Найстаріша професія

Шамани — минуле. Чи й майбутнє?

В наш вік раціоналізму та гаджетів слово «шаманство» стало ознакою нез’ясованості, а отже й ненадійності. Ми звикли спиратись на технології, які гарантують очікуваний результат. Між тим саме вміння активно взаємодіяти з невідомим і невизначеним, мабуть було атрибутом шаманської професії в давньому минулому. І хто знає, чи не знадобиться нам скоро такий фах?
В наш вік раціоналізму та гаджетів слово «шаманство» стало ознакою нез’ясованості, а отже й ненадійності. Ми звикли спиратись на технології, які гарантують очікуваний результат. Між тим саме вміння активно взаємодіяти з невідомим і невизначеним, мабуть було атрибутом шаманської професії в давньому минулому. І хто знає, чи не знадобиться нам скоро такий фах?
Розвиток людства в пізньому палеоліті
40 000 - 10 000 до н.е.
В цей період замість однієї-двох схожих археологічних культур, з'явилося безліч різноманітних. Спочатку в Африці, а потім і в інших регіонах, крім кам'яних, з'явилися вироби з кістки та рогу. Також значно збільшилася кількість творів стародавнього мистецтва. Отже, у людей почала працювати одна з найважливіших опцій мислення — уява.
Хранителі традицій
Деснянська археологічна культура
Історія намагається пам’ятати людей, завдяки яким відбувались великі цивілізаційні стрибки. Однак, була й інша категорія народів — які, нібито, за все своє довге чи коротке існування нічого визначного не вчинили. Вони не були ні творцями, ні винахідниками, ні воїнами. Про таких в підручниках історії зазвичай не згадується. І це несправедливо, оскільки без них історія також не могла б відбутись. Вони були хранителями й трансляторами знань, навичок, традицій та звичаїв. Люди деснянської культури належали саме до цієї категорії.
З легкої руки Редьярда Кіплінга1 по світі розлетілось твердження про те, що проституція є найстаршим фахом світу. Однак це неправда. Проституція з’явилась аж в міських суспільствах з виразним майновим розшаруванням. Найстарішою професією світу є професія шамана, котра, власне кажучи, є свого роду симбіозом професій лікаря, науковця, психотерапевта, метеоролога, філософа, лідера, що ухвалює рішення, аніматора, провидця та носія й хранителя всієї корисної для роду інформації. Остання функція була однією з найважливіших. На це, зрештою, вказує походження слова шаман, яке потрапило в європейські мови з евенкійської, де означає людину, що любить знання, знаючого, відаючого. Одним словом відуна. Глибина цього відання була надзвичайно великою. Ще в ХІХ столітті дослідників вражали глибина та обсяг пам’яті неписьменних виконавців сербських народних епічних пісень і те, як швидко ця пам’ять стиралась, коли ці люди навчались читати й писати.

Історичні дані вказують, що коріння шаманізму знаходяться в дуже давньому минулому – понад сорок тисяч років тому. Шаманізм виник задовго до християнства, до ісламу, до буддизму і, навіть, до язичницького багатобожжя чи будь-якої іншої релігії. Зрештою, шаманізм і не є релігією. Він не вимагає поклоніння потойбічним силам, а є способом комунікації із цими силами. Це вже пізніше, із первісного шаманізму виросли релігія, наука і магія. І психологія, додамо, також. Щоразу, коли перед нами постають нові виклики та нові життєві завдання, в нас прокидається древній шаман і дає необхідні нам сили і знання. Один з дослідників шаманізму, австралійський психолог Роджер Волш2, навіть ввів спеціальне поняття: шаманський стан свідомості й з ним важко не погодитись.

Власне кажучи, всі великі психотерапевти, – так чи інакше, шамани. Так само як шаманами є всі неординарні люди: політики, письменники, художники. Шаманський всесвіт – це один з найдавніших пластів людської свідомості. Як визначив шаманство Арнольд Мінделл3 сам великий шаман і новатор в психотерапії, шаманізм є архетипом зустрічі людини з невідомим. Шамани можуть керувати особливими станами свідомості, викликати ці стани, діяти в цих станах на таких швидкостях і рівнях, які пересічній людині недоступні. Шаманські способи зцілення часом бувають більш витонченими та дієвими, аніж сучасна психотерапія. Врешті, оригінал завжди є кращим від копій. Всі трансформації та поглиблення в психотерапевтичних практиках починаються з шаманізму, з контакту з древньою культурою. І, схоже, все це дуже скоро нам знадобиться знову.

Дослідження останніх років вказують, що в сучасному суспільстві діє негативний відбір за генами, що сприяють високому рівню освіти та інтелекту, а також добрим показникам фізичного здоров’я. Швидкість деградації не блискавична, але цілком достатня, щоб середній IQ знизився на тридцять пунктів за тисячу років. І це означатиме загибель цивілізації. Тобто, десь через тисячу років (а що таке тисяча років після мільйонів років еволюції?) людство одурніє дощенту. Ця, по-справжньому трагічна для людей статистика, ніяк не заважає нам вважати, що запас розуму та знань, а також часу у нас ще є, і це дасть змогу викрутитись з цієї ситуації. Та тільки чи так воно є насправді?
виноски
1Редьярд Кіплінг
(Joseph Rudyard Kipling, 30.12.1865 — 16.01.1936) — англійський прозаїк, автор оповідань, поет і журналіст. Фраза про найдавнішу професію походить з оповідання про індійську повію, яке називається На Міській стіні (1889 рік).
2Роджер Волш
(Roger Walsh, ⋆15.11.1946) — австрало-американський учений, журналіст, автор книг з трансперсональної психології, східних духовних практик та шаманізму. Доктор медицини і філософії.
3Арнольд Мінделл
(Arnold Mіndell, ⋆01.01.1940) — американський психотерапевт, представник трансперсональної психології, тілесної психотерапії, письменник і засновник процесуально орієнтованої психології.
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України