Ромеї

Візантійська археологічна культура

В 476 році син одного з соратників Аттіли Одоакр, якого наші козацькі літописці називали Одоацером і вважали прямими предком українського народу, відняв корону в останнього римського імператора Ромула Августула (себто Августеняти по-нашому) і переслав її до Константинополя, тим самим завершивши історію Західної Римської Імперії. Єдиною спадкоємицею Риму залишилась Східна Римська Імперія або, як ми кажемо, Візантія. Присутність Візантії в українських землях була мінімальною. Однак, культурний та релігійний вплив візантійців на формування нашого народу недооцінювати не варто.

Роки існування:
476 - 1 475 н.е.
Етнічний склад:
Греки
Антропологічний тип:
Середземноморський
Мова:
Грецька
Харчова база:
Перелогове землеробство, відгінне м’ясо-молочне скотарство, рибальство
Мислення:
Сучасне лівопівкульне, вербальне, логічне
Релігійні переконання:
Християнство
Похоронний обряд:
безкурганні тілопокладення в ґрунтових ямах або гробницях, витягнені на спині
Громадський устрій:
Сусідська громада
Політична організація:
Імперія
Ареал:
Одеська область, Крим
Походження:
Культура виникла після розпаду Римської імперію на Східну й Західну в 476 році на основі грецького та елінізованого населення Криму в гирлах Дністра та Дунаю.
Історична доля:
Частково мігрували, частково асимільовані пізнішими культурами
Візантійський медальйон-панагія.
На відміну від міст давньої Греції, Візантія охоче брала в своє громадянство так званих варварів. І якщо ті приймали православну віру, грецьку культуру й зверхність візантійської держави, то вважались ромеями, себто римлянами. Тому візантійське населення Криму було мільтиетнічним і дуже строкатим.

Візантія в Криму


Візантія була багатонаціональною державою, однак усі мешканці імперії, прийнявши православну віру, грецьку культуру і зверхність візантійської держави, вважались ромеями, себто римлянами. Назва Візантія походить від первісної назви Константинополя - Візантій (Βυζάντιον), куди римський імператор Костянтин І1 переніс в 330 році столицю Римської імперії. У VI столітті до володінь Візантії увійшла і південна частина Криму з Херсонесом та Боспором. На той час основу населення Криму становили нащадки античних греків (див. Антична грецька культура) та готів (див. Вельбарзька культура).

Двома найбільшими опорними пунктами візантійців в Криму були Херсонес та Боспор, але для запевнення сполучення між Херсоном та Боспором візантійській адміністрації довелось було створити низку корабельних стоянок у найзручніших для базування суден бухтах південного узбережжя Криму. На скелях та пагорбах, звідки можна було візуально контролювати основні перевали головного пасма Кримських гір зводились фортеці, через які йшли стратегічно важливі шляхи від гаваней на узбережжі вглиб півострова. У другій половині VII століття в Криму з'являються хозари (див. Салтівська культура), які заволоділи Боспором та майже всім півостровом, крім Херсонеса. Вони поклали основу кримському народу караїмів2. У IX столітті в Крим заходять угорці (див. Суботцівська культура), а трохи пізніше печеніги (див. Печенізька культура), яким не вдалося тут закріпитись.

З кінця Х століття територія Боспорського царства потрапила під владу давньоруського (див. Давньоруська культура) Тмутараканського князівства, яке знаходилось на перетині великого торговельного шляху з Європи на Схід, що не завадило боспорцям продовжувати займатись своїми традиційними промислами. В XI столітті степовий Крим підкорили половці (див. Половецька культура), які пізніше дали початок кримським татарам. Після захоплення половцями у XII столітті Тмутараканського князівства та монгольської навали воно зникло з політичної карти Європи. Пізніше Боспор номінально входив до складу Трапезундської імперії3, а на початку XIV століття став генуезькою колонією4 Воспро.

Херсонес же з IV століття перебував у складі префектури5 Сходу, а пізніше — безпосередньо Візантійської імперії. Місто фактично виконувало функції пункту спостереження за степами північного Причорномор’я та політичним форпостом Візантії, через який імперія впливала на політичну ситуацію у степовиків та на Русі. За це херсонесити отримували від Візантії політичну й економічну підтримку, а також гроші на утримання невеликого військового гарнізону з місцевих жителів. У 834 році відбулася організація візантійської воєнно-адміністративної округи на півдні Криму, що дістала назву феми Кліматів6. У 1220 роках територія Херсонесу стала об’єктом сельджуцької експедиції на чолі з Хусамеддіном Чупаном7, метою якої було встановлення контролю над Судаком, що служив головним чорноморським портом для половців та русів. Занепад Херсонеса став одним з наслідків цієї події, бо після цього Херсонес вже не зміг відновитись. Походи литовського князя Вітовта8 в 1397 році, а потім темника Золотої Орди Едигея9 у 1399 році остаточно доконали місто. Після цього влада Візантії в Криму залишалась номінально до османського завоювання 1475 року, коли колишні володіння Візантії ввійшли до складу османської провінції Кефе.

