Людство
в середньовіччі
400 - 1 500 н.е.
Середньовіччя є середнім періодом трьох традиційних поділів західної історії: класичної античності, середньовіччя та сучасності. У ширшому сенсі цей термін може застосовуватися до будь-якої культури, але у цьому випадку він позначає переважно хронологічну приналежність або, навпаки, вказує на історичний період, що має ознаки європейського середньовіччя. В історії Європи середньовіччя розпочалось з падінням Західної Римської імперії та завершилось в епоху Відродження та Великих географічних відкриттів.
Культури
середньовіччя
400 - 1 500 н.е.
Середньовіччя є умовним і дуже європоцентричним історичним терміном. В інших регіонах світу та й, зрештою, в тих частинах Європи, куди не ступала нога римського легіонера, все відбувалось інакше. Втім, оскільки землі праУкраїни знаходились в орбіті римських впливів, події, пов’язані з крахом Західної Римської Імперії не могли не зачепити наших земель. Недарма Україну називають матір’ю слов’янських народів: саме звідси відбувалось розселення слов’ян на південь та захід, а також, частково, на північ.
Книга 3. Час
залізних мечів
Кімерійці, скіфи, сармати
В час залізних мечів на теренах, які майже збігались з сучасними кордонами України, існувала держава, що об’єднувала в собі різні народи. Ці люди, звісно, не знали, що їхні нащадки зватимуть себе українцями, але приготування українського борщу уже розпочалось. Уже розгорявся вогонь під етногенитичним казаном, яким була тоді Україна. І це був скіфський казан. Про часи становлення українського народу йде мова в цій книзі.
Час
Русі
Звідки пішла Руська земля
В відомому переліку слов’янських племен, укладеному Нестором літописцем, чомусь немає найголовнішого. Немає Русі. А Україною ж наша країна почала називатись тільки з XVII століття і то як означення запорозьких та наддніпрянських земель. Решта ж земель надалі називалися Руссю, аж поки поступово назва Україна не стала спільною для всієї етнічної території українців. Зрештою, питання про те, звідки пішла Руська земля, і хто в ній найперший почав княжити, і з чого Руська земля такою стала? — ставив ще сам Нестор. І сам собі намагався дати відповідь у знаменитій своїй Повісті минулих літ. Наскільки ж переконливою є Нестерова версія походження Русі?