Вони були першими

Ашельська археологічна культура

Їх називають архантропами, себто людьми древніми, а ще гомінінами — істотами схожими на людей. Наука знає мало не три десятки видів цих істот, котрі були наділені дещицею розуму, примітивною мовою та трудовими навичками. Але всього цього було явно замало, бо чого варте вміння обтесувати каміння, якщо ти не можеш захистити найважливішого — власного життя? І все-таки вони змогли не тільки вижити, але й стати царями природи й передати цей титул одній з гілок своїх нащадків.

Роки існування:
1 000 000 - 120 000 до н.е.
Етнічний склад:
Homo erectus та Homo heidelbergensis
Антропологічний тип:
Не були людьми сучасного анатомічного типу
Мова:
Невідомо
Харчова база:
Некрофагія
Мислення:
Сенсорномоторне, невербальне, інтуїтивне
Релігійні переконання:
Невідомо
Похоронний обряд:
Невідомо
Громадський устрій:
Невідомо
Політична організація:
Анархія
Ареал:
Донецька, Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Луганська, Тернопільська, Хмельницька, Харківська, Чернівецька області, Крим
Походження:
носії культури мігрували в землі України з теренів центральної та південної Європи через Закарпаття та південну Буковину
Історична доля:
Вимерли
Кам’яне рубило, яким розрубували туші мертвих тварин. Це все, на що були здатні перші людиноподібні істоти.
Вони були лише далекими родичами наших предків. Однак саме ці далекі родичі першими принесли в наші землі вогонь.

Якими вони були


Творцями ашельської індустрії був один з вимерлих видів архантропів, відомий як Homo erectus (Людина випрямлена)1. Ці істоти були фізично схожими до сучасних людей, хоча у їхньому зовнішньому вигляді зберігалося ще вдосталь тваринних рис. Архантропи чоловічої статі мали на зріст 165-170 см, а жінки були лише трохи нижчими від чоловіків. Всі вони були стрункими, вузькогрудими, довгоногими й грацильними з добре розвиненою м’язовою системою і могли не тільки добре бігати, але й легко лазити по деревах чи скелях. В цілому фізіологічні параметри організму були близькими до показників сучасної людини. Мова, нехай ще у доволі примітивній формі, у цих істот уже існувала. Об’єм мозку архантропів коливався в межах 800-1 300 см3 (для порівняння — об’єм мозку сучасної людини 1 400-1 800 см3), а загальний розумовий розвиток цих істот відповідав рівню нашої двох-трьох річної дитини.

Первинна індустрія


Приблизно за 1 600 000 мільйона років до Різдва на теренах східної Африки виникла технологія обробки каменю, відома як ашельська індустрія. Головним продуктом ашельської індустрії були так звані ручні сокири або, простіше кажучи, рубила. Майстер знаходив підходжий камінь (так зване ядро або нуклеус) і гамселив по ньому іншим каменем (як варіант, шматком кістки чи рогу), відбиваючи грубі, а потім щораз тонші лусочки матеріалу. В підсумку отримувалося знаряддя трикутної чи овальної форми, гостре з одного боку й заокруглене з протилежного. Округлим тупим боком рубило тримали в долоні, а топорищем для такої кам’яної сокири служила сама рука користувача. Звісно, така робота вимагала певних навичок, досвіду, терпіння й часу. Археологічні експерименти вказують, що людина з досвідом може виготовити одне рубило за кілька годин.

Технологія грабунку


Рубила використовувались для здобування їжі, однак не як зброя, а як інструмент прискорення обробки м’ясних туш. І ключовим словом тут є саме прискорення. Річ у тім, що архантропи харчувались м’ясом, проте мисливцями - в нашому розумінні цього слова - не були. Щоб конкурувати з могутніми чотирилапими хижаками їм бракувало сил. Вони якщо й полювали, то тільки на дрібну живність, на кшталт зайців, ховрахів чи куріпок, а от велику здобич попросту крали.

