Втрачені можливості

Як діє «радіо Калахарі»

Хто не чув про таке явище, як телепатія. Дослідження деяких нецивілізованих народів, які нині існують, дозволяють припустити, що наші предки старої кам’яної доби володіли цим інструментом, який для більшості із сучасних людей є недоступним. То чому ж і коли насправді ми втратили такі, здавалося б, корисні можливості?
Хто не чув про таке явище, як телепатія. Дослідження деяких нецивілізованих народів, які нині існують, дозволяють припустити, що наші предки старої кам’яної доби володіли цим інструментом, який для більшості із сучасних людей є недоступним. То чому ж і коли насправді ми втратили такі, здавалося б, корисні можливості?
Пізній палеоліт на теренах Світу
40 000 - 10 000 до н.е.
Пізній палеоліт – це час Великого Розселення. Непосидющий людський рід відкривав для себе і заселяв що раз то нові терени та ніяк не міг заспокоїтись. Люди з’явились в Австралії та Америці (хоча й досі невідомо як саме вони це зробили), а Старий Світ заселили уже доволі-таки ґрунтовно.
Гарячі кавказські хлопці кам'яної доби
Кам’янобалківська археологічна культура
Степи північного Причорномор’я за часів льодовикового максимуму були справжнім раєм для мисливців. І, що найважливіше, раєм майже безлюдним. А святе місце пустим довго не буває. Великий холод витискав ґраветтських мисливців на південь і змушував їх освоювати причорноморські землі. Натомість посуха на Передньому Сході та в Закавказзі змушувала тамтешню людність мігрувати в північному напрямі. В результаті цього зустрічного руху серед предків українців з’явилась нова культура з унікальним набором генів, технологій та духовних традицій.
Термін цей, телепатія (від грецького tele — далеко й pathos — почуття), був вперше впроваджений Фредеріком Майєрсом1, засновником Товариства психічних досліджень2 у 1882 році. Відтоді було проведено безліч наукових і паранаукових експериментів, які, нібито, підтверджують той факт, що у деяких людей при певних умовах здатності до телепатії таки проявляються. І, схоже на те, що у наших віддалених пращурів ці здатності були набагато більш розвиненими. Залишки цих колишніх і, на жаль, майже втрачених людських можливостей досі збереглись у так званих примітивних, тобто, нецивілізованих народів. Особливо помітні здатності до телепатії демонструють представники народності сан3, або, більш звично, південноафриканські бушмени, гілка яких першою відокремились від загальнолюдського стовбура. Завдяки цьому вони зберегли достатньо багато архаїчних, невластивих іншим сучасним народам, фізіологічних та психічних особливостей.

Шосте почуття бушменів дозволяє їм легко знаходити напрямок у незнайомій місцевості й знати про дії близьких людей. Та найбільше враження на дослідників справляє робота радіо Калахарі — стовпів диму, якими бушмени передають повідомлення на відстань. Парадокс полягає в тому, що такі сигнали не несуть жодного інформаційного навантаження, окрім одного — вони привертають увагу. І при погляді на дим деякі представники племені розуміють, про що йде мова. Пояснити, яким чином це відбувається, не можуть ні вчені, ні навіть самі бушмени. Це просто знання про щось, яке виникає саме по собі. Правда, самі бушмени не заморочують собі голів пошуками пояснень своїх неймовірних здатностей, адже не маючи можливості порівнювати себе з іншими людьми, вони вважають такі здатності абсолютно природними, таким ж, як, наприклад, мова чи дихання. Один із місцевих мешканців пояснював дію радіо Калахарі приблизно таким чином: Я роблю дим для того, щоб інша людина знала, що я думаю. І він теж думає, і в такий спосіб він думає мої думки.

Люди сан не є єдиними користувачами телепатичного радіо. Про дуже схожі способи передачі інформації розповідають етнографи, що досліджують життя австралійських аборигенів. Тобто для людей, які ще живуть в кам’яній добі, телепатія не є чимсь винятковим, а, скоріше звичним та нормальним. То чому ж такі, хай там що, але цінні для виживання здатності у цивілізованих людей трапляються тільки вряди-годи та й то у рудиментарній формі? Річ у тім, що складного мистецтва говорити неправду мислення наших предків ще не знало. Вони могли тільки описувати світ, але ще не навіть не здогадувались, що можуть стати його конструкторами, адже словами ми можемо переказувати не тільки опис реальності, але й те, як ми собі цю реальність уявляємо. Невербальний телепатичний спосіб передачі інформації може транслювати тільки правду і нічого окрім правди. Щоправда, наші пращури не могли не тільки брехати (що, зрештою, є вельми похвальною рисою), але й укладати вірші, сприймати метафори, мріяти, фантазувати, планувати майбутнє чи розуміти жарти. То чи були вони справжніми людьми?
виноски
1Фредерік Майєрс
(Frederic William Henry Myers, ⋆06.02.1843 — †17.01.1901) — британський поет, класик, філолог і засновник Товариства психічних досліджень. Праці Майєрса в царині психічних досліджень і його ідеї про підсвідоме Я були впливовими в свій час, але не були прийняті науковою спільнотою. Однак у 2007 році команда вчених-когнітивістів з Медичної школи Університету Вірджинії опублікувала велику емпірико-теоретичну роботу «Незнищуваний розум», на загал підтверджуючи концепцію Майєрса про людське Я та його виживання після тілесної смерті.
2Товариство психічних досліджень
The Society for Psychical Research (SPR ) є некомерційною організацією у Великобританії. Заявлена ​​мета Товариства полягає в тому, щоб зрозуміти явища та здатності, які зазвичай описуються як психічні або паранормальні. Товариство описує себе як перше товариство, яке проводить організоване наукове дослідження людського досвіду, що кидає виклик сучасним науковим моделям. З моменту свого заснування в 1882 році Товариство не дотримується жодних корпоративних думок: члени SPR сповідують різноманітні переконання щодо природи досліджуваних явищ.
3Сан
(також саан або бушмени) є членами різних корінних культур мисливців-збирачів, які є першими культурами Південної Африки та чиї території охоплюють Ботсвану, Намібію, Анголу, Замбію, Зімбабве, Лесото та Південну Африку. Мисливці-збирачі сан належать до найдавніших культур на Землі і вважаються нащадками перших мешканців території сучасної Ботсвани та Південної Африки. Сан були традиційно напівкочовими племенами, переміщуючись сезонно в межах певних визначених територій залежно від наявності таких ресурсів, як вода, мисливські тварини та їстівні рослини. Народи, споріднені з сан або схожі до них в давнину заселяли всю південно-східну Африку від Червоного моря до мису Доброї Надії.
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України