані черняхівсько-київською культурою.
Бойовий штандарт фракійських племен — голова вовка
Римські географи називали гетів, творців поєнешти-лукашівської культури, найшляхетнішими з фракійських племен. Разом зі своїми родичами, даками, вони створили могутню державу, яка кинула виклик самому Риму.

Походження поєнешті-лукашівської культури


Поєнешті-лукашівська культура сформувалась на етнічній основі фракійських племен, нащадків ґава-голіградської культури (див. Ґава-голіградська культура) під впливом кельтської латенської культур (див. Латенська культура). Люди поєнешті-лукашівської культури були відомі античним географам під іменем народу ґетів, які вважались сусідами та близькими родичами даків1.

Господарство поєнешті-лукашівської культури


В усіх поселеннях поєнешті-лукашівців виявлені знаряддя праці характерні для землеробів, а саме залізні серпи та кам'яні зернотерки. Ці люди сіяли ячмінь, пшеницю, просо, коноплі. В скотарстві головним було вирощування великої та малої рогатої худоби, свиней та коней. Певну роль відігравало мисливство і рибальство. Серед металів, які використовували у поєнешті-лукашівській культурі були мідь, бронза, сталь і залізо з яких виготовляли доволі багато різноманітних знарядь праці — кіс, серпів, сокир, ножів, тесел, доліт та лемешів. Також було знайдено незначну кількість озброєння, в основному це були залізні наконечники списів та стріл, мечі, залишки щитів. Іноді зустрічаються залишки мечів римського типу. Серед прикрас найчастіше трапляються залізні та бронзові фібули, металеві браслети, кільця, шийні гривни, сережки, намиста із бронзових та скляних намистин, округлі пряжки та своєрідні застібки-гачки.

Кераміка поєнешті-лукашівців складалась з ліпного кухонного посуду із шорсткою поверхнею, лощеного столового посуду, виготовленого на ручних гончарських колах, а також невеликої кількості імпортної античної та кельтської кераміки. Кухонний посуд — горщики, миски, кухлі, глеки, сковорідки — виготовлявся у домогосподарствах для домашнього вжитку і прикрашався наліпними валиками, шишечками, вушками й підковками. Ця кераміка мала аналогії у пам'ятках фракійського населення межиріччя Дністра й Дунаю. Столовий посуд зазвичай виготовлявся фахівцями і був дуже якісним. Лощена столова кераміка представлена головним чином мисками і горщиками, рідше трапляються глеки для напоїв. Миски мали аналогії серед кераміки пшеворської культури (див. Пшеворська культура). Для задоволення поточних побутових потреб у домашніх умовах займались ткацтвом, виготовляли вироби з дерева та кістки.

Села й міста ґетів


Поселення поєнешті-лукашівської культури поділяються на мисові і низинні. Більшість із них – це великі неукріплені села, але були й міста з доволі складною системою укріплень. Назви двох з таких міст відомі завдяки римським географам. Це Ґетідава, себто Ґетська фортеця у перекладі з фракійської, яка знаходилась поблизу сучасного села Мала Копаня у Закарпатті й Тамасідава (сучасний Кам’янець-Подільський). Житла - наземні споруди, зі стінами з тинів, обмащених глиною, і напівземлянки прямокутної чи овальної у плані форми. Опалювали житла за допомогою відкритих вогнищ або глиняних печей. На подвір’ях знаходились господарчі будівлі та ями, призначені для зберігання збіжжя поза межами жител, а також літні кухні на яких готували їжу в теплу пору року просто неба. Подекуди на обійстях знаходились майстерні, де виготовлялись речі не тільки для домашнього вжитку, але й для обміну. В деяких селах виявлено елементи пшеворської та зарубинецької, що свідчить про тісні контакти між культурами і їхню спорідненість.

Поховання та релігія


Цвинтарі поєнешті-лукашівської культури були великими родовими, а може й племінними полями поховань. Типовим похоронним обрядом було спалення тіл за межами цвинтарів. Перепалені кістки очищували від залишків поховального вогнища, а потім вкладали до чорних лощених поховальних урн, замість яких іноді використовували столові глеки та вази. Урни накривали спеціальною кришкою, а звичайний посуд — мискою. До урн клали речі, що побували у вогні: прикраси, деталі одягу (фібули, частини поясів, браслети, намистини), інколи дрібні побутові речі, зброю. Трапляються поховання без будь-яких похоронних дарів та кенотафи. У поховальному обряді чітко помітний зв'язок з фракійськими обрядами. Грецькі автори вказують, що головним богом для фракійців був небесний бог Залмоксіс, якому приносили людські жертви.

