Ранній палеоліт на теренах Світу
3 000 000 - 120 000 до н.е.
В цей період на різних теренах виникають відмінні форми розумного життя. Ніби для того, щоб взяти участь в загальних перегонах і гарантувати цим розвиток Розуму на планеті. Переможцями цих перегонів стали наші предки. Але на довгий час їх конкурентами лишаться представники ще однієї успішної раси, які першими опанують Європу.
В цей період на різних теренах виникають відмінні форми розумного життя. Ніби для того, щоб взяти участь в загальних перегонах і гарантувати цим розвиток Розуму на планеті. Переможцями цих перегонів стали наші предки. Але на довгий час їх конкурентами лишаться представники ще однієї успішної раси, які першими опанують Європу.
Розумне життя в ранньому палеоліті
3 000 000 - 120 000 до н.е.
Єдиними очевидними свідоцтвами розумного життя сотні тисяч років тому лишаються кам’яні знаряддя. Відповідно до способів виготовлення цих знарядь археологи виділяють спочатку так звану олдувайську, а потім більш «просунуту» ашельську технологію. Але власно способи обробки каміння були тільки одним із аспектів постійної боротьби за виживання.
Ранній палеоліт в праУкраїні
750 000 - 120 000 до н.е.
Про епоху раннього палеоліту на теренах сучасної України можна сказати досить небагато. Протягом сотень тисяч років нечисленними мешканцями тут були попередники людей архантропи, чий простий побут науковці характеризують поняттям ашельської археологічної культури.
Культура раннього палеоліту в праУкраїні
750 000 - 120 000 до н.е.
В ті часи на теренах праУкраїни розумними істотами були попередники людей розумних, яких зокрема називають архантропами. Вони користувались вогнем та примітивними кам'яними знаряддями, укривались від негоди в шалашах. Це й були ознаки так званої ашельської археологічної культури. І таке тривало сотні тисяч років...
Час вогню та каміння
Книга 1: Людинотворення кам'яної доби
Істота, що не боялась вогню, твариною однозначно вже не була. Та чи можна було назвати її людиною? Бо у цієї істоти ще не було особистості. 40 000 років тому, в час вогню та каміння, вона, ця істота, тільки вчились уявляти, думати словами, відрізняти минуле від майбутнього та зберігати знання. Людська особистість ще тільки почала творитись. Про те, як вона поставала і як це діялось на теренах майбутньої України говориться в цій книзі.
Звідки ми взялися?
Загадки появи людини
Поява роду людського на тлі тваринного царства досі лишається загадковою. Дійсно, виходячи зі значного збігу не тільки геномів, а й нашої поведінки із, наприклад, шимпанзе, може скластись враження, що від спільного предка нас із мавпами відокремив лише незначний еволюційний стрибок. Але більш уважний розгляд породжує питання, на які й досі не маємо впевнених відповідей...
Перегони розумності
Про мас-старт еволюції носіїв розуму
Сучасна наука дає масу підтверджень нашої спорідненості із тваринами. І це в цілому підтверджує еволюційний характер творення людських тіл і людської психіки. Але шлях еволюції розуму не був однозначним. Скоріше він нагадував перегони, в яких брали участь суттєва кількість видів розумних істот. Чи запускав хтось такі перегони?
Версії початку олюднення
Від еволюції в савані до генної інженерії
Нині існують декілька гіпотез щодо причин та механізмів початку олюднення. Від «класичної», яка викладається в шкільних підручниках, до досить екзотичних, що виходять із втручання інопланетян або проголошують деградацію людства замість його еволюції. Що ж насправді тлумачать ці підходи і в чому їх слабкости?



У наших сусідів


Перші сліди архантропів в Польщі, Угорщині та Словаччині датовані приблизно 800 000 роком до Р.Х. На теренах Молдови та Румунії перші сліди архантропів датуються 600 000 роком до Р.Х. На території Європейської Росії перші сліди архантропів фіксуються 800 0000 - 700 000 роками до Р.Х. В Білорусі — 250 000 роком до Р.Х.



Загалом в Європі


Найстаріший доказ присутності архантропів в Європі походить з Дманісі у Грузії. Його вік 1 800 000 років. Кам’яні артефакти з печери Козарніка в Болгарії датуються 1 400 000 роком до Р.Х. В Атапуерці (Atapuerca) в провінції Бургос на Піренейському півострові знайдені людські останки віком 1 200 000 років. Найдавнішим європейським свідченням використання ашельських знарядь крем’яні ручні сокири віком 900 000 років, знайдені в Іспанії та у центральній Франції. 600 000 роком до Р.Х датується поява Аббевільської культури, названої так від міста французького міста Аббевіль (Abbeville) в департаменті О-де-Франс. Інша назва цієї культури — шельська (від паризького передмістя Шелле (Chelles)). Аббевільська культура вважається європейським перехідним варіантом між олдувайською та ашельською культурами.

