Вали чорного лісу

Чорноліська археологічна культура

Всю середню Наддніпрянщину вкриває стародавня система земляних укріплень. За переказами ці укріплення є наслідком давніх подій, коли певний богатир (тут називають різні імена) полонив гігантського Змія запряг його у велетенський плуг і провів борозни. Вважається, що Змієві вали — це залишки укріплень, вибудованих Київськими князями для захисту від степових кочовиків. Втім, згідно з вуглецевим датуванням вали почали споруджувати ще між Х та VI століттями перед Різдвом. Хто й навіщо зводив ці вали?

Роки існування:
1 100 - 650 до н.е.
Етнічний склад:
Слов’яни
Антропологічний тип:
Динарський
Мова:
Слов’янська
Харчова база:
Перелогове землеробство та відгінне м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне
Релігійні переконання:
Раннє слов'янське язичництво
Похоронний обряд:
кремація. Рідше безкурганні тілопокладення витягнуті на спині з артефактами
Громадський устрій:
Сусідська громада
Політична організація:
Конфедерація
Ареал:
Вінницька, Житомирська, Київська, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області
Походження:
Культура виникла в лісостеповому межиріччі Дніпра та Дністра внаслідок об’єднання племен білогрудівської та тшинецько-комарівської культур та часткової асиміляції ними білозереської культури.
Історична доля:
Еволюціонувала в культуру скіфів-орачів.
Бронзова брошка-амулет з солярними знаками роботи чорноліських майстрів.
Ядром чорноліської людності були слов’яни-білогрудівці до яких долучились залишки сабатинівців, Чорнолісся складалось з міст-держав, котрі, вірогідно, іноді воювали між собою, а всім разом - проти кіммерійців. А ще чорнолісці уміли виплавляти залізо зброю та збудували перші Змієві вали.

Походження чорноліської культури



Чорноліська культура постала як результат еволюції слов’янської білогрудівської культури (див. Білогрудівська культура), яка частково асимілювала, а, можливо, й підкорила собі людність кіммерійської білозерської культури та східну частину фракійців ґава-голіградської культури (див. Ґава-голіградська культура). Саме тому, попри явне слов’янське походження, в культурі чорнолісів дуже багато фракійських та кіммерійських запозичень Тим більше, що зі своїми сусідами, за винятком степовиків-чорногорівців (див. Чорногорівська культура), чорнолісьці не тільки воювали, але й торгували і, часом, співпрацювали, оскільки грабіжницькі нальоти кіммерійців-чорногорівців дошкуляли всім. Можна навіть сказати, що Чорнолісся було мультиетнічною культурою і населення цих земель розмовляло своєрідним суржиком, в якому початково слов’янська мова була щедро приправлена фракійськими та іранськими словами.

Економіка чорнолісьців



Основною галуззю господарства чорнолісьців було землеробство. Про це свідчить величезна кількість бронзових та крем'яних серпів, зернотерок та бронзових мотик. Чорнолісьці сіяли просо, пшеницю, ячмінь, жито, льон та коноплі і розводили рогату худобу, коней та свиней. Чимала роль припадала полюванню та рибальству. На початку існування чорноліської культури тамтешнє населення ще користувалось кам’яним реманентом, особливо кремінними серпами та кам'яними шліфованими молотами. З кістки вироблялися шила, рибальські гачки та амулети, а з рогу — мотики. Дуже багато кістяних деталей кінської упряжі та вістря стріл, більшість із яких мали ромбічну форму. Однак, з часом в чорноліських селах ставало щораз більше бронзових речей й бронзоливарна справа сягнула дуже високого рівня.

Металургія, гончарство та забруднення середовища



На Суботівському городищі існували бронзоливарні майстерні, де знайдено дуже багато уламків ливарних форм. Тут виробляли дуже багато бронзових бойових сокир та масивних орнаментованих браслетів, які, очевидно, мали статусне значення, а також сережки та шпильки, намиста, фібули, брошки й накладні пластини для одягу. При цьому виробництво було в Суботові було настільки потужним, що привело до критичного забруднення довкілля, негативні сліди якого відчуваються ще й тепер. Технології виготовлення заліза чорнолісьці, швидше за все, запозичили у своїх сусідів — кіммерійців чорногорівської культури. А ті, своєю чергою, навчились виробляти залізо та сталь під час своїх завойовницьких походів у Закавказзя. Як на ті часи виробництво заліза було новою та доволі складною справою, тому заліза у чорнолісьців ще небагато і його використовували, головним чином, для виробництва зброї — мечів, кинджалів, списів. Більшість зі знаменитих довгих кіммерійських мечів, які часом знаходять в Україні насправді виготовлено в чорноліських кузнях. На ранньому етапі чорноліської культури більша частина посуду має прямі аналогії у білогрудівській культурі. Кухонне начиння не відрізнялося особливою вишуканістю, це горщики тюльпаноподібної форми, часом лощені або покриті кварцовою крихтою. Трохи пізніше великого значення набули ґава-голіградські гончарні навички, а що в ті часи більша частина домашнього посуду щоденного вжитку вироблялась в домашніх господарствах самими господинями, можна вважати, що значна частина чорноліського жіноцтва походила саме з ґава-голіградських племен. Набір посуд поповнювався і завдяки торгівлі: амфори та чорнолощений посуд балканських взірців зустрічаються повсюдно. Втім, поступово вироблявся і свій власний стиль. Столовий посуд орнаментували різьбленими геометричними орнаментами, які інколи затирали білою пастою. Основу його становить зазвичай зиґзаґ. Обмежений згори і знизу горизонтальними лініями, він утворює ряди трикутників, у які часто вписано менші. На кращих зразках затертий білою пастою орнамент контрастує з темно-чорним, неначе лакованим, тлом.