Історична доля ґетського народу


Гети були войовничим народом і часто здійснювали набіги на своїх сусідів, зокрема на володіння греків-ольвіополітів. У 80 роках до Різдва коаліція скіфів, ґетів, бастарнів та причорноморських греків перемогла римські війська у Подунав’ї, що дозволило ґетському вождю Буребісті2, лідеру цієї коаліції, створити могутнє Дакійське царство3, яке проіснувало до 106 року, коли було розгромлене й захоплене військами римського імператора Траяна4. Ґетів, що жили за Прутом римляни частково винищили, а частково підкорили. Східна ж частина ґетської людності поєнешті-лукашівська культури зберегла свою незалежність і згодом еволюціонувала в липицьку культуру (див. Липицька культура) або асимілювалась з людьми черняхівсько-київської культури (див. Черняхівсько-київська культура).
Першовідкривачі культури:
румунський історик Константін Чіоддару (Constantin Cihodaru, ⋆21.01.1907 — †04.03.1994) у 1936 році.
Епонімна пам’ятка:
село Поєнешті (Poienești ) в Румунії, села Лукашівка (Lucăşeuca) в Молдові
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Зарванці, Лукашівка, Буша, Сокіл (Вінницька обл.), Мала Копаня, Деренковець (Закарпатська обл.), Гринчук, Кам’янець-Подільський, Стара Ушиця, Проскурівка (Хмельницька обл.), Долиняни, Круглик, Магала, Чернівці-Роша (Чернівецька обл.)
Експозиції артефактів:
Національний музей історії Румунії (Muzeul Național de Istorie a României) в Бухаресті; Національний музей історії Молдови (Muzeul Național de Istorie a Moldovei) та Музей археології й етнографії Академії Наук Республіки Молдова (Muzeul de Arheologie şi Etnografie) в Кишиневі; Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві; Вінницький краєзнавчий музей; Хмельницький обласний краєзнавчий музей; Тернопільський краєзнавчий музей; Чернівецький обласний краєзнавчий музей
Примітки:
Поєнешти-лукашівську культуру зазвичай пов’язують з народом гетів.

Історична доля чорногорівської культури

виноски
1Даки
(Daci, Δάκοι) група племен фракійського походження, яке жили в районі Карпатських гір і на захід від Чорного моря. Назва Daci походить, вірогідно, від фригійського dáos, що означає вовк, оскільки серед даків був дуже поширений культ вовка. В IV-III століттях до Різдва даки сформували розвинене землеробське суспільство Виготовлені місцевими ремісниками золоті прикраси і залізні інструменти свідчать про їхню високу майстерність. Крім того, тут, як показують численні знахідки монет, відбувався інтенсивний обмін товарами з грецькими колоніями узбережжя Чорного моря. Дакійські вожді звели на відрогах Карпат могутні фортеці і зосередили у своїх руках значні багатства. Після падіння Дакійського царства більша частину населення була винищена римлянами або мігрувала. Ті, хто залишились, були асимільовані римськими колоністами, ставши ядром формування румунського етносу.
2Буребіста
(Βυρεβίστας) — цар ґетів і даків в 82 – 45 роках до Різдва. Він був першим царем, який успішно об’єднав племена Дакійського царства, яке охоплювало територію між ріками Дунай, Тиса та Дністер. З 61 року до Різдва Буребіста здійснив серію завоювань, які розширили Дакійське царство. В 55 році до Різдва Буребіста підкорив собі грецькі міста на західному узбережжі Чорного моря. Буребіста був убитий у змові дакійської аристократії, яка побоювалась зростання його абсолютної влади. Після смерті Буребісти створена ним імперія розпалася на окремі частини.
3Дакійське царство
Дакійське царство у змінних межах існувало між 82 роком до Різдва і до римського завоювання в 106 році. Дакія царя Буребісти простягалася від Чорного моря до витоків річки Тиса і від Балканських гір до Богемії. Дакійська держава виникла як племінна конфедерація, яку об’єднувало харизматичне лідерство як у військово-політичній, так і в ідеологічно-релігійній сферах. Свого піку Дакійське царство досягло за часів царя Децебала. Кордони Дакії Децебала проходили по річці Тиса на заході, по Закарпаттю на півночі та по річці Дністер на сході. Після поразки в римсько-дакійських війнах значна частина Дакії опинилась під владою Риму і була перетворена в римську провінцію. Матеріальні переваги римської імперської системи були привабливими для вцілілої аристократії, що сприяло романізації даків.
4Траян
(Caesar Nerva Traianus, ⋆18.09.53 — †11.08.117 роки) — римський імператор у 98–117 роках. Офіційно оголошений optimus princeps (найкращим правителем) сенату. Траяна згадують як успішного солдата-імператора, який очолював одну з найбільших військових експансій у римській історії та привів імперію до досягнення найбільшого територіального масштабу до моменту його смерті. Відомий своїм філантропічним правлінням, впровадженням політики соціального забезпечення, що здобуло йому репутацію другого з п'яти добрих імператорів, які керували епохою миру в Імперії та процвітання в середземноморському світі. Анексував Набатейське королівство, Дакію, Вірменію та Месопотамію. Після смерті був обожнений римським сенатом.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.2.: Скіфо-сарматська та антична археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Пачкова С. П. Поєнешті-лукашівська культура // Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2011. — ISBN 978-966-00-1142-7
Мачинский Д. А. К вопросу о датировке, происхождении и этнической принадлежности памятников типа Поянешти-Лукашевка // Археология Старого и Нового Света. — М., 1966
Максимов Е. В., Каспарова К. В. Культура Поянешти—Лукашевка // Славяне и их соседи в конце I тысячелетия до н. э. — первой половине I тысячелетия н. э. / под ред. Б. А. Рыбакова. — М.: Наука, 1993. ISBN 5-02-010019-0
Історія міст і сіл Української РСР: Вінницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Закарпатська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР
Історія міст і сіл Української РСР. Івано-Франківська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР
Історія міст і сіл Української РСР. Тернопільська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Хмельницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Чернівецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
дивитись всі