Булгари

Перещепинська археологічна культура

Болгари, македонці, татари, гагаузи, башкири, чуваші, карачаївці, балкарці, ногайці … Що спільного між усіма цими народами? Адже живуть вони в різних кінцях Європи, розмовляють різними мовами та вірять у різних богів? А спільним є походження. Їх предками були кочові племена, відомі історії як древні булгари.

Роки існування:
450 - 700 н.е.
Етнічний склад:
Тюрки-булгари
Антропологічний тип:
Уральський
Мова:
Булгарська
Харчова база:
Кочове м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Сучасне лівопівкульне, вербальне, логічне
Релігійні переконання:
Тенгріанство
Похоронний обряд:
безкурганні тілопокладення в ґрунтових ямах або гробницях, витягнені на спині з артефактами
Громадський устрій:
Родова патрилокальна елітарна громада
Політична організація:
Монархія
Ареал:
Донецька, Запорізька, Київська, Миколаївська, Полтавська, Крим, Харківська, Херсонська
Походження:
Вірогідно, культура виникла близько 100 року як частина огузького масиву племен у верхів'ях Амудар'ї між горами Гіндукуш та Памір.
Історична доля:
Частина булгарів разом з сарматами-аланами започаткували салтівську культуру.
Золотий ритон з Перещепинського скарбу.
Перещепинська культура належала булгарам - першому тюркомовному народу який з’явився на теренах України можливо як союзник військ Атили у війні проти готів. На Полтавщині вони похоронили свого хана Кубрата, а потім розійшлись трьома шляхами – на захід, на південь та на схід.

Походження булгарів


Ймовірно, етнічна назва булгарів не була самоназвою, а прозвиськом, даним цим людям іншими тюркськими народами, оскільки пратюркський корінь bulğa означало щось, на кшталт бунтувати, підбурювати, порушувати спокій. Булгари, тюркські кочові племена центральноазійського походження, упродовж перших століть нашої ери повільно мігрували з Центральної Азії на захід, асимілюючи дрібніші племінні групи іранського та угро-фінського походження і, десь в середині IV століття опинились у Середньому Поволжі. Перша згадка про булгарів з’являється в анонімному латинському хронографі 354 року, де в списку племен і народностей Причорномор'я на останньому місці були вписані вулгари (Vulgares). Вірогідно, саме тоді відбулись перші контакти булгарських племен з людьми черняхівсько-київської (див. Черняхівсько-київська культура) та готської вельбарзької (див. Вельбарзька культура) культур. Вірогідно також, що частина булгарських племен взяла участь в війні імперії унів проти готів, а згодом і в походах до Східної та Західної Римських Імперій. Після розпаду унської імперії частина булгарської орди залишилась на землях лівобережної України. Найбільшими болгарськими племенами були кутригури та утигури (або оногури). В антропологічному плані булгари являли собою європеоїдів з невеликою домішкою монгольських рис. Розмовляли тюркською мовою.

Господарство булгарів


Основою булгарської економіки, як і у багатьох кочовиків, були кочове вівчарство й конярство та грабіжницькі набіги. Їли переважно м’ясо та молочні продукти. Із зернових культур, завдяки своїй невибагливості, було поширене просо. В кожному роді були свої ремісники, найчастіше ковалі та ювеліри, які виготовляли побутові речі та прикраси з заліза, бронзи, срібла й золота. Кочовий побут сприяв поширенню металевого посуду — таць, кумганів, келихів та чаш. Глиняного посуду було небагато, його виготовляли недбало і використовували найчастіше для похоронних ритуалів. Натомість особливою пошаною користувались майстри-зброярі, які виготовляли доволі складні технологічно речі — бойові сокири, палаші, шаблі, наконечники стріл та списів, лати, кольчуги й шоломи. Житла булгар являли собою круглі в плані юрти на колесах, з вогнищем, розташованим у центрі житла. Як одяг використовували сорочки, каптани, башлики й чоботи.

Тенгріанство


Традиційно вважається, що релігією булгарів було тенгріанство1, яке, очевидно, допускало різні шаманські практики. Певні археологічні знахідки вказують на сліди у булгар зороастризму (див. Культура скіфів-кочовиків). Тотемними тваринами вважались коні білої масті, орли й собаки. Булгари практикували ямні поховання — тіла клали на спину в неглибоких прямокутних ямах у витягнутому положенні, головою на північ або захід. Похоронні дари, які супроводжували рядових громадян, були скромними глиняний горщик з кумисом і трохи м'яса. Коні й озброєння зустрічались тільки в похованнях знаті. Характерною рисою булгарських звичаїв була штучна деформація черепів, - звичай, який практикувався у багатьох кочових народів євразійських степів ще з часів ямної культури (див. Ямна культура). На деяких похованнях дунайських болгар до вісімдесяти відсотків черепів носять сліди штучного видовження, що ріднило болгарські звичаї зі звичаями причорноморських сарматів.