Головним в цій стратегії було відстежити когось з великих хижаків в момент, коли він сполює здобич, а потім всією зграєю накинутись на спантеличеного мисливця, відігнати його і нажертись від пуза. Тому треба було якомога швидше споживати їжу, або перенести м’ясо в місце де його ніхто інший не міг би дістати. При цьому волокти зі собою цілу тушу буйвола чи антилопи було б занадто важко й довго, а от порубати цю тушу на шматки за допомогою ручних рубил та відтранспортувати в безпечне місце можна було швидко. А потім спокійненько ласувати собі м’ясом та шпиком з розбитих рубилами кісток.

Втім, вижити з одними тільки рубилами в руках було б неможливо. Була ще одна компонента, яка перетворила цих істот в панів природи - це управління вогнем. Перші свідчення (щоправда, не остаточні) використання архантропами вогню майже збігаються з датою появи ашельських технологій. Завдяки всьому цьому проблему добування їжі було успішно вирішено, а там де є вдосталь їжі та безпека, всі живі організми негайно починають виконувати свою найважливішу інстинктивну програму, яку дехто називаю заповіддю Божою — плодитись та розмножуватись.

Архантропи в Європі та в Україні


Плодились та розмножувались архантропи настільки ефективно, що дуже скоро Африка стала для них затісною. За межами Африки вони еволюціонували в декілька різновидів, зокрема в Європі одним з таких різновидів була Людина гейдельберзька (Homo heidelbergensis)2. 900 000 років тому ашельські рубила з’являються на Піренейському півострові й звідти доволі швидко поширюються по всьому континенту. В пошуках їжі невеликі зграї архантропів, чисельністю в 30-40 особин, вештались лісами й степами Європи, затримуючись на якийсь час в особливо багатих ресурсами місцях — на берегах річок, озер чи поблизу родовищ кварциту й кременю, придатних для виготовлення рубил.

В Україні перші сліди ашельської культури виявлено в Закарпатті поблизу селища Королеве Берегівського району. Вік тутешнього поселення приблизно 1 000 000 років, що чинить Королево найстарішим населеним пунктом України та одним з найстаріших у Європі. Вік деяких знайдених тут кам'яних знарядь навіть оцінюється в 1 400 000 років. Всього ж на теренах України виявлено близько двох десятків свідчень перебування тут носіїв ашельської культури, котрі найбільш ймовірно належали до видів Homo erectus та Homo heidelbergensis. Втім, достеменно цього ніхто сказати не може, оскільки до наших днів дійшли тільки матеріальні залишки, але не кістяки українських архантропів, А упродовж сотень тисяч років, коли існувала ашельська культура, з'являлись нові види роду Homo.

Повільний рух вперед


Технологічна стагнація архантропів пояснюється обмеженими когнітивними здібностями, що значно зменшувало інноваційний потенціал та гальмувало культурну передачу навичок та знань. Попри це, якісь способи трансляції знань існували, оскільки дані експериментальної археології вказують, що навчитись обробляти камінь, навіть на примітивному рівні ашельських рубил, неможливо за допомогою одного тільки спостереження за процесом. Наявність оброблених нуклеусів для рубил може свідчити також про здатності до середньотермінового планування діяльності.

Тобто якісь зміни все-таки, хоч і повільно, відбувались. Європейські архантропи, на відміну від своїх африканських попередників, навчились не тільки грабувати інших хижаків, але й полювати самостійно, накидаючись усією зграєю на потенційну здобич та забиваючи її камінням і загостреними та обпаленими на вогні палицями, оскільки виготовляти справжні списи, приєднуючи кам’яне лезо до дерев’яного держака, вони ще не вміли.

Зате вони вміли зводити тимчасові курені з гілля, іноді навіть на кам’яних підвалинах які використовувалися як захист від негоди. Також, можливо, вони навчились не тільки зберігати, але й добувати вогонь. Є певні свідчення того, що європейські архантропи користувались червоним барвником — вохрою, можливо розмальовуючи ним свої тіла та усвідомлено хоронили померлих (для Homo heidelbergensis це видається майже певним). Homo heidelbergensis також вважаються винахідниками одягу, оскільки на пізньому етапі їхнього існування, клімат в Європі став значно холоднішим і без одягу виживання було б неможливим.

