Походження культури
Білогрудівська культура вела своє походження від східної частини слов’янських тшинецько-комарівських (див. Тшинецько-комарівська культура) племен і була поширена на території України між Дністром та Дніпром. Причиною виникнення білогрудівської культури були, мабуть, розбіжності світоглядного характеру, оскільки при збіжності матеріальних культур людей тшинецько-комарівської та білогрудівської культур, різниця у віруваннях та обрядах є помітною. Вірогідно, декілька тшинецько-комарівських племен з якоїсь причини змінили релігію, відмежувавшись таким чином від своїх колишніх одноплеменців. Зміна релігії для древніх людей не була екстраординарним явищем, хоча й не траплялась надто часто. Мусило статись щось насправді важливе, щоб люди повірили новим богам.
Господарство білогрудівської культури
Втім, нова віра не вплинула на спосіб господарювання людей білогрудівської культури. Так само, як і людність тшинецько-комарівської культури вони займались землеробством та скотарством. Землеробство було орним, як тяглову силу використовували найчастіше волів, рідше коней. Вирощували пшеницю, жито, ячмінь, бобові й льон. З тварин тримали переважно корів, овець та коней. Для білогрудівської культури характерне широке використання, поряд із бронзовими, кам'яних знарядь праці: в основному шліфованих сокир, зернотерок та серпів із кремінними вкладками-мікролітами. Багато виробів з кості — зокрема зубчасті штампи для орнаментації горщиків, шила з довгих овечих костей та прясельця зі спиляних голівок стегнових костей великих копитних тварин. Посуд білогрудівців майже нічим не відрізнявся від тшинецько-комарівських взірців — такі самі горщики в формі тюльпанів, прикрашені у верхній частині гладким валиком, ополоники, кухлі із зубчастим орнаментом, слоїки та келихи. Натомість бронзи стало менше. Бронзові речі почасти імпортували з центральної та південної Європи, можливо, за посередництвом культури Ноа (див. Культура Ноа), а почасти виготовляли на місці — браслети, шпильки, спіральні підвіски, вістря списів та стріл, кинджали. Залізних предметів в поселеннях білогрудівської культури не знайдено, хоча з залізною металургією білогрудівці вже були знайомі, про що свідчать знахідки залізних шлаків.
Житла й цвинтарі
Білогрудівські поселення не мали укріплень, жителі мешкали ймовірно, в прямокутних великих напівземлянках, в яких стіни були дерев’яними, а підлогу вимазували глиною. Уздовж стін землянок вкопували стовпи, які підпирали стіни та підтримували дах. У кожній землянці було по одному, а то й по два-три глинобитні вогнища, які розташовувалися в середині житла або в ряд по його середній лінії. Часом траплялись глинобитні печі на каркасі з лози. Позаяк білогрудівці знали сівозміну і не потребували часто розорювати нові ділянки цілини, білогрудівські села довго залишались на одному місці. Тому землянки не ремонтували, а просто знищували, можливо навіть спалювали, заповнюючи яму, що залишилась різним сміттям, а поряд копали нову землянку. Поблизу поселення знаходився цвинтар, де покійників хоронили в неглибоких ямах в скороченому положенні, зазвичай з мінімальною кількістю похоронних дарів. Над могилами іноді насипали невисокий курган. На пізніших етапах існування культури все більшого поширення набирала кремація. Згідно з тогочасними уявленнями, воскресіння душі та її вихід у потойбічну реальність або майбутня реінкарнація можливі лише завдяки поєднанню енергій Землі і Сонця. А це досягається через дію вогню, який є з’єднувальною ланкою земного і небесного світу, оскільки є і під землею, і на землі, й у небесах. Тіла кремували, а рештки зсипали до урн.
Вогнепоклонники
На цвинтарях, так само як і в селах трапляється велика кількість зольників, де горіли священні вогні, деякі з яких горіли постійно, а деякі запалювати в особливі дні сонячного календаря (зимового і літнього сонцестояння та весняного й осіннього рівнодення). Ще з часів кам’яної доби сонячний небесний вогонь позначали хрестом або хрестом, вписаним у коло. Зберігаючи своє значення впродовж тисяч років, знак хреста перейшов у ранню залізну добу. Цей традиційний символ часто зустрічається в орнаментах білогрудівського ритуального посуду.
Історична доля білогрудівської культури
Етнічною основою подальшої чорноліської культури (див. Чорноліська культура), а згодом і культури скіфів-орачів (див. Культура Скіфів-орачів) стали саме білогрудівські племена, які, разом з усім своїм спадком переказали своїм наступникам культ сонця та небесного вогню.
Першоджерела:
Археологія Української РСР: У 3-х т.. Т.2.: Скіфо-сарматська та антична археологія. Видавництво: Наукова думка, 1971
Археологія України: Курс лекцій: Навч. посібник / Л. Л. Залізняк, О. П. Моця, В. М. Зубар та ін.; за ред. Л. Л. Залізняка. — К.: Либідь, 2005.
Енциклопедія історії України у 10 т. / Інститут історії України НАН України. — Київ : Наукова думка, 2003
Чмихов М. О., Археологія та стародавня історія України. Київ. 1992
Михайло Грушевський, Історія України-Руси. — Київ: Наукова думка, 1991—1998. — (Пам'ятки історичної думки України). — ISBN 5-12-002468-8
Крип’якевич Іван. Історія України. — Львів: Видавничий центр Фенікс, 1991. — ISBN 5-7707-0623-6
Аркас М. М. Історія України-Pyсі / Факс. вид. - К.: Вища шк., 1990 - ISBN 5-11-002473-1
Населення лісостепу України за Кімерійської доби (X — початок VII ст. до н. е.) // Давня історія України, т. 2. Скіфо-антична доба.— К., Наукова думка, 1978.
Березанська С. С., Тітенко Г. Т., Нові розкопки пам'яток білогрудівського типу, в сб.: Археологія, т. 9, К., 1954.
Тереножкін О. I., Поселения білогрудивського тіпу біля Умані, в сб.: Археолоія,, т. 5, К., 1951.
Галина Лозко. Українське народознавство. Видання третє, доповнене та перероблене. Київ. Видавництво «АрТек» 2006.
Граков Б. Н. Ранний железный век. — М.: Издательство Московского Университета, 1977.
Рыбаков Б. А. Язычество древних славян / М.: Издательство «Наука», 1981
Історія міст і сіл Української РСР: Вінницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Волинська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1970
Історія міст і сіл Української РСР. Житомирська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Київська область / Ф. М. Рудич (голова ред. колегії) та ін. — К.: Головна редакція УРЕ, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Кіровоградська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Тернопільська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1973
Історія міст і сіл Української РСР. Хмельницька область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1971
Історія міст і сіл Української РСР. Черкаська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Історія міст і сіл Української РСР. Чернігівська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972
Gimbutas, Marija (1971). The Slavs. London: Thames and Hudson, Ancient peoples and places
Gedl M., Archeologia pierwotna i wczesnośredniowieczna. Epoka brązu i wczesna epoka żelaza w Europie, Kraków: Uniwersytet Jagielloński, 1985.
Mały słownik kultury dawnych Słowian pod red. Lecha Leciejewicza, Warszawa 1990
дивитись всі