Однодобова історія

Частина 1. ПраУкраїна від каміння до бронзи

Люди сучасного типу з'явились на теренах України десь із сорок тисяч років тому. То спробуємо собі уявити, що цей період - всього лиш одна доба. Які найбільш важливі події вона вмістила? Тут, в першій частині огляду, розглянемо часи, які звично вважати передісторією. Але в нашій метафорі це був період від початку доби аж до пізнього вечора...
Люди сучасного типу з'явились на теренах України десь із сорок тисяч років тому. То спробуємо собі уявити, що цей період - всього лиш одна доба. Які найбільш важливі події вона вмістила? Тут, в першій частині огляду, розглянемо часи, які звично вважати передісторією. Але в нашій метафорі це був період від початку доби аж до пізнього вечора...
Civilization VI - Мод "Запорізька Січ", Петро Сагайдачний
Франшиза "Цивілізація" має вже шість ігор, але не одна з них досі не містила Української цивілізації. При цьому в деяких іграх були українські міста-держави (наприклад, Київ у Цивілізації 5).

Але ми вважаємо що це круто, коли в історичних іграх ти можеш пограти саме за свою рідну країну. І тут нам в пригоді стає механізм мод, завдяки якому гравці здатні додавати у гру саме ті нації, які вони хочуть.

Отже, ми вирішили додати у Civilization VI Запорізьку Січ під проводом Петра Сагайдачного .

Запорізька Січ - сильна нація з бонусами як на мирний розвиток, так і на війну (перед усим, на оборону).



Якщо за Петра Сагайдачного грає ШІ, то він ніколи не нападе на вас першим.
Час снів
Як поставали первісні мислення і творчість
У перших людей сприйняття світу було зовсім іншим від нашого. Вони не усвідомлювали причин подій і жили короткочасними потребами. Їх мислення було нелогічним, а пам’ять короткою. Особистість ще не викристалізувалась в розчині родового самосприйняття. Мабуть, таке існування можна порівняти зі сном. А ще — зі сприйняттям світу малюками.
Час великого холоду
Випробування як стимул для розуму
Нові технології полегшують полювання і породжують спеціалізацію мисливських родів. Але прихід Великого зледеніння стає важким іспитом для праукраїнців. Разом з тим, труднощі стимулюють розвиток мислення: з’являються перші календарі і мапи. Постає архетип Матері Світу і фігура охоронця роду — шамана, яка уособлює архетип взаємодії людини з невідомим.
Час мавпи
Від епохи жорстокості до початку цивілізації
Клімат пом’якшується, способи мисливства удосконалюються. Життя стає простішим і приємнішим? Але зростання населення призводить до повсюдних міжплемінних війн за мисливські угіддя. Коріння їх жорстокості — в поведінці наших тваринних предків. Але зла мавпа в нас навчилась маскуватись за архетипом Захисника. Докорінним розв'язанням тисячолітньої проблеми стає перехід до цивілізованого життя.
Час богинь
Три тисячоліття спокою
Одомашнення тварин та землеробство створили фундамент для достатку їжі. На цьому фундаменті постала щаслива цивілізація Старої Європи, чиєю головною покровителькою її люди вважали Велику Богиню. І не дивно, що керівною силою тут стали саме жінки, які вміли з Богинею спілкуватись. Епоха матріархату? І так, і ні...
Час золотої доби
Чи все так гарно у світі безпечності
Майже для півтораста поколінь праукраїнців світ, в якому вони жили був досить мирним, а життя ситним. Можливо саме із таким життям асоціюється поняття «золота доба». І період цей вочевидь пов’язаний із трипільською культурою, від якої сучасні українці одержали значущий спадок. Але такий нібито спокійний і ситий світ не був ідеальним, і в його підвалинах уже визрівали майбутні зміни.
Час змін
До народження нового світу
Нині переважна більшість людства володіє тією чи іншою мірою однією з мов, яка належить до так званої індоєвропейської мовної сім’ї. А за мовами цими стоїть певний світогляд, який сформував звичну нам цивілізацію. Сьогодні ми знаємо, коли і як саме почалося формування індоєвропейського світу. І також — яке відношення це має до праУкраїни...
Час аріїв
В що вони вірили та що впроваджували у світ
В попередніх розповідях уже згадувалось, що ми всі (мало не більшість людства, а не тільки ми в Україні) живемо в світі, який створили арії. Але чи був той світ на самому своєму початку схожим на наш сьогоднішній? А якщо був, то чим? І як цей світ вплинув на формування українського національного характеру.
Час героїв
Лицарі древнього світу
Арії були переконані, що вони визволяють з чужих рук те, що по праву належить їхньому народу, тобто людям, які належним чином приносять жертви богам. І це стало чудовим оправданням арійської агресивності. Ще однією дуже мотивувальною інновацією було те, що в ранніх арійських спільнотах суспільні ліфти ще могли підіймати людей на будь-яку висоту.
00.00 – 10.00
10 годин

