Неври

Мілогрдаська археологічна культура

Геродот, наш найбільш поінформований провідник по землях античної України, вважав цих людей перевертнями-вовкулаками, які щороку на кілька днів перетворюються на вовків. За Геродотом вони втекли від навали змій в землі довкола великого озера, на берегах якого паслись дикі білі коні. Сучасна наука підтверджує далеко не всю інформацію, переказану батьком історії, однак реальне життя неврів може виявитись навіть цікавішим від літературних вигадок.

Роки існування:
600 - 100 до н.е.
Етнічний склад:
Балти
Антропологічний тип:
Нордично-динарський
Мова:
Балтська
Харчова база:
Перелогове землеробство та відгінне м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Мислення осьового часу
Релігійні переконання:
Балтське язичництво
Похоронний обряд:
Кремація та підкурганні тілопокладення витягнуті на спині з артефактами
Громадський устрій:
Родова патрилокальна елітарна громада
Політична організація:
Союз вождівств
Ареал:
Волинська, Житомирська, Київська, Рівненська, Чернігівська області
Походження:
Культура виникла близько 600 року до Р.Х. в середній течії Дніпра та Десни на основі західної групи бондарихінських племен, вірогідно, під тиском скіфів-орачів.
Історична доля:
еволюціонувала в культуру балтів-ятвягів
Срібна застібка-амулет для одягу у вигляді солярного символу.
За Геродотом ці люди звались неврами і були вовкулаками. Насправді ж мілоградська культура постала на основі балтської лебедівської культури, котру наче пробудила від віковічного сну якась група поморців. Неври-мілоградці були лісовими землеробами та мисливцями і жили собі доволі заможно.

Походження мілоградців-неврів


Попередницею мілоградською культури була лебедівська культура (див. Лебедівська культура), яка розвивалась вкрай повільно. Стимулом для змін став рух якоїсь групи поморських племен (див. Поморська культура) з Волині на схід. Вірогідно, стимулом для мирного об’єднання лебедівців та поморців були схожі релігії в яких важливу роль відігравали культ предків та віра в реінкарнацію душ. Додатковим об’єднавчим чинником був страх перед скіфською загрозою, оскільки загони скіфських людоловів все частіше чинили набіги на землеробські села з метою захоплення рабів. В кінцевому результаті вожді новоутвореної мілоградської культури, в яку трансформувалась культура лебедівська, все-таки визнали верховенство скіфів. Щоправда, під час персько-скіфської війни вожді неврів відмовились допомагати скіфам і зайняли нейтральну позицію. Після поразки царя Дарія1 Неврида знову стала васалом царських скіфів.

Мілоградське господарство


Землі неврів охоплювали терени північної України, південної Білорусі та Брянської області Росії. Це був лісовий край, а теперішні Прип’ятські болота були тоді ще скупченням невеликих озер, озерець та боліт, які, можливо, видавались інформаторам Геродота одним великим озером. І тут справді водились дикі коні-тарпани. Тому полювання та рибальство були для неврів хоч і не головними, але дуже важливими зайняттями. Втім, основними формами господарства були землеробство та скотарство. Неври-мілоградці обробляли землю дерев’яними ралами, часом зі сталевими наральниками, сіяли жито, ячмінь та пшеницю. Розводили велику рогату худобу та свиней. Були поширені домашні промисли: бронзова та залізна металургія, ковальство, прядіння, ткацтво, гончарство. Люди мілоградської культури виготовляли характерний глиняний посуд з прямим, назовні відігнутим віночком і яйцеподібним або кулястим тулубом, орнаментовані заштрихованими трикутниками, зірочками, хрестиками та кружками. Частими є знахідки глиняних фігурок тварин. Інструменти та зброю виготовляють вже виключно з заліза, а бронза стає металом ювелірів з якого виливають браслети, персні, скроневі персні, сережки, фібули. І при цьому люди ще користувались кам’яними молотами та зернотерками.

