Маленька країна багатих людей

Висоцька археологічна культура

16 липня 1878 року в селі Михалків на Тернопільщині було знайдено скарб. А через 19 років майже на тому ж місці ще один, який явним чином доповнював попередню. Загалом же скарб важив 7 кг. Серед речей у скарбі були діадеми з золотої бляхи (настільки вишукані, що їх називали коронами перських царів), багато фібул, кілька браслетів, круглих блях, ґудзиків, золоті зображення вовків, чотири золоті чаші, коштовні руків'я кинджалів, сувій золотого дроту і злиток золота, понад 2 000 золотих намистин. Ми можемо здогадуватись звідки цей скарб взявся біля Михалкова, але далеко загадковішим є те, куди він подівся потім?

Роки існування:
1 100 - 650 до н.е.
Етнічний склад:
Слов’яни
Антропологічний тип:
Динарський
Мова:
Слов’янська
Харчова база:
Перелогове землеробство та відгінне м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Раннє слов'янське язичництво
Похоронний обряд:
безкурганні тілопокладення витягнуті на спині з артефактами. Іноді кремація
Громадський устрій:
Родова патрилокальна елітарна громада
Політична організація:
Союз вождівств
Ареал:
Львівська, Тернопільська області
Походження:
Культура виникла на теренах Тернопільської та, частково, Львівської областей внаслідок еволюції ізольованої групи племен лужицької культури під впливом культури Ноа.
Історична доля:
Асимільована культурою скіфів-орачів.
Золоті наручні браслети воїна висоцької культури.
Висоцька культура займала невелику територію, однак її творці довго зберігали власну ідентичність близьку до лужицької. Не виключено, що знаходились вони під протекторатом Кіммерії і допомагали кіммерійцям здійснювати грабіжницькі напади, про що міг би свідчити знаменитий Михалківський скарб.

Кіммерійський протекторат



Висоцька культура територіально є однією з найменших європейських культур ранньої залізної доби. Вона займала невеликий простір нинішньої Тернопільської області та східної частини Львівської у верхів'ях Західного Бугу і її населення було генетично пов’язане з людністю лужицької культури (див. Лужицька культура). З цього випливає, що височани були слов’янами, але чимсь відрізнялись від інших слов’янських племен, які жили по-сусідству. Вони якимсь чином примудрились не дати себе поглинути могутнім сусідам — слов’янам-чорнолісцям (див. Чорноліська культура) та фракійцям-агатірсам (див. Ґава-голіградськаї культура) та ще й були доволі-таки заможними людьми. Ймовірно, висоцькі вожді змогли домовитись з войовничими кіммерійцями (див. Чорногорівська культура) про, свого роду, протекторат, надавши їм право чинити з своїх земель грабіжницькі виправи на землі агатірсів. Цим пояснюються часті знахідки кіммерійської зброї та елементів кінської упряжі на висоцьких землях. Вірогідно, знаменитий михалківськй скарб був здобиччю котроїсь з кіммерійських грабіжницьких ватаг, яка грабувала землі агатірсів (а золоті вироби явно були виготовлені тамтешніми майстрами) і у якої щось пішло не так. Судячи з того, що грабіжники не повернулись за своїм багатством (а це справді було величезне багатство) і нікому не переказали інформацію про його місцезнаходження щось пішло дуже навіть не так.

Господарство висоцької культури



Височани були землеробами й пастухами. Вони обробляли землю з допомогою рала, сіяли пшеницю, жито, ячмінь, льон та коноплі, розводили велику рогату худобу, овець, кіз свиней і коней. Люди висоцької культури ще дуже часто використовували камінь для виготовлення знарядь. З кременю робили клинчасті сокири з просвердленими отворами, кулясті булави, відмінно обшліфовані бойові молоти. Зустрічаються кремінні наконечники з гарною ретушшю, їх ще достатньо багато. Попри це відомі залізні й бронзові знаряддя праці — ковадла, плоскі залізні сокирки з бічними виступами, які могли служити теслами й навіть мотиками, бронзові витягнуті сокири, литі долота. Ножі із заліза зі злегка вигнутою спинкою й вузьким її хвостиком досить близько нагадують чорноліські та ґава-голіградські взірці, що може свідчити про те, що майстри, котрі їх виготовляли не були корінними височанами, а мігрували сюди (або були полоненими?) з сусідніх земель. Знайдено як бронзові серпи з пластинчастими хвостиками, так і кремінні серпи у вигляді вигнутих ножів. Кухонна кераміка висоцької культури - груба, лощена, частина її має ребро, розташоване завжди ближче до дна. Ці посудини представлені в основному двома формами: або із широким прямим устям, або з помітно відігнутим краєм. У посудин обох типів дуже невелике денце. Зрідка такі посудини оснащено однієї ручкою. Доволі багато столового посуду у формі квітки тюльпана, які були дуже характерними для тшинецько-комарівської культури. Декоративні мотиви посуду – сітки діагональних та вертикальних ліній зиґзаґами та густі наколи. Серед горщиків є досить багато мініатюрних, які, мабуть, служили якимсь ритуальним цілям, так само як фігурки птахів, глиняні дзвіночки та брязкальця. Прикраси з бронзи та золота носили не тільки жінки, але й чоловіки. Очевидно ці речі були престижними, статусними речами. До них у першу чергу належали масивні або дуті нагрудні гривні, часто орнаментовані поперечними та поздовжніми лініями та зиґзаґами й нагрудні защіпки-фібули для плащів. Популярними були гладкі незамкнуті скроневі кільця, шпильки скіфського типу з широкими капелюшками й тонким спіральним стрижнем.

