Велика Скіфія

Скіфська археологічна культура

Російський поет Алєксандр Блок писав: Да, скифы мы, да, азиаты мы. С раскосыми и жадными глазами… Поети, звісно, можуть дозволяти собі певні … вільності, але ж не занадто. Ну не були скіфи азіатами, не мали розкосих очей. Та й жадібними були не більше за інших людей і великодушність зовсім не була їм чужою. То якими були ці володарі степових просторів, засновники Аріяни?

Роки існування:
800 до н.е. - 300 н.е.
Етнічний склад:
Скіфи
Антропологічний тип:
Динарський
Мова:
Іранська
Харчова база:
Кочове м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Західноіранський політеїзм
Похоронний обряд:
підкурганні тілопокладення в дерев’яних зрубах або в ямах перекритих колодами, витягнені на спині, з артефактами
Громадський устрій:
Родова патрилокальна елітарна громада
Політична організація:
Імперія
Ареал:
Вінницька, Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Київська, Кіровоградська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Черкаська області, Крим,
Походження:
Культура виникла близько 1 000 року до Р.Х. в степах між Азовським та Каспійським морями і близько 800 року до Р.Х. витіснили кіммерійців з північного Причорномор’я та заснувавши державу Велика Скіфія.
Історична доля:
еволюціонували в скіфсько-кримську культуру та асимільовані черняхівською культурою
Пектораль. Нагрудна прикраса скіфських царів.
Скити належали до зрубної спільноти, а отже предки їхні походили з праУкраїни і північне Причорномр’я зовсім не було для них чужиною. Кінні стрільці з луків вони перемогли кіммерійців їхньою ж тактикою і надовго стали головною мілітарною силою на сході Європи, створивши власну державу - Велику Скитію.

Скіфська держава: як усе починалось?


В радянській історіографії вважалось, що причорноморські скіфи були частиною єдиного великого скіфського народу, який заселяв євразійські степи, а, приблизно, в VII столітті до Різдва частина скіфів мігрувала в чорноморські степи з центральної Азії під тиском своїх одноплеменців зі сходу. В цьому є своя логіка, оскільки між кочовими народами Великого Степу1 ніколи не було миру. Однак насправді, все виглядає набагато складніше. Генетичні дані кажуть нам, що західні та східні скіфи виникли незалежно одні від одних, хоч і на основі спільного етнічного базису — ямної культури, а те, що їх об’єднувало, так звана скіфська тріада — зброя, унікальне кінське спорядження та звіриний стиль2 — є наслідком схожих умов життя та взаємних культурних запозичень. Було виявлено, що найбільш поширеною серед причорноморських скіфів була гаплогрупа R1a, тісно пов'язана з більш ранньою зрубною культурою (див. Зрубна культура) і споріднена з сучасними європейцями. І в цьому немає нічого дивного, оскільки люди зрубної культури ведуть своє походження від ямної культури (див. Ямна культура), ядро формування якої знаходилось в північному Причорномор’ї. Так що скіфи були тут автохтонами, населяючи східні степові регіони сучасної України. Звідси вони здійснювали грабіжницькі експедиції на Близький Схід, діставшись навіть до Палестини та Єгипту. В цих походах скіфи конкурували з своїми сусідами кіммерійцями (див Чорногрівська культура), вступаючи в спілку з ворожими до них країнами. Напруженість між скіфами та кіммерійцями закінчилась скіфсько-кіммерійською війною, в якій вірогідним союзником скіфів стала конфедерація племен та міст чорноліської культури. Війна закінчилась винищенням кіммерійської еліти та асиміляцією й частковим вигнанням так званого простого народу. В результаті постала Аріяна — арійська держава, що об’єднувала скіфів-кочовиків та землеробів чорноліської культури, яких Геродот називав скіфами-орачами.

Якими вони були?