Історична доля булгарів


Після розпаду імперії Аттіли булгарське плем’я утигурів розселились на північному узбережжі Азовського моря і на Тамані. Кутригури просунулись західніше в степи між вигином нижнього Дніпра та Азовським морем, контролюючи у тому числі й степовий Крим. В союзі з іншими племенами, в тому числі й слов’янськими, булгари грабували околиці Східної Римської Імперії або, навпаки, наймались на службу до імперії. Час від часу велись внутрішні війни між кутригурами та утигурами, а також сутички з іншими кочовиками, зокрема мадярами (див. Суботцівська культура) та аварами (див. Аварська культура).

У 632 році булгарські племена під проводом хана Кубрата2 об’єднались в племінний союз під назвою Велика Булгарія. Як вважається, поховано Кубрата саме біля села Мала Перещепина, де знайдено перещепинський скарб3, який, можливо, був супровідним похоронним даром гробниці хана Кубрата. Після смерті Кубрата, близько 665 року, Велика Болгарія розпалась. Старший син Кубрата — Батбаян4 залишився в Приазов'ї та став данником хозар. Інший син — Котраг, мабуть, в такому ж статусі, переселився на правобережжя Дону. Ще двоє синів Кубрата — Кувер5 і Альцек6 пішли в Паннонію (див. Провінційна римська культура) до аварів. Останній з синів Кубрата — Аспарух7 під тиском хазарів пішов зі своїми людьми на Дунай, де булгари підпорядкували собі місцеве слов'янське населення (при цьому перейнявши слов’янську мову) і поклали початок сучасної Болгарії. Наприкінці VIII століття декілька булгарських кланів відкочували на середню Волгу і перейшли до осілого способу життя, створивши державу Волзьку Булгарію8.