На початку нашої умовної доби, прапращури майбутніх українців відкрили для себе цю благодатну землю. Вони полювали тут на мамутів, оленів та степових биків-турів, будували собі житла із мамутячих кісток та виготовляли різні господарські знаряддя із кременю. Час від часу ці люди збирались разом, щоб потанцювати під звуки оркестру ударних інструментів, виготовлених із тих же таки кісток, пограти на кістяних флейтах чи відмітити схід та захід сонця. І все було б добре, якби не погода, яка десь після десятої почала псуватись. Ставало все холодніше …

10.00 – 14.00
4 години

Холоди поступово жорсткішали і аж десь біля другої пополудні вони стали геть нестерпними. Людність Європи вигинула майже повністю, і тільки по узбережжю Середземного моря та в причорноморських степах України (тоді вони були ще мамутовими преріями, а Чорне море – озером) якось жевріло людське життя. Отже, в цей період терени Праукраїни стали одним із двох так званих «кліматичних притулків» на континенті. І надалі це мало величезний вплив на те, як складалися тут наступні історичні процеси.

14.00 – 16.00
2 години

Однак, з часом мороз став попускати і життя ставало все приємнішим. Люди плодились та розмножувались згідно заповідей Божих, про які вони, до речі, ще не відали, тому що вірили не богам, а духам предків та душам убитих ними ж тварин. Мабуть їм було добре, отим людям, бо земля була багата й простора і щедро ділилась з ними своїми багатствами. Тому змінювати в своєму життя вони нічого не хотіли. Але…

Щойно минула 16.00 нашої української історичної доби, як з планетою щось сталось. Ми не знаємо достеменно, що це було, однак землею добряче струсонуло, на західному обрії з’явився вогонь і кліматичні зміни прискорились.

16.00 – 17.45
1 година 45 хвилин

Мамути щезли разом з льодовиками, а їхні прерії поросли лісами. В лісах же водились олені. До України почали масово переселятись мисливці на оленів з берегів Балтійського моря, котрі поступово асимілювалась з автохтонами. Їжі ставало щодень більше і плодитись та розмножуватись, ставало щораз легше. Так легко й просто, що мисливців зробилось забагато і вони почали воювати між собою за місце під сонцем. Ці майже дві години – час безконечних та кривавих міжплемінних війн.

Втім, на теренах України людям хоч було що їсти, бо на півдні, за великим прісним Чорним озером, доводилось сутужніше. Дичини тут зовсім не стало, а перекочовувати на нові місця було ніяк. Тому довелось брати в руки палиці, копирсатись ними в землі. Сталось це, за нашим відліком часу, десь о 16.30, а може навіть трохи раніше, бо дуже вже їсти хотілось. І поки в українських степах полювали на вгодованих турів та сайгаків, по той бік Великої Води, в малоазійській Анатолії, їхні сусіди та родичі стирали собі зуби перепічками з муки, перемішаної з піском, та давились кашею з напірозвареного зерна. І так тривало десь із півгодини. Але за цей час люди навчились ліпити горщики з глини, ткати одяг, приручили кіз, овець та биків, орати за плугом і навіть зводити міста. Десь тоді стала дорослою Велика Богиня, яка подарувала своїм дітям багато смачної та різноманітної їжі.
17.45– 18.00
15 хвилин

Чутки про якесь інше життя досягли й Праукраїни. А може наші предки й самі до цього додумались? Але люди кукрецької культури вже почали пасти в степах стада напівдиких турів і, навіть, пробувати щось там сіяти біля своїх домівок.

Натомість, тим хто раніше опанував землеробство плодитись та розмножуватись стало ще легше, і людей на південному узбережжі Чорного озера стало так багато, що вони вже не поміщались там і почали шукати нові землі. І тоді малоазіати посунули на Балкани до Дунаю. А звідти залишалось ступити лише один крок до України.

18.00 – 18.35
35 хвилин

Щойно минула шоста година пополудні, як перші поселенці з півдня, разом із своїми горщиками, мідними браслетами й отарами овець, перетнули південні межі Праукраїни. Гарячі південні хлопці припали до душі місцевому жіноцтву: вони були ввічливими, симпатичними, ошатно одягненими та мали безліч чудових речей. І їхній спосіб життя цілком відповідав жіночим мріям про домашнє вогнище. Для здійснення своїх мрій, жінки прикликали Велику Богиню, яка погодилась перебратись зі своєї засушливої Малої Азії у долини Дунаю, Дністра та Південного Бугу, очоливши тут ситу й багату Староєвропейську цивілізацію.