Антропологічні реконструкції вказують, що скіфи були дуже високими кремезними людьми — середній зріст чоловіків перевищував 180 см — світлошкірими, русочубими та сіроокими. При цьому материнські лінії у скіфів різноманітні, що свідчить про часті шлюби чоловіків-скіфів з жінками іншого етнічного походження, але однорідність батьківських ліній вказує на те, що скіфське суспільство було суворо патріархальним. Мова скіфів належала до скіфської гілки іранських мов. Грецька назва скіфського народу виводиться від індоєвропейського кореня зі значенням стріляти — skuta. Інша грецька назва цього народу — сколоти — належить до того ж семантичного ряду — Σκόλοτοι - skula-ta - skuδa-ta - skuda-ta — лучники. Вірогідна самоназва скіфів звучала як Skuδa. Геродот переказує скіфську легенду про те, що три головні племені скіфів-кочовиків походили від трьох синів прабатька скіфів Таргітая3: Ліпоксая, Арпоксая і Колаксая. Від старшого брата Ліпоксая вели своє походження авхати, від Арпоксая — катіари, від наймолодшого Колаксая — панівний клан паралатів, так званих царських скіфів. Існує думка, що легенда про трьох братів ілюструє трифункційний склад ранніх індоєвропейських суспільств. В такому випадку авхати (іранське aṷhata — світлі або сяючі) — це стан священників, катіари (іранське kataarṷа — кочовики) — так званий простий народ, а паралати (іранське paradāta — призначені очолювати) — професійні воїни. Згідно з Геродотом в лівобережних степах жили ще й якісь скіфи-землероби на відміну від скіів-орачів (див. Скіфів-орачів культура), однак археологічними даними це не підтверджується. Люди, що жили тут були пастухами-кочовиками. Ймовірно, Геродот, записуючи зі слів свого інформатора Тімна4 відомості про скіфів, переплутав іранське слово gauvarga, себто шанувальники корів з грецьким словом georgoy — землероб. Цілком можливо, що саме цих кочових коровопасів греки зневажливо називали октоподами, тобто восьминогами, маючи на увазі, що більшість цих людей володіла хіба що вісьмома ногами пари биків, які тягали їх пересувні житла по степах.

Скіфська економіка


Економіка скіфів-кочовиків була змішаною. На початках в ній домінувало скотарство. Кочові скіфи випасали в степах стада коней, овець та, в значно меншій мірі, великої рогатої худоби. Більшість населення вела кочовий спосіб життя, пересуваючись в межах своїх кланових та племінних територій разом зі своїми табунами та отарами. Щоденною їжею кочовиків були молочні продукти на основі кобилячого та овечого молока і, часом, м’ясо та хліб. Хоча продуктивність тваринництва перевищувала продуктивність осілих сільськогосподарських громад, скотарська економіка потребувала додаткової сільськогосподарської продукції, і стабільні кочові конфедерації створювали симбіотичні союзи з осілими народами, отримуючи зерно в обмін на продукцію тваринництва та військовий захист. Втім, частину зерна скіфи-кочовики вирощували самостійно на полях поблизу своїх нечисленних сіл. Найчастіше сіяли улюблений злак усіх кочовиків — просо, а також ячмінь, пшеницю, овес та горох.

Українська ділянка Шовкового Шляху


Скіфські села були не тільки осередками землеробства. Вони поєднували в єдину мережу причорноморські відтинки Великого Шовкового Шляху5, який поєднував Грецію, Персію, Індію та Китай, а тому торгівля та ремесла також мали велике значення для скіфської економіки. Більшість цих торгово-ремісничих поселень розташована в зоні лісостепу і були великими укріпленими містами. Найважливішими серед них у Придніпров’ї є Трахтемирівське, Пастирське та Мотронинське городища у Черкаській області, а також величезне Більське городище, ідентифіковане як описане Геродотом місто Гелон, на Полтавщині та Немирівське городище на Вінниччині, Кам’янське на Запоріжжі. Кам’янське місто було політичним центром Скіфії, так званими Метрополем (себто матір’ю міст) за словами Геродота і служило резиденцією скіфських царів, а також місцем організованої металургійної та збройової промисловості. Торгове значення цих міст доводить знайдена тут значна кількість імпортних грецьких речей, що свідчить про тісні контакти з грецькими містами-колоніями Причорномор’я. До речі, частина городян Ольвії також була скіфського походження. На загал же, населення підпорядкованих скіфський державі міст складалось з місцевих мешканців, людей, що належали до культури скіфів-орачів, юхнівської (див. Юхнівська культура) та мілоградської (див. Мілоградська культура) й скіфських військових гарнізонів та адміністрації. Внаслідок такого симбіозу відбувалась культурна та лінгвістична трансфузія і в слов’янську мову, а відтак і в українську потрапило безліч іранських слів, якими ми користуємось і досі.