Близько 400 000 року до Р.Х. з’являється клектонська культура (назва від міста Клектон-он-Сі (Clacton-on-Sea) в англійському графстві Ессекс), носіями якої були Homo heidelbergensis. Характерно, що клектонські способи виготовлення кам’яних знарядь були схожими до ашельських, але чомусь не містили в своєму асортименті ручних сокир. Натомість, деякі трасологічні ознаки вказують, що клектонці прив’язували ці знаряддя до дерев’яних держаків, що було дуже важливим та практичним відкриттям.

Свідчення появи архантропів на теренах Німеччини датуються 500 000 роком до Р.Х. Приблизно 430 000 років тому від Homo heidelbergensis відділилась лінія неандертальців (Homo neanderthalensis), чия назва походить від долини Неандер в Німеччині. З неандертальцями пов’язують виникнення нової технології обробітку каменю, яка отримала назву левалуазької або техніки Левалуа (назва походить від передмістя Парижа Левалуа-Перре (Levallois-Perret)). Доволі швидко техніка Левалуа поширилась на всю Європу та Близький Схід, а згодом проникла і в Африку, хоча самі неандертальці до Африки не добрались. В Скандинавії та країнах Балтії слідів архантропів не виявлено. В 210 000 році до Р.Х. засвідчено перші сліди появи людини сучасного типу в Греції.



В Азії


Через Левантійський (з Африки в Західну Азію через Синай) та Аравійський коридори (через протоку Баб-ель-Мандеб від Африканського Рогу до Ємену) архантропи досягли Аравійського півострова, можливо, ще 1 400 000 років тому. Найдавніші сліди їхнього перебування в Ізраїлі датуються 1 300 000 роком до Р.Х. Знахідки з подібним датуванням було знайдено на півночі Саудівської Аравії та в печерах Ємену. Однак найдавнішими відомими доказами перебування архантропів за межами Африки є кам'яні знаряддя, датовані 2 120 000 роком до Р.Х., знайдені в Шанчені в Китаї. Лише трохи молодші за них докази активності ранніх людей на півночі Пакистану, датовані 2 100 000 роком до Р.Х. Досі невідомо, яким чином вони туди дістались.

В передмісті Пекіна Фаншань в печерах Чжоукоудянь виявлено останки так званої Пекінської людини або синантропа (Homo erectus pekinensis) віком 780 000 років. В Японії на стоянці Камітакаморі сліди перебування ранніх людей датуються 580 000 роком до Р.Х. Ранньоашельські знаряддя, що датовані починаючи з 400 000 року до Р.Х., поширені по всьому Індійському субконтиненту від північного Пакистану до Непалу, окрім Шрі-Ланки. Ранні стоянки архантропів в Сибіру датуються 300 000 рок до Р.Х. 240 000 років тому від виду Homo heidelbergensis відділились денисовські люди (Denisova hominins), назва яких походить від Денисівської печери на Алтаї в Росії. 195 000 років тому перші люди сучасного типу з’являються в Леванті.



В Африці


Приблизно 700 000 років тому у Південній Африці розпочинається культура Стелленбош, чия назва походить від міста Стелленбош (Stellenbosch), поблизу якого були знайдені кам'яні знаряддя цієї культури. Культура Стелленбош вважається різновидом ашельської культури і приблизно в 420 000 році до Р.Х. змінюється культурою Фаурсміт (Fauresmith), названою на честь міста Фаурсміт в ПАР, яка вважається перехідною до середнього палеоліту. Пам’ятки фаурсмітської культури поширені по всій території східної Африки від Ефіопії до ПАР. Фаурсмітськими технологіями користувались як пізні архантропи, так і люди сучасного анатомічного типу. Згідно з генетичними дослідженнями, так званий Y-хромосомний Адам жив в Африці 270 000 років тому, а мітохондріальна Єва — 230 000 років тому. 150 000 років тому група койсанських народів відділилась від основного масиву людства. 130 000 років тому від основного масиву людства відділились предки сучасних пігмеїв та мігрували в центральну Африку.



В Америці


Людей ще немає.



В Австралії та Океанії


Людей ще немає.

Як жили праукраїнці
Психоархеологія України