Села чорнолісьців



Свої поселення чорнолісьці зводили у місцях, захищених самою природою — зазвичай на високих мисах, що стрімко здіймалися над ярами чи заплавами. Будували великі дерев’яні житла, як наземні, так і напівземлянки. По кутах жител біля стін вкопували стовпи, що підтримували перекриття. Стіни обшивалися тесаними дошками, які були поставлені вертикально. У підлозі є ями господарського призначення, вздовж стін розміщувалися горшки-зерновики та зернотерки. Посередині поселень були відкриті майданчики, які служили загонами для худоби на випадок ворожого набігу, та, так звані зольники — пагорби, що утворилися внаслідок зсипання попелу і, можливо, проведення якихось ритуалів, пов’язаних з культами вогню, Сонця, родючості. Дуже часто поблизу від таких зольників зустрічаються громадські вівтарі або грубо витесані з каменю фігури ідолів. Характерно, що в деяких поселеннях типи житла та вівтарів відрізняються один від одного, що, ймовірно, свідчить про мультиетнічність населення. Початкова доба залізного віку в лісостепу позначена появою значної кількості укріплених поселень, а отже чорнолісьці мали якогось потужного ворога від якого потрібно було захищатись. Цим ворогом були степові кочовики — кіммерійці чорногорівської культури.

Землероби й степовики



Річ у тім, що оптимізація клімату та поява технологій виробництва заліза, сприяла не тільки розвитку землеробської економіки лісостепу. Степова кочова економіка починає розвиватись тільки тоді, коли має за сусідів хліборобів, які виробляють надлишковий продукт. А це, своєю чергою, викликало демографічний ріст і тут, і там і викликало напругу у стосунках між двома спільнотами. Городищ на теренах чорноліської культури дуже багато, хоча більшість з них не є великими — швидше за все кожне таке городище служило притулком для одного роду або невеликого племені. У плані городища зазвичай були круглими, діаметром від 40 до 100 метрів, оточувалися валом з дерев’яною стіною у вигляді з’єднаних між собою невеликих прямокутних секцій-зрубів, заповнених утрамбованою землею та обводилися ровами. У деяких випадках з зовнішнього боку зводилися додаткові споруди у вигляді валу з ровом на зовнішньому боці. На території більшості малих городищ будівель було мало, що ще раз свідчило про їхню основну захисну, а не житлову функцію. На деяких поселеннях зафіксовано сліди руйнувань та пожеж, після яких укріплення відбудовувались.

Чорноліські міста



Втім, чорнолісьці знали й справжні міста. Класичним взірцем чорноліського міста вважається фортеця на пагорбі поблизу Тясмину. Вона була захищена глинобитним валом та ровом шириною 9 м і глибиною до 4 м. На гребені валу знаходились зрубні дерев’яні укріплення стіни з вежами та в’їзні ворота. Біля підніжжя валу виявлено обгорілі залишки дерев'яних будівель. Ще краще була укріплена Суботівська фортеця, яка захищала металургійний центр чорноліської культури й була оточена двома рядами могутніх укріплень. І навіть більше — саме чорнолісьці почали зводити спеціальні протикавалерійські укріплення між ріками, вздовж переправ та вододілів, які пізніше отримали назву Змієвих валів. А що єдиними кіннотниками в ті часи та на цих землях були кіммерійці, то зрозуміло, що саме для захисту від них ці укріплення й будувались. На те, що чорноліські міста-фортеці зводились в першу чергу для захисту від кіммерійців, вказує й те, що їхні села на Поділлі та в Подністров’ї, тобто далеко від лінії фронтиру, були неукріпленими.

Чорноліські цвинтарі



Поховання, що належали до початкового етапу існування чорноліської культури, були ґрунтовими. Небіжчиків клали в неглибокі ями, зазвичай на правому боці, головою на захід і без будь-яких насипів. Пізніше з’являються і трупоспалення. Пересічних покійників супроводжували похоронні дари у вигляді посуду (очевидно, з їжею) та невеликою кількістю прикрас, найчастіше, браслетів. Серед курганних поховань привертають увагу могили воїнів у супроводі зброї, вуздечок та інших речей. До супроводу входили й коштовні речі малоазійського походження, які, швидше за все, були військовою здобиччю.