Війна, релігія та скіфське зілля


Численні знахідки зброї вказують на вкрай мілітаризоване суспільство. Кожен вільний скіф зобов’язаний був мати зброю та володіти військовими навичками навіть якщо основним його заняттям було скотарство чи ремесло. Однак, паралати все своє життя займались тільки й виключно військовою справою, постійно організовуючи військові експедиції за межі племінних територій для грабунку й захоплення рабів або беручи участь в міжусобних сутичках. Скіфи були відомі своїми навичками верхової їзди та використанням композитних луків, і їхня тактика ведення війни базувалась на кінній стрільбі з лука. При цьому скіфські вершники їздили верхи без стремен і сідел, управляючи конем в бою лише за допомогою власних ніг. Скіфська релігія була архаїчним різновидом дозороастрійської6 іранської релігії. У скіфів були професійні жерці, але невідомо, чи становили вони спадковий клас. Серед жерців була окрема група так званих енареїв, які поклонялися богині Аргімпасі та носили жіночий одяг. Використання канабісу для викликання трансу і ворожіння віщунами було характерною ознакою скіфської системи вірувань. В античному світі канабіс навіть називали скіфським зіллям.

Скіфський одяг


Костюм вважався одним з основних критеріїв ідентифікації скіфів. За Геродотом, скіфський чоловічий костюм складався зі шкіряних штанів, заправлених у чоботи, і відкритих тунік, часто з пишно орнаментованими поясами. Статусним елементом одягу був пояс, який виготовлявся зі шкіри, часто з металевими прикрасами й багато прикрашеними пряжками та обов’язково з великою кількістю шкіряних ремінців для застібання сагайдака-горита, меча-акинака, точильного каменю, батога й чаші. Чоловіки носили різноманітні м’які головні убори — конічні або округлі, схожі на фрігійські ковпаки. Скіфські жінки носили довгі вільні шати та шалі, часто багато прикрашені золотими чи бронзовими бляшками. Дуже популярним, хоча й дуже коштовним був шовк, який імпортували з далекого Китаю.

Скіфські кургани


Всього в Причорноморському степу виявлено понад три тисячі скіфських поховань, що значно перевищує кількість усіх поховань попередніх століть. Покійників скіфи хоронили в ґрунтових могилах, переважно за традиціями своїх попередників — зрубної культури, себто в спеціально приготованих могильних камерах, супроводжуючи поховання похоронними дарами, а часом і похоронними жертвами — кіньми та людьми. Над похованням насипали курган. Розміри могили, набір та багатство похоронних дарів і величина кургану безпосередньо залежали від статусу покійного. Деякі, так звані царські кургани, вражають своїми розмірами та пишністю інвентарю. Знатних людей обов’язково супроводжували в похованні коні та прислуга, однак, навіть в похованнях рядових скіфів нерідким був звичай насильницького умертвіння дружин небіжчиків.

