Дитинство Санти
Свідерська археологічна культура
Роки існування:
9 400 - 7 500 до н.е.
Етнічний склад:
Невідомо
Антропологічний тип:
Лапаноїдний
Мова:
Ностратична мовна макросім’я
Харчова база:
Індивідуальне полювання та збиральництво
Мислення:
Правопівкульне, образно-вербальне, дологічне
Релігійні переконання:
Тотемізм
Похоронний обряд:
Невідомо
Громадський устрій:
Родова матрилокальна громада
Політична організація:
Вождівство
Ареал:
Волинська, Житомирська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, Крим
Походження:
Культура виникла близько 9 700 року до Р.Х. в середній течії Вісли на основі місцевої липської культури та груп мігрантів лінгбійської культури. Близько 9 500 року до Р.Х. почали переселятись на українське та білоруське Полісся.
Історична доля:
Мігрували до Скандинавії, ставши одними з предків саамського народу.
Завдяки казкам та мультикам дітки всього світу знають доброго Санту та його вірного друга, оленя Рудольфа. І знають, що Санта живе у далекій сніжній країні Лапландії серед оленеводів-саамів. Втім, мало хто знає, що саами — це один з найдревніших та найзагадковіших народів Європи. До речі всі сусіди саамів вважали їх не тільки вмілими мисливцями, але й небезпечними чаклунами-шаманами: до них навіть вирушали вчитися чаклунства. Мабуть тому, що цей народ зберіг в майже незмінному вигляді древню мудрість своїх предків. А починалось все зовсім не там, де тепер живе Санта …
Мезоліт на теренах світу
10 000 - 6 500 до н.е.
Мезолітичні культури мали принципові спільні риси, оскільки їх профіль формувався насамперед як відповідь на зміни навколишнього середовища в післяльодовиковий період. Разом із тим, на різних континентах закономірно існувала досить суттєва специфіка. І вона значною мірою визначила подальший розвиток цивілізації на цих теренах.
Найстаріша професія
Шамани — минуле. Чи й майбутнє?
В наш вік раціоналізму та гаджетів слово «шаманство» стало ознакою нез’ясованості, а отже й ненадійності. Ми звикли спиратись на технології, які гарантують очікуваний результат. Між тим саме вміння активно взаємодіяти з невідомим і невизначеним, мабуть було атрибутом шаманської професії в давньому минулому. І хто знає, чи не знадобиться нам скоро такий фах?
Мезоліт на теренах світу
10 000 - 6 500 до н.е.
Мезолітичні культури мали принципові спільні риси, оскільки їх профіль формувався насамперед як відповідь на зміни навколишнього середовища в післяльодовиковий період. Разом із тим, на різних континентах закономірно існувала досить суттєва специфіка. І вона значною мірою визначила подальший розвиток цивілізації на цих теренах.
Час вогню та каміння
Книга 1: Людинотворення кам'яної доби
Істота, що не боялась вогню, твариною однозначно вже не була. Та чи можна було назвати її людиною? Бо у цієї істоти ще не було особистості. 40 000 років тому, в час вогню та каміння, вона, ця істота, тільки вчились уявляти, думати словами, відрізняти минуле від майбутнього та зберігати знання. Людська особистість ще тільки почала творитись. Про те, як вона поставала і як це діялось на теренах майбутньої України говориться в цій книзі.
Прадіди Санти
Сьогодення і палеолітичний культ оленів
Співставлення доброго дідуся Санти й древнього мезолітичного шамана може видаватись дивним. Але якщо зазирнути глибше в родовід дідуся Санти, то не складно буде помітити дуже цікаві речі. На основі етнографічних даних можна реконструювати модель культу, в якій головну роль відігравав саме далекий прадід Санти.
Від Балтики до Причорномор'яЕтнічний міст між південним узбережжям Балтики та землями майбутньої України встановився ще в 11 000 році до Різдва. Зрештою, нічого дивного в цьому не було, адже задовго до кінця палеоліту вся Європа була єдиним етнокультурним простором, який по-справжньому почав дробитись тільки з початком середньої кам’яної доби. У зв’язку з природними умовами, а саме перепадами клімату та нестабільною геологічною ситуацією, міграційні потоки між Балтійським та Чорним морями були особливо потужними й тривалими.

Перші хвилі цієї міграції, потрапивши в Україну сформували тут декілька близьких між собою культур так званого лінгбійського культурного кола (див. Лінгбійське культурне коло). Водночас на теренах сучасної Польщі формувався, якщо можна так сказати, другий ешелон лінгбійської експансії. А що лінгбійці були на загал такими людьми, які швидко вчились і легко пристосовувались до змінних обставин, то цей другий ешелон уже відрізнявся від перших хвиль мігрантів своєю матеріальною культурою. Саме тому мова йде про нову культуру, яка отримала назву свідерської, і ядро формування якої знаходилось десь в середній течії Вісли.

Нова модифікація лінгбійців виявилась настільки вдалою, що дуже швидко досягла рівня демографічної кризи і вимушена була розширяти свій ареал. Напрямок руху був відомий — на схід, себто туди, де вже освоїлись одноплеменці старших хвиль міграції і де ще бродили незліченні стада оленів. При цьому міграції ці відбувались в різний час, а хвилі мігрантів відрізнялись одна від одної кількісно. На нових місцях мігранти зустрічали переселенців першої хвилі та частково асимільованих ними місцевих мешканців.