Нові політичні реалії


Вірогідно, в особі чорноліської культури ми можемо спостерігати формування перших слов’янських державних організмів. Ознаками цього є численні городища та оборонні споруди, зведення яких потребували значної концентрації людських та матеріальних ресурсів, а також достатніх знань в царині фортифікації, топографії та містобудування. Щоб мобілізувати такі сили потрібна була централізована система управління, можливо схожі на античні міста-поліси. Можливо, що владу в таких містах здійснювали не стільки старійшини та вожді, скільки служителі культу. Надзвичайно ймовірним видається також використання рабської праці як для будівництва укріплень, так і для металургійного виробництва. Це також пояснювало б масову появу в чорноліських селах кераміки інших культур та величезної кількості зброї, яка була потрібна не стільки для захисту, скільки для військових експедицій з метою захоплення рабів. Ворожнеча з кіммерійцями була стимулом, який сприяв державотворенню та розвитку чорноліської спільноти й, можливо, стала однією з рушійних сил появи майбутньої скіфо-слов’янської держави (див. Культура скіфів-орачів та Культура скіфів-кочовиків).

Історична доля чорноліської культури


Завдяки союзу з кочівниками-скіфами, чорнолісьцям вдалось здолати своїх ворогів і ввійти в склад скіфської конфедеративної держави на правах молодшого партнера.
Першовідкривачі культури:
російський археолог Алєксєй Тєрєножкін (⋆26.11.1907 — †19.05.1981) у 1949 році.
Епонімна пам’ятка:
Урочище Чорний ліс в Кіровоградській області.
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Вінниця, Лука-Мелешківська, Дорошівка (Вінницька обл.), Богуслав, Коржі, Боярка (Київська обл.), Богданівка, Цибулеве, Знам’янка, Андріївка, Новомиргород, Троянове (Кіровоградська обл.), Олександрівка, Гуляйгородок (Миколаївська обл.), Недогарки, Майори, Чечелеве, Солошине (Полтавська обл.), Старий Олексинець, Ланівці, Ванжулів, Кременець, Устя (тернопільська обл.), Лука-Врублевецька, Стара Ушиця (Хмельницька обл.), Орловець, Жовнин, Крутьки, Жаботин, Трахтемирів, Стеблів, Пастирське, Суботів (черкаська обл.), Батурин, Осовець, Борзна, Воронівка, Карпівка (Чернігівська обл.)
Експозиції артефактів:
Державний Ермітаж (Государственный Эрмитаж) в Санкт-Петербурзі; Державний історичний музей (Государственный исторический музей) в Москві; Національний музей історії Молдови (Muzeul Național de Istorie a Moldovei) та Музей археології й етнографії Академії Наук Республіки Молдова (Muzeul de Arheologie şi Etnografie) в Кишиневі; Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві; Вінницький краєзнавчий музей; Одеський археологічний музей НАН України; Черкаський обласний краєзнавчий музей (Черкаси); Черкаський міський археологічний музей Середньої Наддніпрянщини; Полтавський краєзнавчий музей; Івано-Франківський обласний краєзнавчий музей; Тернопільський краєзнавчий музей
Примітки:
Вірогідно ворогували з кіммерійями чорногорівської культури, а згодом стали етнічною основою геродотових скіфів-орачів.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.2.: Скіфо-сарматська та антична археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Населення лісостепу України за Кімерійської доби (X — початок VII ст. до н. е.) // Давня історія України, т. 2. Скіфо-антична доба.— К., Наукова думка, 1978.
Скорий С. А. Чорноліська культура // Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2013. — ISBN 978-966-00-1359-9.
Крушельницька Л. І., Взаємозв'язки населення Прикарпаття та Волині з племенами Східної та Центральної Європи. — Львів. — 1985
Чорноліська культура Середнього Придністров'я: За матеріалами непоротівської групи пам'яток / Л. І. Крушельницька; НАН України. Львів. наук. б-ка ім. В. Стефаника. — Л., 1998
Історія міст і сіл Української РСР: Вінницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Житомирська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Київська область / Ф. М. Рудич (голова ред. колегії) та ін. — К.: Головна редакція УРЕ, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Кіровоградська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Кримська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Одеська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Історія міст і сіл Української РСР. Полтавська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Сумська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967
Історія міст і сіл Української РСР. Тернопільська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Харківська область. — К: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1966
Історія міст і сіл Української РСР. Херсонська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Хмельницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Черкаська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Чернігівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Чернівецька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1969
Chernoles Culture. // Encyclopedia of Indo-European Culture. Fitzroy Dearborn, 1997
J. Chochorowski, P. Kaczanowski, J.K. Kozłowski: Prehistoria – Encyklopedia historyczna świata t. I. Kraków: Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, 1999. ISBN 83-85909-51-6
дивитись всі