Історична доля скіфів


Після вторгнення в Причорномор’я сарматів (див. Сарматська культура), більшу частину паралатів, себто скіфського воєнного стану, було фізично винищено і статус еліти перейшов до сарматської знаті. Проте невеликій частині паралатів вдалось знайти собі притулок у Криму та нижньому Подніпров’ї де вони заснували так зване Нове Скіфське царство або Малу Скіфію (див. Скіфсько-кримська культура). Материкові скіфи натомість поступово асимілювались з племенами скіфів-орачів, сарматів та фракійців, ставши одним з дуже важливих компонентів формування майбутньої української нації.
Першовідкривачі культури:
Французький меценат та археолог-аматор Поль Дюбрюкс (Paul Celestin Augustin Du Brux, ⋆1770 — †1835) в 1830 році.
Епонімна пам’ятка:
Культура названа на честь народу скіфів
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Григорівка, Томаківка, Покров, Олександропіль, Башмачка (Дніпропетровська обл.), Покровське, Сіверськ, Зелене Поле, Донецьк, Макіївка, Ясинувата, Амвросіївка, Сонцеве, Райгород (Донецька обл.), Велика Білозерка, Велика Знам'янка, Балки, Мелітополь (Запорізька обл.), Мар’янівка (Київська обл.), Копані, Велика Виска, Миртоноша (Кіровоградська обл.), Каштанівка, Томашівка, Куль-Оба, Сімферополь, Уютне, Журавлі (Крим), Довжанськ, Лутугине, Білокуракине, Новодеркул (Луганська обл.), Басівка, Великі Будки, Пустовійтівка (Сумська обл.), Нижні Сірогози, Золота Балка (Херсонська обл.), Жаботин, Кумейки, Рижанівка (Черкаська обл.)
Експозиції артефактів:
Державний Ермітаж (Государственный Эрмитаж) в Санкт-Петербурзі; Державний історичний музей (Государственный исторический музей) в Москві; Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві; Музей історичних коштовностей України в Києві; Черкаський археологічний музей Середньої Наддніпрянщини; Запорізький обласний краєзнавчий музей; Донецький обласний краєзнавчий музей; Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д. І. Яворницького; Музей археології Криму в Сімферополі; Керченський історико-археологічний музей; Феодосійський музей старожитностей; Одеський археологічний музей НАН України Миколаївський обласний краєзнавчий музей; Музей археології ХНУ імені В. Н. Каразіна; Херсонський краєзнавчий музей
Примітки:
Материкові скіфи поступово асимілювались з племенами скіфів-орачів, сарматів та фракійців, ставши одним з дуже важливих компонентів формування черняхівсько-київської культури.
виноски
1Великий Степ
або Євразійський степ — величезний степовий екорегіон Євразії, який простягається на 8 000 кілометрів через Угорщину, Болгарію, Румунію, Молдову, Україну, південну Росію, Сибір, Казахстан, Сіньцзян, Монголію та Північно-Східний Китай. З часів палеоліту степовий міст з’єднував Центральну Європу з східно та південною Азією та Південну Азію економічно, політично та культурно через сухопутні торгові шляхи.
2Звіриний стиль
Мистецький стиль, поширений у ранньому залізному віці від Китаю до Північної Європи, а також у варварському мистецтві періоду переселення народів, якому властивий акцент на тваринних мотивах. Зооморфний стиль використовувався для оздоблення дрібних предметів воїнами-скотарями, в основі господарства яких було розведення та скотарство, доповнене торгівлею та грабіжництвом.
3Таргітай
В скіфській міфології вважався богом та предком скіфів і першим царем. Грецька назва Таргітаос (Ταργιταος) є еллінізованою формою скіфської назви Даргатава, що означає той, могутність якого далекосяжна. Арійське kshatr-hshatr-hshahr –ксай, яке пізніше стало основою для нашого слова цар і означало володаря, чітко звучить в кінцівці імені кожного з Таргитаєвих синів - Ліпоксай, Арпоксай, Колоксай. Тому імена синів Таргітая можна тлумачити наступним чином: Колоксай — володар кола, спільноти, всеволод; Ліпоксай — володар сяючих або мислячих; Арпоксай — володар вправних або вмілих.
4Тімн
(Τύμνεω, жив у V столітті до Різдва - згідно з Геродотом опікун скіфського царя Аріапіфа, який повідомив Геродоту деякі відомості про Скіфію.
5Великий Шовковий Шлях
мережа євразійських торговельних шляхів, яка діяла з кінця IV століття Різдва до середини XV століття нашої ери. Охоплюючи понад 6400 кілометрів, мережа відігравала центральну роль в економічній, культурній, політичній та релігійній взаємодії між Сходом й Заходом. Шовковий шлях отримав свою назву від дуже прибуткової торгівлі шовковими тканинами , які вироблялися майже виключно в Китаї.