Перші християни українських земель


Головним заняттям мешканців візантійського Криму було землеробство і торгівля. Боспор виступав важливим ринком для закупівлі хутра у степовиків для потреб Константинополя. У містах Боспору активно розвивалось виробництво різноманітних ремесел, орієнтоване на задоволення потреб сусідів-кочовиків. Існував попит на прикраси поліхромного стилю зі вставками з кольорового каміння і скла, які були дуже модними як на території самого Боспору, так і по всій степовій зоні східної Європи. Для воєнних потреб візантійці почали розробляти нафтові родовища на Таманському півострові, а Боспор служив основним портом для вивезення сировини для грецького вогню10. Форпостом Візантії був Херсон — єдине місто з перевагою власне грецької людності, оскільки на південному березі півострова жили алани й готи, які теж прийняли християнство та грецьку культуру, але довіри у константинопольського уряду не викликали. Населення Херсона в цей період складає від трьох до восьми тисяч осіб. Саме цьому періоду належить більшість руїн Херсона, що дожили до нашого часу. Вірогідно з Херсона розпочалась християнізація майбутньої України, позаяк християнська єпархія тут з'явилась ще до визнання християнства в Римській імперії офіційною релігією на початку IV століття.

Історична доля кримських візантійців


Середньовічні ромеї після османського завоювання південного побережжя Криму 1475 року або прийняли іслам, влившись в кримськотатарський етнос, або продовжували жити ізольованими християнськими громадами, поки в 1778 році не були виселені Суворовим11 в Приазов’я, ставши маріупольськими греками.
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Алушта, Бююк-Сюйрен, Тав-Бодрак, Балаклава, Алупка, Симеїз, Керч, Феодосія
Експозиції артефактів:
Державний Ермітаж (Государственный Эрмитаж) в Санкт-Петербурзі; Державний історичний музей (Государственный исторический музей) в Москві; Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві; Музей археології Криму в Сімферополі; Національний заповідник Херсонес Таврійський в Севастополі; Керченський історико-археологічний музей; Феодосійський музей старожитностей; Музей підводної археології в Феодосії
Примітки:
Візантійці після османського завоювання південного побережжя Криму 1475 року або прийняли іслам, влившись в кримськотатарський етнос, або продовжували жити ізольованими християнськими громадами, поки в 1778 році не були виселені Суворовим в Приазов’я.
виноски
1Костянтин І
(Flavio Valerius Constantinus, ⋆27.02.272 ​​– †22.05.337) також відомий як Костянтин Великий, був римським імператором у 306–337 роках та першим, хто прийняв християнство. Після свого сходження на посаду імператора Костянтин провів численні реформи для зміцнення імперії. Він реструктурував уряд, розділивши цивільну та військову владу. Для боротьби з інфляцією запровадив нову золоту монету, яка стала стандартом для візантійської та європейської валют протягом більш ніж тисячі років. Римська армія була реорганізована, і Костянтин здійснив успішні походи проти племен на римських кордонах. Почав віддавати перевагу християнству, починаючи з 312 року, згодом став християнином. Він скликав Перший Нікейський собору 325 році, який створив формулювання християнської віри, відоме як Нікейський символ віри. Церква Гробу Господнього була побудована за його наказом на місці гіпотетичної могили Ісуса в Єрусалимі і досі вважається найсвятішим місцем у всьому християнському світ. Костянтин побудував нову імператорську резиденцію в місті Візантій і перейменував її на Константинополь. Середньовічна церква вважала його взірцем чесноти, тоді як світські правителі називали його прототипом, орієнтиром і символом імперської легітимності та ідентичності.
2Караїми
караї, krymkaraylar тюркомовний народ прихильників Караїмський юдаїзму у Центральній та Східній Європі, особливо на території колишньої Речі Посполитої та в Криму. Більшість кримських караїмів відкидають теорії етнічного семітського походження та вважають себе нащадками хозарів. Єврейське караїм (в однині карай) означає читачі (Тори себто Закону Мойсеєвого і інших книг Святого Письма, Біблії). Традиція караїмського юдаїзму вважає лише Танах священною книгою і не визнає Талмуд. За переписом 2001 р. в Україні налічувалось 1196 караїмів.
