Вогнепоклонники давньої України

Білогрудівська археологічна культура.

Щороку в ніч на 7 липня по всій Україні палають купальські вогні, очищаючи людські тіла й душі. Вогонь розпалювали напередодні Чистого Четверга, перед Великоднем, а 6 травня в день святого Юрія гуцули розпалюють живу ватру, вогонь для якої добувають тертям. Дванадцятьма полінами на Святвечір розпалювали піч, а на Масляну спалювали у вогні володарку зими Марену. 14 вересня, у свято Семена, давні українці справляли Свіччине весілля, а на Стрітення запалювали Громничу свічку. І нехай нас не вводять в оману назви християнських свят, до яких всі ці обряди прив’язані. Насправді ж, люди, що жили на землях майбутньої України, чинили так за тисячу років до народження Христа. Звідки ж взялись ці звичаї?

Роки існування:
1 150 - 600 до н.е.
Етнічний склад:
Праслов’яни
Антропологічний тип:
Динарський
Мова:
Слов’янська
Харчова база:
Перелогове землеробство та відгінне м’ясо-молочне скотарство
Мислення:
Бікамеральне, вербально-образне, інтуїтивно-логічне мислення
Релігійні переконання:
Культ вогню
Похоронний обряд:
безкурганні тілопокладення, витягнені на спині, з артефактами. На пізньому етапі кремація
Громадський устрій:
Родова патрилокальна елітарна громада
Політична організація:
Союз вождівств
Ареал:
Вінницька, Волинська, Житомирська, Київська, Кіровоградська, Тернопільська, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська області
Походження:
Культура виникла на основі тшинецько-комарівської в середній течії Дніпра та у верхній частині басейну Південного Бугу.
Історична доля:
Еволюціонувала в чорноліську культуру
Кухонний кухоль білогрудівської культури Таким посудом користувались нащодень.
Творці білогрудівської культури були уже справжніми слов’янами, хоча релігія їхня ще відрізнялась від того слов’янського язичництва, яке ми знаємо. Центральним образом білогрудівської релігії був вогонь у всіх його іпостасях, як земному так і небесному. Купальські вогні горять на нашій землі саме з тих часів.

Походження культури



Білогрудівська культура вела своє походження від східної частини слов’янських тшинецько-комарівських (див. Тшинецько-комарівська культура) племен і була поширена на території України між Дністром та Дніпром. Причиною виникнення білогрудівської культури були, мабуть, розбіжності світоглядного характеру, оскільки при збіжності матеріальних культур людей тшинецько-комарівської та білогрудівської культур, різниця у віруваннях та обрядах є помітною. Вірогідно, декілька тшинецько-комарівських племен з якоїсь причини змінили релігію, відмежувавшись таким чином від своїх колишніх одноплеменців. Зміна релігії для древніх людей не була екстраординарним явищем, хоча й не траплялась надто часто. Мусило статись щось насправді важливе, щоб люди повірили новим богам.

Господарство білогрудівської культури



Втім, нова віра не вплинула на спосіб господарювання людей білогрудівської культури. Так само, як і людність тшинецько-комарівської культури вони займались землеробством та скотарством. Землеробство було орним, як тяглову силу використовували найчастіше волів, рідше коней. Вирощували пшеницю, жито, ячмінь, бобові й льон. З тварин тримали переважно корів, овець та коней. Для білогрудівської культури характерне широке використання, поряд із бронзовими, кам'яних знарядь праці: в основному шліфованих сокир, зернотерок та серпів із кремінними вкладками-мікролітами. Багато виробів з кості — зокрема зубчасті штампи для орнаментації горщиків, шила з довгих овечих костей та прясельця зі спиляних голівок стегнових костей великих копитних тварин. Посуд білогрудівців майже нічим не відрізнявся від тшинецько-комарівських взірців — такі самі горщики в формі тюльпанів, прикрашені у верхній частині гладким валиком, ополоники, кухлі із зубчастим орнаментом, слоїки та келихи. Натомість бронзи стало менше. Бронзові речі почасти імпортували з центральної та південної Європи, можливо, за посередництвом культури Ноа (див. Культура Ноа), а почасти виготовляли на місці — браслети, шпильки, спіральні підвіски, вістря списів та стріл, кинджали. Залізних предметів в поселеннях білогрудівської культури не знайдено, хоча з залізною металургією білогрудівці вже були знайомі, про що свідчать знахідки залізних шлаків.