Села й цвинтарі



Неукріплені поселення розташовувались на підвищеннях серед лук, на прирічкових дюнах і над заводями. Житлами служили напівземлянки з вогнищами, які горіли на підлозі в невеликих заглибленнях. Часом в землянках ставили глиняні печі на каркасі з пруття. На подвір’ях знаходились господарчі будівлі — повітки, комори, хлівці та майстерні. Іноді майстерні були спеціалізованими — ливарними або гончарними. Деякі господарські ями були справжніми льохами зі східцями та дверми. Для цвинтарів височани вибирали пагорби, поблизу від сіл, чомусь посеред заболоченої місцевості. Можливо в такий спосіб вони намагались захистити могили своїх предків. Померлих ховали у неглибоких ямах, кістяки в випрямленому положенні, хоча траплялись і скорчені. Рідше трапляються трупоспалення, коли попіл похованого клали прямо в могилу, рідше зсипали в спеціальну глиняну урну, що, можливо, свідчило про фракійське походження небіжчиків. Могильні ями йшли рядами в широтному напрямку по лінії схід-захід. На пізнішому етапі існування висоцької культури, очевидно, під впливом скіфів, над могилами стали насипати кургани.

… і померли в один день



Досить часто зустрічаються парні поховання, де звичайно були одночасно поховані чоловік і жінка. Руки їх іноді бувають складені разом, а в деяких випадках померлі наче лежать в обіймах один одного. За оцінкою патологоанатомів укласти вже неживі тіла в такі обійми неможливо, тому найбільш ймовірно, що, згідно з тогочасними ритуалами та звичаями жінка добровільно погоджувалась супроводжувати свого чоловіка в потойбічне існування та приймаючи для цього отруту. Траплялись і нечисленні сімейні поховання, коли в одній ямі були поховані разом дорослі разом з дітьми. Звичай умертвіння жінок разом з чоловіками існував у багатьох індоєвропейських народів, що свідчило про особливий статус чоловіків у висоцьких племен. У пізніх похованнях висоцької культури неодноразово зустрічаються скіфські бронзові наконечники стріл.

Історична доля висоцької культури



Висоцька культура зникла в скіфські часи у зв’язку з просуванням на захід землеробських лісостепових племен скіфів-орачів (див. Культура скіфів-орачів), які асимілювали висоцьке населення.
Першовідкривачі культури:
український історик Ізидор Шараневич (⋆16.02.1829 — †04.12.1901).
Епонімна пам’ятка:
село Висоцько Вижне Золочівського району Львівської області
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Броди, Висоцько, Ріпнів, Почапи, Красне (Львівська обл.), Івання, Старий Почаїв, Кобилля, Михалків (Тернопільська обл.)
Експозиції артефактів:
Музей природознавства (Naturhistorisches Museum) у Відні; Археологічний музей Інституту археології НАНУ у Києві; Львівський історичний музей; Тернопільський краєзнавчий музей
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.2.: Скіфо-сарматська та антична археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Населення лісостепу України за Кімерійської доби (X — початок VII ст. до н. е.) // Давня історія України, т. 2. Скіфо-антична доба.— К., Наукова думка, 1978.
С. А. Скорий. Висоцька культура // Енциклопедія історії України у 10 т. Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2003. — ISBN 966-00-0734-5.
М. С. Бандрівський. Висоцька культура // Енциклопедія сучасної України / НАН України, НТШ. — К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001­–2023. — ISBN 966-02-2074-X.
Бандрівський М., Висоцька культура і її східні зв'язки // На пошану Софії Станіславівни Березанської: Зб. наук. пр. К., 2005
Крушельницька Л., Північне Прикарпаття i Західна Волинь за доби раннього заліза. К., 1976
Крушельницька Л., Взаємозв'язки населення Прикарпаття i Волині з племенами Східної i Центральної Європи. К., 1985
Канивец В. И. Вопросы хронологии высоцкой культуры. // «Краткие сообщения института археологии АН СССР», 1955, №4.
Граков Б. Н. Ранний железный век. М.: Издательство Московского университета, 1977.
Tadeusz Sulimirski: Kultura wysocka, 1931
Історія міст і сіл Української РСР. Львівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Тернопільська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
дивитись всі