3Трапезундська імперія
— монархія, яка снувала між 1204 та 1461 роками, і територіально складалася з регіону Понт та заморських володінь у Криму та на Таманському півострові. Столицею було місто Трапезунд (сучасний Трабзон). Держава утворилась у 1204 році, коли онуки візантійського імператора Андроніка I Олексій і Давид Комніни за допомогою грузинської цариці Тамари, яка доводилась їм тіткою в квітні 1204 року зайняли Трапезунд, а пізніше інші прибережні райони з містами Сіноп, Амастрида, Гераклія. Після того, як хрестоносці скинули візантійського імператора Олексія V Дуку, та утворили на захоплених землях Латинську імперію, Трапезундська імперія стала однією з трьох держав-наступниць, що претендували на імперський престол, разом з Нікейською імперією та Епірським деспотатом. Трапезундська монархія проіснувала найдовше з усіх уламків Візантії. Кримське князівство Феодоро, останнє відгалуження Трапезунду та візантійського світу загалом, було знищене османами в 1475 році.
4Генуезькі колонії
також Газарія (Gasaria, Cassaria та Cacsarea) — назва колоніальних володінь Республіки Генуя в Криму та навколо узбережжя Чорного моря. Генуезьке правління представляв консул, а столицею Газарії було місто Кафа (нинішня Феодосія) на Кримському півострові. Назва Газарія походить від Хазарії, хоча хазари припинили панувати над територією задовго до прибуття генуезців. Політичною передумовою створення колоній Газарії став Німфейський договір 1261 року, за яким імператор Нікеї надав генуезцям виключне право на торгівлю в «Mare Maius» (Чорне море). Після падіння Константинополя в 1453 році республіка поступилася суверенітетом над Газарією банку Святого Георгія, вважаючи, що це єдине утворення, здатне організувати опір туркам. Однак у 1474 році ці володіння були завойовані Османською імперією.
5Префектура
преторіанська префектура (praefectura praetorio) була найбільшим адміністративним підрозділом пізньої Римської імперії, вище провінцій середнього рівня та єпархій нижчого рівня. Преторіанські префектури виникли під час правління Костянтина I (правління 306-337). проіснувавши до VII століття. Елементи адміністративного апарату префектури збереглися у Візантійській імперії до першої половини ІХ століття. Преторіанська префектура Сходу (praefectura praetorio Orientis) була однією з чотирьох великих преторіанських префектур, на які була поділена Пізня Римська імперія. Преторіанський префект був другою за впливом людиною після імператора, по суті, виконуючи функції його першого міністра. Влада префектури поширювалася від Східних Балкан до Малої Азії, поділеної на єпархії Азії та Понту, і Близького Сходу з єпархіями Сходу та Єгипет.
6Фема Клімати
феми або теми (θέματα, thema) були основними військово-адміністративними підрозділами середньої Візантійської імперії. Вони були засновані в середині VII століття після слов'янського вторгнення на Балкани та мусульманського завоювання частини візантійської території, і замінили попередню провінційну систему. Херсонеська фема (θέμα Χερσῶνος, thema Chersōnos) спочатку й офіційно називалася Клімата (τὰ Κλίματα ) була офіційно заснована на початку 830-х років і стала важливим центром чорноморської торгівлі.
7Хусамеддін Чупан
Династія Сельджуків або Сельджукіди (Selçuklu) — огузька тюрко-сунітська мусульманська династія. Сельджуки заснували імперію Сельджуків (1037-1194), султанат Керман (1041-1186) і султанат Рум (1074-1308), які в період свого розквіту простягалися від Ірану до Анатолії. Сельджуки походять від кінікської гілки тюрків-огузів, які у VIII столітті жили на периферії мусульманського світу, на північ від Каспійського та Аральського морів. Близько 985 року сельджуки прийняли іслам. В ХІ столітті сельджуки мігрували з батьківщини своїх предків до Персії. Хусамеддін Чупан (Hüsamettin Çoban, ⋆? — †?) був полководцем і беєм у султанаті Рум на початку ХІІІ століття. Він діяв у Причорномор'ї, особливо у володіннях Трапезундської імперії. Найбільшим успіхом Чобана став його Кримський похід. У 1223 році. Чобан захопив Судак та Херсонес і змусив половців Криму визнати протекторат Сельджуків.