Нащадками волзьких булгар, у формуванні яких взяли участь ряд інших тюркських і угро-фінських племен, є сучасні чуваші та казанські татари. Натомість та частина булгар, що залишилась в причорноморських степах, які у середньовічних джерелах відомі як чорні булгари9, влились до складу салтівської культури (див. Салтівська культура) і вплинули, таким чином, на етногенез українського населення середньої Наддніпрянщини.
Першовідкривачі культури:
німецький археолог Йоахим Вернер (Werner Joachim, ⋆23.12.1909 — †09.01.1994) в 1984 році
Епонімна пам’ятка:
село Мала Перещепина Полтавської області
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Мала Тернівка, Токмак (Запоріжька обл.), Бурлюк, Тамак (Крим), Нова Одеса (Миколаївська обл.), Соломахівка, Мала Перещепина (Полтавська обл.), Суханове, Сиваська (Херсонська обл.)
Експозиції артефактів:
Національний музей історії Молдови (Muzeul Național de Istorie a Moldovei) та Музей археології й етнографії Академії Наук Республіки Молдова (Muzeul de Arheologie şi Etnografie) в Кишиневі; Національний археологічний інститут і музей (Националният археологическият институт с музей) Болгарії та Національний історичний музей Болгарії (Национален исторически музей) в Софії; Історико-археологічний заповідник Мадара (Историко-археологическия резерват Мадара) в Шумені; Державний Ермітаж (Государственный Эрмитаж) в Санкт-Петербурзі; Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві; Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського; Херсонський краєзнавчий музей
Примітки:
Брали участь в зародженні таких сучасних народів як болгари, македонці, волзькі татари, гагаузи, чуваші, балкарці, ногайці і передали своє ім'я державі Болгарія.
виноски
1Тенгріанство
Тенгріанство — етнічна тюрко-монгольська релігія, зосереджена навколо титульного бога неба Тенгрі. Тенгрі вважався не божеством у звичайному розумінні, а уособленням Всесвіту. Тенгріанці вважають, що їх існування підтримується вічним блакитним небом (Тенгрі), родючим духом матері-землі (Едже) і правителем, обраним святим духом неба. Небо, земля, духи природи та предки задовольняють усі потреби й захищають усіх людей. Живучи чесним, шанобливим життям, людина збереже свій світ у рівновазі та вдосконалить свій особистий дух. Тенгріанство було державною релігією кількох середньовічних держав: Тюркських каганатів, Великої Булгарії, Першого Болгарського царства, Монгольської імперії.
2Кубрат
(Kubrat, Kurt, Kobrat, ⋆близько 600 — †близько 668) був правителем болгарського племені утригурів, якому приписують заснування конфедерації Великої Булгарії близько 632 року. Його ім'я походить від тюркських слів qobrat — збирати або qurt — вовк і друга версія є вірогіднішою, оскільки в Іменнику болгарських ханів Кубрат згадується саме як Курт з роду Дуло.
3Перещепинський скарб
або Малоперещепинський скарб — великий скарб булгарських, перських, согдійських, тюркських і аварських предметів періоду переселення народів. Найціннішими експонатами є меч Кубрата, подарунок імператора Іраклія та перстень з монограмою правителя, як патриція Східної Римської Імперії. Скарб було випадково виявлено в 1912 році в селі Мала Перещепина поблизу Полтави. Скарб містить понад 800 предметів, які зараз зберігаються в Ермітажі в Санкт -Петербурзі. Загальна вага золота скарбу перевищує 21 кілограм, срібних виробів – 50 кілограмів. Вірогідно, коштовності були частиною скарбниці хана Кубрата.
4Батбаян
(Великий Баян, Бат Бай або Бат Боян, ⋆? — †690) з роду Дуло — старший із п'яти синів хана Кубрата та останній правитель Великої Болгарії у 665 — 668 роках. Більшість істориків ототожнюють Батбаяна з Безмером з Іменника болгарських ханів. У 668 році Велика Булгарія потрапила під хазарську залежність і припинила своє існування.
5Кувер
(Кубер або Коубер, ⋆? — †?) четвертий син хана Кубрата з роду Дуло, який разом зі своєю ордою покинув причорноморські степи після смерті свого батька близько 642 року і став намісником кагана аварів в одній з підлеглих йому провінцій. Близько 670 року Кубрат підняв відкрите повстання проти аварів і вивів своїх підданих у володіння Візантійської імперії.
6Альцек
(Альцеко, ⋆? — †?) син хана Кубрата з роду Дуло. Після розпаду Великої Булгарії орда Альцека оселилась на землях Лангобардського королівства. Під проводом Альцека булгари мігрували до Італії в район міста Беневенто (сучасний регіон Кампанія).Могили кочівників та поховання коней, датовані другою половиною VIII століття, свідчать про присутність болгар у Кампанії.
7Аспарух
(також Іспор або Ісперіх, ⋆1640 — †1701 ) був правителем Болгарії у другій половині VII століття, і йому приписують заснування Першого Болгарського царства в 681 році. Згідно з візантійськими джерелами, Аспарух був наймолодшим сином Кубрата. Після смерті свого батька Аспарух визнав правління свого старшого брата Батбаяна, але держава розпалася під нападом хазар у 668 році, і орда Аспаруха відкочувала в дельту Дунаю. Вступивши в союз з місцевими слов’янськими племенами (так звані сім слов’янських племен) в битві при Онгалі в 680 році перемогли візантійську армію і згодом став засновником Першого Болгарського Царства. Згідно з пізнім переказом, Аспарух загинув у боротьбі з хозарами. Його могила знаходиться біля села Вознесенка в Запорізькій області України.
8Волзька Булгарія
або Волзько-Камська Болгарія — історична держава, яка існувала в VII-XIII століттях в межиріччі Волги та Ками. Волзька Булгарія була багатоетнічною державою тюркських булгар, угро-фінських народів та східних слов'ян. Стратегічне положення Волзької Булгарії дозволило їй стати монополістом в торгівлі між арабами, скандинавами та аварами. Син хана Кубрата і легітимний спадкоємець, Батбаян-Безмер, переселився з Приазов'я приблизно в 665 році у володіння хазарських ханів, визнавши їхню зверхність. Наприкінці ІХ століття болгари звільнились від влади хозарів і заснували свою незалежну державу з столицею в місті Булгар. У 922 році, за 66 років до християнізації Русі, Волзька Булгарія прийняла іслам. У вересні 1223 року авангард армії Чингісхана увійшов у Волзьку Булгарію, але зазнав поразки в битві на Самарській Луці. У 1236 році монголи повернулися і за п'ять років підкорили всю країну.
Волзька Булгарія увійшла до складу Улусу Джучі, пізніше відомого як Золота Орда. Близько 1430 року було створено Казанське ханство, етнічною основою якого стали нащадки волзьких булгар.
9Чорні булгари
кочовий народ, частина булгарських племен, що виділилася після розпаду в другій половині VII століття Великої Булгарії. Нащадки орди старшого сина Кубрата Батбаяна. Мешкали в районі Кубані та у міжріччі Дніпра й Дону. Згадуються у договорі київського князя Ігоря Рюриковича з Візантією (944), як народ, який нападає на грецький Херсон. З кінця X століття чорні булгари перестають згадуватися в джерелах, що, ймовірно, свідчить про їхню асиміляцію слов'янськими і тюркськими племенами. Археологічні пам'ятки чорних булгар визначаються як частина салтівської культури.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т. Т.3. Ранньослов'янський та давньоруський періоди. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Комар О. В. Булгари // Енциклопедія історії України: Додатковий том. НАН України. Інститут історії України. — К.: «Наукова думка», 2021. — ISBN 978-966-00-1858-7
Добрев, Петър. Непознатата древна България. София: Издателство Иван Вазов, 2001. ISBN 954-604-121-1
Плетнёва С. А. Древние болгары в восточноевропейских степях // Татарская археология. — 1997
Історія міст і сіл Української РСР. Донецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Запорізька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Київська область / Ф. М. Рудич (голова ред. колегії) та ін. — К.: Головна редакція УРЕ, 1971
1972
Історія міст і сіл Української РСР. Кримська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Полтавська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Харківська область. — К: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1966
Мерперт Н. К вопросу о древнейших болгарских племенах. Казань 1957
D. M. Lang: Bułgarzy. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1983. ISBN 83-06-00831-6
S. Waklinow: Kultura starobułgarska. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1984. ISBN 83-06-01043-4.
T. Wasilewski: Historia Bułgarii. Wrocław: Ossolineum, 1988. ISBN 83-04-02466-7
дивитись всі