Схоже на те, що стосунки старших та молодших хвиль переселенців складались не найкращим чином. Можливо, саме тому в межах єдиної свідерської культури (і лінгбійського культурного кола взагалі) стали утворюватись окремі ізольовані субкультури: у Надприп'ятті так звана нобельська група, у Подесінні — смячківська група, у верхній Наддніпрянщині — созька група, в долині Дністра — оселівська група, в західній Молдові — група поселень Чахлеу-Скауне та у східній Молдові — Селіште. Кремінь та рігДодатковим стимулом для формування таких груп очевидно були локальні поклади кременю, які, вірогідно, контролювались окремими клановими групами чи племенами і до яких чужинців не допускали. Поряд з такими кременевими копальнями як правило знаходились виробничі майданчики, майстерні просто неба, де кремінь проходив первинну обробку — зі шматків каменю збивали все зайве так, щоб сформувати округлу заготовину, з якої потім виготовляли типові свідерські гостряки стріл та списів у формі вербового листа з ніжкою, скребачки та леза з притупленою спинкою з пластин та сокири з відщепів.

У всьому іншому свідерська людність не відступала від традицій предків і була типовими лісовими кочовиками. Полюючи майже виключно на північних оленів вони ставили себе в залежність від цього виду здобичі. Постійних поселень свідерці майже не будували, а зводили тимчасові мисливські табори на берегах річок та озер, переважно на прибережних піщаних дюнах, що свідчить про те, що рибальству також приділялось важливе значення. Саме зі свідерською культурою пов'язані масивні однорядні гарпуни з великими зубцями, виготовлені з рогу північного оленя, які часто виявляють на таких прибережних поселеннях. Щоправда, інші, не такі масивні кістяні знаряддя в вологому піску зберігаються погано.Чарівний оленьЯк не дивно, нематеріальний спадок свідерців, який вони залишили європейцям, в тому числі й нам, українцям, набагато більший, аніж набір матеріальних решток. Олень, який більш ніж напевно, був тотемною істотою у свідерців, зберіг своє сакральне значення в міфології багатьох європейських народів. Для прикладу, українцям добре відомий образ дивовижного тура-оленя з колядок та з рушникових вишивок, а в піснях та колядах цей образ наділений світотворчою, сонячною функцією. У загальноєвропейському казковому фольклорі олень-золоті роги постає чарівним помічником. Так що олень Рудольф, друг і помічник улюбленця дітей Санти, насправді є далеким нащадком чарівного оленя, покровителя древніх мисливців. Та й в образі самого Санти виразно проглядаються риси древнього шамана, який відлюдком живе десь у своїй хатині в лісових нетрях, подорожує між світами і приходить на допомогу людям, коли його про це попросять.

Коли зі зміною клімату настало глобальне потепління, більша частина свідерців мігрувала все далі й далі на північ, слідом за тундровою фауною, відігравши провідну роль у первинному заселенні північно-східної Європи аж до Передуралля і ставши далекими предками народу саамів та частини угро-фінських народів. Інша ж частина людей свідерської культури вимушена була змінювати свої мисливські пріоритети, битись та миритись зі своїми сусідами, щоб, врешті-решт дати себе асимілювати іншим культурами.
Першовідкривачі культури:
Людвіг Савіцкі (Ludwik Sawicki, ⋆08.08.1893 — †20.01.1972) в 1920-х роках.
Епонімна пам’ятка:
село Сьвідри Вєльке (Świdry Wielkie), тепер передмістя Варшави
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Торчин (Волинська обл.), Делятин, Галич (Івано-Франківська обл.), Перевальне, Танкове (Крим), Нобель. Омит (Рівненська обл.), Оселівка, Кормань (Чернівецька обл.), Бирине, Мізин (Чернігівська обл.)
Експозиції артефактів:
Музей доісторичного періоду і ранньої історії (Museum für Vor- und Frühgeschichte) в Берліні, Державний археологічний музей (Państwowe Muzeum Archeologiczne) у Варшаві, Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві, Музей археології Волинського національного університету імені Лесі Українки
Примітки:
Групи свідерців якийсь час мешкали в степовому Криму та на Поділлі і були пізніше асимільовані місцевою людністю.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.1.: Первісна археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Леонід Залізняк. Свідерська археологічна культура // Енциклопедія історії України у 10 т. — К. : Наукова думка, 2012. ISBN 978-966-00-1290-5.
Леонід Залізняк. Найдавніше минуле України. — К.: Наук. думка, 1997
Леонід Залізняк. Передісторія України Х-V тис. до н. е. — К., 1998
Леонид Зализняк. Население Полесья в мезолите. — К.: Наукова думка, 1991 (рос)
Зализняк, Л.Л. (1989). Охотники на северного оленя Украинского Полесья в епоху финального палеолита. Київ. (рос)
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Кучинко Михайло Михайлович, Охріменко Г. В., Археологічні пам'ятки Волині. — Луцьк, 1995.
Історія міст і сіл Української РСР. Волинська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Житомирська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Івано-Франківська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР
Історія міст і сіл Української РСР. Кримська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Львівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1968
Історія міст і сіл Української РСР. Ровенська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Сумська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Тернопільська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Черкаська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Чернігівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Чернівецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Janusz K. Kozłowski, Archeologia Prahistoryczna, t. I Starsza Epoka Kamienia, Nakładem Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 1972.
Як жили праукраїнці
Психоархеологія України