8Вітовт
Вітовт (Vytautas Didysis, Вітаўт, Вітольд Кейстутович, ⋆близько 1350 – †27.10.1430) з кінця XIV століття був правителем Великого князівства Литовського. Він також був гродським князем (1370–1382), луцьким князем (1387–1389) і вважався королем гуситів. Представник литовської династії Гедиміновичів. Син великого литовського князя і троцького володаря Кейстута, онук Гедиміна. Після Кревської унії (1385) очолив рух за політичну самостійність Великого князівства Литовського. Став його правителем за компромісною Острівською угодою (1392). Перетворив Литву на найкрупнішу державу пізньосередньовічної Європи. Проявив себе сміливим і жорстким реформатором: вдався до централізації управління, зміцнив боярство, розвинув торгівлю й міщанський стан, створив литовську грошову систему, сприяв заселенню і освоєнню українських земель. У зовнішній політиці маневрував між Польщею, Тевтонським орденом, Московією, Золотою Ордою і Римом. Здійснив успішні походи на ординську Донщину, Приазов'я і Крим (1397), а також на чорноморське узбережжя біля гирл Дніпра і Південного Бугу (1398). Добився від хана Тохтамиша визнання прав на володіння українським степом (1398). Зазнав розгромної поразки на Ворсклі (1399), внаслідок чого потрапив під залежність від Польщі. Протидіяв Московії на сході, продовжуючи політику об'єднання руських земель.
9Едигей
або Едігу (або Едігей, ⋆1352 — †1419) — монгольський мусульманський емір Білої Орди. Заснував нове політичне утворення, відоме як Ногайська Орда. Походив з кримського племені Мангуд. Династія Едигеїів в Ногайській Орді тривала близько двох століть, поки його останні нащадки не переселилися до Москви, де прийняли хрещення і стали називатися князями Урусовими та Юсуповими.
10Грецький вогонь
запалювальна зброя, яка використовувалася Східною Римською імперією, починаючи з  672 року. Використовувався для підпалу ворожих кораблів. Складався з горючої суміші, що викидалась вогнеметною зброєю. Візантійці зазвичай використовували його в морських битвах з великим ефектом, оскільки він міг продовжувати горіти на поверхні води. Технологічна перевага, яку він забезпечив, була причиною багатьох ключових військових перемог Візантії. Склад грецького вогню залишається предметом припущень та дискусій, включаючи комбінації соснової смоли, нафти, негашеного вапна, фосфіду кальцію, сірки або селітри.
11Суворов
Алєксандр Васільєвіч (*24.11.1729 — 18.05.1800) — один із засновників російської військової справи, генералісимус (1799) російських наземних та морських сил, генерал-фельдмаршал австрійських та сардинських військ. Кавалер всіх російських та багатьох іноземних військових орденів. Був організатором придушень національно-визвольних повстань та депортацій, зокрема придушення Коліївщини в Правобережній Україні й повстання Костюшка, а також, у 1778 р. — депортації кримських християн до Російської імперії й 1782—1783 рр. — депортації з Кубані ногайців. Всі ці акції відзначалися жорстокістю та мали ознаки геноциду.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.2.: Скіфо-сарматська та антична археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Історія України (у схемах і таблицях) : навч. посібник / Н. П. Ісакова, О. М. Кропивко, Н. І. Паламарчук. – К.: Аграрна освіта, 2005
Історія Візантії. Вступ до візантиністики. Львів: Апріорі.
Візантія: Крізь одинадцять століть її історії / Д. В. Степовик. — Київ: Дніпро, 2017. — ISBN 966-578-290-2.
Каждан А. П. Византийская культура (X—XII вв.). — М.: Наука, 1968
Хвостова К. В. Византийская цивилизация как историческая парадигма. — СПб.: Алетейя, 2009
Хвостова К. В. Особенности византийской цивилизации. — М.: Наука, 2005
Історія міст і сіл Української РСР. Кримська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Одеська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Harris Jonathan (2020). Introduction to Byzantium, 602–1453 (1st ed.). Routledge. ISBN 978-1-138-55643-0.
Stathakopoulos, Dionysios (2014). A Short History of the Byzantine Empire. London: I.B. Tauris. ISBN 978-1-78076-194-7
Maria Jaczynowska: Dzieje Imperium Romanum. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1995. ISBN 83-01-11924-1
дивитись всі