Згинули як обри

Аварська археологічна культура

Нестор-літописець розповідає своїм читачам драматичну історію про те, як страшні степові завойовники, котрих Нестор називає обрами, підкорили собі слов’ян-дулібів та знущались над ними, запрягаючи слов’янських жінок до возів і подорожуючи цими дивними екіпажами. Але схоже на те, що Нестерова оповідь це ніщо інше, як спроба вчергове переписати історію та приховати правду. А правда полягала якраз в тому, що авари були союзниками дулібів у війні проти антів та інших народів. І були ними доти, доки за словами літописця, Бог винищив їх, і померли всі, й не залишилося жодного обрина.

Роки існування:
568 - 800 н.е.
Етнічний склад:
Тюрки-огури
Антропологічний тип:
Уральський
Мова:
Аварська
Харчова база:
Кочове м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Сучасне лівопівкульне, вербальне, логічне
Релігійні переконання:
Шаманізм
Похоронний обряд:
безкурганні тілопокладення, витягнуті на спині з артефактами. Чоловіків хоронили з конем та повним озброєнням
Громадський устрій:
Родова патрилокальна елітарна громада
Політична організація:
Монархія
Ареал:
Закарпатська, Дніпропетровська, Полтавська, Сумська, Херсонська, Черкаська області, Крим
Походження:
Аварську еліту пов’язують з народністю жужанів, яка склалась у східній Монголії та Маньчжурії близько 400 року. Відкочували на захід, приєднуючи до себе окремі кочові групи, переважно тюркського похлдження. На території сучасної України з’явилась у 558 році,
Історична доля:
участь в етногенезі сучасних словаків та угорців
Статусна золота поясна пряжка аварського воїна.
Авари, були тюрками, хоча еліта їхня мала монголоїдні риси. Разом зі своїми слов’янськими спільниками вони створили в долині Тиси могутню державу. І хоча літописець вважає, що обри (себто авари) згинули без сліду, їх кров тече у жилах сучасних словаків, а почасти й закарпатських українців.

Походження аварів


Найдавніша чітка згадка про аварів походить з 463 року, і тоді цей народ кочував десь у прикаспійських степах. Етнонім авари вірогідно не є самоназвою і походить від тюркського кореня avare зі значенням повставати, руйнувати, блукати. Генетичні дослідження свідчать, що авари були північно-східним азійським народом, можливо тунгуського походження. Натомість археологічні дані вказують, що монголоїдами була тільки еліта аварського суспільства, оскільки в багатих похованнях знаходяться залишки людей типово монголоїдного типу, а в похованнях простих людей монголоїдні риси ледь простежуються, а часто й зовсім відсутні. Схоже на те, що панівний клас аварів був замкненою кастою, яка зберегла чистоту крові предків, в той час, як пересічні авари змішувалися з іншими народами. Мова, якою розмовляли авари, невідома, однак судячи з тих аварських слів, які дійшли до нас в латинській транскрипції, могла належати до тюркської мовної групи. У 557 році авари надіслали до Константинополя своїх послів, імовірно, з Північного Кавказу і домовились за гроші воювати на боці Візантії, виконуючи, переважно, поліцейські функції, як було сказано в умові підпорядкувати некеровані роди.

Однак дуже скоро, бо вже у 562 році авари роздумали допомагати Візантії, вирішивши, що грабувати візантійські землі буде більш прибутковим заняттям. Вірогідно, саме тоді авари ввійшли в контакт зі Словенським племінним союзом (див. Празько-корчацька культура), котрий також грабував землі північних Балкан, що тоді належали Візантії. З провідним племенем цього союзу, а саме з дулібами, авари уклали умову. Виконуючи цю умову, авари в 560 році вогнем та мечем пройшлись по землях антів, союзників Візантії. Врешті-решт, близько 580 року аварський каган Баян1 підкорив собі більшість слов'янських, булгарських і германських племен, що жили в колишній римській провінції Паннонії (див. Провінційна римська культура) та Карпатському регіоні, здійснюючи звідси набіги на балканські території Візантії. Близько 600 року авари створили власну імперію на теренах сучасних Угорщини, Словаччини та Австрії і впродовж 30 років з перемінним успіхом грабували Візантію та воювали зі своїми сусідами.

Господарство аварів


Основним заняттям аварів було кочове відгінне скотарство — коні, вівці та, в невеликій кількості, велика рогата худоба. Через те, що економічно авари залежали від підкорених ними землеробських народів, грабунок сусідів мав важливе значення в господарстві. Попри це, авари мали власних ремісників, в основному металургів та зброярів, які забезпечували аварських воїнів зброєю — вигнутими шаблями, латами, шоломами, наконечниками стріл та списів, елементами кінської упряжі. Також в похованнях аварських воїнів знайдено численні прикраси, особливо накладні бляхи та пряжки ременів з геометричним рослинним та зооморфним візерунком. Отримуючи як данину монети, авари нашивали їх на одяг або використовували, як підвіски для намист. Основу військової сили аварського каганату складала панцирна кіннота, підтримана кінними стрільцями. Наявність залізних стремен надавала вершникам масу переваг — можна було стріляти з потужного далекобійного лука і рубати противника довгим, прямим, заточеним з одного боку палашем2.

Релігія та поховання


Авари були тенгріанцями. Своїх небіжчиків вони ховали у ямах, укладаючи їх навзнак, з витягнутими уздовж тулуба руками. Прості воїни отримували скромні поховальні дари, такі як ніж, горщик, пряжку від пояса і дрібні прикраси. У багаті поховання клали кості коня і збрую, а також шаблю з поясом, який, очевидно, був предметом престижу. Найзаможнішим клали до могили тушу цілого коня, пояс, прикрашений золотом або сріблом, шаблю, лук зі стрілами, і частину вівці.