Села, міста й цвинтарі мілоградців


Мілоградські поселення зводились на прибережних мисах річок, вододілах та невеликих пагорбах. Основні типи житла — землянки, напівземлянки та наземні стовпові споруди прямокутної чи круглої форми площею 12-16 м2 з лавою-лежанкою біля однієї зі стін. Обігрівались такі будівлі відкритими вогнищами в круглих і овальних ямах, розташованих між опорним стовпом та стіною. До житлових будинків добудовували господарчі будівлі, комори, майстерні та хліви, а поряд копали погреби для зберігання припасів. Поселення часом укріплювали з найменш захищених сторін валами, ровами та частоколами з бойовими платформами. Довкола таких фортець зазвичай формувались невеликі агломерації з кількох неукріплених сіл, мешканці яких, очевидно, у випадку небезпеки мали можливість разом з худобою переховуватись за стінами. Деякі фортеці розростались в міста, де селились ремісники й купці. Такі міста іноді складались з двох та більше дільниць, відокремлених одна від однієї валами й частоколами. Можливо такі квартали належали різним родам чи кланам племені. Біля кожної групи поселень на пагорбах було спільне кладовище. Після спалення тіла поза кладовищем, перепалені кістки скидали на дно ям, супроводжуючи їх похоронними дарами, які складались зі шматків глиняного посуду та зубів свійських тварин, рідше зброї чи коштовностей. Могили багатих та соціально значущих особистостей часто носили скіфські риси, супроводжувались багатими дарами й над ними насипались кургани. В таких могилах знаходять також вироби з бронзи та заліза центральноєвропейського та грецького походження, що свідчить про активну торгівлю з цими народами.

Історична доля неврів


Мілоградська культура з часом еволюціонувала в культуру ятвягів, західнобалтійського народу, складової частини формування майбутнього литовського етносу. До речі назва ріки Нарев, правої притоки Вісли, вірогідно є свідченням перебування тут народу неврів. А в Чортківському районі Тернопільській області є село Нивра.
Першовідкривачі культури:
російська археологиня Ольга Мєльніковская (⋆14.09.1921 — †15.04.2008) у 1950-х роках.
Епонімна пам’ятка:
село Мілоград Речицького району Гомельської області Білорусі.
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Боровне, Новостав (Волинська обл.), Олевськ, Магдин, Радовель (Житомирська обл.), Козаровичі, Хотянівка, Таценки, Плюти (Київська обл.), Балаховичі, Княгинине, Млинів, Мізоч, Рудня (Рівненська обл.), Жовідь, Смяч, Конятин, Дібровне, Конотоп, Ловинь, Пилипча, Седнів, Чернігів (Чернігівська обл.)
Експозиції артефактів:
Державний історичний музей (Государственный исторический музей) в Москві; Національний історичний музей Республіки Білорусь (Нацыянальны гістарычны музей Рэспублікі Беларусь) в Мінську; Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві; Рівненський обласний краєзнавчий музей; Чернігівський обласний історичний музей імені Василя Тарновського
Примітки:
Мілоградська культура з часом еволюціонувала в культуру західнобалтійського народу ятвягів, складової частини майбутнього литовського етносу.
виноски
1Дарія
(давньоперське Dārayavaʰuš,  ⋆550 – †486 роки до Різдва) відомий як Дарій Великий — перський правитель, який правив Перською імперією в період її територіального розквіту. Дарій зміцнив імперію, розділивши її на адміністративні провінції, якими керували сатрапи, організував єдину грошову систему, побудував дороги та запровадив стандартні системи вимірів.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.2.: Скіфо-сарматська та антична археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
І. Т. Черняков. Милоградська культура // Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2009. — ISBN 978-966-00-1028-1
Мілаградская культура // Беларусь: энцыклапедычны даведнік / Мн.: БелЭн, 1995. — ISBN 985-11-0026-9
Ступак Д. В. Милоградсько-Підгірцівська культура // Енциклопедія сучасної України / НАН України, НТШ. — К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001­–2023. — ISBN 966-02-2074-X.
Ерёменко В. Е. Археологическая карта милоградской культуры // Славяне. Этногенез и этническая история (междисциплинарные исследования). — Л.: Издательство Ленинградского Университета, 1989
Рассадин С. Е. // Милоградская культура: ареал, хронология, этнос. — г. Минск: изд. Институт истории НАН Беларуси, 2005 г. — 106 с. — ISBN 985-6769-02-7
Лошенков М. И. // Городища милоградской культуры на территории Беларуси» — г. Минск: изд. Минская фабрика цветной печати, 2011 г. — ISBN 978-985-454-575-2
Супрун А. Е., Введение в славянскую филологию, Минск 1989.
Історія міст і сіл Української РСР. Волинська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Житомирська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Київська область / Ф. М. Рудич (голова ред. колегії) та ін. — К.: Головна редакція УРЕ, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Ровенська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Чернігівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Kosman M., Historia Białorusi, Wrocław: Zakł. Nar. im. Ossolińskich, 1979, ISBN 83-04-00201-9
Marija Gimbutas The Balts. - Frederick A. Praeger, New York 1963
дивитись всі