18.35– 19.26
51 хвилина

Спільними силами прибульців та кукречан було створено гребениківську та буго-дністровську землеробські культури. На південному заході України люди уже жили в селах і вирощували собі їжу самі замість того, щоб тинятись лісовими нетрями в пошуках звірини. Дуже швидко тут навчились ліпити горщики, носити тканий одяг, майстерно шліфувати кам’яні сокири й топити мідь. Однак, способи господарювання були різними: на південному заході мешкали землероби, в південно-східних степах випасали свої стада та отари пастухи. І тільки на півночі ще жили люди, яким ще подобалось жити по-старому – полювати та рибалити.

19.26– 19.30
4 хвилини

Потужна сила струснула земну твердь, зруйнувавши природний міст між Європою та Азією в районі сучасного Босфору. Внаслідок повені загинули десятки тисяч людей, а сотні тисяч втратили свою батьківщину і змушені були переселятись на нові землі. Це переселення не обійшлось, на жаль без кривавих сутичок: хтось не хотів поступитись своїм місцем, а хтось не мав де жити. На протязі дуже короткого часу відбулось переформатування етнічної мапи тодішньої Європи. Цей процес ще називають неолітизацією Європи і люди Праукраїни включились в нього одними з перших.

19.30 – 21.10
1 година 40 хвилин

Для більшості праєвропейців це була пора жіночої вдади. Міфи пам’ятають її як золотий вік ситості, спокою та злагоди. В Праукраїні це часи Трипільської культури. Велика Богиня навчила своїх доньок творити пречудову кераміку, писати листи у вічність, розумітись на чарах та відьмуванні і заклала основи не тільки співучості української мови, але й, у великій мірі, особливостей українського національного характеру. Завдяки трипільцям ми досі є роботящими, хазяйновитими, мрійливими, замилуваними у природу та рідну землю, послушними своїм дружинам та важкими на підйом хуторянами для яких власна хата завжди скраю.

Всього лиш на 15 хвилин пізніше за трипільців в районі Дніпровських порогів, з’явилась група людей, яким не дуже хотілось шанувати Велику Богиню. Вони не воліли підкорятись владі жінок. Їм хотілось пригод, змагань, азартної боротьби з усім світом. Вони вірили у чоловічих богів, а також у силу міцних рук, швидких коней та добре вигострених мідних кинджалів. Випасаючи отари у причорноморських степах вони мріяли про те, як підкорять увесь світ, розмірів якого не уявляли. Як не дивно їм це вдалось. І вони, ці люди, також є нашими предками. В нас живе їхня войовничість та непосидючість, кмітливість та винахідливість, любов до пісень, бажання встановлювати правила гри і шляхетна здатність грати за правилами.

Десь біля 21.00 сили Великої Богині почали вичерпуватись. У степу випадало все менше дощів і зими ставали все холоднішими. Збіжжя уже не родило так щедро, як раніше. Зате стада пастухів ставали усе тучнішими і їх ставало усе більше. Це свідчило на користь пастуших богів-чоловіків, котрі куди краще дбали про тих, хто у них вірив. І це стало вироком Великій Богині. Правда маленького племені, яке звалось аріями, стала очевидною.

21.10 – 21.45
35 хвилин

Трохи більше, ніж півгодини знадобилось аріям, щоб індоєвропеїзувати всю Україну, а потім і Європу та весь степовий пояс Азії, навчитись топити бронзу, конструювати вози та бойові колісниці, організовувати перші державні об’єднання. І хоч на протязі цього часу самі арії зникли, розчинились у морі людей, яким вони передали свою вдачу, віру й мову, ми продовжуємо жити у світі, ними створеному, із усіма його вадами та чеснотами. Наступні три години нашої історії України (та й на загал усієї історії людства) – це історія світу, який арії створили для себе, навчивши всіх інших людей у ньому жити.

Українська національна вдача є унікальним поєднанням рис доіндоєвропейських та арійських народів. І цей синтез почав складатись десь у період ранньої бронзи, коли велика й багатолюдна трипільська цивілізація стала частиною арійського світу. Ця подвійність дала змогу нашим предкам зберегти себе, поперемінно стаючи то, по-староєвропейськи, миролюбними й схильними до конформізму людьми, то, по-арійськи беручи до рук зброю, щоб захиститиcь. Щоправда, далеко не завжди нашим пращурам вдавалось робити правильний вибір: коли саме бути гречкосіями, а коли воїнами. Через це ми ще й сьогодні не вирішили усіх проблем ними створених. А вирішити проблему неможливо без розуміння механізмів її створення. Саме для цього нам і потрібне знання історії, чи не так?

Як жили праукраїнці
Психоархеологія України