Житла й цвинтарі



Білогрудівські поселення не мали укріплень, жителі мешкали ймовірно, в прямокутних великих напівземлянках, в яких стіни були дерев’яними, а підлогу вимазували глиною. Уздовж стін землянок вкопували стовпи, які підпирали стіни та підтримували дах. У кожній землянці було по одному, а то й по два-три глинобитні вогнища, які розташовувалися в середині житла або в ряд по його середній лінії. Часом траплялись глинобитні печі на каркасі з лози. Позаяк білогрудівці знали сівозміну і не потребували часто розорювати нові ділянки цілини, білогрудівські села довго залишались на одному місці. Тому землянки не ремонтували, а просто знищували, можливо навіть спалювали, заповнюючи яму, що залишилась різним сміттям, а поряд копали нову землянку. Поблизу поселення знаходився цвинтар, де покійників хоронили в неглибоких ямах в скороченому положенні, зазвичай з мінімальною кількістю похоронних дарів. Над могилами іноді насипали невисокий курган. На пізніших етапах існування культури все більшого поширення набирала кремація. Згідно з тогочасними уявленнями, воскресіння душі та її вихід у потойбічну реальність або майбутня реінкарнація можливі лише завдяки поєднанню енергій Землі і Сонця. А це досягається через дію вогню, який є з’єднувальною ланкою земного і небесного світу, оскільки є і під землею, і на землі, й у небесах. Тіла кремували, а рештки зсипали до урн.

Вогнепоклонники



На цвинтарях, так само як і в селах трапляється велика кількість зольників, де горіли священні вогні, деякі з яких горіли постійно, а деякі запалювати в особливі дні сонячного календаря (зимового і літнього сонцестояння та весняного й осіннього рівнодення). Ще з часів кам’яної доби сонячний небесний вогонь позначали хрестом або хрестом, вписаним у коло. Зберігаючи своє значення впродовж тисяч років, знак хреста перейшов у ранню залізну добу. Цей традиційний символ часто зустрічається в орнаментах білогрудівського ритуального посуду.

Історична доля білогрудівської культури



Етнічною основою подальшої чорноліської культури (див. Чорноліська культура), а згодом і культури скіфів-орачів (див. Культура Скіфів-орачів) стали саме білогрудівські племена, які, разом з усім своїм спадком переказали своїм наступникам культ сонця та небесного вогню.
Першовідкривачі культури:
Український історик Петро Курінний (⋆01.05.1894 — †25.10.1972) у 1918-27 роках
Епонімна пам’ятка:
Білогрудівський ліс в Уманському районі Черкаської області
Найвідоміші пам’ятки в Україні:
Вінниця, Лисогора, Тарасівка, Тиврів, Райгород, Мшанець (Вінницька обл.), Маркостав, Хмелівка, Литовеж, Цумань (Волинська обл.), Ставище, Любар (Житомирська обл.), Бортничі, Мазепинці, Віта Литовська, Великий Букрин (Київська обл.), Збараж, Курники (Тернопільська обл.), Піківець, Стецівка, Хацьки (Черкаська обл.), Володькова Дівиця, Євминка (Чернігівська обл.)
Експозиції артефактів:
Археологічний музей Інституту археології НАНУ в Києві; Музей археології Волинського національного університету імені Лесі Українки; Тернопільський краєзнавчий музей; Хмельницький обласний краєзнавчий музей; Черкаський обласний краєзнавчий музей; Черкаський археологічний музей Середньої Наддніпрянщини; Чернігівський обласний історичний музей імені Василя Тарновського
Примітки:
Білогрудівська культура стала етнічною основою наступної чорноліської культури, а згодом і культури скіфів-орачів.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.2.: Скіфо-сарматська та антична археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Чмихов М. О., Археологія та стародавня історія України. Київ. 1992
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Населення лісостепу України за Кімерійської доби (X — початок VII ст. до н. е.) // Давня історія України, т. 2. Скіфо-антична доба.— К., Наукова думка, 1978.
Березанська С. С., Тітенко Г. Т., Нові розкопки пам'яток білогрудівського типу, в сб.: Археологія, т. 9, К., 1954.
Тереножкін О. I., Поселения білогрудивського тіпу біля Умані, в сб.: Археолоія,, т. 5, К., 1951.
Галина Лозко. Українське народознавство. Видання третє, доповнене та перероблене. Київ. Видавництво «АрТек» 2006.
Граков Б. Н. Ранний железный век. — М.: Издательство Московского Университета, 1977.
Рыбаков Б. А. Язычество древних славян / М.: Издательство «Наука», 1981
Історія міст і сіл Української РСР: Вінницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Волинська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Житомирська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Київська область / Ф. М. Рудич (голова ред. колегії) та ін. — К.: Головна редакція УРЕ, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Кіровоградська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Тернопільська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Хмельницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Черкаська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Чернігівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Gimbutas, Marija (1971). The Slavs. London: Thames and Hudson, Ancient peoples and places
Gedl M., Archeologia pierwotna i wczesnośredniowieczna. Epoka brązu i wczesna epoka żelaza w Europie, Kraków: Uniwersytet Jagielloński, 1985.
Mały słownik kultury dawnych Słowian pod red. Lecha Leciejewicza, Warszawa 1990
дивитись всі