Епоха середнього палеоліту

120 000 - 40 000 до н.е.

Середній палеоліт — друга стадія давньої кам’яної доби. Це той самий час, коли на планеті з’явились уже не просто істоти, які користувались рукотворними знаряддями та вогнем і отже явним чином виділялись із тваринного царства, а справжні люди із ключовими елементами сучасної людської поведінки. І така поведінка була властива представникам двох окремих рас — Homo sapiens та Homo neandrtalis.

Людство в середньому
палеоліті

120 000 - 40 000 до н.е.
Ключовий момент розвитку розумного життя в середньому палеоліті - поява сучасної людської поведінки. Її суттєві елементи — виникнення абстрактного мислення, перспективного планування і символічної діяльності, що проявляється в різних формах мистецтва. Люди навчились готувати їжу на вогнищах, у них з’явилась метальна зброя. Також це епоха великого розселення людей по планеті.

Середній палеоліт
в праУкраїні

120 000 - 40 000 до н.е.
В середньому палеоліті Україна була інтегральною частиною Великої Неандерталії — території розселення неандертальців, яка розлягалась від Атлантики на заході аж до гір Алтаю на сході. Надалі неандертальці були витіснені людьми сучасного типу, але вони залишили по собі важливі культурні спадки, а також певні генетичні сліди, яки проявляються зараз в нас з вами...

Середній палеоліт
в Світі

120 000 - 40 000 до н.е.
Середній палеоліт в історії людства це щось, на кшталт фінішної прямої марафонського забігу, коли до мети залишаються лічені метри, а сил у більшості змагальників уже не вистачає. На початку цього періоду у світі існувало кілька видів розумних істот, під кінець залишилось тільки два – неандертальці й люди сучасного анатомічного типу. При цьому неандертальці на голову випереджали людей.

Культури
середнього палеоліту

120 000 - 40 000 до н.е.
В середньому палеоліті українські землі заселили носії мустьєрської культури – неандертальці. Нові навички дозволили їм здійснити технологічний прорив і вийти на новий рівень розвитку. Люди сучасного анатомічного типу, які з’явились в Європі приблизно 50 000 років тому, запозичили від неандертальців більшу частину їхніх знань і змогли їх розвинути. Неандертальці вимерли, а люди змогли пройти значно далі...

Книга 1. Час
вогню та каміння

Людинотворення кам'яної доби
Істота, що не боялась вогню, твариною однозначно вже не була. Та чи можна було назвати її людиною? Бо у цієї істоти ще не було особистості. 40 000 років тому, в час вогню та каміння, вона, ця істота, тільки вчились уявляти, думати словами, відрізняти минуле від майбутнього та зберігати знання. Людська особистість ще тільки почала творитись. Про те, як вона поставала і як це діялось на теренах майбутньої України говориться в цій книзі.

Перші,
другі, справжні

Хвилі заселення Європи та праУкраїни
Які люди першими заселили праУкраїну та як їм тут жилось?

Генетичні Адам
і Єва

В пошуках африканських першопредків
Завдяки досягненням генетики ми знаємо, що всі жінки та всі чоловіки сьогоднішнього людства одержали свої гени від однієї праматері та від одного прабатька. Ми приблизно знаємо, де і коли жили ці наші першопредки. І навіть можемо нині спостерігати людей, які на них схожі. Але ми не знаємо, чому з’явилась людина. І навіщо ми еволюції...

М’ясоїдний
ген

Чому наші предки позбулись вегетаріанства
Колись наші прапредки відмовились від звичного вегетаріанства і це в цілому сприяло прискоренню їх олюднення. Які ж еволюційні переваги давало м’ясоїдіння і чим за це приходилось платити? І чому сучасні вегетаріанці майже не ризикують, відмовляючись від того, що колись стало критично важливим для протолюдей?