6Зороастризм
одна з найдавніших релігій світу, започаткована в одкровеннях пророка Спітами Заратустри (іранське Zaraθuštra), отриманим від бога Ахура Мазди. В основі вчення Заратустри — вільний моральний вибір людиною благих думок, благих слів та благих вчинків. В античності й ранньому середньовіччі зороастризм був розповсюджений переважно в Ірані.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.2.: Скіфо-сарматська та антична археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Ольговський С. Я. Скіфи // Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2012. — ISBN 978-966-00-1290-5
Геродот з Галікарнасу. Опис Скитії (переклад Коструби Т., передмова Домбровського О.). Л., 1937
Домбровський О. Геродотова Скитія / Український історик, 1987, № 01-04; 1988, № 01-04
Гавриленко О. А..Основні риси права скіфських ранньодержавних утворень // Часопис Київського університету права. — 2007. — № 1
Мозолевський Б. М., Скіфський степ. — К.: Наукова думка, 1983
Мозолевський Б. М., Синтез скіфо-античної думки. До інтерпретації пекторалі з Товстої Могили // Всесвіт. — 1978.
Петров В. Скіфи: Мова і етнос. К., 1968
Скіфи на території України // Семчишин М. Тисяча років української культури. К., 1993
Граков Б., Скіфи. К., 1947
Бессонова С. С. Религиозные представления скифов. Киев, 1983 (рос)
Ильинская В. Скифы Днепровского лесостепного Левобережья. К., 1968 (рос)
Мурзин В. Ю. Каменные стражи Украины // Мелітопольський краєзнавчий журнал, 2018, № 11 (рос)
Мурзин В. Ю. Города на колёсах // Мелітопольський краєзнавчий журнал, 2018, № 12 (рос)
Тереножкин А. Лесостепные культури скифского времени. М., 1962 (рос)
Киммерийцы и скифы Степного Побужья (ІХ—ІІІ вв. до н. э.): [монография] / Ю. С. Гребенников; НАН України, Ін-т археології. — Николаев: [б. и.], 2008. — ISBN 978-966-02-4403-0 (рос)
Киммерийцы и скифы Степного Крыма (подкурганные погребения Степного Крыма начала железного века). В. А. Колотухин; НАН Украины, Крым. фил. Ин-та археологии. – Симф.: Сонат, 2000. ISBN 966-7347-37-0 (рос)
Артамонов М. Киммерийцы и скифы. Л., 1974
Історія міст і сіл Української РСР: Вінницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Дніпропетровська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Донецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Запорізька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Івано-Франківська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР
Історія міст і сіл Української РСР. Київська область / Ф. М. Рудич (голова ред. колегії) та ін. — К.: Головна редакція УРЕ, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Кіровоградська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Кримська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Луганська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Одеська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Полтавська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Сумська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Тернопільська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Харківська область. — К: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1966
Історія міст і сіл Української РСР. Херсонська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Черкаська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Anthony David W. (2007). The Horse, the Wheel, and Language How Bronze-Age Riders from the Eurasian Steppes Shaped the Modern World. Princeton, United States; Oxford, United Kingdom: Princeton University Press. ISBN 978-0-691-14818-2
Cernenko, E. V. (2012). The Scythians 700–300 BC. Bloomsbury Publishing. ISBN 978-1-78096-773-8.
Jacobson, Esther (1995). The Art of the Scythians: The Interpenetration of Cultures at the Edge of the Hellenic World. Handbuch der Orientalistik. Leiden, Netherlands: Brill Publishers. ISBN 978-9-004-09856-5.
Mallory, J. P. (1991). The Iranians. In Search of the Indo-Europeans: Language Archeology and Myth. Thames & Hudson.
Zbigniew Bukowski, Krzysztof Dąbrowski, Śladami kultur azjatyckich. Od Jerycha do Pomostu Beringa, LSW, Warszawa 1978
дивитись всі