Що від них залишилось?


Зрештою, зміна клімату врешті-решт відіграла свою роль, призвівши до еволюції частини архантропів в новий вид розумних істот та вимирання більшої частини з них. При цьому, жоден з видів європейських архантропів не був предком сучасних європейців. Пращури людини сучасного анатомічного типу з’явились в Африці і переселились до Європи в геологічному масштабі зовсім недавно. Проте створена архантропами ашельська культура не зникла безслідно, а стала підвалиною для наступних етапів антропогенезу і, в кінцевому результаті, для культури перших справжніх людей сучасного типу.
Першовідкривачі культури:
Французький археолог і антрополог Луї Лоран Габріель де Мортійє (Louis Laurent Gabriel de Mortillet, ⋆29.08.1821 — †25.09.1898) у1872 році.
Епонімна пам’ятка:
Сент-Ашель (Saint-Acheul) — муніципалітет у Франції, у регіоні О-де-Франс, департамент Сомма.
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Амвросіївка (Донецька обл.), Ізюм (Харківська обл.), Житомир, Королево, Рокосове (Закарпатська обл.), Лука-Врублівецька (Хмельницька обл.), Бабин (Чернівецька обл.).
Експозиції артефактів:
Французький Національний музей доісторичної епохи (Musée national de Préhistoire) в Лез-Езі-де-Таяк-Сірей, Музей доісторичного періоду і ранньої історії (Museum für Vor- und Frühgeschichte) в Берліні, Національний музей історії України та Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві.
Примітки:
Невідомо до якого виду архантропів належали найдавніші мешканці України, оскільки жодних кістяних залишків від них не збереглось.
виноски
1Homo erectus
Вимерлий вид архаїчної людини, який з'явився близько 2 000 000 років тому. Був першим предком людини, який поширився по всій Євразії і став найдовговічнішим видом Homo, який проіснував майже два мільйони років. Європейськими підвидами Homo erectus були Homo antecessor та Homo heidelbergensis, який вважається предком неандертальців.
2Homo heidelbergensis
також H. sapiens heidelbergensis — вимерлий вид або підвид архантропів, який з'явився 700 000 років тому в Африці, та в період між 300 000 та 400 000 роками до Р.Х мігрував в Європу та Азію. Близько 300 000 років тому в Європі від Homo heidelbergensis відокремились неандертальці (Див. Мустьєрська культура), а в 200 000—100 000 роках до Р.Х т в Африці - Люди розумні (Homo sapiens).
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005. — 504 с. 966-06-0394-0.
Леонід Залізняк. Найдавніше минуле України. — К.: Наук. думка, 1997
Леонід Залізняк. Передісторія України Х-V тис. до н. е. — К., 1998
Леонід Залізняк. Фінальний палеоліт Північного-Заходу Східної Європи. — К., 1999
Історія міст і сіл Української РСР. Донецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Житомирська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Закарпатська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР.
Історія міст і сіл Української РСР. Івано-Франківська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Луганська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Тернопільська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Хмельницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971. — 638 с.
Історія міст і сіл Української РСР. Харківська область. — К: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1966
Історія міст і сіл Української РСР. Чернівецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Кримська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Нижний и средний палеолит Украины [монография] / В. Н. Степанчук; НАН Украины, Ин-т археологии. – Черновцы: Зелена Буковина, 2006 (рос)
Археологічні пам'ятки Закарпаття : конспект лекцій / Е. А. Балагурі, відп. за вип. К. І. Гурницький; МВ і ССО УРСР, Ужгород. держ. ун-т. – Ужгород, 1971
Renfrew, C; and P Bahn (1991). Archaeology, Theories Methods and Practice. London: Thames and Hudson. ISBN 978-0-500-27605-1.
Janusz K. Kozłowski Archeologia Prahistoryczna, Część I Starsza Epoka Kamienia, Nakładem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków 1972 r.
дивитись всі