Історична доля аварів


У 630-х роках Само3, правитель слов'янської держави, відомої як королівство Само, завдав аварам кілька важких поразок. Аварська імперія зменшилась вдвічі, однак аваро-словенський союз не розпався і навіть завоював нові землі в басейні середнього Дунаю. В середовищі аварів дуже популярними були шлюби між аварськими воїнами та слов’янськими жінками, викликані, ймовірно, тим, що аварська орда, яка прийшла в Європу складалась майже виключно з чоловіків-воїнів. Таким чином, в кожному новому поколінні аварів слов’янських генів, а разом з ними й слов'янських звичаїв та традицій ставало все більше.

У VII столітті з’являється змішана слов’яно-аварська матеріальна культура, що свідчить про своєрідний симбіоз між аварськими кочівниками-воїнами та слов’янськими селянами. Очевидно, принаймні деякі з лідерів слов’янських племен стали частиною аварської аристократії, а слов’янська мова — спільною мовою Аварського каганату. Таке становище зберігалось до 788 року, коли авари зазнали нищівної поразки від франків4, а у 829 році болгари захопили решту аварських земель. Після 871 році назва аварів більше не згадується хроністами. Нащадки аварів, які пережили угорське завоювання у 890-х роках, ймовірно, були поглинені угорським і, частково, слов’янським населенням.
Епонімна пам’ятка:
Від назви літописного народу
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Берегове, Мукачеве, Ужгород (Закарпатська обл.), Майорка, Олексіївка (Дніпропетровська обл.), Акшейх (Крим), Лазірки (Полтавська обл.), Василівка (Херсонська обл.)
Експозиції артефактів:
Природничо-історичний музей (Naturhistorisches Museum) у Відні; Словацький національний музей (Slovenské národné múzeum) в Братиславі; Угорський національний музей (Magyar Nemzeti Múzeum) в Будапешті; Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві; Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Тиводара Легоцького в Ужгороді; Дніпропетровський національний історичний музей імені Дмитра Яворницького
Примітки:
Паннонських аварів (за назвою території, де вони оселилися) слід відрізняти відрізняти від аварів Кавказу, окремого народу, з яким паннонські авари не мали жодних зв’язків.
виноски
1Баян
(⋆? — †?) Перший каган Аварського каганату між 562 і 602 роками. Баян розглядав рівнину, на південь від Нижнього Дунаю, як свою обітовану землю, але візантійці були непохитні і не дозволяли аварам переходити ріку. У 563 році Баян провів свою орду в обхід Карпат і спробував проникнути до Візантії з північного заходу. Зазнавши поразки від франків та, згодом, від візантійців, авари опинились в критичній ситуації і тільки завдяки дипломатичним талантам Баяна, який зумів пересварити всіх своїх супротивників та укласти спілку з словенами, авари змогли вижити, хоча й втратили більшу частину жінок та дітей.
2Палаш
(від турецького pala — меч, кинджал) — рублячо-колюча холодна зброя з довгим прямим лезом з півторабічним заго́стрюванням (рідше двосічним або однолезовим) розширеним до кінця зі складним руків'ям. Перехідна форма від меча до шаблі.
3Само
(Samo, ⋆600 — †658 ) франкський купець, який заснував політичний союз слов’янських племен, відомий як Королівство Само. Археологічні знахідки показують, що королівство знаходилось на території сучасної Моравії, Нижньої Австрії та Словаччини. Правив, починаючи з 623 року аж до своєї смерті в 658. Найвідомішою подією в кар’єрі Само була його перемога над франкською королівською армією у 631 році.
4Франки
(Franci або gens Francorum ) — група германських народів , чия назва вперше згадується в римських джерелах ІІІ століття і пов’язана з племенами, що жили між Нижнім Рейном і річкою Емс. Пізніше цей термін було перенесено на романізовану германську династію, яка, зрештою, встановила свою владу над багатьма іншими постримськими королівствами та германськими народами між Луарою та Рейном. Починаючи з Карла Великого у 800 році, католицька церква визнавала франкських правителів спадкоємцями правителів Західної Римської імперії.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т. Т.3. Ранньослов'янський та давньоруський періоди. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Лавренюк В. Авари (обри) // Тернопільський енциклопедичний словник — Тернопіль: Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — ISBN 966-528-197-6.
Археологічні пам'ятки Закарпаття : конспект лекцій / Е. А. Балагурі, відп. за вип. К. І. Гурницький; МВ і ССО УРСР, Ужгород. держ. ун-т. – Ужгород, 1971
Эрдейи И. Исчезнувшие народы. Авары // Журнал «Природа». — 1980. — № 11
Історія міст і сіл Української РСР. Дніпропетровська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Закарпатська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР
Історія міст і сіл Української РСР. Кримська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971Історія міст і сіл Української РСР. Полтавська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Сумська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Херсонська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Черкаська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Pritsak, Omeljan. The Slavs and the Avars. — Spoleto, 1982.
Jerzy Pizyda, Wojna awarska. Testimonia najdawniejszych dziejów Słowian. Pisarze z V–X wieku, wyd. i przeł. Alina Brzóstkowska i Wincenty Swoboda, Ossolineum 1989
Wojciech Szymański, E. Dąbrowska: Awarzy. Węgrzy. Wrocław: Ossolineum, 1979. ISBN 83-04-00246-9
дивитись всі